Zajímavosti / Evropa / Maďarsko / Budapešť / Maďarská státní opera

Maďarská státní opera

Maďarská státní opera

V historickém centru Budapešti, na Andrásyho třídě, se nachází honosná budova Maďarské státní opery, která patří k symbolům země. Budovu navrhl významný maďarský architekt Miklós Ybl, postavena byla v letech 1875 až 1884 a slavnostně otevřena roku 1884. Opera je postavena v novorenesančním slohu a je bohatě vyzdobena barokními prvky s četnými ornamenty, malbami a sochami. Budova má kapacitu 1300 míst a je domovem prestižního operního souboru s bohatou historií. Na výzdobě se tehdy podíleli nejvýznamnější maďarští umělci. K nejvýznamnějším dirigentům patří Sergio Failoni, Otto Klemperer a Lamberto Gardelli. Pokud byste se chtěli podívat na představení, je dobré si lístky zarezervovat alespoň 14 dní dopředu. 

Historie budovy

Maďarská státní opera byla postavena v letech 1875-1884 podle plánů architekta Miklóse Ybla. Stavba byla financována městem a císařem Františkem Josefem I., který osobně dohlížel na projekt. Budova byla navržena v novorenesančním stylu a při její výstavbě byly použity nejkvalitnější materiály té doby. Interiéry zdobí díla předních maďarských umělců 19. století, včetně soch Alajose Stróbla a fresek Károlye Lotze. Slavnostní otevření proběhlo 27. září 1884 za přítomnosti císaře. Od té doby opera přežila obě světové války, během kterých byla částečně poškozena, ale vždy byla pečlivě zrestaurována. V letech 2017-2019 prošla budova kompletní rekonstrukcí, která ji navrátila původní lesk a modernizovala technické vybavení.

Architektura a interiér

Exteriér budovy

Fasáda opery je bohatě zdobená sochami významných hudebních skladatelů, včetně Mozarta, Beethovena, Verdiho a Liszta. Hlavní průčelí zdobí sochy múz Erató a Terpsichoré. Budova je symetrická a její architektura kombinuje prvky italské renesance s neoklasicistními detaily. Charakteristickým prvkem jsou velká okna a balkony, které dodávají stavbě elegantní vzhled.

Hlavní foyer a schodiště

Vstupní hala ohromí návštěvníky mramorovým schodištěm s bronzovými sochami a pozlacenými detaily. Stěny jsou zdobeny freskami zobrazujícími výjevy z řecké mytologie. Strop zdobí nástropní malby s alegorickými motivy. Foyer slouží také jako výstavní prostor pro historické kostýmy a divadelní rekvizity.

Hlavní sál

Auditorium ve tvaru podkovy je vyzdobeno v červené a zlaté barvě. Dominantou je třítunový křišťálový lustr a stropní freska zobrazující olympské bohy. Sál má vynikající akustiku a je považován za jeden z nejlepších operních sálů v Evropě. Královská lóže je umístěna ve středu prvního balkónu a je bohatě zdobená zlacenými ornamenty.

Maďarská státní opera

Prohlídky Maďarské státní opery – informace a vstupné

Prohlídky opery umožňují nahlédnout do jejího historického a uměleckého dědictví. Kromě architektonických skvostů se zde nachází i největší malba svého druhu v Maďarsku, která zobrazuje Apoteózu hudby. Vstupné na prohlídky opery se liší podle kategorie návštěvníků. Ceny začínají od 6 500 HUF pro dospělé návštěvníky (přibližně 400 Kč), zatímco studenti a senioři mohou využít zvýhodněné vstupné. Kompletní informace o vstupenkách a dostupných termínech lze najít na oficiálním webu opery.

Otevírací doba 

Maďarská státní opera nabízí prohlídky s průvodcem denně v několika jazycích. Podle dostupných informací se prohlídky konají v čase 15:00 a 16:00. Doporučujeme ověřit aktuální časy prohlídek a dostupnost na oficiálních webových stránkách opery nebo kontaktovat přímo jejich zákaznický servis, protože časy prohlídek se mohou měnit v závislosti na sezóně a časech operních děl.

