Aktivity / Afrika / Egypt / Nákupy v Egyptě

Nákupy v Egyptě

Nákupy v Egypě

Nákupy v Egyptě: mezi tradičními bazary a moderními obchodními centry

Egypt není jen domovem pyramid a fascinujících historických památek, ale také rájem pro milovníky nakupování. Tradiční bazary plné exotického koření, ručně vyráběných suvenýrů a luxusních textilií sousedí s moderními nákupními centry, kde najdete mezinárodní značky i místní speciality. Zatímco v turistických letoviscích jako Hurghada či Sharm El Sheikh se setkáte především s obchody zaměřenými na návštěvníky, ve velkých městech jako Káhira nebo Alexandrie můžete zažít autentickou egyptskou nákupní kulturu. Nakupování v Egyptě je více než jen transakce – je to kulturní zážitek plný smlouvání, ochutnávání a objevování. Ať už hledáte tradiční řemeslné výrobky, luxusní parfémové esence nebo jen praktické drobnosti na památku, egyptské obchody vám nabídnou nepřeberné množství možností.

Tradiční egyptské bazary (súky)

Egyptské bazary, místně nazývané súky, jsou srdcem obchodního života země a představují nákupní zážitek, který byste si neměli nechat ujít. Jedná se o labyrinty úzkých uliček plných obchodů a stánků, kde se prodává prakticky vše od koření a textilií až po šperky a řemeslné výrobky.

Nejznámějším a nejstarším bazarem v Egyptě je bezpochyby Chán al-Chalílí v historické části Káhiry. Tento bazar funguje již od 14. století a nabízí autentickou atmosféru, kde můžete najít:

  • Tradiční egyptské suvenýry jako alabastrové sochy a pyramidy
  • Ručně tepané měděné a mosazné výrobky
  • Kvalitní kožené zboží včetně tašek a sandálů
  • Papyrusové svitky s hieroglyfy a malbami
  • Vonné esence a aromatické oleje
  • Orientální koření v pestrobarevných hromadách

V Alexandrii stojí za návštěvu bazar Attarine s nabídkou starožitností a tradičních řemeslných výrobků. V Luxoru pak najdete několik menších bazarů v okolí chrámového komplexu, kde místní obchodníci nabízejí repliky starověkých artefaktů.

V turistických letoviscích jako Hurghada a Sharm El Sheikh existují moderní verze tradičních bazarů, které jsou přizpůsobené zahraničním návštěvníkům. Typickým příkladem je Old Market v Hurghadě nebo Starý bazar v Sharm El Sheikh. Ačkoliv jsou tyto bazary primárně zaměřené na turisty, stále nabízejí zajímavý pohled do egyptské kultury a obchodních zvyklostí.

Náš tip: Bazary navštěvujte nejlépe v podvečer, kdy opadne největší vedro a místo ožije místními obyvateli. Zároveň se vyhnete davům turistů z organizovaných výletů.

Umění smlouvání: nezbytná dovednost při nákupech v Egyptě

Smlouvání je v Egyptě nejen běžnou praxí, ale doslova kulturní institucí a očekávanou součástí nákupního procesu. Na rozdíl od Evropy jsou v Egyptě ceny zřídkakdy pevně stanovené, obzvláště na tržištích a v menších obchodech. Pro mnohé Egypťany je smlouvání formou společenské interakce a zábavným rituálem.

Základní pravidla úspěšného smlouvání:

  • Začněte s nabídkou, která je přibližně 30-50 % z původně požadované ceny
  • Buďte přátelští a s úsměvem, ale zároveň pevní ve svém postoji
  • Nebojte se odejít – často vás prodejce zavolá zpět s lepší nabídkou
  • Nechte si dostatek času a nespěchejte na rozhodnutí
  • Zkuste nakupovat ve skupině a využít výhody množstevní slevy
  • Mějte představu o reálné hodnotě zboží, které kupujete

Je důležité si uvědomit, že v turistických oblastech jsou počáteční ceny mnohdy až desetinásobkem reálné hodnoty zboží. Naopak v místech, kde běžně nakupují Egypťané, bývají ceny přijatelnější a prostor pro smlouvání menší.

Pamatujte, že přestože je smlouvání očekáváno, mělo by probíhat s respektem. Pokud se vám podaří vyjednat příliš nízkou cenu, může to znamenat, že prodejce na transakci prodělá. Ideálním výsledkem je win-win situace, kdy jsou obě strany s dosaženou cenou spokojené.

Náš tip: Naučte se pár základních arabských frází spojených s nakupováním. I jednoduchý pozdrav "As-salamu alaykum" nebo poděkování "Shukran" může otevřít dveře k přátelštějšímu jednání a lepším cenám.

