Jak se zabalit do příručního zavazadla (i na 7-měsíční cestu kolem světa)

Protože se často setkávám s názorem, že s příručním zavazadlem nejde vystačit ani týden, rozhodl jsem se nafotit a sepsat jak cestuji já. Samozřejmě potřeby každého jsou jinde a obsah se bude lišit i podle destinace, kam letíte. Berte to tedy jen jako hrubou inspiraci, abyste nezapomněli na něco důležitého. Tento obsah nám bude sloužit na naší půlroční cestě kolem světa, kdy projedeme Srí Lanku, Maledivy, Singapur, Malajsii, Thajsko, Kambodžu, Laos, Vietnam, Koreu, Japonsko, Filipíny, Indonésii, Austrálii, Zéland, Hawaj, Aljašku a obě pobřeží USA. Na týdenní dovolenou vám to tedy jistě bude také stačit ;).

 

Edit:// jsme již zpět a tak červeně udělám poznámky u původního textu. Pohled na to, co jsme si mysleli, že budeme potřebovat a co jsme reálně potřebovali, bude myslím pro čtenáře větším přínosem, než kdybych článek předělal.

 

 

Rozumné je, se s obsahem vejít do 7 kilo. Nám se to nepodařilo, zejména kvůli 2 a půl litrům domácí slivovice a hromadě léků :). Obojí šlo odbaveným zavazadlem na Srí Lanku (bylo v ceně, tak proč toho nevyužít) a dál už budeme pokračovat pouze s příručním, protože je to levnější a má to řadu výhod.

// reálně jsme se pohybovali celou cestu kolem 9-10kg. Problém byl hlavně v tom, že jeden týden jsme byli na Aljašce a druhý v Údolí smrti. Nešlo tak mít jenom jednu obuv a bylo nutné být připraven na různé počasí. Velkou část váhy batohu také tvořila voda na cestu.

 

U všeho budu udávat odkaz na Heuréku, at si můžete najít aktuálně nejlevnější cenu na trhu. Něco potřebujeme čistě kvůli práci, např. počítač, fotáky, nebo GoPro a jistě se dá přežít i bez toho. Část vybavení jsme brali čistě pro zábavu či z recese, např. maskota, nebo létající talíř :). Bez toho se obejdete bez povšimnutí a uvádím to zejména proto, aby byl seznam kompletní a článek nebyl až odpudivě faktický.

 

Doporučuji si udělat písemný seznam všeho, co si chcete vzít a pak podle něj postupovat. Méně pravděpodobně tak něco zapomenete a zbaví vás to i pocitu, že jste určitě na něco zapomněli. Pokud máte v plánu cestu do Asie a něco vám chybí (trička, kratasy, žabky), klidně nechte nákup až na později. Ceny jsou tu mnohem níže, než u nás a seženete tu v podstatě všechno.

 

 

Ještě než se vrhneme na přesný soupis, řekneme si něco o tom, jaký batoh do letadla zvolit. Já po dlouhém výběru, zkoušení a zvažování využívám batoh US Assault Pack LG 36l Černý. Je to zejména kvůli všednímu vzhledu, nelákajícímu tolik zloděje, skvělému členění všech možných přihrádek, praktičnosti a dobré nositelnosti. Po nákupu je nutné ho dát zpevnit v místech nejvyšší zátěže, švy z výroby to dlouho nevydrží (vyšlo mě to na cca 150Kč, takže celý batoh mě vyšel na cca 1050Kč). Co se týká praktičnosti, nemohu si ho vynachválit. Na zádech jsem ho měl zatím jen asi 200Km, ale nosí se dobře a zatím skvěle drží. Velikostně se vejde do všech limitů příručních zavazadel, krom Wizzairu (na ten ale doporučuji nebrat ohledy, tak často ho nevyužijete). Když si koupíte ocelové lanko z Číny za dolar vč. poštovného, tak jdou velice dobře zamknou jedním zámečkem všechny komory a kapsu na notebook máte odděleně. To je skvělá věc, protože když musím batoh dát z ruky např. v autobusu, počítač si snadno a rychle vyndám.

