Lucemburská zahrada (Jardin du Luxembourg)
Tento veřejný park se rozprostírá kolem Lucemburského paláce (dnešního sídla senátu) a má rozlohu úctyhodných 22,5 hektaru. Palác včetně zahrady nechala v první polovině 17. století postavit Marie Medicejská. Předlohou mu byl palác Pitti ve Florencii, kde královna vyrůstala, spolu s florentinskou zahradou Boboli. Lucemburské zahrady se nachází přímo v srdci Paříže a jsou oázou klidu, kam chodí relaxovat turisté i Pařížané.
Otevírací doba a zajímavosti
Historie Lucemburských zahrad
Lucemburské zahrady jsou jedním z nejstarších a nejznámějších parků v Paříži. Byly založeny v roce 1612 královnou Marii de Médici jako soukromé zahrady pro její palác. Královna je nechala vybudovat po smrti svého chotě Jindřicha IV., aby si připomněla vzpomínky na bezstarostné dětství. Lucemburská zahrada byla navržena tak, aby jí připomněla florentinskou zahradu Boboli.
Během následujících století se Lucemburské zahrady staly významným místem pro pařížskou šlechtu a byly často místem velkých slavností a společenských akcí. Zahrady byly navíc otevřeny pro veřejnost a staly se jedním z nejoblíbenějších parků ve městě.
Zahrady se pyšní řadou krásných fontán, soch, alejí a zelených ploch, které jsou ideální pro procházky a relaxaci. Kromě toho se v Lucemburských zahradách nachází i botanické zahrady, kde mohou návštěvníci shlédnout řadu exotických rostlin a květin. V současnosti jsou oblíbeným místem pro kulturu i sport a koná se zde mnoho festivalů, koncertů a sportovních akcí.
Otevírací doba
Do Lucemburských zahrad se můžete vypravit zdarma. Otevírací doba se liší dle období, kdy do Paříže cestujete. V zimě se do zahrad můžete podívat v čase 8:00 - 17:00 hodin. Pokud do Paříže cestujete v létě, zahrady jsou otevřeny v čase 7:30 - 20:00 hodin.
Zajímavosti
Během francouzské revoluce se z paláce stalo na krátkou dobu vězení, kde byli umístěni politici a další vězni a následně popraveni. Od roku 1958 se budova zdejšího paláce stala sídlem francouzského senátu, a tak zde můžete o obědové pauze narazit na senátory. Interiéry paláce je možné si prohlédnout s průvodcem po předešlé rezervaci.
V zahradách můžete objevit i zmenšeninu newyorské Sochy Svobody od Augusta Bartholdiho, která je doplněná o pamětní desku uctívající oběti teroristického útoku z 11. září.
Návštěva zahrad s dětmi
Pokud do zahrad míříte i s těmi nejmenšími, nezapomeňte se vydat do části s dětským hřištěm. V části Ludo Jardin najdete dětské skluzavky, prolézačky, houpačky i pískoviště.
V zahradách najdete i nejstarší kolotoč v Paříži, kterým je Manége Garnier z roku 1879. Děti si v zahradách mohou užít i dobrodružnou jízdu v sedle poníka.
Restaurace v zahradách
Přímo v zahradách najdete několik stánků s občerstvením a oblíbenou kavárnu La Terasse de Madame.
Mapa Jardin du Luxembourg
Mapu zahrad a jejich přesnou polohu si můžete prohlédnout na tomto odkazu.
Jak se sem dostat
Nejbližší stanicí k zahradám je Luxembourg, na kterou směrují vlaky RER linky B. V okolí pak najdete i několik zastávek metra, které se nachází do 5 minut chůze: Notre Dame des Champs, Odéon a Saint-Sulpice. Nejlepší ubytování u parku můžete vyhledat zde..
Chystáte se do Paříže? S námi ušetříte!
Levné letenky najdete zde >
Levné zájezdy najdete zde >
Levné hotely najdete zde >
Levné výlety najdete zde >
Levný pronájem auta najdete zde >
Letenky
Doprava
z/naNejlevnější doprava | Autobus | 5,7 EUR / cca 150 Kč |
Nejrychlejší doprava (doporučujeme) | Vlak | 11, 4 EUR / cca 280 Kč |
Nejflexibilnější doprava | Půjčení auta | Zarezervovat auto |
Nejpohodlnější doprava | Taxi | Objednat taxi |
- Letiště Charlese de Gaulla je od centra Paříže vzdálené zhruba 30 km.
- Podrobné informace nejen o dopravě naleznete v průvodci po letišti Charles de Gaulle a v kapitole "Doprava v Paříži".