Řecko

Řecko

Řecké ostrovy jsou díky čisté vodě a krásným plážím považovány za jedno znejlepších míst pro koupání vcelé Evropě. Když ktomu navíc přičtete monumentální antické památky zdob největší slávy Peloponéského poloostrova, dostáváte se kdůvodu, proč je Řecko dlouhodobě jednou znejvyhledávanějších zemí pro letní dovolenou u moře.

<

Základní informace

Řecko je členem Evropské unie, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete kmoři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte sicestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

Zájezdy do Řecka

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete nadovolena.czčiinvia.cz.

Řecko jako destinace pro dovolenou sdětmi

Jen pramálo destinací lze pro dovolenou sdětmi doporučit více než Řecko. Tamní lidé jsou kdětem velice vlídní, služby jsou na vysoké úrovni a kdispozici máte nespočet krásných pláží. Mezi neoblíbenější lokace pro rodiny sdětmi patří především řecké ostrovy typu Lesbos, Kréta, Kos či Zakynthos, které nabízejí lepší podmínky pro koupání.

Dovolená vŘecku se psem

Řecko je země, která poměrně akceptuje psí miláčky. Na mnoha plážích tak místo zákazu vstupu se psy naleznete pouze varovné cedule upozorňující na nutnost držet psa na vodítku. Podobně jsou na tom i archeologické parky a národní parky.

Klidná dovolená pro seniory vŘecku

Pro letní relax je Řecko skvělou volbou. Pobřeží je lemováno nespočtem pláží a služby jsou na vysoké úrovni, samozřejmostí jsou také časté lázně. Mezi seniory jsou oblíbené především ostrovy Kréta, Kos či Zakynthos.

Noční život vŘecku

Řecko je proslulé tím, že tamní lidé žijí pozdě do noci. Mezi hlavní centra nočního života patří především pevninské Athény, Thessaloniki či Patras. Řecké ostrovy jsou vtomto ohledu trochu chudší, ani zde se však nudit rozhodně nebudete. U ostrovů platí přímá úměra čím větší, tím bohatší na noční život, v tomto ohledu tak vyniká například Kréta či Rhodos.

Nákupy vŘecku

Dříve bylo Řecko proslulé svými levnějšími značkovými módními doplňky, od nedávného zvýšení DPH se však ceny pohybují na stejné úrovni jako vČeské republice. Levnější jsou však stále kožené výrobky včetně kabelek a obuvi. Nejlepší místa pro nakupování jsou pak jednoznačně Athény a Olympská riviéra, kde se nacházejí slavné obchody Kalogirou či Kazakos.

Otevírací doba vŘecku je většinou od 9 do 20 hodin. Většina obchodů má vneděli zavřeno, najdou se však i výjimky.

Ubytování vŘecku

Ceny ubytování vhotelech či apartmánech jsou silně závislé na konkrétní lokaci i na sezoně. Obecně však lze říci, že solidní pokoj pro dva seženete na začátku sezony za cca 1000 Kč na noc, nejlevnější hostely potom začínají na 350 Kč na noc. Nabídka ubytování v Řecku je extrémně široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování nabooking.com.

Velice zajímavou alternativou je také Airbnb, kde lze sehnat často levnější apartmány, objednat si zde však můžete například i nocleh na lodi. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijtezde.

Tipy na zajímavá místa pro výlety

Olympie

Na západě Peloponéského poloostrova se nachází město archeologické naleziště a město Olympie. Právě zde se konaly původní Olympijské hry, spatřit zde tak můžete zbytky stadionů a běžeckých drah. Mimo jiné se zde nachází také Diův chrám, ve kterém se nacházela obří slonovinová socha Dia patřící mezi původních sedm divů světa.

Thessaloniki

Thessaloniki je druhé největší řecké město nacházející se vseverní části země. Město je proslulé bohatým kulturním životem a byzantskými památkami, znichž nejznámější jsou městské hradby, Bílá věž či turecké lázně. Mimo jiné se zde nachází plno muzeí a uměleckých galerií.

Delfy

Společně sAthénami a Olympií je Delfy nejvyhledávanějším archeologickým nalezištěm vŘecku. Na kopci nedaleko moderních Delf se nachází ruiny původní věštírny, Apollónova chrámu a divadla shipodromem.

Meteora

Meteora je vnitrozemská oblast proslavená unikátními útesy čnícími stovky metrů okolím. Kvůli naprosté izolovanosti od okolního světa zde ve 14. až 16. vznikly kláštery, které tak dodávají tomuto místu mnohem mysterióznější atmosféru.