 

// batoh nezklamal, vydržel i drsné zacházení, nadváhu atd. Záda rovněž v pohodě a to mám skoro dva metry. Za určitou nevýhodu považuji váhu a zvažujeme nákup lehčího. Ono to nevypadá, ale na dlouhé vzdálenosti člověk musí řešit i 300-400g rozdílu.

 

Jako druhý batoh využíváme tento skládací minibatoh. Nezabere skoro žádné místo, váží pár gramů a dle mého názoru je to povinná výbava každého cestovatele. Hodí se na pláž, procházky, nákupy, nebo se dá připnout k hlavnímu batohu a zvýšit tak jeho obsah. Skutečně úžasná věc, těch 90Kč kterých stojí, se neskutečně vyplatí.

 

Pokud dáváte přednost praktičnosti před módou, zvažte i ledvinku. Je to velice praktické, máte pod kontrolou peněženku, doklady, po ruce powerbanku, papírové kapesníky, mobil atd. Zvlášt když potřebujete celý den navigaci, tak se hodí mít mobil u sebe napojený na powerbanku. Při cestě do zemí, kde máte na sobě kalhoty nebo bundu, tak to není příiš nutné, ale pokud chodíte jen v žabkách, kratasech a tričku, tak toho prostoru pro ukládání věcí moc není :).

 

A ted už samotnému výpisu.

 

Doklady a peníze

 

– pas + jeho kopie odděleně od sebe

– kopie rodného listu, oddacího listu (pokud máte), očkovací průkaz, mezinárodní řidičák

– pokud cestujete větší dálky, tak je rozumné si pořídit ještě druhý pas a mít ho odděleně od prvního

– hotovost dejte na dvě místa, v peněžence mějte jen malou část

– doporučuji platební kartu (před vycestováním to bance nahlašte). Pokud nevíte kterou, doporučuji Equa banku. Výběr všude ve světě máte za 6Kč, v případě zlaté karty jsou zcela zdarma. Kurz také není špatný, sám ji využívám také. Pokud při založení uvedete referenční číslo 774969766, získáte zdarma 100Kč (a já také, ale kvůli tomu to nedoporučuji).

 

// karet si vezměte více, může se stát, že vám bankomat kartu „sežere“, nebo ji ztratíte. Vyzkoušeno obojí 🙂

 

Všechny doklady si oskenujte a pošlete sobě na email, budete ho mít tak vždy k dispozici. V případě ztráty/krádeže, vám to hodně usnadní situaci.

 

 

Oblečení

 

– spodní prádlo a ponožky na 3 – 5 dní (snadno je poté vyperete). Pokud jedete na týden, klidně vemte více kusů.

– kalhoty + kratasy, plavky

– 3x tričko, jednou košile

– pevné boty na trekking + žabky na běžné nošení

– lehká a skladná šustákovka, osobně mám tuhle.

– opasek s tajnou kapsou na peníze, já mám tenhle.

// u opasku nejde o to, že by na něj zloději nepřišly, to oni vědí moc dobře, kam si lidi peníze dávají. Ale o to, že vás v podstatě nejde okrást tak, abyste si toho nevšimli. Peníze v něm ale nejde mít dlouhodobě, ničí se. Je to ideální pro přenos peněz přes místa, kde je velké riziko krádeže.

 

Ženy se oklepou asi hrůzou, ale skutečně toho mnoho nepotřebujete a alespon vám to usnadní rozhodování, co si vzít na sebe. Při cestování po JV Asii navíc snadno seženete prádelnu, či si za pár korun něco dokoupíte. Třeba já při psaní tohoto článku přišel na to, že jsem včera na hotelu nechal košili :). Vracet se nemá smysl, zítra za 50Kč koupím na trhu novou.

Toho, že by vám byla zima se nebojte, stačí oblečení navrstvit a použít nepromokavou bundu. Tedy pokud nejedete někam do zimy, pak je samozřejmě na místě vhodnější oblečení.

 

 

Technika

 

Tohle je kategorie, kde záleží čistě na vašich potřebách a požadavcích. Stejně to ale shrnu, protože třeba notebook na cesty jsem vybíral velice dlouho a třeba tím nějakému čtenáři pomohu.

