Řecké ostrovy jsou díky čisté vodě a krásným plážím považovány za jedno z nejlepších míst pro koupání v celé Evropě. Když k tomu navíc přičtete monumentální antické památky z dob největší slávy Peloponéského poloostrova, dostáváte se k důvodu, proč je Řecko dlouhodobě jednou z nejvyhledávanějších zemí pro letní dovolenou u moře.

Základní informace

 

Řecko je členem Evropské unie, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy do Řecka

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Řecko jako destinace pro dovolenou s dětmi

 

Jen pramálo destinací lze pro dovolenou s dětmi doporučit více než Řecko. Tamní lidé jsou k dětem velice vlídní, služby jsou na vysoké úrovni a k dispozici máte nespočet krásných pláží. Mezi neoblíbenější lokace pro rodiny s dětmi patří především řecké ostrovy typu Lesbos, Kréta, Kos či Zakynthos, které nabízejí lepší podmínky pro koupání.

 

Dovolená v Řecku se psem

 

Řecko je země, která poměrně akceptuje psí miláčky. Na mnoha plážích tak místo zákazu vstupu se psy naleznete pouze varovné cedule upozorňující na nutnost držet psa na vodítku. Podobně jsou na tom i archeologické parky a národní parky.

 

Klidná dovolená pro seniory v Řecku

 

Pro letní relax je Řecko skvělou volbou. Pobřeží je lemováno nespočtem pláží a služby jsou na vysoké úrovni, samozřejmostí jsou také časté lázně. Mezi seniory jsou oblíbené především ostrovy Kréta, Kos či Zakynthos.

 

Noční život v Řecku

 

Řecko je proslulé tím, že tamní lidé žijí pozdě do noci. Mezi hlavní centra nočního života patří především pevninské Athény, Thessaloniki či Patras. Řecké ostrovy jsou v tomto ohledu trochu chudší, ani zde se však nudit rozhodně nebudete. U ostrovů platí přímá úměra čím větší, tím bohatší na noční život, v tomto ohledu tak vyniká například Kréta či Rhodos.

 

Nákupy v Řecku

 

Dříve bylo Řecko proslulé svými levnějšími značkovými módními doplňky, od nedávného zvýšení DPH se však ceny pohybují na stejné úrovni jako v České republice. Levnější jsou však stále kožené výrobky včetně kabelek a obuvi. Nejlepší místa pro nakupování jsou pak jednoznačně Athény a Olympská riviéra, kde se nacházejí slavné obchody Kalogirou či Kazakos.

Otevírací doba v Řecku je většinou od 9 do 20 hodin. Většina obchodů má v neděli zavřeno, najdou se však i výjimky.

 

Ubytování v Řecku

 

Ceny ubytování v hotelech či apartmánech jsou silně závislé na konkrétní lokaci i na sezoně. Obecně však lze říci, že solidní pokoj pro dva seženete na začátku sezony za cca 1000 Kč na noc, nejlevnější hostely potom začínají na 350 Kč na noc. Nabídka ubytování v Řecku je extrémně široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Velice zajímavou alternativou je také Airbnb, kde lze sehnat často levnější apartmány, objednat si zde však můžete například i nocleh na lodi. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Tipy na zajímavá místa pro výlety

 

Olympie

Na západě Peloponéského poloostrova se nachází město archeologické naleziště a město Olympie. Právě zde se konaly původní Olympijské hry, spatřit zde tak můžete zbytky stadionů a běžeckých drah. Mimo jiné se zde nachází také Diův chrám, ve kterém se nacházela obří slonovinová socha Dia patřící mezi původních sedm divů světa.

 

Thessaloniki

Thessaloniki je druhé největší řecké město nacházející se v severní části země. Město je proslulé bohatým kulturním životem a byzantskými památkami, z nichž nejznámější jsou městské hradby, Bílá věž či turecké lázně. Mimo jiné se zde nachází plno muzeí a uměleckých galerií.

 

Delfy

Společně s Athénami a Olympií je Delfy nejvyhledávanějším archeologickým nalezištěm v Řecku. Na kopci nedaleko moderních Delf se nachází ruiny původní věštírny, Apollónova chrámu a divadla s hipodromem.

 

Meteora

Meteora je vnitrozemská oblast proslavená unikátními útesy čnícími stovky metrů okolím. Kvůli naprosté izolovanosti od okolního světa zde ve 14. až 16. vznikly kláštery, které tak dodávají tomuto místu mnohem mysterióznější atmosféru.