Nejpopulárnější egyptské suvenýry a dárky

Egypt nabízí neuvěřitelnou škálu tradičních řemeslných výrobků a suvenýrů, které potěší vaše blízké nebo vám budou připomínat dovolenou. Mezi nejoblíbenější patří:

Papyrus

Pravý egyptský papyrus je vyráběn tradičními metodami z rostliny šáchoru papírodárného. Malby na papyrusu zobrazují egyptské bohy, hieroglyfy nebo scény ze starověkého Egypta. Pozor na padělky – pravý papyrus je pružný, nepraská při zmačkání a nevybledne na slunci. Ceny kvalitních papyrusů začínají přibližně na 150 Kč za menší kus.

Parfémové esence

Egyptské vonné oleje patří k nejkvalitnějším na světě. Jsou koncentrované, dlouhotrvající a nabízejí široké spektrum vůní od květinových až po dřevité. Oblíbené jsou také repliky známých světových parfémů za zlomek původní ceny. Malá lahvička kvalitní esence se pohybuje od 100 do 500 Kč dle druhu a koncentrace.

Alabastrové a kamenné předměty

Sošky, pyramidy a další dekorativní předměty vyrobené z alabastru jsou lehké, ale zároveň působí luxusním dojmem. Kvalitní alabastr při poklepání zvoní a při nasvícení lehce prosvítá. Ceny se pohybují od 200 Kč za menší pyramidu až po tisíce za propracované sochy.

Koření a čaje

Egyptské koření je cenově dostupné a velmi aromatické. Populární je zejména směs dukkah (směs ořechů a koření), karkade (nálev z ibišku) nebo autentický egyptský šafrán. Balíček kvalitního koření pořídíte od 50 Kč.

Textilní výrobky

Egyptská bavlna patří k nejkvalitnějším na světě. Za rozumné ceny zde můžete pořídit luxusní ručníky, povlečení nebo tradiční oděvy jako galabeya (dlouhý hábit). Hedvábné šátky a přehozy jsou oblíbeným dárkem pro ženy. Kvalitní egyptský ručník z dlouhovláknité bavlny začíná na 300 Kč.

Šperky a doplňky

Stříbrné a zlaté šperky s motivy skarabů, oka Hora nebo egyptských bohů jsou oblíbeným suvenýrem, stejně jako náramky a náhrdelníky z polodrahokamů typických pro Egypt, jako je tyrkys nebo lapis lazuli. Stříbrný náramek začíná přibližně na 500 Kč.

Náš tip: Pro zajímavé a autentické suvenýry se vyplatí navštívit místní řemeslné dílny, kde můžete vidět výrobní proces a často získat kvalitnější zboží než v turistických obchodech.

Nákupní centra v Egyptě

Moderní nákupní centra představují druhou tvář egyptského nakupování. Pokud preferujete klimatizované prostředí a pevné ceny, najdete v Egyptě řadu luxusních nákupních center, především ve velkých městech a turistických letoviscích.

V Káhiře patří k nejpopulárnějším:

  • Cairo Festival City Mall – obří komplex s více než 300 obchody, restauracemi a zábavními možnostmi
  • Mall of Egypt – zahrnuje první krytou sjezdovku v Africe a stovky mezinárodních značek
  • City Stars Mall – jedno z největších nákupních center na Středním východě

V turistických oblastech jako Hurghada najdete menší, ale dobře zásobená nákupní centra:

  • Senzo Mall – největší nákupní centrum v Hurghadě
  • New Marina – kombinace obchodů a restaurací u přístavu

V Sharm El Sheikh jsou populární:

  • SOHO Square – kombinace nákupů, zábavy a gastronomie
  • La Strada Mall – menší centrum s kavárnou a restauracemi

V těchto nákupních centrech najdete mezinárodní značky jako H&M, Adidas nebo Zara, ale také místní egyptské obchody. Ceny jsou zpravidla pevně stanovené a podobné jako v Evropě, u některých značek dokonce vyšší kvůli dovozním daním.

Náš tip: Moderní nákupní centra jsou skvělým místem pro odpočinek od horka a prachu během horkých letních dnů. Většina z nich nabízí kvalitní restaurace a kavárny, kde si můžete odpočinout mezi nakupováním.