 

notebook UX305 i5 verze. Naprosto úžasný stroj na cestování, který mohu všemi deseti doporučit. Váží jen 1.2kg, široký je 15mm, je velice pevný, baterie při psaní článků vydrží přes 10 hodin a během toho používá pasivní chlazení. Díky matnému display se s ním navíc dá pracovat i na sluníčku a s i5 zvládnete i náročnější věci (střih videa, GTA5 🙂 )

// naprosto skvělý stroj na cestování, i po 7 měsících vřele doporučuji.

 

GoPro 4 session. Opět mohu vřele doporučit. Kvalita je výborná a velikost umožnuje skryté natáčení, kdy se lidé netváří jak reklama na zubní pastu a snadno si natočíte i to, co by se jinak natáčet nemělo ;). V základu je vodotěsná a hodí se tak na potápění, či do silného deště. Já k ní dokoupil v Číně tuto klipsnu, která vám umožní mít GoPro neustále při ruce a zavěsit si ji můžete třeba na batoh, nebo za pásek. Pod vodu jsem koupil tento držák, který při potápění zamezí jeho utopení a je dutý. Dá se tedy do něj dát věci, které potřebujete na pláž a díky vodotěsnosti je nemusíte nechávat na břehu (klíče, drobné, kopie pasu). Pod vodou natáčí na jedničku.

 

Kompakt Nikon S7000. Dárek od rodičů k Vánocům, který se skvěle hodí na běžné fotky a moc neváží. Na lepší fotky má foták žena, já s tím stejně neumím pořádně zacházet a tak to mám alespoň na co svádět :). Navíc mě nebaví se s něčím velkým tahat, tohle se vejde pohodově na pásek, nebo do ledvinky. V poměru cena/hmotnost/rozměry jsou z toho myslím fotky opravdu kvalitní a pro běžné potřeby zcela dostačující. Pokud jedete v páru, určitě je dobrou volbou mít dva fotoaparáty, protože názor ženy a muže na to, co je zajímavé, bývá často dosti odlišný. Já tak fotím 3 tisíce let staré chrámy, manželka opičky před nimi.

 

Samsung Note 3, skvělý telefon doma i ve světě :). Vřele doporučuji.

 

Powerbanka. Věc, která patří do povinné výbavy každého cestovatele a kterou si určitě pořidte.

 

Cestovní adaptér – pokud jedete někam, kde je zapotřebí

 

Rozdvojka – zdánlivá banalita, ale velice potřebná věc

 

USB autonabíječka

 

nabíječky na telefony, fotáky aj. – individuální

 

sluchátka do uší + rozdvojka na sluchátka

 

baterka + světlo do USB (práce na PC, nebo lze vytvořit lampička připojením na powerbanku)

 

 

 

Léky

 

U nás zabírají velkou část batohů, protože nás lákají především neturistická, odlehlá místa a nemůžeme se tak spoléhat na dostupnost lékáren. Ale asi stejně část vyházíme :). Doporučuji se poradit se svým lékařem + si vzít léky, které užíváte + desinfekci, léky na průjem, náplasti na ránu i na paty, něco na spálení od sluníčka a štípance. My bereme i antibiotika a další věci, ale to je spíš pro klid v duši, než že by to mělo nějaký větší smysl. V turistických oblastech léky seženete v podstatě na všechno, ten seznam jsem udělal především proto, abyste si nezkracovali dovolenou hledáním lékárny a vysvětlováním, cože to potřebujete (v případě průjmu budete mít jiné starosti 🙂 ).

 

// tady jsme brali spoustu zbytečností, stačí jeden opalovák, léky proti průjmu, desinfekce, náplasti, obvaz a něco na bolest hlavy.

