Sharm el Sheikh je oblíbené egyptské letovisko ležící na břehu Rudého moře na Sinajském poloostrově. Tato oblast často nabízená v katalozích cestovních kanceláří je vyhlášená především bohatým podmořským životem, tamní korálové útesy a členité mořské dno jsou tak ideální především pro příznivce šnorchlování a potápění.

 

Jak se dostat z letiště?

 

Sharm el Sheikh Airport

Letiště Sharm el Sheikh je největším letištěm na Sinajském poloostrově. Letiště je oblíbeným cílem evropských charterových linek i egyptských vnitrostátních Nile Air a Egypt Air.

Autobusové spojení

Nedaleko příletové haly u Terminal 1 se nachází autobusová zastávka, odkud vyjíždějí minibusy směrem do Sharm el Sheikh. Minibusy zpravidla vyjíždějí poté, co se zcela naplní jejich kapacita, a cestují po nepravidelných trasách v závislosti na domluvě s řidičem. Konkrétní cenu za ujetou vzdálenost je tedy třeba domluvit před jízdou s řidičem.

 

Ubytování v Sharm el Sheikh

 

Na pobřeží kolem Sharm el Sheikh přibyla za poslední dekádu široká škála moderních hotelových komplexů a apartmánových domů. Ceny se přitom řádově drží níže nežli v Evropě, a standardně vybavené studio tak lze pořídit pod 500 Kč na noc.

 

Doprava po Sharm el Sheikh

 

Veřejnou dopravu po ulicích Sharm el Sheikh zajišťují modré autobusové linky vyjíždějící od tržiště al-Maya do Hadaba, Nabq a okolních čtvrtí. Tamní minibusy jsou velice levné, čemuž ale odpovídá i komfort. Autobusy jezdí v nepravidelných intervalech, a před výstupem je třeba dát signál řidiči. Výhodou je to, že v dnešní době již řada řidičů mluví anglicky, čímž se otevírají možnosti turistům.

Vzhledem k tomu, že nejlepší místa pro koupání se nacházejí mimo frekventované autobusové linky, se může aktivním cestovatelům vyplatit pronájem automobilu. Benzín i půjčovny jsou v Sharm el Sheikh levnější než v Evropě a ve veřejnou dopravou ne zcela ideálně obsluhovanému Sharm el Sheikh je tato alternativa velice praktická.

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Při pobytu v Sharm el Sheikh a Egyptě obecně se vyplatí brát s sebou egyptskou měnu. Přestože i v těch nejmenších stáncích u turistických letovisek lze platit eurem i dolary, kurzy jsou upraveny proti neznalým turistům. V menších obchůdcích může být riziková i platba kartou, výjimkou totiž není ani scamming.

 

Turistické atrakce v okolí Sharm el Sheikh

 

Sharm al-Maya

Sharm al-Maya je tradiční městské tržiště plné stánků s kořením a tkaninami. Jedná se o velice živé místo s tradiční atmosférou, které stále ještě připomíná původní Sharm el Sheikh před přílivem turistů.

 

Národní park Ras Mohammed

Ras Mohammed je poloostrov proslulý především neuvěřitelně pestrým podmořským životem na spletitém skalnatém dně. Kromě potápění je oblast nicméně zajímavá i díky slanému jezeru, mangrovy a vysokými skalami.

Pro potápění jsou doporučovány převážně nedaleko korálových útesů ležící pláže Old Quay a Aqaba.

 

 

By: Michela Simoncini

 

Jolanda Reef

Jolanda Reef ležící u Ras Mohammed je jedna z nejvyhledávanějších potápěčských oblastí v Rudém moři. Leží zde totiž vrak lodi Jolanda potopené v roce 1980, který se od té doby stal domovem široké plejády mořských tvorů.

 

Jackson Reef

Nedaleko průsmyku Tiran ležícím mezi Sinajským poloostrovem a jižním cípem Saudské Arábie leží jedna z nejvyhledávanějších potápěčských lokalit u Sharm el Sheikh. Jackson Reef je rozsáhlý korálový útes s neuvěřitelně pestrobarevným podmořským životem ozdobeným i vrakem lodi Lara. Jedná se o jedno z nejvyhledávanějších míst pro pozorování žraloků v Egyptě.

 

By: Michela Simoncini

 

Ras Um Sid

Ras Um Sid je oblíbená pláž s korálovým útesem ležícím nedaleko pobřeží. Jedná se o oblast ideální pro rekreační potápění i šnorchlování.

 

Zátoka Naama

Naama je zátoka proslavená dlouhou písečnou pláží obklopenou promenádami a hotelovými komplexy. Jedná se o jedno z nejrušnějších egyptských letovisek, a po dni na pláži zde tak můžete okusit i bohatý noční život.

 

Žraločí zátoka

Žraločí zátoka je severně od Naama ležící rekreační oblast plná luxusních hotelů a zábavních podniků. Podobně jako sousední zátoka Naama je i Žraločí zátoka plná podmořského života, a jedná se proto o vyhledávanou oblast mezi amatérskými potápěči.

 

Program na jeden den

 

9:00 – 11:00 – túra po Ras Mohammed

11:00 – 14:00 – potápění u Jolanda Reef

14:00 – 15:00 – přejezd severně k Ras Um Sid

15:00 – 17:00 – potápění u Ras Um Sid

17:00 – 17:30 – přejezd do historického centra

17:30 – 19:30 – prohlídka tržiště Sharm al-Maya

 

 

Průvodce zdarma – Sharm el Sheikh
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!