Jak se na Seychelách domluvím?
Na Seychelách se hovoří seychelskou kreolštinou. Pokud tento jazyk neovládáte, nemusíte se bát, obyvatelé hovoří též francouzsky a anglicky.
O obyvatelích
Přibližně 87 % obyvatel tvoří potomci francouzských kolonistů a afrických otroků. Zbytek obyvatelstva tvoří menšiny Indů, Číňanů a Malgašů. Velká většina obyvatel se soustřeďuje na ostrovech Mahé, Praslin a La Digue.
Společenská etiketa a zvyky
Obyvatelé Seychel jsou velmi přátelští a uvolnění. Dobří přátelé se často zdraví polibkem na tváře, ale pokud se s dotyčnou osobou zase tak dobře neznáte, postačí potřesení rukou.
Při večerních událostech a akcích by měl být dodržován správný dress code, od mužů se očekává, že si vezmou dlouhé kalhoty a ženy by si měly při návštěvě obléknout něco "lepšího". Přijít na večeři nebo drink v žabkách a šortkách je tedy společensky nepřípustné.
Náboženství
Téměř 90 % populace se hlásí k římskokatolické církvi a druhé největší zastoupení zde má anglikánská církev.
Historie Seychel
Historie Seychel není příliš dlouhá, jelikož byly ostrovy po dlouhá staletí neobydleny. V 8. století byly ostrovy navštěvovány arabskými kupci a první Evropané se na souostroví podívali až v roce 1502. V polovině 18. století zde vznikla francouzská kolonie a Francouzi na souostroví dovezli otroky. Kolonisté dali republice její dnešní název Seychely, a to dle tehdejšího ministra financí Jeana Moreaua de Seychelles.
Díky své výhodné poloze se ostrovy dostaly do hledáčku Britů a ti je získali během napoleonských válek. Britové zrušili otroctví a dali název hlavnímu městu Victoria, na počest britské královny. V roce 1976 Seychely získaly nezávislost v rámci Britského společenství národů.
Kultura
Seychelská kultura a umění jsou ovlivněny různorodostí zdejšího obyvatelstva. V průběhu let se na Seychely stěhovali obyvatelé evropského, afrického i asijského původu a přinášeli sem své tradice a zvyky. Vlivy těchto kultur lze pozorovat na místní kuchyni, architektuře, hudbě i tanci.
Hudbu většinou doprovází africké bubínky tam-tam a jednoduché nástroje. Při svém pobytu jistě narazíte na seychelský tanec sega, moutya nebo kanmtole.
Nákupy a suvenýry
Mezi tradiční suvenýry patří řemeslné výrobky z ořechů, listů a kokosového dřeva. Velmi oblíbené jsou i sošky nebo ručně vyráběné slamáky. Na Seychelách najdete i mnoho klenotnictví, kde můžete zakoupit šperky doplněné pravými perlami. Při nákupu si nezapomeňte zažádat o certifikát pravosti. Pro nákupy je ideální hlavní město Victoria na ostrově Mahé.
Nezapomeňte, že ze Seychel není možné vyvážet výrobky z kůže, slonoviny a další divoké zvěře, stejně tak je zakázané vyvážet korály, mořské mušle a želví krunýře.