 

Athény

Athény jsou místem s největší koncentrací historických památek v Řecku. Světově proslulá je především Akropole, Parthenón, Agora či Dionýsův chrám, kromě nich však ve městě najdete další desítky zajímavostí, na jejichž kompletní prohlídku by vám nevystačil ani týdenní pobyt.

 

Santorini

Santorini je malebný ostrov proslavený především městy Fira a Oia rozkládajícími se na vysokých útesech. Kromě krásných pláží s velice čistou vodou se tak můžete kochat i pohledem na nádherné scenérie staveb s jasně bílou fasádou a pestrobarevnými střechami.

 

Nafplio

Nafplio je přímořské městečko plné neoklasicistních sídel postavených bohatými měšťany, kteří sem od nepaměti unikají za relaxem. Pohled na moře umocňuje také mohutná pevnost Palamidi vybudovaná během 18. století.

 

Kréta

Kréta je neuvěřitelně pestrý ostrov plný přírodních zajímavostí jako je soutěska Samaria i nádherných antických památek, jimž jednoznačně vévodí minojský palác Knósoss. Nalezneme zde však i nepřeberně dalších památek jako benátské přístavní město Rethymno, pevnost Spinalonga či paláce Faistos a Kató Zakros.

 

 

By: Trine Juel
 
Tipy na jednodenní výlety po Řecku

 

  • 1.Den – Athény

Athény jsou jedním z největších lákadel Řecka a stěží lze toto město stihnout celé projít za jediný den, s trochou entusiasmu však stihnete všechny hlavní památky. Dopolední program vám zabere prohlídka Národního archeologického muzea a rychlá prohlídka Římské a Řecké Agory. Celé dopoledne pak zabere prohlídka Akropole s hlavními památkami jako Parthenón, chrám Athény Niké či chrám Dia Olympského.

 

 

 

  • 2.Den – Kréta

Poznat celý ostrov je sice otázka alespoň týdne, většinu nejznámějších památek však stihnete i za jediný den. Must see atrakcí na Krétě je jednoznačně palác Knóssos, na jehož prohlídku si vyhraďte celé dopoledne. Na poledne můžete přejet k nedalekému městu Rethymno s nádherným přístavem a benátskou citadelou Fortezza. Zbytek dne pak zabere přesun na jih a prohlídka paláců Faistos a Agia Triadha.

 

  • 3.Den – Olympie a Pyrgos

Pod horou Kronos v jihozápadní části Peloponéského poloostrova na vás čeká unikátní archeologický park. V něm naleznete nejen zbytky stadionů a běžeckých drah, ale také lázně, oltáře či slavný Diův chrám. Park je opravdu rozsáhlý, počítejte tak s tím, že většinu dne strávíte právě v Olympii. Na zbytek dne pak můžete přejet do nedalekého města Pyrgos – města kostelů. Projít si stihnete například kostely svaté neděle, svatého Nikolaa, svatého Athanasia či Charalamba.

 

  • 4.Den – Santorini a okolí

Vcelku reálně lze za jeden den objet všechny hlavní turistické atrakce na Santorini. Výlet začneme na severu v malebném městečku Oia postaveném na útesu. Po prohlídce města Oia zamíříme východně do velice podobného městečka Finikia. Zhruba na oběd se dostáváme do hlavního města ostrova Thera. Zde se nachází velice zajímavé ruiny původního antického města zničeného výbuchem nedaleké sopky. Právě na vulkanický ostrov Palea Kameni se můžete vydat ve zbytku dopoledne. Uvidíte zde unikátní sopečnou krajinu s pestrobarevně zbarvenými sopečnými horninami.

 

 

 

  • 5.Den – Thessaloniki a Meteora

Další jednodenní výlet začneme v Thessaloniki. Z hlavních turistických atrakcí stojí za zhlédnutí Bílá věž, lázně a opevnění, rozhodně zde však nemusíme trávit celý den. Po zhruba dvou a půl hodinové jízdě autem se z Thessaloniki dostanete ke klášterům Meteora. Zde máte poměrně široké pole působnosti, protože klášterů se zde nachází hned několik. Nejzajímavější jsou ale nejspíš klášter sv. Štěpána či klášter Varlaam.

 

  • 6.Den – Delfy a Desfina

Další časově náročná turistická atrakce je město Delfy. V tomto archeologickém nalezišti stojí za prohlídku Apollonův chrám, antické divadlo, stadion a samozřejmě i ruiny samotné věštírny. Když přidáte návštěvu Archeologického muzea, zabere vám návštěva Delf dopoledne a zhruba půlku dopoledne. Ve zbytku dne tak stačí čas akorát tak na prohlídku nedalekého městečka Desfina. V něm stojí za zhlédnuté dva malebné kostely Agios Charalambos a Komisi tis Theotokou.