Program a představení

Ceny vstupenek na různá představení se pohybují od 3 200-27 270 HUF (přibližně 200-1700 Kč).

Operní repertoár

Maďarská státní opera uvádí klasické operní díla i současné produkce. V repertoáru nechybí díla Verdiho, Pucciniho, Mozarta a dalších světoznámých skladatelů. Zvláštní důraz je kladen na díla maďarských skladatelů, jako je Ferenc Erkel nebo Béla Bartók. Sezóna běží od září do června a nabízí přes 50 různých operních titulů.

Baletní představení

Baletní soubor opery patří k nejlepším v Evropě. Pravidelně uvádí klasická díla jako Labutí jezero, Louskáček nebo Giselle, ale i moderní choreografie. Soubor spolupracuje s mezinárodními choreografy a pravidelně hostuje v zahraničí.

Zajímavosti

  • Budova obsahuje téměř 3 kilometry zlatých dekorací
  • Během druhé světové války sloužilo sklepení opery jako protiletecký kryt
  • Gustav Mahler zde působil jako dirigent v letech 1888-1891
  • Křišťálový lustr v hlavním sále váží 3050 kg
  • V opeře se nachází tajná chodba, kterou používal císař František Josef I.

Recenze

Návštěvníci nejvíce oceňují nádhernou architekturu budovy a bohatou výzdobu interiérů. Chválí kvalitu představení a profesionalitu průvodců během prohlídek. Pozitivně hodnocena je také cenová dostupnost vstupenek ve srovnání s jinými evropskými operními domy. Kritika se občas týká nedostatku anglických titulků během některých představení a omezené nabídky občerstvení. Někteří návštěvníci také zmiňují, že během vrcholné sezóny může být obtížné sehnat vstupenky na populární představení.

Jak se dostat k Maďarské státní opeře

Maďarská státní opera se nachází v srdci Budapešti na slavné Andrássyho třídě (Andrássy út 22), která je zapsána na seznamu UNESCO. Díky své poloze v centru města je velmi dobře dostupná pěšky i městskou dopravou. Nejbližší stanice metra, tramvají a autobusů umožňují pohodlný přístup z různých částí Budapešti.

Městskou dopravou

Opera se nachází na Andrássy út 22, přímo u stanice metra Opera (linka M1). Z hlavního nádraží Keleti se sem dostanete metrem za 5 minut. Kromě metra můžete využít i tramvajové linky 4 a 6, které zastavují na nedaleké Grand Boulevard.

Autem

V okolí opery je několik placených parkovišť, nejbližší se nachází na Hajós utca. Doporučujeme však využít městskou dopravu, protože parkování v centru Budapešti může být komplikované a drahé.

Z letiště

Z letiště Ference Liszta jezdí přímý autobus 100E na náměstí Deák Ferenc, odkud můžete přestoupit na metro linky M1 do stanice Opera. Cesta trvá přibližně 45 minut.

Co navštívit v okolí Maďarské státní opery

  • Andrássyho třída – Slavná budapešťská třída zapsaná na seznam UNESCO, plná luxusních butiků, kaváren a historických budov.
  • Dům teroru – Muzeum připomínající temné období maďarské historie, zaměřené na nacistický a komunistický režim.
  • Liszt Ferenc tér – Malebné náměstí s kavárnami a restauracemi, ideální místo pro odpočinek a posezení.
  • Náměstí Oktogon – Významná dopravní křižovatka obklopená historickými budovami a živou atmosférou.
  • Bazilika svatého Štěpána – Monumentální kostel s vyhlídkovou terasou nabízející úchvatný pohled na Budapešť.
  • Madách tér – Oblíbené náměstí s kulturní scénou a útulnými bary, často dějiště koncertů a akcí.

Kde naleznete více informací

Chystáte se do Budapešti? S námi ušetříte!

Levné letenky najdete zde >

Levné zájezdy najdete zde >

Levné hotely najdete zde >

Levné výlety najdete zde >

Levný pronájem auta najdete zde >

Conversion widget

Nejčastější dotazy

Kde se nachází Maďarská státní opera?

