Marrákeš je historické marocké město ležící na úpatí pohoří Vysoký Atlas. Jedná se o jedno ze čtyř královských měst Maroka, a díky rušným orientálním tržištím a islámským památkám také o jedno z nejnavštěvovanějších měst severní Afriky.

 
Jak se dostat z letiště?

 

Marrakech-Menara International Airport

Mezinárodní letiště Marrakech-Menara je poměrně rušné letiště hojně využívané také evropskými nízkonákladovými dopravci.

 

Autobusové spojení

Přímo před příletovou halou má zastávku autobus linky č. 19 směřující na Djemaa el Fna. Kromě cílové stanice však autobus nemá žádné vytyčené zastávky a řidič vám zastaví na požádání. Autobusy vyjíždějí od 7:00 do 21:30 každou půl hodinu, jednosměrná jízdenky vyjde na 30 MAD, zpáteční na 50 MAD a cesta zabere zhruba 25 minut.

Tipem pro nalehko cestující turisty je autobusová linka č. 11 stavící na Avenue Guemassa ležící necelý kilometr od letiště. Autobus taktéž projíždí skrze Djemaa el Fna, jednosměrná jízdenka v něm však vyjde pouze na 4 MAD.

Taxi

V Maroku se lze poměrně levně pohybovat i prostřednictvím taxi. O ceně a průběhu trasy však vždy smlouvejte před nástupem do vozu, tamní řidiči se rádi handrkují o ceně, která se pohybuje kolem 60 MAD.

 

Ubytování v Marrákeši

 

Ubytování v Maroku je velice členité, k dispozici jsou jak levné hostely startující na 200 Kč na noc tak i přepychové luxusní hotely. Nejtradičnější formou ubytování v Marrákeši jsou však takzvané riady – pensiony s několika pokoji a společným nádvořím. Za ubytování v dobře vybaveném riadu s bohatou snídaní poté zaplatíte od 600 Kč na noc.

 

Doprava po Marrákeši

 

Ačkoliv se s trochou sebezapření dá Marrákeš projít i pěšky, většina cestovatelů přesto využívá tamní autobusové linky. Řada autobusů je již klimatizovaná a díky levnému jízdnému pohybujícímu se mezi 2 až 5 MAD lze skousnou i mírně nepřehlednou organizaci.

Prakticky všechny autobusové linky projíždějí skrze náměstí Djemaa el-Fna a Youssef Ben Tachfine, díky čemuž není třeba obav ze ztracení se. Kromě expresní letištní linky 19 je mezi turisty velice oblíbená především linka č. 11 jezdící do zahrad Menara.

Alternativou za veřejnou dopravou jsou poté v Maroku levné taxislužby. Za kratší svezení během dne zaplatíte v průměru 10 MAD, a i během noci ceny nepřekračují 20 MAD. Základem je však nenechat se ošidit a trvat na taxametru.

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Marrákeš je známa pro svá na evropské poměry levná taxi. Ty při větším počtu cestujících mohou cenově konkurovat autobusům, je však třeba nenechat se ošidit hamižnými řidiči. Obecně platí, že řidiči taxi si rádi vymýšlejí nesmyslné poplatky za noční svezení, příruční zavazadlo či vrácení drobných.

Nebezpeční jsou poté i taxikáři čekající na náměstí Djemaa el Fna a dalších turistických atrakcích, u kterých se vyplatí mávnout na projíždějící taxi nebo si jej zavolat. O ceně tak smlouvejte vždy před nástupem do vozu a nezapomeňte trvat na taxametru. 

 

Památky v Marrákeši

Medina

Centrum Marrákeše označované jako Medina je historická oblast založená na počátku 11. století Almorávidy. Historické centrum je obehnáno mohutným opevněním a nacházejí se v něm univerzity, mešity, zahrady i rušné náměstí Djemaa el Fna.

 

Náměstí Djemaa El Fna

Djemaa El Fna je velice živé náměstí v srdci Marrákeše. Nachází se zde turisty oblíbené tržiště, kde možno ochutnat tradiční marocké delikatesy, zakoupit koření, koberce, hadí kůže či šperky, a v neposlední řadě také zhlédnout vystoupení zaříkávačů hadů a dalších pouličních umělců.

 

By: Michael Camilleri

 

Koutoubia

Koutoubia je nejslavnější marrákešskou mešitou. Stavba z roku 1162 je zdobena taktéž 70 metrů vysokým minaretem, který je tak vysoký, že z něj bylo vidět do vládcova harému, a tamní muezzini proto museli být podle legend oslepeni.

 

Medersa Ben Youssef

Medersa Ben Youssef je největší teologickou univerzitou v Maroku. Instituce otevřená již v roce 1565 Saadskou dynastií byla za dob své největší slávy domovem až pro tisíc studentů, jejichž obytné i studijní prostory je dnes možno prohlédnout.

 

By: Rui Ornelas

 

Saadské hrobky

Do historie Marrákeše se nesmazatelně zapsala Saadská dynastie vládnoucí zde v letech 1524 až 1668. Vládce  Al-Mansour a jeho následovníci se zasadili o vybudování řady významných budov, a proto se také mohu pyšnit mešitou Moulay El yazid a monumentálním mauzoleem se 66 hrobkami členů Saadské rodiny.

 

Palác Bahia

Bahia je pompézní palác patřící vezíru Bou Ahmedovi, který se stal oblíbencem sultána Moulay al Hassana I. vládnoucího během 19. století. Pestře zdobené interiéry s mozaikami a malbami ukazují relikty z života marocké smetánky 19. století.

 

Museum Dar Si Said

Dar Si Said je umělecké muzeum sídlící v paláci vybudovaném vezírem Si Saidem. Spíše než malby zde nicméně naleznete ukázky tradičních berberských šperků, keramiky, barevných sklíček a dalších artefaktů.

 

Marrákešské muzeum

Marrákešské muzeum je městské muzeum sídlící v pompézním paláci Dar Me´nebhi dříve patřícímu marocké vládě. K vidění jsou zde především náboženské artefakty jako prastaré svitky koránu, tamní keramiky, mincí a samozřejmě textilií.

 

Zahrady Menara

Menara je oázou klidu ležící hned vedle ruchu Marrákeše. Zahrady se rozkládají kolem centrálního bazénu, která je obklopen palmovými alejemi a tradičními severoafrickými altány.

 

By: mjaegly

 

 
Program na jeden den

 

08:30 – 09:00 – přesun jižně k Saadským hrobkám

09:00 – 11:00 – prohlídka hrobek a přilehlé mešity Moulay El yazid

11:00 – 12:00 – přesun se zastávkou u paláce El Badii k paláci Bahia

12:0 0 – 13:30 – prohlídka paláce

13:30 – 14:00 – přesun k paláci Dar Si Said

14:00 – 16:00 – prohlídka uměleckého muzea

16:00 – 16:30 – přesun k Medersa Ben Youssef

16:30 – 18:30 – prohlídka Medersa Ben Youssef a přilehlého paláce Dar Me´nebhi

 

8:00 – 10:00 – prohlídka zahrad v Menaře

10:00 – 11:00 – přejezd k mešitě Koutoubia

11:00 – 13:00 – prohlídka mešity

13:00 – 14:00 – procházka starým městem k náměstí Djemaa el Fna

14:00 – 16:00 – prohlídka náměstí

 

Průvodce zdarma – Marrákeš
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!