Na co si dát pozor při nakupování v Egyptě

Přestože většina egyptských obchodníků je poctivá, turističtí návštěvníci se mohou stát terčem různých triků. Zde jsou nejčastější praktiky, kterým byste se měli vyhnout:

  • Falešné výrobky – zejména papyrusy (často vyrobené z banánových listů), "pravé" alabastrové sošky (ve skutečnosti ze sádry) nebo "starožitnosti" (které jsou moderními replikami)
  • Matoucí měnové kurzy – vždy si předem zjistěte aktuální kurz egyptské libry a při placení kontrolujte vrácené peníze
  • Nežádoucí průvodci – někteří místní vám nabídnou "speciální slevy" nebo "tajné obchody", kde ve skutečnosti dostanete předražené zboží a oni provizi
  • Nevyžádané "dárky" – pokud vám někdo nabídne něco "zdarma", obvykle očekává platbu nebo spropitné
  • Manipulace s váhou – zejména při nákupu koření nebo čajů kontrolujte, zda váhy ukazují správně

Jak se těmto problémům vyhnout:

  • Nakupujte v doporučených obchodech nebo v místech, kde nakupují místní obyvatelé
  • Naučte se rozpoznávat kvalitní zboží od padělků (například skutečný papyrus při mačkání nepraská)
  • Nespoléhejte se na kalkulačky prodejců, zkontrolujte ceny sami
  • Zboží si pečlivě prohlédněte před zakoupením, reklamace je prakticky nemožná
  • Mějte u sebe drobné peníze a platit přesnou částkou

Náš tip: Pokud jste ubytováni v hotelu, požádejte personál o doporučení spolehlivých obchodů. Často vám mohou poradit, kde nakupují místní obyvatelé za rozumné ceny.

Ceny a způsoby platby v Egyptě

Egyptská libra (EGP) je oficiální měnou země. Směnný kurz se pohybuje kolem 1 EUR = 30-35 EGP, ale může se měnit. V turistických oblastech často přijímají eura nebo americké dolary, ale obvykle za nevýhodný kurz.

Pro představu o cenové hladině:

  • Malý suvenýr (magnet, klíčenka): 20-50 EGP (15-40 Kč)
  • Kvalitní papyrus střední velikosti: 200-500 EGP (150-400 Kč)
  • Alabastrová soška nebo váza: 300-1000 EGP (240-800 Kč)
  • Balíček koření: 50-100 EGP (40-80 Kč)
  • Ručně tkaný koberec: od 1000 EGP (800 Kč) výše dle velikosti a kvality
  • Parfémová esence (10 ml): 100-500 EGP (80-400 Kč)

Způsoby platby:

  • Hotovost – stále nejběžnější forma platby, zejména na bazarech a v menších obchodech
  • Platební karty – akceptované v hotelech, větších obchodech a nákupních centrech, ale může být účtován poplatek 3-5 %
  • Směnárny – obvykle nabízejí lepší kurzy než hotely nebo letiště
  • Bankomaty – dostupné ve všech turistických oblastech, ale mohou mít vysoké poplatky za výběr

Náš tip: Měňte peníze v oficiálních směnárnách, nikdy ne na ulici u pochybných osob. Při platbě kartou vždy volte místní měnu, nikoliv možnost platby v eurech nebo dolarech (tzv. DCC konverze), která obvykle nabízí nevýhodný kurz.

Jak dopravit nákupy bezpečně domů

Při nakupování v Egyptě je důležité myslet i na přepravu zakoupených věcí do České republiky. Zde jsou praktické rady:

  • Křehké předměty (alabastrové sošky, sklo) – požádejte prodejce o důkladné zabalení nebo si přineste vlastní bublinkovou fólii
  • Tekutiny (parfémové esence, oleje) – musí být v zavazadlovém prostoru, pokud letíte pouze s příručním zavazadlem, ujistěte se, že jsou dobře uzavřené a zabalené proti rozlití
  • Koření a potraviny – zkontrolujte celní předpisy, některé druhy potravin mohou podléhat omezení
  • Větší předměty (koberce, větší sochy) – zvažte možnost poslání poštou nebo kurýrní službou

Pozor na celní předpisy! Do EU můžete bez placení cla dovézt zboží v hodnotě do 430 € na osobu. Nad tuto částku je nutné platit daň a clo. Některé předměty mohou být považovány za kulturní dědictví a jejich vývoz může být omezen nebo zakázán. Týká se to zejména starožitností nebo archeologických nálezů.

Náš tip: Uschovejte si účtenky od dražších nákupů. V případě kontroly na celnici mohou být užitečné pro prokázání hodnoty zboží.