Maďarská státní opera (Magyar Állami Operaház) se nachází v samém srdci Budapešti na elegantní třídě Andrássy út 22, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato neorenezanční budova je situována v VI. městském obvodu, přibližně 500 metrů od náměstí Deák Ferenc tér. Nejbližší stanice metra je Opera na lince M1 (žlutá linka), která se nachází přímo před budovou.

Kdy byla opera postavena a kdo ji navrhl?

Budova opery byla postavena v letech 1875-1884 podle návrhu významného maďarského architekta Miklóse Ybla. Slavnostní otevření proběhlo 27. září 1884 za přítomnosti císaře Františka Josefa I. Stavba trvala téměř devět let a na její výzdobě se podíleli přední umělci své doby. Zajímavostí je, že císař při návštěvě poznamenal, že je opera dokonce krásnější než vídeňská Staatsoper, nicméně nařídil, že nesmí být větší. Proto je budapešťská opera o několik metrů menší než její vídeňský protějšek.

Jaká je kapacita operního domu?

Hlavní sál opery pojme 1300 diváků. Hlediště je uspořádáno do tradičního italského stylu s podkovovitým půdorysem a třemi patry balkonů. Akustika sálu je považována za jednu z nejlepších v Evropě, což potvrzují i světoznámí operní pěvci. V budově se nachází také menší zkušební sály a zázemí pro umělce. Zajímavostí je, že původní jevištní technika z 19. století byla částečně zachována a je stále funkční.

Jak si můžeme prohlédnout interiér opery?

Interiér opery si můžete prohlédnout několika způsoby. Nejpopulárnější jsou organizované prohlídky, které probíhají denně v několika jazycích včetně angličtiny. Prohlídky lze rezervovat přímo na oficiálních stránkách. Během 45minutové prohlídky návštěvníci uvidí hlavní foyer, královské schodiště, královskou lóži a hlavní sál. Součástí prohlídky je také krátké hudební vystoupení. Druhou možností je návštěva operního představení nebo koncertu, kdy si můžete vychutnat nejen architekturu, ale i kulturní zážitek.

Jaké jsou ceny vstupenek na představení?

Ceny vstupenek na operní představení se pohybují v širokém rozpětí v závislosti na typu představení a místě v hledišti. Nejlevnější vstupenky začínají přibližně na 3000 forintů (asi 200 Kč) za místa s omezeným výhledem, zatímco nejdražší lóže mohou stát až 25000 forintů (asi 1700 Kč). Vstupenky lze zakoupit online na oficiálních stránkách opery, v pokladně přímo v budově nebo prostřednictvím autorizovaných prodejců. Doporučujeme rezervovat vstupenky s předstihem, zejména na premiéry a populární představení.

Jaký je dress code pro návštěvu operního představení?

Pro večerní operní představení je vyžadován formální společenský oděv. Pro pány doporučujeme oblek s kravatou nebo motýlkem, pro dámy koktejlové nebo večerní šaty. Na odpolední představení a matinée je dress code méně formální, nicméně sportovní oblečení, džíny a tenisky nejsou vhodné. Pro běžné prohlídky budovy není stanoven speciální dress code, ale doporučuje se slušné oblečení odpovídající návštěvě kulturní památky.

Kdy probíhá operní sezóna?

Hlavní operní sezóna probíhá od září do června následujícího roku. Během letních měsíců (červenec a srpen) je program omezený a konají se především speciální koncerty a představení v rámci letních festivalů. Program na aktuální sezónu je zveřejňován s několikaměsíčním předstihem na oficiálních webových stránkách opery. Kromě operních představení můžete navštívit také baletní představení, koncerty a speciální galavečery.

Jaké jsou nejvýznamnější architektonické prvky budovy?