 

Pláže a koupání v Řecku

 

V Řecku se nacházejí především písečné a oblázkové pláže, ty nejhezčí poté najdete převážně na ostrovech. Co se pevninské části Řecka týče, vyhledávána je především oblast Olympské riviéry s vyhlášeným letoviskem Nei Pori.

Vyhlášená je například pláž Elafonissi na Krétě, na Rhodosu lze doporučit pláž v Zátoce sv. Pavla a třeba na Korfu je velice oblíbená skanatá pláž Paleokastritsa. Perlou Zakynthosu je skrytá pláž Navagio a na Santorini je zase turisty neustále v obležení Perissa.

 

Počasí v Řecku

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci v Řecku je poměrně přívětivé, teploty vzduchu se pohybují mezi 8 a 15°C. Nepříjemné jsou však časté a intenzivní srážky, v průměru je 11 ze 31 dnů v prosinci deštivých.

V lednu je počasí v Řecku stále deštivé, srážky jsou časté, ale již ne tak intenzivní. Teploty vzduchu se pohybují v průměru kolem 10°C a teplota moře je nízkých 16°C.

Počasí v únoru v Řecku je prakticky stejné jako v lednu. Stále jsou časté srážky a teploty se pohybují kolem 10°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu v Řecku je podstatně teplejší. Teploty se pohybují mezi 9 a 17°C, moře má však stále pouhých 15°C a na koupání je tak stále zima.

V dubnu se teploty vzduchu pohybují mezi 12 a 20°C. Srážky již nejsou tak časté, moře má však stále pouze 16°C, smočí se v něm tak pouze otužilci.

Počasí v květnu v Řecku je již velice příjemné. Teploty vzduchu dosahují v průměru 21°C a teplota moře se pohybuje kolem 19°C. Společně s nízkým počtem srážek se tak již rýsují dobré podmínky pro koupání v moři.

 

Počasí v létě

V červnu je již počasí v Řecku naprosto optimální pro koupání bez největších davů. Teploty vzduchu se pohybují mezi 21 a 30°C, moře má kolem příjemných 22°C a srážky jsou výjimečné.

Počasí v červenci a srpnu v Řecku je tradičně velice teplé a slunečné. Teploty vzduchu v červenci a srpnu se pohybují mezi 24 a 34°. Teplota vody o letních prázdninách se poté pohybuje kolem 25°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září v Řecku je stále ideální ke koupání v moři. Teploty vzduchu se pohybují kolem příjemných 24°C a moře má stále solidních 23°C. Mimo jiné je v září stále nízký výskyt srážek.

Říjnové počasí v Řecku je typické ne tak častými, ale zato intenzivními srážkami. Počasí v říjnu je však v Řecku stále teplé, s teplotami vzduchu mezi 16 a 24°C a teplotou moře kolem 22°C. Stále se tak najde několik dní vhodných ke koupání.

Počasí v listopadu je již značně chladnější a deštivější. Teploty vzduchu se pohybují v průměru kolem 15°C.

 

Aktuální počasí v Řecku naleznete zde.

Předpověď počasí v Řecku na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Řecku

 

Co se veřejné dopravy v Řecku týče, jednoznačně dominuje autobusová přeprava. Tamní autobusové linky však většinou nepatří k nejlevnějším ani nejspolehlivějším, pokud tak chcete být mobilní, vyplatí se vypůjčit si na místě automobil. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky do Řecka 

 

Řecko je přímo zasypáno letišti, na kterých operují nízkonákladové aerolinky. Velice levně se lze dostat například z nedalekého Lipska či Drážďan na Korfu či Rhodos. Právě Lipsko je totiž bázovou destinací pro Condor Airlines, které i na začátku sezony nabízejí zpáteční lety do Řecka pod 3000 Kč.

Konkurenci Condor Airlines pak dělá Ryanair, který vypravuje letadla z Bratislavy. Výjimkou nejsou ani promo akce dopravce Aegean pro lety z Prahy. Pokud nechcete cestovat na vlastní pěst, můžete navíc využít služeb cestovní kanceláře, s nimiž často vyjde dovolená v Řecku na last minute podstatně levněji.

Pro sledování levných letenek do Řecka můžete použít náš vyhledávač.