Athény

Athény jsou místem snejvětší koncentrací historických památek vŘecku. Světově proslulá je především Akropole, Parthenón, Agora či Dionýsův chrám, kromě nich však ve městě najdete další desítky zajímavostí, na jejichž kompletní prohlídku by vám nevystačil ani týdenní pobyt.

Santorini

Santorini je malebný ostrov proslavený především městy Fira a Oia rozkládajícími se na vysokých útesech. Kromě krásných pláží svelice čistou vodou se tak můžete kochat i pohledem na nádherné scenérie staveb sjasně bílou fasádou a pestrobarevnými střechami.

Nafplio

Nafplio je přímořské městečko plné neoklasicistních sídel postavených bohatými měšťany, kteří sem od nepaměti unikají za relaxem. Pohled na moře umocňuje také mohutná pevnost Palamidi vybudovaná během 18. století.

Kréta

Kréta je neuvěřitelně pestrý ostrov plný přírodních zajímavostí jako je soutěska Samaria i nádherných antických památek, jimž jednoznačně vévodí minojský palác Knósoss. Nalezneme zde však i nepřeberně dalších památek jako benátské přístavní město Rethymno, pevnost Spinalonga či paláce Faistos a Kató Zakros.

By: Trine Juel
Tipy na jednodenní výlety po Řecku

  • 1.Den – Athény

Athény jsou jedním znejvětších lákadel Řecka a stěží lze toto město stihnout celé projít za jediný den, strochou entusiasmu však stihnete všechny hlavní památky. Dopolední program vám zabere prohlídka Národního archeologického muzea a rychlá prohlídka Římské a Řecké Agory. Celé dopoledne pak zabere prohlídka Akropole shlavními památkami jako Parthenón, chrám Athény Niké či chrám Dia Olympského.

  • 2.Den – Kréta

Poznat celý ostrov je sice otázka alespoň týdne, většinu nejznámějších památek však stihnete i za jediný den. Must see atrakcí na Krétě je jednoznačně palác Knóssos, na jehož prohlídku si vyhraďte celé dopoledne. Na poledne můžete přejet knedalekému městu Rethymno snádherným přístavem a benátskou citadelou Fortezza. Zbytek dne pak zabere přesun na jih a prohlídka paláců Faistos a Agia Triadha.

  • 3.Den – Olympie a Pyrgos

Pod horou Kronos vjihozápadní části Peloponéského poloostrova na vás čeká unikátní archeologický park. Vněm naleznete nejen zbytky stadionů a běžeckých drah, ale také lázně, oltáře či slavný Diův chrám. Park je opravdu rozsáhlý, počítejte tak stím, že většinu dne strávíte právě vOlympii. Na zbytek dne pak můžete přejet do nedalekého města Pyrgos – města kostelů. Projít si stihnete například kostely svaté neděle, svatého Nikolaa, svatého Athanasia či Charalamba.

  • 4.Den – Santorini a okolí

Vcelku reálně lze za jeden den objet všechny hlavní turistické atrakce na Santorini. Výlet začneme na severu v malebném městečku Oia postaveném na útesu. Po prohlídce města Oia zamíříme východně do velice podobného městečka Finikia. Zhruba na oběd se dostáváme do hlavního města ostrova Thera. Zde se nachází velice zajímavé ruiny původního antického města zničeného výbuchem nedaleké sopky. Právě na vulkanický ostrov Palea Kameni se můžete vydat ve zbytku dopoledne. Uvidíte zde unikátní sopečnou krajinu spestrobarevně zbarvenými sopečnými horninami.

  • 5.Den – Thessaloniki a Meteora

Další jednodenní výlet začneme vThessaloniki. Zhlavních turistických atrakcí stojí za zhlédnutí Bílá věž, lázně a opevnění, rozhodně zde však nemusíme trávit celý den. Po zhruba dvou a půl hodinové jízdě autem se zThessaloniki dostanete ke klášterům Meteora. Zde máte poměrně široké pole působnosti, protože klášterů se zde nachází hned několik. Nejzajímavější jsou ale nejspíš klášter sv. Štěpána či klášter Varlaam.

  • 6.Den – Delfy a Desfina

Další časově náročná turistická atrakce je město Delfy. Vtomto archeologickém nalezišti stojí za prohlídku Apollonův chrám, antické divadlo, stadion a samozřejmě i ruiny samotné věštírny. Když přidáte návštěvu Archeologického muzea, zabere vám návštěva Delf dopoledne a zhruba půlku dopoledne. Ve zbytku dne tak stačí čas akorát tak na prohlídku nedalekého městečka Desfina. Vněm stojí za zhlédnuté dva malebné kostely Agios Charalambos a Komisi tis Theotokou.