Budova opery je považována za mistrovské dílo neorenezanční architektury. Fasáda je bohatě zdobena sochami významných skladatelů včetně Mozarta, Beethovena, Verdiho a Liszta. Nad hlavním vchodem se nachází sochy múz Terpsichoré a Euterpé. Interiér je stejně působivý jako exteriér - hlavní schodiště je vyrobeno z červeného mramoru z Maďarska, stropy zdobí fresky od Károlye Lotze a lustry jsou vyrobeny z českého křišťálu. Královská lóže je vyzdobena zlatem a hedvábím, přičemž původní nábytek byl speciálně vyroben pro císaře Františka Josefa I.

Jaké služby jsou v opeře k dispozici?

V budově opery najdete několik služeb pro návštěvníky. K dispozici je šatna, která je v zimní sezóně povinná. Během přestávek můžete navštívit elegantní bufet, kde se podávají nápoje a lehké občerstvení. Pro návštěvníky je k dispozici také obchod se suvenýry, kde lze zakoupit hudební CD, knihy o opeře, pohlednice a další upomínkové předměty. Pro osoby se sníženou pohyblivostí je zajištěn bezbariérový přístup a speciální místa v hledišti.

Jak se nejlépe dopravit k opeře?

Opera je výborně dostupná městskou hromadnou dopravou. Nejjednodušší způsob je použít linku metra M1 (žlutá) a vystoupit na stanici Opera. Alternativně můžete využít tramvajové linky 4 a 6, které zastavují na nedaleké zastávce Oktogon. Pro ty, kteří přijíždějí autem, se v okolí nachází několik placených parkovišť, například v obchodním centru Eiffel Square nebo v podzemních garážích na náměstí Deák Ferenc tér. Vzhledem k centrální poloze opery je také možné přijít pěšky z většiny hotelů v centru města.

Jaká je historie rekonstrukcí budovy?

Budova opery prošla několika významnými rekonstrukcemi. První velká renovace proběhla v letech 1912-1913, kdy byla modernizována jevištní technika. Během druhé světové války byla budova poškozena a následně opravena. Významná rekonstrukce proběhla v letech 1980-1984 při příležitosti 100. výročí otevření. Poslední rozsáhlá rekonstrukce byla dokončena v roce 2022 a trvala téměř pět let. Během ní byla kompletně modernizována technická infrastruktura, restaurovány historické prvky a vylepšeno zázemí pro umělce i diváky. Renovace stála přibližně 50 miliard forintů (asi 3,4 miliardy Kč).

Jaký je repertoár opery?

Maďarská státní opera nabízí široký repertoár klasických i moderních děl. Pravidelně se zde uvádějí slavné opery jako Aida, La Traviata, Carmen, Madama Butterfly či Turandot. Významnou součástí programu jsou také díla maďarských skladatelů, především Ference Erkela a Bély Bartóka. Baletní soubor opery pravidelně uvádí klasická díla jako Labutí jezero, Louskáček nebo Giselle. Kromě tradičního repertoáru se opera zaměřuje i na uvádění současných děl a experimentálních produkcí. Program je sestavován tak, aby oslovil jak tradiční operní publikum, tak i nové diváky včetně mladší generace.

Ubytování

Kde se v Budapešti ubytovat?

Turisté nejčastěji preferují ubytování přímo v centru Budapešti. Dále jsou populární hotely na březích Dunaje, nabízející často nádherný výhled výhled (zde v poměru cena / kvalita doporučujeme Danubius Hotel Helia),

Více informací naleznete v kapitole průvodce "Kde se ubytovat v Budapešti".

Doporučujeme hotely

Další možnosti

Letenky

Praha
Populární
Letiště Budapešť Ference Liszta
Populární

Doprava

z/na
Nejlevnější dopravaAutobus 200E530 HUF / cca 40 Kč
Nejrychlejší dopravaAutobus 100E900 HUF / cca 70 Kč
Nejflexibilnější dopravaPůjčení autaZarezervovat auto
Nejpohodlnější dopravaTaxiObjednat taxi

Průvodce letištěm

  • Letiště Budapešť Ferenc Lisztje je od centra Budapešti vzdáleno přibližně 20 km.
  • Podrobné informace nejen o dopravě najdete v průvodci letištěm Budapešť.