Zajímavosti o nakupování v Egyptě

  • Egyptské bazary fungují nepřetržitě již tisíce let – některé obchody v Káhiře jsou provozovány stejnými rodinami po staletí
  • Čaj a občerstvení je běžnou součástí nákupního procesu – když vstoupíte do obchodu s koberci nebo parfémů, pravděpodobně vám bude nabídnut šálek čaje
  • Nejvyšší aktivita na bazarech je večer a v noci, kdy opadne horko
  • Papyrus byl v dávných dobách tak cenný, že sloužil jako platidlo mezi obchodníky
  • V některých oblastech Egypta jsou stále populární barterové obchody – místní mezi sebou směňují zboží bez použití peněz

Recenze

Turisté nejčastěji oceňují na egyptském nakupování autentickou atmosféru tradičních bazarů, široký výběr řemeslných výrobků a možnost najít originální suvenýry za dobré ceny. Mnozí návštěvníci popisují smlouvání jako zábavný kulturní zážitek a chválí kvalitu tradičních výrobků jako jsou parfémové esence nebo ručně tkané koberce.

Na druhou stranu, kritika směřuje nejčastěji k agresivním prodejcům v turistických oblastech, vysokým počátečním cenám a občasným pokusům o podvody s nekvalitním zbožím. Někteří turisté zmiňují nepříjemný tlak při nakupování a obtěžování na ulicích populárních turistických destinací.

Celkově však převažují pozitivní zkušenosti, zvláště když se návštěvníci vydají mimo hlavní turistické trasy a objevují autentičtější obchody a tržiště, kde mohou nakupovat vedle místních obyvatel.

Jak se dostat na nejlepší nákupní místa

Káhira

K bazaru Chán al-Chalílí se nejlépe dostanete metrem (stanice Al-Azhar) a poté krátkou procházkou. Další možností je taxi, které je v Káhiře cenově dostupné, ale vždy trvejte na použití taxametru nebo si cenu dohodněte předem. Nákupní centra jako Cairo Festival City Mall nebo Mall of Egypt jsou dostupná taxíkem nebo Uberem, který v Káhiře funguje spolehlivě.

Hurghada

Starý trh (Old Market) v Hurghadě je dostupný taxíkem z většiny hotelových resortů. Cena by neměla přesáhnout 50-100 EGP jedním směrem, v závislosti na vzdálenosti. Alternativou jsou hotelové shuttle busy, které pravidelně jezdí do centra města. Senzo Mall je vzdálenější, proto je nejlepší využít taxi.

Sharm El Sheikh

SOHO Square se nachází v oblasti Savoy a je dostupný taxíkem nebo hotelovým shuttle busem. Starý trh ve čtvrti Old Market nabízí typickou atmosféru a je snadno dostupný taxíkem z většiny letovisek. Počítejte s cenou kolem 80-150 EGP za jednu cestu.

Luxor

Luxorský bazar se nachází v blízkosti Luxorského chrámu, tedy v centru města. Pokud jste ubytováni v centru, je dostupný pěšky. Z hotelů na východním břehu Nilu můžete využít taxi, z hotelů na západním břehu pak lodní přepravu přes Nil a následně krátkou procházku.

Náš tip: V egyptských městech je výhodné využívat aplikaci Uber nebo Careem, která vám zajistí spolehlivou přepravu za předem známou cenu a vyhnete se tak dohadování s taxikáři.

Kde naleznete více informací

Pro aktuální informace o nákupních možnostech, bazarech a obchodních centrech v Egyptě doporučujeme navštívit tyto oficiální zdroje:

Pro informace o celních předpisech při návratu do České republiky navštivte stránky Celní správy ČR.

Chystáte se do Egypta? S námi ušetříte!

Levné letenky najdete zde >

Levné zájezdy najdete zde >

Levné hotely najdete zde >

Levné výlety najdete zde >

Levný pronájem auta najdete zde >

Conversion widget

Nejčastější dotazy

Kde najdeme nejlepší trhy a bazary v Egyptě?

Nejautentičtější nákupní zážitek zažijete na tradičních egyptských trzích (súcích). Nejznámější je káhirský Chán al-Chalílí, jeden z největších a nejstarších bazarů na světě, založený již v roce 1382. V Luxoru doporučujeme navštívit trh u chrámu v Luxoru, který ožívá především po západu slunce. V Asuánu pak místní súk na východním břehu Nilu, kde prodejci nabízejí zejména koření, parfémy a núbijské rukodělné výrobky. V Alexandrii najdete živý trh Attarine s kavárničkami a obchody se starožitnostmi.

V Hurghadě stojí za návštěvu Starý bazar (El Dahar) a v Sharm el-Sheikhu doporučujeme Old Market nebo SOHO Square pro více luxusní nákupy. V El Gouna je populární trh Downtown, který je menší, ale má příjemnou atmosféru s minimem dotěrných prodejců.