Pláže a koupání vŘecku

VŘecku se nacházejí především písečné a oblázkové pláže, ty nejhezčí poté najdete převážně na ostrovech. Co se pevninské části Řecka týče, vyhledávána je především oblast Olympské riviéry s vyhlášeným letoviskem Nei Pori.

Vyhlášená je například pláž Elafonissi na Krétě, na Rhodosu lze doporučit pláž vZátoce sv. Pavla a třeba na Korfu je velice oblíbená skanatá pláž Paleokastritsa. Perlou Zakynthosu je skrytá pláž Navagio a na Santorini je zase turisty neustále vobležení Perissa.

Počasí vŘecku

Počasí vzimě

Počasí vprosinci vŘecku je poměrně přívětivé, teploty vzduchu se pohybují mezi 8 a 15°C. Nepříjemné jsou však časté a intenzivní srážky, vprůměru je 11 ze 31 dnů vprosinci deštivých.

Vlednu je počasí vŘecku stále deštivé, srážky jsou časté, ale již ne tak intenzivní. Teploty vzduchu se pohybují vprůměru kolem 10°C a teplota moře je nízkých 16°C.

Počasí vúnoru vŘecku je prakticky stejné jako vlednu. Stále jsou časté srážky a teploty se pohybují kolem 10°C.

Počasí na jaře

Počasí vbřeznu vŘecku je podstatně teplejší. Teploty se pohybují mezi 9 a 17°C, moře má však stále pouhých 15°C a na koupání je tak stále zima.

Vdubnu se teploty vzduchu pohybují mezi 12 a 20°C. Srážky již nejsou tak časté, moře má však stále pouze 16°C, smočí se vněm tak pouze otužilci.

Počasí vkvětnu vŘecku je již velice příjemné. Teploty vzduchu dosahují vprůměru 21°C a teplota moře se pohybuje kolem 19°C. Společně snízkým počtem srážek se tak již rýsují dobré podmínky pro koupání vmoři.

Počasí vlétě

Včervnu je již počasí vŘecku naprosto optimální pro koupání bez největších davů. Teploty vzduchu se pohybují mezi 21 a 30°C, moře má kolem příjemných 22°C a srážky jsou výjimečné.

Počasí včervenci a srpnu vŘecku je tradičně velice teplé a slunečné. Teploty vzduchu včervenci a srpnu se pohybují mezi 24 a 34°. Teplota vody o letních prázdninách se poté pohybuje kolem 25°C.

Počasí na podzim

Počasí vzáří vŘecku je stále ideální ke koupání vmoři. Teploty vzduchu se pohybují kolem příjemných 24°C a moře má stále solidních 23°C. Mimo jiné je vzáří stále nízký výskyt srážek.

Říjnové počasí vŘecku je typické ne tak častými, ale zato intenzivními srážkami. Počasí vříjnu je však vŘecku stále teplé, steplotami vzduchu mezi 16 a 24°C a teplotou moře kolem 22°C. Stále se tak najde několik dní vhodných ke koupání.

Počasí vlistopadu je již značně chladnější a deštivější. Teploty vzduchu se pohybují vprůměru kolem 15°C.

Aktuální počasí v Řeckunaleznete zde.

Předpověď počasí v Řecku na dalších 10 dní naleznete zde.

Doprava po Řecku

Co se veřejné dopravy vŘecku týče, jednoznačně dominuje autobusová přeprava. Tamní autobusové linky však většinou nepatří knejlevnějším ani nejspolehlivějším, pokud tak chcete být mobilní, vyplatí se vypůjčit si na místě automobil.Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídkurentalcars.com.

Levné letenky do Řecka

Řecko je přímo zasypáno letišti, na kterých operují nízkonákladové aerolinky. Velice levně se lze dostat například znedalekého Lipska či Drážďan na Korfu či Rhodos. Právě Lipsko je totiž bázovou destinací pro Condor Airlines, které i na začátku sezony nabízejí zpáteční lety do Řecka pod 3000 Kč.

Konkurenci Condor Airlines pak dělá Ryanair, který vypravuje letadla zBratislavy. Výjimkou nejsou ani promo akce dopravce Aegean pro lety zPrahy. Pokud nechcete cestovat na vlastní pěst, můžete navíc využít služeb cestovní kanceláře, snimiž často vyjde dovolená vŘecku na last minute podstatně levněji.

