Vancouver je přístavní město ležící na západním pobřeží Kanady v provincii Britská Kolumbie. Jedná se o zahrady a parky protkané město obklopené oceánem z jedné strany a majestátním pohořím North Shore ze strany druhé. Kromě přírodních památek však Vancouver nabízí také malebné viktoriánské centrum i další přistěhovalecké čtvrti podtrhující multikulturní povahu města.

 

 

Jak se dostat z letiště?

 

Vancouver International Airport

Vancouver International Airport je druhé největší letiště v Kanadě a nejvýznamnějším leteckým uzlem západní Kanady. Jedná se o tří terminálové letiště ležící jižně od Vancouveru s terminály pro domácí, mezinárodní a soukromé lety.

SkyTrain

Z letiště ve Vancouveru se do centra města nejrychleji a nejpohodlněji dostanete prostřednictvím moderních vlaků SkyTrain. Jízda linkou Canada Line trvající necelou půl hodinu vás přitom vyjde na 9 CAD, přičemž 4 CAD stojí dvou zónová jízdenka veřejnou dopravou a 5 CAD tvoří letištní poplatek. Jízdenky se kupují v automatech ve stanici.

 

 

 

Ubytování ve Vancouveru

 

Nabídka ubytování ve Vancouveru je neobyčejně pestrá, vybírat můžete jak z moderních hotelů, tradičních rodinných pensionů i netradičních hausbótů. Celkově je Vancouver na poměry západního pobřeží Ameriky ještě relativně levným městem, ceny ubytování totiž začínají na 1000 Kč na noc za pokoj pro dva.

 

Doprava ve Vancouveru

 

Systém veřejné dopravy ve Vancouveru zabezpečuje společnost TransLink, která ve městě provozuje metro, autobusy a přívozy SeaBus.

Nejrychlejším způsobem pohybu po Vancouveru je systém SkyTrain, který se skládá z linek Canada, Millenium a Expo Line. Metro ve Vancouveru je díky dobrému značení velice přehledné a funguje standardně až do půlnoci.

Alternativou za metro jsou autobusové linky, které jezdí po předem vytyčených trasách, ale pouze v orientačně udaných intervalech. Autobusy zajíždějí do prakticky každé uličky po kterých jsou pojmenovány zastávky a před nástupem či výstupem je třeba dát řidiči znamení pokynutím paže nebo zataháním za žlutou šňůru v autobusu.

Zřejmě nejzajímavějším způsobem dopravy po Vancouveru jsou přívozy SeaBus. V nich platí klasické jízdenky stejně jako v metru a autobusech, jejich nevýhodou je však nižší frekvence spojů.

Vancouver je rozdělen do dvou hlavních zón, přičemž jízdenky ve vnitřní zóně vyjdou na 2.75 CAD a jízdenky ve vnější zóně v závislosti na dopravní špice na 4.00 až 5.50 CAD. Jednorázové jízdenky s platností 90 minut se kupují v trafikách a automatech ve stanicích metra. Výhodnější alternativou jsou pak buď karnety 10 jízdenek za 21 až 41 CAD nebo celodenní DayPass za 9.75 CAD, všechny typy jízdenek platí pro metro, autobusy i SeaBus.

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Jednou z rozpočet nejvíce zatěžujících položek ve Vancouveru jsou bezpochyby tamní turistické atrakce. Za dobrovolný příspěvek můžete navštívit prakticky jen Vancouver Art Gallery a MacMillan Southam Observatory. V úterý od 17 do 19 hodin pak můžete navštívit typické must see Museum of Anthropology za výhodných 9 CAD oproti standardním 16.75 CAD.

Další z nejznámějších vancouverských památek Capliano Suspension Bridge lze poté kvůli 34 CAD vstupnému oželet a vypravit se na sousední Lynn Canyon Suspension Bridge, který zdarma nabízí prakticky stejný výhled.

 

Památky ve Vancouveru

 

Gastown

Gastown je nejstarší vancouverská čtvrť spojená s ikonou Johna Deightona alias Gassy Jacka, po němž se jmenuje celá tato oblast. Jedná se o malebnou čtvrť s viktoriánskými budovami, starými lampami a řadou tradičních restaurací a hospůdek. Centrem čtvrti je slavné Maple Tree Square a unikátní parní hodiny Steam Clock.

