Nice je slunné pobřežní město na jihu Francie. Perla Azurového pobřeží nabízí energickou středomořskou atmosféru doplněnou o malebné parky a historické památky ovlivněné i italskou a britskou komunitou.

 

Jak se dostat z letiště?

 

Nice Airport

Nice Airport je jedno z nejrušnějších francouzských letišť. Letiště je rozděleno na dva terminály, přičemž většina aerolinií využívá terminál T1, zatímco T2 obsluhuje některé lety Air France a Easy Jet. Mezi terminály funguje bezplatná doprava shuttle busy.

Autobusové spojení

Nejrychlejší způsob jak se z letiště dostat do centra Nice jsou expresní autobusové linky č. 98 a 99. Ty vyjíždějí směrem k autobusovému nádraží Nice Riquier a hlavnímu vlakovému nádraží Gare Nice Ville každou půl hodinu mezi 8:00 do 21:00. Za zhruba 15 minutovou cestu zaplatíte 6€, jízdenku však můžete využívat, jako celodenní jízdné Pass du Jour do veřejné dopravy ve městě.

Trochu pomalejší, ale levnější variantou jsou autobusy linek 23 a 52, ve kterých platí standardní jízdné 1.50€. Cesta do centra města s nimi zabere necelou půl hodinu.

Železniční spojení

Nedaleko letiště leží železniční stanice Nice St Augustin, ze které vyjíždějí vlaky nejen do Nice, ale také do Monaka a dalších pobřežních měst. Jízdenky se kupují ve stanici a za cestu do Nice v závislosti na konkrétní stanici zaplatíte kolem 10€.

 

 

Ubytování v Nice

 

Nice nabízí širokou nabídku ubytování, v níž převažují především hotely a apartmánové domy. Obecně je kvalita ubytování v Nice na poměrně vysoké úrovni, čemuž odpovídají i ceny. Za standardně vybavený pokoj pro dva tedy zaplatíte od 1500 Kč na noc. Levné a slušné ubytování lze pořídit především v ve Francii rozšířených řetězcích IBIS a F1.

 

Doprava v Nice

 

Veřejnou dopravu v Nice obstarávají především moderní a klimatizované autobusy. Ty objíždějí prakticky všechny městské atrakce a jsou vhodným způsobem dopravy i pro turisty. V autobusech platí plošné jízdné 1.50€, jízdenky se kupují u řidiče či v novinových stáncích. Klasické jízdenky mají platnost 74 minut, v případě přestupu v rámci platnosti jízdenky je však třeba opětovně jízdenku označit.

Pokud plánujete využívat veřejnou dopravu častěji, může se vám vyplatit karnet 10 jízdenek za 10 €. Alternativou jsou také celodenní Pass du Jour za 6€. Vyjma autobusových linek mířících na letiště končí většina spojů kolem 20:00. Poté je třeba využít jeden z pěti málo frekventovaných NoctaBusů.

Kromě autobusových linek funguje v Nice také linka tramvajová. Tramvaje objíždějí trasu ve tvaru písmena U ze severovýchodního Las Planas do severozápadního Pont St Michel. Linka projíždí kolem nádraží, centra i univerzity, je však určena především pro místní a pro projíždění turistických atrakcí není tak praktická jako autobusy. Výhodou je nicméně to, že na rozdíl od autobusů funguje až do půlnoci.

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Nice je obecně poměrně drahou destinací, vyrovnat rozpočet nicméně můžete díky řadě atrakcí s volným vstupným. Kromě veřejných Promenades des Anglais, Collie du Chateu či městských zahrad jsou v Nice bezplatné i umělecké galerie Musée Matisse a Musée d´Art Moderne et d´Art Contemporain, díky čemuž se náklady na vstupné zredukují na minimum.

 

Památky v Nice

 

Vieille Ville

Vieille Ville (Staré město) je historické centrum města rozkládající se pod vrchem Colline du Chateau. Staré město je proslulé tržištěm Cours Saleya či barokním palácem Palais Lascaris. Italské stopy v Nice dokládá i Palais des Rois Sardes sloužící jako bývalé sídlo sardinských králů.