Na trzích narazíte na nepřeberné množství zboží – textil, koření, parfémy, šperky, měděné a mosazné výrobky, dřevořezby a mnoho dalšího. Většina bazarů je otevřena každý den, nejživější atmosféru však zažijete večer mezi 17. a 22. hodinou.

Jak smlouvat při nákupech v Egyptě?

Smlouvání je v Egyptě nejen očekávané, ale přímo kulturní rituál. Téměř všude kromě supermarketů, luxusních butiků a obchodů s pevnými cenami je smlouvání běžnou součástí nákupního procesu. Počítejte s tím, že první nabídnutá cena bývá obvykle 3-5× vyšší než ta, za kterou byste měli nakonec nakoupit.

Pár tipů pro úspěšné smlouvání:

  • Začněte nabídkou 25-30 % z původní ceny a postupně zvyšujte
  • Předstírejte nezájem nebo odcházejte – prodejce vás často zastaví s lepší nabídkou
  • Usmívejte se a zachovejte klid – smlouvání je přátelský proces, nikoli konflikt
  • Porovnávejte ceny mezi různými obchody, než začnete smlouvat
  • Mějte po ruce drobné bankovky v egyptských librách
  • Nezačínejte smlouvat, pokud nemáte skutečný zájem o koupi

Smlouvání je součástí společenské interakce, takže prodejci často nabídnou čaj a přátelský rozhovor. Mějte na paměti, že finální cena by měla být výhodná pro obě strany. Příliš agresivní smlouvání může být považováno za nezdvořilé, zvláště když jde o řemeslné výrobky, do kterých obchodník investoval svůj čas a dovednosti.

Jaké jsou nejlepší suvenýry z Egypta?

Egypt nabízí širokou škálu autentických suvenýrů, které stojí za přivezení domů. Mezi tradiční egyptské suvenýry patří:

  • Papyrus – pravý ručně malovaný papyrus (pozor na padělky z banánových listů) s hieroglyfy nebo egyptskými motivy
  • Alabastrové výrobky – vázy, sochy a ozdobné předměty z tohoto průsvitného kamene jsou specialitou oblastí kolem Luxoru
  • Kartouše – personalizované přívěsky se jménem napsaným v hieroglyfech, často ze stříbra nebo zlata
  • Koření – zejména šafrán, kmín, kardamom a speciální směsi jako dukkah
  • Parfémy a esenciální oleje – Egypt je známý produkcí kvalitních esencí, včetně papyrusového, jasmínového a lotosového oleje
  • Šišy (vodní dýmky) – v různých velikostech a designech
  • Kilim – ručně tkané koberce s geometrickými vzory
  • Měděné a mosazné výrobky – lampy, tácy a dekorativní předměty
  • Textil – bavlněné ručníky, přehozy a oblečení (Egypt je známý produkcí kvalitní bavlny)
  • Hibiskusový čaj (karkade) – červený čaj oblíbený mezi místními i turisty

Nejkvalitnější suvenýry najdete v obchodech s pevnými cenami a v muzeích, kde bývá zboží autentické, i když dražší. Pokud kupujete starožitnosti nebo repliky starověkých artefaktů, ujistěte se, že máte potvrzení, že se nejedná o originální historické předměty – vývoz starožitností je v Egyptě přísně regulován.

Jaká je měna v Egyptě a jak platit za nákupy?

Oficiální měnou v Egyptě je egyptská libra (EGP, LE nebo £E). Jedna egyptská libra se dělí na 100 piastrů. Bankovky jsou v hodnotách 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 a nově i 500 a 1000 egyptských liber. Mince jsou v hodnotách 25, 50 piastrů a 1 libra.

Pro nákupy doporučujeme mít u sebe egyptské libry v hotovosti, zejména na trzích a v menších obchodech. V turistických oblastech jsou akceptovány i americké dolary nebo eura, ale kurz nebývá výhodný. V hotelech, nákupních centrech a lepších restauracích můžete platit kartou, ale vždy mějte připravenu i hotovost pro případ výpadku systému.

Bankomaty jsou dostupné ve všech turistických destinacích. Je praktičtější vybírat větší částky najednou, protože poplatky za výběr jsou obvykle fixní. Směnárny najdete na letištích, v hotelech a bankách. Vyhněte se pouličním směnárníkům nabízejícím "výhodné" kurzy – často se jedná o podvod.