 

By: Maya-Anaïs Yataghène
 

 

Chinatown

Symbolem multikulturalismu ve Vancouveru je slavný Chinatown. Čtvrť ukrytá za bránou Millennium Gate kombinuje moderní výškové budovy s tradičními viktoriánskými budovami a zahradami vystavěnými ve stylu dynastie Ming.

 

Stanley Park

Stanley Park je nedaleko Downtown nacházející se poloostrov s dlouhou stezkou lemující obklopenou z jedné strany oceánem a z druhé vzrostlými stromy. V parku jsou kromě spektakulárních výjevů oceánu k vidění také zajímavé indiánské totemy v Brockton Point či slavné Vancouver Aquarium.

 

 

Granville Island

Granville je bývalá průmyslová oblast, jejíž sklady postupem let obsadili umělci vdechující této čtvrti zcela odlišnou atmosféru. Přestavěné sklady a hausbóty v sobě dnes skrývají galerie, divadla či restaurace a kavárny. Centrem Granville Island je tamní Public Market, ve kterém je možno zakoupit čerstvé ryby, mořské plody, ovoce a zeleninu.

 

Museum Vancouveru

Museum of Vancouveru je rozsáhlá instituce sdružující expozice zabývající se Vancouverem ze všech úhlů pohledu. K vidění jsou zde tedy námořnické Maritime Museum, planetárium HR MacMillan Space Centre i historické muzeum mapující dějiny města.

 

Muzeum antropologie

Součástí University of British Columbia je také slavné Museum of Anthropology. V něm je k vidění široká expozice zabývající se primitivními národy a původními kmeny žijícími na území Britské Kolumbie.

 

Science World

Science World je interaktivní muzeum nacházející se ve futuristické sférické budově na pobřeží. Jedná se především na děti zaměřenou expozici s řadou demonstrací a pokusů zabývajících se historicky významnými i nově objevenými fenomény.

 

Queen Elizabeth Park

Queen Elizabeth Park je nejvýše položeným místem ve Vancouveru. Jedná se o rekreační oblast s vyhlídkou na město a nádhernými zahradami. Právě zde se totiž nachází jak tropický ekosystém Bloedel Conservatory, tak botanické zahrady Van Dusen.

 

Capilano Suspension Bridge

Capilano Suspension Bridge je visutý most přes řeku Capilano ležící v severní části Vancouveru. Více než 140 metrů dlouhý most byl otevřený již v roce 1889, a jedná se tak o jednu z prvních turistických atrakcí v této oblasti, kterou v současné době navštíví necelý milion návštěvníků ročně.

 

 

Grouse Mountain

Grouse Mountain je za humny Vancouveru nacházející se 1231 metrů vysoká hora oblíbená pro letní i zimní aktivity. V létě je Grouse Mountain vyhledávána díky svým spletitým horským trasám v čele se slavnou Grouse Grind, zatímco v zimě se zde provozuje populární sjezdovka.

 

Program na jeden den

 

8:00 – 9:30 – prohlídka Museum of Anthropology v areálu University of British Columbia

9:30 – 10:00 – přesun autobusem ze zastávky University Blvd FS Allison Rd na Broadway NS MacDonald St

10:00 – 12:00 – prohlídka HR MacMillan Space Centre a Southam Observatory

12:00 – 13:45 – přesun k Science World

13:45 – 15:00 – prohlídka Science World

15:00 – 16:30 – prohlídka přilehlé čtvrti Chinatown

16:30 – 18:30 – prohlídka sousední Gastown

 

8:00 – 9:30 – prohlídka Queen Elizabeth Park

9:30 – 11:00 – prohlídka Van Dusen Botanical Garden

11:00 – 12:30 – přejezd do centra k Burrard Station

12:30 – 15:00 – prohlídka Stanley Park s přesunem severně k Lions Gate Bridge

15:00 – 15:40 – přesun k Capilano Highlands

15:40 – 18:00 – prohlídka Capilano Suspension Bridge

Průvodce zdarma – Vancouver
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!