 

Zajímavé turistické destinace v Řecku

 

Alonissos

Alonissos je jedním z ostrovů Severních Sporad. Sám o sobě je Alonissos specifický především tím, že stále nebyl úplně objeven turisty, a naleznete tak zde několik skrytých pláží s větším soukromím nebo třeba prapůvodní panenskou přírodu.

 

Athény

Athény jsou hlavní a největší město Řecka. Největší turistickou atrakcí je bezpochyby antická Akropole s památkami z dob největší slávy Řecka.

 

Attika

Attika je jedna z nejdéle obydlených regionů Řecka zahrnující i hlavní město Athény. Kromě světoznámých athénských památek se v tomto kraji u mysu Súnion nachází také zbytky monumentálního Poseidonova chrámu.

 

Epirus

Epirus je oblast na severozápadě Řecka a jihu Albánie. V tomto hornatém regionu se nachází několik historických památek jako divadlo v Dodóně či most přes řeku Arachthos.

 

Evia

Evia je druhý největší řecký ostrov rozprostírající se na nedaleko pevninské části v Egejském moři. Nachází se zde několik zajímavých pláží, kterým vévodí pláž Ellinika. Z měst je pak nejzajímavější Chalkis, kde údajně skonal samotný Aristoteles.

 

Chalkidiki

Chalkidiki je oblast v severní části Řecka. Poloostrovy Kassandra, Sithonia a Athos nápadně připomínají Poseidonův trojzubec, oblast je proto od nepaměti spojena se stavbou chrámů a oltářů oslavujících řecké bohy. Mimo četných archeologických nalezišť se zde však nacházejí i dlouhé pláže

 

Chios

Chios lze charakterizovat křišťálově čistým mořem omývajícím dlouhé pláže a všudypřítomnou vůní jasmínu. Pro klidnou dovolenou u moře je tak tento ostrov patřící do souostroví Kyklady naprosto ideální.

 

Ithaka

Ithaka je ostrov omývaný tyrkysovými vodami Jónského moře proslavený nejen nádhernými plážemi, ale také postavou legendárního Odyssea.

 

Kalymnos

Kalymnos je turisty zbožňovaný ostrov ze souostroví Dodekanésos. Kalymnos je typický skalnatou krajinou s plážemi naprosto skvělými pro šnorchlování či potápění.

 

Karpathos

Karpathos je ostrov spadající do souostroví Dodekanésos, který se nachází v blízkosti slavného Rhodu. Na rozdíl od většího a slavnějšího souseda je však Karpathos podstatně méně dotčen turismem. Právě divoká příroda, tradiční řecká kultura a dlouhé pláže jsou největším lákadlem tohoto ostrova.

 

Kefalonie

Kefalonie je největší ostrov v Jónském moři, jež svou krásou a vínem Robola mimo jiné očaroval i slavného britského básníka Byrona. Kromě nádherných pláží je tento ostrov obdivován především pro pestrou kuchyni a antické památky.

 

Korfu

Nejen Irsko, ale také řecké Korfu se může pyšnit označením Smaragdový ostrov. Na Řecké poměry má totiž Korfu deštivé klima, a ostrov je proto pokrytý zelení. Turisty je pak ostrov vyhledáván především díky oblázkovým plážím s mořem, které je často považováno za nejčistší v Evropě.

 

Kos

Ostrov Kos, domov praotce lékařství Hippokrata, lze díky malé rozloze, ale nespočtu zajímavostí z dob antiky i osídlení ostrova Řádem sv. Jana považovat za jednu velkou pamětihodnost. Naprostou samozřejmostí jsou pak také dlouhé pláže s čistým mořem.

 

Kréta

Kréta je velice rozmanitý ostrov, ve kterém najdou své milovníci pestrého nočního života i naprostého klidu. Největší řecký ostrov je samozřejmě přesycen antickými památkami i nádhernými oblázkovými a písečnými plážemi.

 

Kyklady

Souostroví Kyklady omývané Egejským mořem je jedno z nejnavštěvovanějších oblastí v Řecku. Ostrovy jako Chios, Mykonos či Santorini jsou zárukou pěkných pláží a především velice čistého moře.

 

Lefkada

Lefkada je ostrov nacházející se nedaleko slavnějšího Korfu. Jedná se o typickou letní destinaci plnou písečných a oblázkových pláží lemovaných olovovými háji.

 

Leptokaria

Leptokaria je moderní letovisko nacházející se ve stínu hory Olymp. Blízké okolí letoviska je bohaté převážně na písečné pláže a zábavní parky.