Ceny v obchodech jsou většinou uvedeny v egyptských librách. V některých turistických lokalitách můžete vidět ceny v dolarech nebo eurech, ale vždy je výhodnější platit v místní měně. Při odletu ze země si můžete nechat směnit zbylé egyptské libry zpět, mějte však doklad o původní směně.

Kde nakupovat v egyptských letoviscích?

Hlavní egyptská letoviska nabízejí různé nákupní možnosti od tradičních trhů po moderní obchodní centra:

Hurghada: Navštivte čtvrť El Dahar s tradičním bazarem, kde koupíte vše od koření po textil. Pro pohodlnější nákupy nabízí Senzo Mall klimatizované prostředí s mezinárodními značkami. New Marina a Hurghada Marina Boulevard kombinují nákupy s restauracemi a zábavou u přístavu.

Sharm el-Sheikh: SOHO Square je luxusnější nákupní čtvrť s obchody, restauracemi a zábavou. Old Market (Starý trh) představuje tradiční bazar s autentičtější atmosférou. Nákupní centrum La Strada Mall v oblasti Naama Bay nabízí módní značky a suvenýry pod jednou střechou.

Marsa Alam: Nákupní možnosti jsou omezenější, nejlepší obchody najdete v rámci hotelových komplexů a v centru města Port Ghalib.

El Gouna: Toto luxusnější letovisko nabízí butiky v oblasti Downtown a Abu Tig Marina. Zdejší obchody mají často pevné ceny, takže smlouvání není běžné.

Dahab: Pěší zóna u pláže je lemována obchůdky se suvenýry, plážovým oblečením a potápěčským vybavením.

Ve všech letoviscích najdete také supermarkety, kde můžete nakoupit potraviny a základní potřeby za pevné ceny. Pro nákup výletů a aktivit doporučujeme předem si prohlédnout nabídky na getyourguide.com.

Jak poznat kvalitní papyrus od padělku?

Papyrus patří mezi nejpopulárnější egyptské suvenýry, ale trh je bohužel zaplaven padělky vyrobenými z lisované banánové kůry nebo recyklovaného papíru. Jak rozpoznat pravý papyrus:

  • Pravý papyrus je pružný a ohebný – pokud ho opatrně ohnete, neměl by prasknout ani se lámat
  • Při pohledu proti světlu uvidíte v pravém papyru přirozené vlákna ve spletenému vzoru
  • Pokud papyrus zmačkáte a pak narovnáte, pravý exemplář se vrátí téměř do původního stavu bez výrazných záhybů
  • Pravý papyrus má světle béžovou nebo zlatavou barvu, zatímco padělky bývají často příliš žluté nebo bílé
  • Kvalitní papyrus je lehce průsvitný, když ho podržíte proti světlu
  • Při poškrábání nehtem by povrch pravého papyru neměl vykazovat známky odlupování vrstev

Nejbezpečnější je nakupovat papyrus v renomovaných obchodech s pevnými cenami, jako je Dr. Ragab's Papyrus Institute v Káhiře a Gize, nebo v oficiálních muzejních obchodech. Tyto instituce obvykle poskytují certifikát pravosti. Cena kvalitního papyru začíná přibližně na 150-200 egyptských librách za menší kus, zatímco padělky se prodávají již od 20-30 egyptských liber. Vyhněte se podezřele levným nabídkám u pouličních prodejců.

Jaká jsou celní omezení při dovozu suvenýrů z Egypta?

Při návratu z Egypta je důležité znát celní omezení, abyste předešli problémům na hranicích. Dle aktuálních pravidel (platných pro rok 2025) se řídíme následujícími omezeními:

  • Do EU můžete bezcelně dovézt zboží v hodnotě do 430 € na osobu (u letecké a námořní dopravy)
  • Alkohol: 1 litr lihovin s obsahem alkoholu nad 22 % nebo 2 litry alkoholu do 22 %, 4 litry vína a 16 litrů piva
  • Tabák: 200 cigaret nebo 100 doutníků nebo 500 g tabáku
  • Parfémy: 50 g parfému a 250 ml toaletní vody

Specifická omezení pro vývoz z Egypta:

  • Je zakázáno vyvážet starožitnosti a archeologické nálezy starší 100 let bez speciálního povolení Nejvyšší rady pro starožitnosti
  • Repliky starožitností potřebují certifikát potvrzující, že se nejedná o originály
  • Koráli, korálové výrobky a mušle z Rudého moře podléhají omezením na vývoz kvůli ochraně mořského ekosystému
  • Egyptská měna může být vyvezena pouze do hodnoty 5000 EGP

Při nákupu dražších předmětů si vždy vyžádejte účtenku, kterou můžete potřebovat při celní kontrole. Pro repliky starožitností je vhodné mít potvrzení od prodejce či oficiální razítko, že se jedná o reprodukci, nikoli o originální artefakt.