 

 

Doplňky

 

– zámeček + ocelová poutka pro zamčení batohu

– ministativ pro snímky v noci // nevyužito

– sprcháč s šamponem 2v1

– zubní pasta + kartáček

– holení

úžasný rychloschnoucí ručník // ideální i na přikrytí v letadle, nebo na pikniky

– brýle + sluneční brýle

– šnůra na prádlo + špunt (pokud jedete na delší dobu) // šnůra je zbytečná, špuntů si ale vemte více – snadno se zapomenou 🙂

alu folie, kdyby byl průšvih, nebo zima // nevyužito

– pláštěnka // nevyužito, šustákovka je lepší volbou

– univerzální otvírák

– guma na cvičení // nevyužito 🙂

– frisbee 😀 (nic v tom nehledejte, je to spíš recese)

– placatka rozdělitelná na 2x 100ml pro povzbuzení morálky cestovatelů v těžkých dobách 🙂

– stativ a selfie tyč

maskot pro štěstí (toho není nikdy dost 🙂 )

 

 

Jak už jsem zmínil v úvodu, jde o názorný příklad, který se bude lišit dle toho, kam pojedete, na jak dlouho a jaké jsou vaše individuální potřeby. Zatím jsme na cestě cca 3 týdny a nic nám nechybí. Tedy až na špunt, klobouk a košili, které jsme ztratili cestou :). Koupit také budu muset pevnější pouzdro na notebook, na cestách je to evidentně potřeba. 

 

Nechybělo nám nic, spíš přebývalo :). V lednu opět vyrážíme na Filipíny, zase na 7 měsíců. Tentokrát budu brát i dron, tak musím váhu sesekat :).

 

DSCN0322

 

 

 

No votes yet.
Please wait...
 • defuser

  Bára 18.4.2017, 9:25

  Díky za tipy,jen by mě zajímalo jestli se dá takto sbalit na cca týden do Norska? Přece jen je to dráha země,tak se bez stanu a spacáku neobejdeme+teplo tam také není a budeme chodit po horách. Chceme jet 2 holky, takže něco můžeme podělit,ale spíš se bojím toho stanu s karimatka..

  Odpovědět
  • defuser

   admin 18.4.2017, 11:23

   Dobrý den, to stěží. Navíc i kdyby se vám to povedlo nějak vymyslet, tak vás imho nepustí se stanem do letadla, kvůli tyčkám.

   Doporučoval bych se složit na jedno odbavené zavazadlo, to by se vejít mělo.

   Odpovědět
 • defuser

  Petr 14.4.2017, 12:53

  Ahoj, chtěl bych se zeptat jak si řešil pojištění? Právě plánuji svou první dlouhou cestu a chtěl bych jet na 5 – 6 měsíců do JV Asie. Nevím jestli mám jet na 6 měsíců a odhlásit se z pojišťovny nebo na 5 a platit jak zdravotní, tak cestovní pojištění.

  Odpovědět
  • defuser

   admin 14.4.2017, 13:21

   Ahoj,

   jasně, rád poradím. Já jezdím vždy tak, abych se mohl odhlásit ze ZP. Je to značná úspora. Osobně volím Axu (nezapomen někde najít slevový kod), protože cenově vychází velmi dobře. Ale nedokážu zhodnotit jak moc je to dobrá volba, protože se nám ještě nikdy nic (naštěstí) nestalo :).

   Doporučoval bych to samé, dobu delší jak 6 měsíců, ideálně přes zimu. Případně můžeš risknout to, že budeš v cizině 5 měsíců a stejně se odhlasíš na 6+ :). On to nikdo řešit nebude, jen se ti nesmí nic stát.

   Odpovědět
 • defuser

  Jakub 13.3.2017, 11:08

  Ahoj. Zní to dost zajímavě, ale jeden dotaz-kde spíte? 7 měsíců bez stanu a spacáku musí vyjít na neuvěřitelný prachy nebo spát vždycky jen pod širákem na mikině… Na přelomu dubna/května mám v plánu Kanáry na tři týdny, ale právě se obávám, kam dám do příručáku stan, spacák a karimámu…

  Odpovědět
  • defuser

   admin 13.3.2017, 11:16

   Ahoj, nejvíc času se pohybujeme po Asii a tady je ubytování levné. Vlastně nás to vyjde levněji, než jsme dávali za nájem v Praze :D.

   Stan/spacák tu moc nepřichází v úvahu kvůli počasí i tomu, že musím pracovat.

   Odpovědět
 • defuser

  Honza 11.3.2017, 3:03

  Ahoj,
  super články. Jen tak dál.
  Poznávání neskutečně obohacuje.

