Dnešních akčních letenek společnosti FlyDubai z Prahy na Srí lanku a zpět za cca 8790Kč využijeme k dnešnímu prvnímu levnocestovatelskému tipu. I když jsem pro názornost k letenkám přidal i ubytování v podobě chatek přímo na pláži, více bych vám z osobní zkušenosti doporučoval Srí Lanku projet – určitě za to stojí a místní doprava je extrémně levná (cca 10Kč za 100km).  Při téhle délce pobytu bych přespal v Negombu (pro aklimatizaci) a následně zamířil vlakem Anurhapury, tuktukem navštívil úžasné Mihintale při západu slunce (1000 rupií tam i zpět + 2 hodiny čekání), vzal to dolů do Kandy, přespal ve „městě“ s nejkrásnějšími výhledy Nuwara Eliya, z Polonnaruwy navštívil safari (je to levnější) a pak už zamířil k jihu do Tangalle. Z Tangalle se pak postupně přesouval po pobřeží až do Colomba. Nemusíte spěchat, času je dost. V Polonnaruvě bych doporučil Guesthouse Thisal, majitel dělá levné prohlídky autem po safari a jeho maminka skvěle vaří :). Termínů je celá řada, včetně července. Můžete si tak do značné míry určit datum i délku vaší dovolené.

 

 

Pokud nemáte s individuální turistikou zkušenosti, doporučuji článek Jak na individuální turistiku – podrobný návod >>

 

Před cestou se určitě pojistěte, všechna ošetření jinak zaplatíte z vlastní kapsy a to velmi draze. Online srovnání cestovního pojištění, naleznete zde >>

 

Doporučoval bych i očkování na žloutenky a tyfus + léky na průjem. Kde naše pálivá strava končí, tam na Srí Lance začíná. A slovo hygiena má většinou zcela jiný význam, než u nás :). Doporučoval bych rovněž vzít dezinfekci a každé škrábnutí ošetřit. Ve velmi vlhkém prostředí se zranění hojí pomaleji a je zkrátka zbytečný risk to neudělat. 

 

12512505_980596655358980_5837196767711695357_n

 

Zvýšenou pozornost věnujte počasí, na mnou zvolený datum budete mít pravděpodobně hezky (ale je to příroda, jeden nikdy neví), přes prázdniny je ale období mimo sezonu. Dle čecha, který na Srí Lance žije a se kterým jsme se o tom bavili, se to zbytečně démonizuje a Srí lanka je v podstatě celoroční destinací. Ale je nutné počítat s přehánkami a většími vlnami. Rovněž nezapomente vzít do úvahy všechny náklady. Ty jsou individuální, pro názornost nás se ženou putování po Srí Lance vyšlo na cca 1000Kč/2 osoby/den. Takový rozumný střed, jde to jak levněji, tak dráž. Zároven si ale pospěšte, letenky rychle mizí.

 

 

 

Letenky zakupujte přímo na FlyDubai.com, vyjde to nejlevněji. K ceně musíte ještě připočítat 3% za platbu kartou. Já pro názornost zvolil 10. – 30. dubna, ale vyberte si dle svých preferencí.

Alternativně je můžete zakoupit zde, sice za vyšší cenu, ale se základní podporou v češtině a přispějete na chod tohoto webu << Kalendář termínů >>

 

 

 

1

 

 

 

V ceně sice máte odbaven zavazadlo do 20kg, ale doporučoval bych jet jenom s příručním a poslat ho odbaveně (kvůli tekutinám). Kufr vás bude jenom zdržovat a nemá smysl. Určitě nezapomente slivovičku, pomůže vypálit červa, ošetřit oděrky i sbližovat národy :). Návod, jak se sbalit do příručního zavazadla i na 7 měsíční cestu kolem světa, naleznete zde >>

 

Zvolit si můžete i termíny s delšími přestupy v Dubaji, což určitě doporučuji. To město za jednodenní návštěvu za cenu hotelu určitě stojí. Z vlastní zkušenosti v Dubaji doporučuji hotel Deira. Jde o kvalitní hotel za rozumnou cenu, umístěný hned u metra, kde se kříží linky.

 

 

Vstup na Srí Lanku

Elektronicky se zaregistrujte na www.eta.gov.lk. Poplatek za vstup je 30 dolarů.

 

Očkování na Srí Lanku

Osobně jsem toho názoru, že nezáleží, do jaké země jedete, ale na oblasti a jak se budete chovat. Jinak řečeno, pokud levnocestovatelsky, budete jíst v místních stáncích atd., doporučoval bych žloutenky + tyfus.  Pokud jedete do Srí Lanku, z letiště zamíříte do hotelu a jíst budete jen v kvalitnějších restauracích, tak bych očkování neřešil, riziko nebude vyšší, jak v ČR. Vždy jezte jen tam, kde je plno. Jídlo tam bude chutnější, čerstvější a kdyby jim zákazníci umírali, tak bych jim tam tolik nebylo :).

 

Peníze a ceny

Na Srí Lance se platí Srí Lanskou rupií, 100 rupií je zhruba 17Kč. V praxi je stačí ceny dělit 5 a trochu ubrat, dělit 6 by bylo zbytečně náročnější. Ubytujete se od 1500-2500 rupií (čisté guesthousy), jídlo u místních stojí obvykle od 20 do 50Kč. Pivko je drahé, připravte si 200 – 300 rupií. Nebojte se smlouvat, zvlášt tuktukáři si kolikrát řeknou o cenu vyšší, než kdyby vám chtěli tuktuk prodat.