Pro sledování levných letenek do Řeckamůžete použít náš vyhledávač.

Zajímavé turistické destinace vŘecku

Alonissos

Alonissos je jedním zostrovů Severních Sporad. Sám o sobě je Alonissos specifický především tím, že stále nebyl úplně objeven turisty, a naleznete tak zde několik skrytých pláží světším soukromím nebo třeba prapůvodní panenskou přírodu.

Athény

Athény jsou hlavní a největší město Řecka. Největší turistickou atrakcí je bezpochyby antická Akropole spamátkami zdob největší slávy Řecka.

Attika

Attika je jedna znejdéle obydlených regionů Řecka zahrnující i hlavní město Athény. Kromě světoznámých athénských památek se vtomto kraji u mysu Súnion nachází také zbytky monumentálního Poseidonova chrámu.

Epirus

Epirus je oblast na severozápadě Řecka a jihu Albánie. Vtomto hornatém regionu se nachází několik historických památek jako divadlo vDodóně či most přes řeku Arachthos.

Evia

Evia je druhý největší řecký ostrov rozprostírající se na nedaleko pevninské části vEgejském moři. Nachází se zde několik zajímavých pláží, kterým vévodí pláž Ellinika. Změst je pak nejzajímavější Chalkis, kde údajně skonal samotný Aristoteles.

Chalkidiki

Chalkidiki je oblast vseverní části Řecka. Poloostrovy Kassandra, Sithonia a Athos nápadně připomínají Poseidonův trojzubec, oblast je proto od nepaměti spojena se stavbou chrámů a oltářů oslavujících řecké bohy. Mimo četných archeologických nalezišť se zde však nacházejí i dlouhé pláže

Chios

Chios lze charakterizovat křišťálově čistým mořem omývajícím dlouhé pláže a všudypřítomnou vůní jasmínu. Pro klidnou dovolenou u moře je tak tento ostrov patřící do souostroví Kyklady naprosto ideální.

Ithaka

Ithaka je ostrov omývaný tyrkysovými vodami Jónského moře proslavený nejen nádhernými plážemi, ale také postavou legendárního Odyssea.

Kalymnos

Kalymnos je turisty zbožňovaný ostrov ze souostroví Dodekanésos. Kalymnos je typický skalnatou krajinou splážemi naprosto skvělými pro šnorchlování či potápění.

Karpathos

Karpathos je ostrov spadající do souostroví Dodekanésos, který se nachází vblízkosti slavného Rhodu. Na rozdíl od většího a slavnějšího souseda je však Karpathos podstatně méně dotčen turismem. Právě divoká příroda, tradiční řecká kultura a dlouhé pláže jsou největším lákadlem tohoto ostrova.

Kefalonie

Kefalonie je největší ostrov vJónském moři, jež svou krásou a vínem Robola mimo jiné očaroval i slavného britského básníka Byrona. Kromě nádherných pláží je tento ostrov obdivován především pro pestrou kuchyni a antické památky.

Korfu

Nejen Irsko, ale také řecké Korfu se může pyšnit označením Smaragdový ostrov. Na Řecké poměry má totiž Korfu deštivé klima, a ostrov je proto pokrytý zelení. Turisty je pak ostrov vyhledáván především díky oblázkovým plážím smořem, které je často považováno za nejčistší vEvropě.

Kos

Ostrov Kos, domov praotce lékařství Hippokrata, lze díky malé rozloze, ale nespočtu zajímavostí zdob antiky i osídlení ostrova Řádem sv. Jana považovat za jednu velkou pamětihodnost. Naprostou samozřejmostí jsou pak také dlouhé pláže sčistým mořem.

Kréta

Kréta je velice rozmanitý ostrov, ve kterém najdou své milovníci pestrého nočního života i naprostého klidu. Největší řecký ostrov je samozřejmě přesycen antickými památkami i nádhernými oblázkovými a písečnými plážemi.

Kyklady

Souostroví Kyklady omývané Egejským mořem je jedno znejnavštěvovanějších oblastí vŘecku. Ostrovy jako Chios, Mykonos či Santorini jsou zárukou pěkných pláží a především velice čistého moře.

Lefkada

Lefkada je ostrov nacházející se nedaleko slavnějšího Korfu. Jedná se o typickou letní destinaci plnou písečných a oblázkových pláží lemovaných olovovými háji.

Leptokaria

Leptokaria je moderní letovisko nacházející se ve stínu hory Olymp. Blízké okolí letoviska je bohaté převážně na písečné pláže a zábavní parky.