 

Lesbos

Lesbos je třetí největší řecký ostrov, na němž v minulosti působili myslitelé jako Epikúros, Ezop či Sapfó. Dnes je Lesbos znám především pro své oblázkové a písčité pláže a příjemné klima.

 

Limnos

Limnos je ostrov plný písčitých pláží, které na řecké poměry nabízejí velice tichou atmosféru.

 

Mykonos

Mykonos je jeden z neoblíbenějších ostrovů Kyklad. Ostrov se stal sídlem milionářů, jejichž jachty můžete obdivovat v tamní marině. Mimo luxusní vily zde samozřejmě najdete i širokou škálu hotelů, které profitují z malebné krajiny plné větrných mlýnů i čistého moře, na němž lze spatřit lovící pelikány.

 

Naxos

Naxos je největší ostrov souostroví Kyklady. Přestože je Naxos největší, turisty je často opomíjen, a proto zde najdete překrásné písečné pláže bez větších davů.

 

Nei Pori

Nei Pori je středisko nacházející se nedaleko bájné hory Olymp. Oblast Nei Pori je plná písečných a oblázkových pláží, večery pak můžete trávit z některé z mnoha typických řeckých tavern.

 

Olympská riviéra

Olympská riviéra je jedna z nejvyhledávanějších pevninských oblastí Řecka. Ve stínu božské hory Olymp se nacházejí věhlasná střediska jako Nei Pori či Platamonas.

 

Parga

Parga je přístavní město v pevninské části Řecka omývané Jónským mořem. Co se týče pláží, turisté volí o něco věhlasnější a nedaleké Korfu. Město je specifické spíše přístavními budovami a benátským hradem z 11. století.

 

Paxos

Paxos je malý ostrov nedaleko Korfu typický pro čistou přírodu s tyrkysovými vodami a písečnými plážemi lemovanými olivovými háji.

 

Peloponés

Oblast Peloponés je často považována za kolébku civilizace, právě zde totiž vznikaly a zase zanikaly civilizace jako sparta, Mykény či Korint. Přestože i zde naleznete krásné pláže, archeologická naleziště jsou zde největším turistickým tahákem.

 

Rhodos

Rhodos je velice rozmanitý ostrov, na kterém si své užije každý turista. Nacházejí se zde krásné pláže, památkami nabitá města i kopce ideální pro celodenní treky.

 

Samos

Ostrov Samos je krom pláží vyhledáván jako věhlasná vinařská oblast. Mimo jiné je Samos také rodištěm slavného Pythagora, na jehož počest jsou zde pojmenována města, přístavy i jeskyně.

 

Santorini

Santorini je malebný ostrůvek typický tradičně čistým mořem a pobřežními městy vystavěnými na útesech.

 

Severní Sporady

Severní Sporady je souostroví v Egejském moři, které tradičně láká turisty převážně na čisté moře a dlouhé oblázkové či písečné pláže. Mezi nejvyhledávanější ostrovy této oblasti patří Skyros, Skopelos či Skiathos.

 

Skiathos

Skiathos je ostrov patřící pod Severní Sporady, který je typický dlouhými písečnými plážemi. Krásy ostrova podtrhuje také to, že si jej jako kulisy vybrali pro natáčení filmaři Mamma Mia.

 

Skopelos

Skopelos je ostrov nacházející se hned vedle Skiathosu, kterému se v mnohém podobá. I zde byl natáčen slavný muzikál Mamma Mia a i zde se nacházejí dlouhé pláže lemovaní olivovými háji. Jediným rozdílem je snad jen více zeleně na Skopelosu, vychutnat si můžete i výlety do hustých borových hájů.

 

Thassos

Thassos je považován za jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů, co se pláží týče. Bílé písečné pláže spolu s křišťálově čistým mořem jsou totiž největší atrakcí tohoto ostrova.

 

Thessaloniki (Soluň)

Thessaloniki neboli Soluň je druhé největší řecké město nacházející se v pevninské části Řecka. V Soluni se nachází významný přístav se slavnou Bílou věží, památkou na osmanskou nadvládu jsou pak například turecké lázně ze 17. století.

 

Zakynthos

Mohutné skalnaté útesy s ukrytými písečnými plážemi omývanými tyrkysovým i dobré dopravní spojení dělají ze Zakynthosu jeden z nejnavštěvovanějších řeckých ostrovů. Právě zde si navíc můžete užít i potápění s mořskými želvami.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem v Řecku je řečtina, v turistických oblastech však nebudete mít problém domluvit se anglicky či případně německy.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

Mapa Řecka

 

Řecko
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!