Na co si dát pozor při nákupech v Egyptě?

Při nákupech v Egyptě je potřeba být obezřetný a vyhnout se běžným turistickým pastím:

  • Předražené zboží – první nabídnutá cena je často několikanásobně vyšší než reálná hodnota, vždy smlouvejte
  • Falešné starožitnosti – trh je zaplaven "starobylými" artefakty vydávanými za originály, které jsou ve skutečnosti moderní repliky
  • Kvalita esencí a parfémů – prodejci často tvrdí, že jejich parfémové esence vydrží roky, což nebývá pravda
  • Falešný alabastr – pravý alabastr je průsvitný, když ho podržíte proti světlu, zatímco padělky bývají zcela neprůhledné
  • Dotěrní prodejci – zejména průvodci, kteří vás zavedou do "rodinných" obchodů, kde dostávají provize z vašich nákupů
  • Obchody s "factory price" – navzdory slibům nejnižší ceny bývá zboží často předražené
  • Taxi k obchodům – pokud taxikář nabízí odvoz do konkrétního obchodu zdarma, pravděpodobně tam dostává provizi

Doporučujeme nakupovat až po několika dnech pobytu, když získáte představu o cenách a kvalitě. Vždy si zboží důkladně prohlédněte, zejména elektroniku vyzkoušejte před zakoupením. U cenných suvenýrů nakupujte v renomovaných obchodech s pevnými cenami nebo v hotelových buticích, kde bývá kvalita vyšší, i když za vyšší cenu. Pro jistotu si vyžádejte účtenku a zboží si nechte pečlivě zabalit, zvlášť křehké předměty pro transport letadlem.

Jaké jsou ceny běžného zboží v Egyptě?

Ceny v Egyptě se liší podle lokality – turistické oblasti jsou dražší než místa, kde nakupují místní obyvatelé. Pro představu uvádíme přibližné ceny běžného zboží v egyptských librách (EGP) v roce 2025:

  • 1,5 l balené vody: 10-20 EGP v obchodě, 30-50 EGP v hotelu
  • Plechovka Coca-Coly: 15-25 EGP
  • Místní pivo (0,5 l): 40-70 EGP v obchodě, 80-150 EGP v restauraci
  • Balíček cigaret: 60-90 EGP (místní značky), 100-150 EGP (mezinárodní značky)
  • Lehký oběd v turistické oblasti: 150-300 EGP
  • Večeře v lepší restauraci: 300-600 EGP na osobu
  • Káva v kavárně: 30-70 EGP
  • Ceny suvenýrů (po smlouvání):
  • Malý papyrus: 100-200 EGP
  • Malá alabastrová soška: 200-500 EGP
  • Bavlněné tričko: 150-300 EGP
  • Malá láhev parfémové esence: 100-250 EGP
  • Koření (100 g): 30-100 EGP podle druhu

Pro srovnání: minimální měsíční mzda v Egyptě se pohybuje kolem 3000 EGP, průměrná mzda je přibližně 5000-7000 EGP. Při směně měny počítejte s tím, že 1 € odpovídá přibližně 33-38 EGP (kurz se může měnit). V supermarketech a obchodech s pevnými cenami jsou ceny uvedené na zboží. Na trzích a v běžných obchodech nejsou ceny často vyznačeny a očekává se smlouvání.

Kde nakoupit kvalitní egyptskou bavlnu?

Egyptská bavlna je celosvětově uznávaná pro svou mimořádnou kvalitu díky dlouhým vláknům, které umožňují vytvořit jemnější, pevnější a více luxusní textilie. Pro nákup skutečně kvalitní egyptské bavlny doporučujeme tato místa:

  • Cottonil – renomovaná egyptská značka s obchody ve větších městech a nákupních centrech, nabízející kvalitní bavlněné oblečení a bytový textil
  • Khan El Khalili v Káhiře – v tradičním bazaru najdete několik obchodů specializovaných na bavlněné výrobky, je však nutné pečlivě vybírat a kontrolovat kvalitu
  • Cotton Home a Mobaco Cotton – značkové obchody v Káhiře, Alexandrii a turistických letoviscích prodávající ručníky, povlečení a domácí textil z egyptské bavlny
  • El Kahira Cotton Center – ve většině větších měst, nabízí široký sortiment bavlněných výrobků
  • Nákupní centrum First Mall v Gize – obsahuje několik butiků s kvalitním bavlněným zbožím

Při nákupu pravé egyptské bavlny hledejte označení "Egyptian cotton" nebo "100% Egyptian cotton". Kvalitu rozpoznáte podle jemnosti materiálu a hustoty vláken. Nejkvalitnější egyptská bavlna má označení "Extra Long Staple" (ELS) nebo "Giza 45" či "Giza 87" (označení nejkvalitnějších druhů). Vyhýbejte se nápadně levným výrobkům – pravá kvalitní egyptská bavlna nemůže stát jako běžné bavlněné zboží. Nejlepší bavlněné výrobky mají pevné ceny a kupují se v renomovaných obchodech, nikoli u pouličních prodejců.