  Ještě bych doporučil zabalit přenosnou WiFi. Je to malá lehká krabička, která se vejde i do kapsy a několikrát mi neskutečně pomohla. Hlavně když se člověk ztratí 😀
  V zahraničí kam jedu si koupím Sim kartu dané země a po vložení modemu mám svou přenosnou WiFi. Výhodou je, že nemusím vytahovat simku ze svého telefonu a hlavně se takhle připojím s více přístroji a nemusím kupovat další Sim pro přítelkyni nebo tabletu….
  Možná pro někoho zbytečná věc, pokud používá WiFi na hotelu. Ale pokud chce poznat jiné věci než cestu z hotelu na pláž, tak může být užitečná. Zároveň dává větší pocit klidu pokud se chcete vrátit kde jste ubytovaní. Na dva kliky znáte cestu, v kolik vám to jede a další využití internetu ať už pro zábavu nebo pomoc v nouzi například v lese na opuštěné pláži, na horách nebo ve volném prostoru.

  Odpovědět
 • defuser

  Michal 3.1.2017, 6:50

  Chtel bych se zeptat, kde se nechaji zesilit ty svy ? Prioadne jak na to ? V unoru se chystame do Thajska a mame 2x tento batoh, na Vase doporuceni 🙂

  Odpovědět
  • defuser

   admin 3.1.2017, 12:09

   Měli jsme doporučení na konkrétního člověka, ale šlo o obuvnictví – brašnářství. Ale jestli jedete na kratší dobu, tak to myslím bude v pohodě.

   Odpovědět
   • defuser

    Michal 3.1.2017, 21:12

    Moc dekuji za odpoved 😉

    Odpovědět
 • defuser

  Adam 27.11.2016, 22:01

  Ahoj,
  už jste našli a otestovali lehčí variantu batohu než US Assault Pack LG 36l? Díky moc za odpověď, Adam

  Odpovědět
  • defuser

   admin 28.11.2016, 9:07

   Ahoj,

   uvažuji nad Burton batoh Traverse Pack True Black Tarp. Ale zatím je to v rámci úvah, ještě jsem ho ani v reálu neviděl a ta cena se mi také moc nelíbí :). Já chápu, že kvalita něco stojí, ale on i ten US Assault Pack je po zpevnění v podstatě nezničitelný, takže docela váhám. Přece jen dron co chceme koupit ted na Filipíny, dost zahýbá s rozpočtem :).

   Odpovědět
 • defuser

  Zuzka 14.11.2016, 12:00

  Ahoj,
  příští týden odlétáme do Thajska a dle rady vyrážíme jen s příručním zavazadlem.
  Teď ladíme drobnosti, co vše do báglu a co „projde“ na nás, slyšela jsem a i četla, že foťák (my máme zrcadlovku) se dá vzít na palubu na krku, tedy nemusíme balit do báglu a nezabere nám místo i hmotnost.
  Jaké máte zkušenosti vy? Pustili vás do letadla s nějakými dalšími věcmi na sobě?
  Díky moc za odpověď, Zuzka

  Odpovědět
  • defuser

   admin 14.11.2016, 12:15

   Ahoj, určitě to projde, ono to moc ani nesledují.

   Spíš si toho ale berte méně, jak více. Uvidíte, že v Thajsku toho není moc potřeba a je otrava se s tím tahat :). Ono se to nezdá když to člověk hodí na záda, ale třeba při 10km procházce je velký rozdíl tahat 7, nebo 10kg.

   Odpovědět
 • defuser

  martin 21.10.2016, 12:30

  ahoj,
  nechápu ty příruční zavazadla, co se teď většinou požadují bez doplatku. Tím příručním je myšleno zavazadlo, které se neodbavuje, ale bere se s sebou do letadla? Potom nevím, jak tam nabalit nepovolené věci, jako tekutiny, nůž, nůžky, některé léky,… díky za info

  Odpovědět
  • defuser

   admin 21.10.2016, 12:40

   Ahoj,

   7 měsíců jsem ted strávil s příručním zavazadlem, jde to úplně v pohodě. Tekutiny projdou, jen musí být ve 100ml lahvičkách. Pití můžete zakoupit po bezpečnostní kontrole, nebo si pronést prázdnou flašku a tu za kontrolou naplnit. Bez nože se dá v pohodě obejít, nůžky bud vezmete cvakací, nebo je koupíte na místě. Léky nikdy nikdo neřešil, ani jsem neslyšel o nikom, komu by se to stalo.