 

 

Bezpečnost na Srí Lance

Naprosto bezpečná země, když vás někdo okrade, tak to bude s úsměvem na tváři (obvykle tuktukář). Proto si vždy domluvte cenu a kdyby se na hlavu stavěl, nic mu nedávejte. Mají ve zvyku cenu navýšit i přesto, že se jasně domluvíte a 100x to během cesty zopakujete. Nic mu neplaťte nad domluvu, ono s vámi stejně mnoho nenadělá.

 

 

Počasí na Srí Lance

Aktuální počasí a jeho předpověd naleznete zde. Berte do úvahy, že v jednotlivých částech ostrova se počasí liší a to dosti výrazně. O prázdninách počítejte s počasím horším než v top sezoně, ale pokud stejně jindy na dovolenou nemůžete, netrapte se tím. Výhodou je zase nižší koncentrace turistů a lepší ceny.

 

 

 

Vřele doporučuji si Srí Lanku projet. My jsme zvolili variantu cesty „na vlastní pěst“, kdy cestujete veřejnou dopravou, která je až neuvěřitelně levná (cca 100Km za 10Kč). Odpovídá tomu ale i kvalita, kdy často nevíte, kde končí vaše tělo a začíná soused :). Rovněž se vám snadno stane, že jste ve vlaku jediný bílý, což je vskutku zajímavý pocit. Zvlášt na severu je turistů málo a třeba nám se stalo, že jsme několik dní žádného nepotkali. Toto cestování není pro každého, nám se to moc líbilo, protože máme rádi zemi takovou jaká je a ne v co ji proměnil masový turismus. Doporučil bych to lidem co si s pohodlím moc hlavu nelámou, jen tak je něco nerozhodí a naturální zážitky jsou pro ně víc, jak turistická „vyžehlenost“. Nedoporučoval bych to lidem starším, zcela bez jazykových schopností, nebo s menšími dětmi. Dá se to jistě zvládnout pokud máte dostatek odhodlání, ale nemohu to obecně doporučit. Skvěle vám může pomoci tento cestopis od Mirase nebo tento od naší čtenářky. Sledovat můžete i blog mé úžasné ženy o cestě kolem světa na levnocestuj.cz :). S rozpočtem se dá pohodlně vejít do 500Kč/osoba/den (tedy tisícovka na pár na vstupy, jídlo a skromné, ale čisté ubytování).

 

 

Hotely bereme bud přes Booking nebo na místě. Obojí se vyplatí více večer, kdy ceny neobsazených kapacit klesají. Guesthousů je všude plno, nemusíte se bát, že byste neměli kde spát. Nejrozumnější přístup je vybrat Guesthouse/hotel v blízkosti, na Bookingu omrknout hodnocení a pak jít na místo usmlouvat cenu. Hodnocení nepodcenujte, 50kč rozdílu v ceně může znamenat, že v posteli budete mít mraveniště a pod postelí šváby. Na přespání toho mnoho není potřeba, ale čistota ano.

 

Druhou variantou je najmout si řidiče, který vás bude vozit po ostrově a vždy někde přespíte. Co jsem slyšel, ceny začínají na 50 dolarech denně, ale nemám osobní zkušenost.

 

Třetí variantou,je přiletět a zvolit čistě „plážovou oblast“. Tou je především jih ostrova, nabízející ty nejkrásnější pláže. Musím říct, že jak mě pláže příliš nelákají, tak ty na Srí Lance jsou nádherné. Opravdu tu naleznete to, co znáte z plakátů. Zde je např. pláž v Tangalle (focenou mnou na kompakt, omluvte tedy kvalitu).

 

sri lanka2

 

 

 

Pro názornost ubytování jsem dnes zvolil Bara Beach Home, které na ukázkové datum stojí 3900Kč/2 osoby/celý pobyt. Je to určitě pro nenáročnější čtenáře s láskou k přírodě v ryzí podobě a nedoporučoval bych to tedy všem. Všechny ubytování v příkladný datum, naleznete zde >>

 

1

 

Srí Lanka z Prahy na 20 dní za 10790Kč, včetně letních prázdnin! (letenky + chatka přímo na pláži)
Štítky:            

4 komentáře u „Srí Lanka z Prahy na 20 dní za 10790Kč, včetně letních prázdnin! (letenky + chatka přímo na pláži)

 • 7.12.2016 (20:11)
  Trvalý odkaz

  Ahoj muzete mi prosim poradit v pripade zruseni ze strany flydubai je automaticke ze vraceji penize ? Nekde jsem se docetl ze vraci akorat vouchery tak se chci optat co je na tom pravdy dekuju moc.

  Reagovat
  • 8.12.2016 (10:13)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, bohužel nemám osobní zkušenost.

   Reagovat
 • 9.12.2016 (19:31)
  Trvalý odkaz

  Dobry den, prosim plati tato akce i na unor tohoto roku?
  Dekuji mockrat

  Reagovat
  • 10.12.2016 (12:29)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, ne, pouze na data v kalendáři.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!