Průvodce zdarma – Kodaň

Průvodce zdarma – Kodaň

Kodaň je město proslavené malebnými zámky i působením slavného pohádkáře Hanse Christiana Andersena. Kromě historických památek je však Kodaň společně se svým okolím proslavené také díky vysoké koncentraci zábavních parků. 

Jak se dostat z letiště?

Copenhagen Airport Kastrup

Autobusové spojení

Letiště Kastrup je nejen největším dánským letištěm, ale také nejfrekventovanějším letištěm celé Skandinávie, k dispozici je tedy několik možností dopravy. Do centra města se můžete dopravit několika autobusovými linkami (5A, 35 a 36), doba jízdy je však 55 minut a cena kolem 35 DKK (cca 130 Kč), vyplatí se proto volit spíše vlak nebo metro. Mnohem důležitější jsou noční autobusové linky 27N a 96 N, které zajišťují noční spojení mezi Terminálem 3 a Rådhuspladsen.

Vlakové spojení

V podzemí Terminálu 3 nalezneme železniční stanici, odkud vyjíždějí jak vlaky na hlavní nádraží do Kodaně, tak i rychlovlaky mířící po širokém okolí. Spoje mezi terminály zajišťují zdarma autobusy jezdící cca každých 10 minut. Za lístek na kodaňské hlavní nádraží zaplatíte 36 DKK, doba jízdy je cca 15 minut.

Spojení metrem

Do centra Kodaně se lze rychle a pohodlně dostat metrem linky M2, která jezdí ze zastávky Lufthavnen z Terminálu 3, dvě patra nad železniční stanicí. Jízda do centra zabere 15 minut a zaplatíte za ni 36 DKK (cca 130 Kč), jízdenky se kupují ve stanici metra.

Snímek1

Ubytování v Kodani

Hotely v Kodani jsou velice drahé, určitě se vyplatí prohlížet internetové srovnávače typu Booking a hledat slevy, které dosahují i 70 %. Nejlevnější pokoje pro dva začínají na 1600 Kč za noc, pěkný pokoj s vlastní koupelnou a dobrým spojením s centrem však většinou neseženete pod 2200 Kč na noc.

Jak se pohybovat po městě?

V Kodani se nacházejí dvě linky moderního automatického metra M1 a M2, současně jsou budovány i linky M3 a M4. Metro jezdí na celé polovině trati nad zemí a je značené rudým písmenem „M“. Velikou výhodou je to, že metro jezdí s delšími intervaly i v noci, není proto třeba využívat noční autobusy.

Nalezneme zde i přes 400 autobusových linek, které většinou fungují od 5:00 do 00:30, většinou si však vystačíte pouze s metrem. Dánsko obecně je velice rovinatá země, díky čemuž je zde populární cyklistika. Ve městě proto naleznete nespočet stojanů s koly k půjčení, ve většině případů navíc stačí složit vratnou zálohu 20 DKK a půjčit si kolo zcela zdarma.

Cena jízdenek se určuje podle projetých zón, pro ježdění po památkách si bohatě vystačíte s jízdenkami pro první dvě zóny. Klasická jednorázová jízdenka s platností 60 minut pro první dvě zóny vyjde na 24 DKK (90 Kč), výhodnější je balíček 10 jízd za 140 DKK (510 Kč). Pokud plánujete jezdit často, využijte City Pass s neomezenou dopravou na 24 hodin (70 DKK) či 72 hodin (180 DKK) pro zóny 1 – 4. Lístky lze zakoupit v automatech ve stanicích metra, novinových stáncích a s přirážkou také u řidiče autobusu. Pokud cestujete s maximálně dvěma dětmi do 12 let, mají přepravu zdarma.

Jak ušetřit na pobytu?

Jízdné i vstupné do památek je v Kodani poměrně drahé, nejspíše se Vám proto vyplatí Copenhagen Card, se kterou za výhodnější cenu získáte neomezenou dopravu po městě, vstupné do 74 památek a slevy do autopůjčoven či restaurací. Kartu lze zakoupit a za 60 DKK nechat poslat až k Vám domů, nebo ji vyzvednout na letišti či v dalších turistických centrech. V nabídce jsou čtyři varianty s různým časovým omezením:

  • 24 hod – 359,00 DKK
  • 48 hod – 499,00 DKK
  • 72 hod – 589,00 DKK
  • 120 hod – 799,00 DKK

I s Copenhagen Card je návštěva Kodaně drahou záležitostí, pokud tak chcete na dopravě a památkách ušetřit ještě víc, využívejte pro dopravu po městě kola, která jsou k půjčení velice často zdarma. Pokud oželíte detailní prohlídku nejnavštěvovanějších památek, ušetříte i na vstupném. Mnohé instituce jako Národní muzeum v Kodani jsou navíc otevřená zdarma.

Památky, které nesmíte vynechat

Věž Rundetaarn

Rundetaarn je velice zajímavá věž v centru Kodaně, který byla vybudována v 17. století jako astronomická observatoř. Dnes se zde kromě historické observatoře nacházejí také koncertní sály, vstupné do památky činí 25 DKK.

Zámek Rosenborg

V centru Kodaně nalezneme také malebný renesanční zámek Rosenborg postavený v 17. století. V zámku se ukrývají dánské korunovační klenoty a další cenné artefakty, za prohlídku stojí i nedaleký zámecký park.

Malá mořská víla

Na památku slavného díla dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena nalezneme nedaleko přístavu sochu malé mořské víly z roku 1913.

Palác Amalienborg

Amalienborg je oficiálním sídlem dánské královské rodiny, kterou je využíván především během zimy. Rozsáhlý komplex se skládá celkem ze čtyř paláců pojmenovaných podle dánských panovníků. Mezi paláci se nachází rozsáhlé náměstí, kde lze každý den v pravé poledne sledovat výměnu stráží.

Park Tivoli

Přímo v srdci města se nachází populární zábavní park Tivoli. Park se nachází na místě bývalé vojenské základny, přičemž jeho historie se datuje již od poloviny 19. století. Nalezneme zde horské dráhy, kolotoče, street art a mnoho dalších atrakcí. Odradit může jen vstupné ve výši 290 DKK.

Národní muzeum

V Národním muzeu v Kodani můžeme vidět rozsáhlé sbírky, z nichž nejcennější jsou pochopitelně ty, týkající se historie Dánska. Vstupné je zdarma.

Národní galerie

V dánské Národní galerii můžeme vidět obrazy mistrů jako Van Gogh či Picasso, podobně jako v Národním muzeu je navíc vstupné zdarma.

kodan_map

Program na jednodenní návštěvu

  • 8:00 – 8:30 – procházka po přístavu kolem sochy Malé mořské víly
  • 8:30 – 9:00 – přesun k Amalienborgu
  • 9:00 – 10:30 – prohlídka paláce
  • 10:30 – 11:00 – přesun k Muzeu umění
  • 11:00 – 12:30 – prohlídka muzea
  • 12:30 – 14:30 – prohlídka nedalekého zámku Rosenborg a zámeckých zahrad
  • 14:30 – 15:30 – přesun k a prohlídka věže Rundetaarn
  • 15:30 – 16:00 – přesun k Národnímu muzeu
  • 16:00 – 18:00 – prohlídka muzea
  • 18:00 – 21:00 – návštěva parku Tivoli