   Jediná nevýhoda je ta, že člověk sebou nemůže vzít slivovici :D. Jinak to samé výhody, v lednu mizíme na 7 měsíců na Filipíny a berem opět jenom batohy.

   Odpovědět
 • defuser

  Honza 25.7.2016, 14:32

  Ahoj, ten batoh a menší batůžek můžu mít i když letím s ryanair? Díky 🙂

  Odpovědět
  • defuser

   admin 26.7.2016, 18:29

   Batoh ano, rozměrově to vychází a je to i mnou vyzkoušeno. Batůžek bych řekl, že taky. Záleží, jak ho naplníte :).

   Ale jinak s tímhle batohem jsem podnikl už tak 20 letů a ještě jsem se nesetkal s problémem. A zatím drží na výbornou (po 5 měsících denodenního používání)

   Odpovědět
 • defuser

  Dudo 28.5.2016, 5:52

  Dekuji za skvely clanek. Balim se podobne.
  Co me zaujima je obsah Vasi lekarnicky. Ja s tim porad bojuji. Vozim toho asi zbytecne moc. Pokazde jsou mi doporucovany jine leky a ja se v tom vubec nevyznam. Nastesti jsem je nikdy nepotreboval, ale jak pisete „pro klid v dusi“ je taham porad sebou.

  Odpovědět
  • defuser

   admin 28.5.2016, 10:47

   To se ani neptejte :D.

   Lékarničku máme silně naddimenzovanou, protože „co kdyby“. A ted je nám líto to vyhodit, protože „co kdyby“ přetrvává a navíc je v tom hodně peněz. Takže máme snad všechno a kdybych si tu chtěl otevřít lékařskou praxi, tak mám dost léčiv do důchodu :). Ono je to ale i tím, že cestujeme i tam, kde lékárny nejsou. Jet čistě do turistických míst, tak si vezmu jen náplasti, desinfekci, obvazy, něco na bolest a proti průjmu + hydrataci. Takhle máme snad všechno, včetně antibiotik.

   Na druhou stranu, ted ležíme nemocní ve Vietnamu a jsme rádi za to, že máme sebou snad půl kila Smecty, protože zítra nás čeká 7 hodin autobusem na letiště :).

   Takže tohle musím sám vychytat.

   Odpovědět
 • defuser

  Radek 18.5.2016, 19:10

  Ahoj, super clanky. Diky za ne! Rad bych se zaptal na ten batoh. V odkazech na konkretni cesty uvadis batoh od Pinguin a tady doporucujes jiny. Ktery je teda lepsi pouzit?
  Jeste bych se rad zeptal na zkusennosti jak cestovat s detmi, jsou nejake? Mame dvojcata 2 roky a je to hardcore v CR, jinde si to jen tezko predstavit. =:o) presto bychom radi vyrazili.
  Diky za odpo.

  PS: V odkazu na klipsu na GoPro, je nejspis chybny prolink, zobrazuje se ocelove lanko a umelohmotne elektrikarske sponky. Radek

  Odpovědět
  • defuser

   admin 18.5.2016, 20:24

   Ještě k těm dětem, zatím žádné nemám. Ale nebál bych se toho, na cestách potkáváme spoustu lidí s malými dětmi a zvládají to skvěle. Je to jen o zvyku pro všechny :).

   Ohledně klipsny, stejný výrobce, co má to lanko, nabízí i klipsnu.

   Odpovědět
  • defuser

   admin 18.5.2016, 19:51

   Ahoj,

   Pinguin jsem používal dříve, nyní jsem přešel na ten army a Pinguin už dál používá jen žena.

   Mě víc vyhovuje ten army, protože je mnohem praktičtější, dobře se mi nosí a vše v něm hned najdu. Manželce Pinguin, protože se jí líp nosí na zádech a stylovější :D. Za sebe bych doporučoval objednat ten army přes eshop, zkusit si s ním třeba 5km se zátěží a když ti nebude sedět, tak ho do 14 dní vrátit.