Lesbos

Lesbos je třetí největší řecký ostrov, na němž vminulosti působili myslitelé jako Epikúros, Ezop či Sapfó. Dnes je Lesbos znám především pro své oblázkové a písčité pláže a příjemné klima.

Limnos

Limnos je ostrov plný písčitých pláží, které na řecké poměry nabízejí velice tichou atmosféru.

Mykonos

Mykonos je jeden zneoblíbenějších ostrovů Kyklad. Ostrov se stal sídlem milionářů, jejichž jachty můžete obdivovat vtamní marině. Mimo luxusní vily zde samozřejmě najdete i širokou škálu hotelů, které profitují zmalebné krajiny plné větrných mlýnů i čistého moře, na němž lze spatřit lovící pelikány.

Naxos

Naxos je největší ostrov souostroví Kyklady. Přestože je Naxos největší, turisty je často opomíjen, a proto zde najdete překrásné písečné pláže bez větších davů.

Nei Pori

Nei Pori je středisko nacházející se nedaleko bájné hory Olymp. Oblast Nei Pori je plná písečných a oblázkových pláží, večery pak můžete trávit zněkteré zmnoha typických řeckých tavern.

Olympská riviéra

Olympská riviéra je jedna znejvyhledávanějších pevninských oblastí Řecka. Ve stínu božské hory Olymp se nacházejí věhlasná střediska jako Nei Pori či Platamonas.

Parga

Parga je přístavní město vpevninské části Řecka omývané Jónským mořem. Co se týče pláží, turisté volí o něco věhlasnější a nedaleké Korfu. Město je specifické spíše přístavními budovami a benátským hradem z11. století.

Paxos

Paxos je malý ostrov nedaleko Korfu typický pro čistou přírodu styrkysovými vodami a písečnými plážemi lemovanými olivovými háji.

Peloponés

Oblast Peloponés je často považována za kolébku civilizace, právě zde totiž vznikaly a zase zanikaly civilizace jako sparta, Mykény či Korint. Přestože i zde naleznete krásné pláže, archeologická naleziště jsou zde největším turistickým tahákem.

Rhodos

Rhodos je velice rozmanitý ostrov, na kterém si své užije každý turista. Nacházejí se zde krásné pláže, památkami nabitá města i kopce ideální pro celodenní treky.

Samos

Ostrov Samos je krom pláží vyhledáván jako věhlasná vinařská oblast. Mimo jiné je Samos také rodištěm slavného Pythagora, na jehož počest jsou zde pojmenována města, přístavy i jeskyně.

Santorini

Santorini je malebný ostrůvek typický tradičně čistým mořem a pobřežními městy vystavěnými na útesech.

Severní Sporady

Severní Sporady je souostroví vEgejském moři, které tradičně láká turisty převážně na čisté moře a dlouhé oblázkové či písečné pláže. Mezi nejvyhledávanější ostrovy této oblasti patří Skyros, Skopelos či Skiathos.

Skiathos

Skiathos je ostrov patřící pod Severní Sporady, který je typický dlouhými písečnými plážemi. Krásy ostrova podtrhuje také to, že si jej jako kulisy vybrali pro natáčení filmaři Mamma Mia.

Skopelos

Skopelos je ostrov nacházející se hned vedle Skiathosu, kterému se vmnohém podobá. I zde byl natáčen slavný muzikál Mamma Mia a i zde se nacházejí dlouhé pláže lemovaní olivovými háji. Jediným rozdílem je snad jen více zeleně na Skopelosu, vychutnat si můžete i výlety do hustých borových hájů.

Thassos

Thassos je považován za jeden znejkrásnějších řeckých ostrovů, co se pláží týče. Bílé písečné pláže spolu skřišťálově čistým mořem jsou totiž největší atrakcí tohoto ostrova.

Thessaloniki (Soluň)

Thessaloniki neboli Soluň je druhé největší řecké město nacházející se vpevninské části Řecka. VSoluni se nachází významný přístav se slavnou Bílou věží, památkou na osmanskou nadvládu jsou pak například turecké lázně ze 17. století.

Zakynthos

Mohutné skalnaté útesy sukrytými písečnými plážemi omývanými tyrkysovým i dobré dopravní spojení dělají ze Zakynthosu jeden znejnavštěvovanějších řeckých ostrovů. Právě zde si navíc můžete užít i potápění smořskými želvami.

Jazyk a několik základních frází

Úředním jazykem vŘecku je řečtina, vturistických oblastech však nebudete mít problém domluvit se anglicky či případně německy.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

Mapa Řecka