 

 

By: Olga Khomitsevich

 

Promenades des Anglais

Promenades des Anglais je slavný bulvár kopírující tvar pobřeží u pláže Baie des Anges. Ulici obklopuje z jedné strany palmová alej a z druhé historické i moderní hotely. Nejzajímavější památky na Promenades des Anglais přibyly na konci 19. století, kdy zde byly postaveny secesní stavby jako Palais de la Méditerranée, Villa Masséna či Le Negresco.

 

Collie du Chateau

Collie du Chateau je kopec čnící nad pobřežím Nice, na němž v minulosti stála citadela zničená vojsky Ludvíka XIV v roce 1706. Dnes se zde rozkládá malebný park, v němž se nachází několik vyhlídek na pobřeží s Promenades des Anglais a Vieille Ville. Nedaleko Collie du Chateau směrem k pobřežní promenádě se nachází také opevněná věž Bellanda hostící Námořnické muzeum.

 

Musée Matisse

Zřejmě nejvýznamnější uměleckou galerií v Nice je bezesporu ikonické Musée Matisse. Muzeum mapuje dílo slavného francouzského malíře, který zde žil mezi léty 1918 a 1954. K vidění je zde 68 maleb, 236 skic, 218 kreseb, a především 56 velmi vzácných soch.

 

By: Yasuhiro Chatani

 

Klášter Notre Dame de Cimiez

Na kopci Cimiez nedaleko Musée Matisse leží v malebném parku také františkánský klášter Notre Dame de Cimiez. Klášter leží nedaleko ruin římského osídlení Celenelum, ze kterého jsou dodnes patrné především lázně a amfiteátr. Samotný klášter je poté proslavený svými zahradami, gotickou dostavbou i muzeem zachycující život františkánských mnichů.

 

Musée d´Art Moderne et d´Art Contemporain

Muzeum moderního a současného umění v Nice je teprve v roce 1990 otevřená instituce sídlící v unikátní budově navržené Yvesem Bayardem a Henrim Vidalem. Muzeum zobrazuje expozice s uměním z 60. a 70. let, pop artem či americkým abstraktem.

 

Musée Chagall

Další uměleckou galerií v Nice je slavné muzeum Marca Chagalla. To se opět nezaměřuje pouze na obrazy, ale zobrazuje i sochy, mozaiky a další tvorbu slavného francouzského umělce.

 

Jardin Albert I

Slavné zahrady Alberta I se nacházejí mezi Avenue de Verdun a Avenue des Phocéens nedaleko rušného náměstí Masséna proslaveného fontánou Fontaine du Soleil zobrazující řeckého boha slunce Apollóna. Park s borovicemi a palmami je zkrášlen letním divadlem Théatre de Verdure, kolem něhož se shromažďují pouliční umělci.

 

By: Larry Koester

 

Cathédrale Orthodoxe Russe Saint Nicolas

Důkazem vlivu ruského cara na francouzsku společnost na počátku 20. století dokazuje ortodoxní katedrála Saint Nicolas. Tu nechal v roce 1912 postavit car Mikuláš, díky kterému se ze stavby stala jedna z nejkrásnějších a nejznámějších ortodoxních katedrál mimo Rusko.

  

Musée de Beaux Arts

V univerzitní čtvrti Les Baumettes se rozkládá další z turistických atrakcí mířící na milovníky umění. To se může pyšnit velice širokou sbírkou převážně francouzských a italských malířů z období od 15. Do 20. století. K vidění jsou zde obrazy velikánů, jako byli Degas, Monet, Chagall, Braque, Rodin či Picasso.

 

Program na jeden den

 

9:00 – 11:00 – prohlídka kláštera Notre Dame de Cimiez 

11:00 – 13:00 – prohlídka přilehlého Musée Matisse 

13:00 – 13:30 – přejezd k Musée Chagall 

13:30 – 15:00 – prohlídka galerie

15:00 – 16:00 – procházka centrem kolem Gare de Nice Ville ke katedrále Orthodoxe Russe Saint Nicolas

16:00 – 17:30 – prohlídka katedrály

 

8:00 – 10:00 – prohlídka Colline du Chateau

10:00 – 12:00 – prohlídka Vieille Ville

12:00 – 12:30 – přesun k zahradám Jardin Albert I.

12:30 – 14:00 – prohlídka zahrad

14:00 – 15:30 – přesun přes Promenades des Anglais k Musée de Beaux Arts

15:30 – 17:30 – prohlídka galerie

 

Průvodce zdarma – Nice
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!