   Jen to pak chce nechat zpevnit ty nejpoužívanější části, ale i tak máš skvělý batoh co vydrží snad všechno, za tisícovku. Já ho vůbec nešetřím, denně ho používám už skoro 3 měsíce a nevyskytl se jediný problém.

   Odpovědět
 • defuser

  Simona 6.5.2016, 16:56

  Asi blbý dotaz, ale špunt do vany? 🙂 nebo proč?

  Odpovědět
  • defuser

   admin 6.5.2016, 17:14

   Do umyvadla na praní :). Ne všude jsou prádelny na každém rohu a i když jsou, tak je to spíš takové „prádlo vám navoníme, skrny zažehlíme“ :D.

   Ale samozřejmě jsem ho zapomněli v umyvadle asi po 14 dnech putování :D. Zkoušeli jsme sehnat nový, ale to je bez šance. Stejně jako vysvětlit, cože to vlastně chceme.

   Takže ted to prostě zaděláme tím, co je zrovna po ruce :).

   Odpovědět
 • defuser

  Dáša 7.4.2016, 13:29

  Ahoj,
  hrozně děkuju za to, co pro nás děláte. Jsem rozhodně spíš opatrná turistka, která s sebou tahá půl domu, kdyby něco, i když jsem nikdy nebyla jinde než v typicky turistických letoviscích 😀 Proto bych se chtěla zeptat, jak to je s kosmetikou apod. a co se považuje za tekutinu a co ne.

  Odpovědět
  • defuser

   admin 8.4.2016, 10:48

   Dobrý den,

   tekuté věci se musí dát do do jednoho sáčku a obsah nesmí převýšit 100ml v jedné lahvičce. Pokud je napsáno např. na pastě, že je 150ml a bude z půlky vyprázdněná, tak taky neprojde. Doporučuji tedy nakoupit 100Ml lahvičky a co jde, dát do nich (např. je prodávají v Ikea). Max. sebou můžete mít 10 takových lahviček.

   Tolik teorie. V praxi se to dost liší dle letiště a kontrolora. Sebrali mi flakonek s vůní, kde bylo pár kapek na dně, stejně jako jsme prošli normálně s půl litrovým pitím. Ono to ale stejně stačí bohatě, má žena doma používá na vlasy asi 5 přípravků a ted, při 7 měsíční cestě kolem světa, si vystačí s jedním a to ho má ještě společnej se mnou :). A vlasy má hezčí, jak doma. Až na cestách si člověk kolikrát uvědomí, jak hloupé a zbytečné je být obklopen spousty věcmi.

   Odpovědět
 • defuser

  Iveta 24.3.2016, 18:18

  Skvělý článek.

  Odpovědět
 • defuser

  Piitr 23.3.2016, 10:48

  Paráda! Díky za rady 🙂

  Odpovědět
 • defuser

  Markéta 23.3.2016, 9:54

  ahoj, sice to nepatří k tomuto příspěvku, ale jak jsi dávala tu Ibizu za 7 tis. (nebo kolik přesně), tak tam máš odkaz na vilu pro 4 lidi, ale když na ten odkaz kliknu, tak to nenajde konkrétní vilu, ale hlavní stranu airnbn. Můžeš mi prosím napsat tu vilu, nebo opravit odkaz? díky moc. MM

  Odpovědět
  • defuser

   admin 23.3.2016, 10:15

   Ahoj, je třeba hledat v aktuálních nabídkách, ta vila byla jistě obsazená už ten večer, co příspěvek vyšel.

   Opravovat odkaz nemá smysl, opět by to bylo za chvíli pryč. Na Airbnb zadejte Ibizu a datumy, kdy tam chcete jet. Pak si stačí jen vybrat z aktuální nabídky. Ibiza jepoměrně malý ostrov, kde obsazenost v hlavní sezoně je nějakých 97%. Proto kapacity rychle mizí.

   Odpovědět
 • defuser

  MartinD 22.3.2016, 21:35

  Kopie dokladů u sebe a na emailu, rychleschnoucí ručník + rozdvojka do adaptéru…. skvělé tipy, díky !! 🙂

  Odpovědět

Top Akce

Prihlasit k odběru

Kdykoliv se můžete z odběru slev odhlásit.
Nikdy nebudeme poskytovat kontaktní údaje třetí straně.