Jak jsou otevřené obchody a nákupní centra v Egyptě?

Otevírací doba v Egyptě se liší podle typu obchodu, lokality a sezóny. Obecně platí následující pravidla:

  • Tradiční bazary a pouliční obchody: Obvykle otevírají kolem 10:00 a zavírají pozdě večer, často až kolem 22:00-23:00, zejména v turistických oblastech. Mnoho obchodníků si bere v pátek (muslimský sváteční den) polední přestávku na modlitby
  • Nákupní centra: Většina moderních obchodních center funguje denně od 10:00 do 22:00, některá až do půlnoci, zvláště během letní sezóny a v turistických oblastech
  • Supermarkety: Větší supermarkety jako Carrefour, Spinneys nebo Metro jsou často otevřené od 9:00 nebo 10:00 do 24:00, některé i nonstop
  • Menší potraviny a samoobsluhy: Mnoho menších obchodů funguje od časného rána až do pozdní noci

Během ramadánu (islámského postního měsíce) se otevírací doba může měnit – obchody často otevírají později a zavírají před večerním přerušením půstu, aby potom znovu otevřely a zůstaly otevřené až do pozdních nočních hodin. V turistických letoviscích bývají obchody otevřené denně bez ohledu na svátky.

Při plánování nákupů v Egyptě mějte na paměti, že největší aktivita na trzích začíná obvykle odpoledne a pokračuje do noci, kdy je chladněji. Nejautentičtější atmosféru a nejživější obchodování zažijete po setmění, kdy většina místních obyvatel vyráží nakupovat. V odlehlejších oblastech mimo turistické destinace dodržují obchodníci častěji tradiční muslimské zvyklosti a v pátek mohou mít některé obchody zkrácenou provozní dobu.

Kde najít moderní nákupní centra v Egyptě?

Moderní nákupní centra v Egyptě nabízejí klimatizované prostředí, mezinárodní značky a pevné ceny bez nutnosti smlouvání. Zde jsou nejznámější egyptská nákupní centra dle hlavních měst a letovisek:

Káhira:

  • Cairo Festival City Mall – jeden z největších komplexů s více než 300 obchody, restauracemi a zábavním parkem
  • Mall of Egypt – moderní centrum s vnitřním lyžařským svahem Ski Egypt
  • City Stars Mall – luxusní nákupní centrum v Heliopolis s mezinárodními značkami
  • Mall of Arabia – rozsáhlé centrum v 6th of October City
  • First Mall – butikové centrum s luxusními značkami připojené k hotelu Four Seasons

Alexandrie:

  • City Centre Alexandria – velké centrum s mezinárodními obchody
  • San Stefano Grand Plaza – luxusní komplex s hotelem a obchody
  • Green Plaza – multifunkční centrum v oblasti Smouha

Hurghada:

  • Senzo Mall – největší nákupní centrum v Hurghadě
  • New Marina – přístavní komplex s obchody a restauracemi

Sharm el-Sheikh:

  • SOHO Square – nákupní a zábavní čtvrť
  • La Strada Mall – menší centrum s obchody a restauracemi
  • Naama Centre – v turistické oblasti Naama Bay

V těchto centrech najdete jak mezinárodní značky (Zara, H&M, Adidas, Nike), tak místní módní řetězce. Většina center nabízí kromě nákupů také restaurace, kavárny, kina a dětské zóny. V některých centrech jsou i supermarkety jako Carrefour nebo Spinneys, kde můžete nakoupit potraviny a základní potřeby za pevné ceny. Pro nejlepší módní nákupy navštivte Káhiru nebo Alexandrii, které nabízejí největší výběr značek a nejnovější kolekce.

Praha
Letiště Káhira

Doprava

z/na

Nejlepší volbou dopravy je Uber. Na letišti máte přístup k wifi zdarma na 30 minut.

Pokud cestujete do Egypta s cestovní kanceláří, nemusíte se o nic starat. Zájezdy do Egypta naleznete zde.