Jakarta je hlavní a největší město ostrova Jáva i celé Indonésie. Rušné metropolitní město v aglomeraci čítající přes 25 milionů obyvatel je již od počátků kolonialismu významné díky tamnímu přístavu, což dokládají i pozůstatky po působení Portugalců, Nizozemců i Japonců.

 

Jak se dostat z letiště?

 

Soekarno Hatta International Airport

Soekarno Hatta International Airport je hlavní letiště Jakarty obsluhující většinu letů. Letiště má tři terminály – domácí T1, mezinárodní T2 a společností Garuda Indonesia využívaný T3. Spojení mezi terminály zajišťují zdarma shuttle busy.

Většina hotelů v Jakartě nabízí svoz z letiště zdarma, čímž odpadá starost s letištním transferem. Mimo to však z letiště vypravuje klimatizované autobusy společnost Damri. Celkově je k dispozici zhruba 20 autobusových linek mířících do centra města i na předměstí, jejichž jízdné se pohybuje mezi 25 až 70 tisíci IDR, jízdenky se kupují ve stáncích v příletové hale.

 

Ubytování v Jakartě

 

Ubytování v Jakartě je velice různorodé, ubytovat se můžete v levných hostelech od 150 Kč na noc i v luxusních hotelech v centru města. Celkově je Jakarta podobně jako zbytek jihovýchodní Asie poměrně levnou destinací, a standardně vybavený pokoj na úrovni evropského tříhvězdičkového standardu tak pořídíte od 500 Kč na noc.

 

Doprava v Jakartě

 

Doprava po Jakartě je velice chaotická a spletitá, čemuž se radnice snaží zabránit i akcemi jako neděle bez aut, kdy v určitou dobu v určité čtvrti platí zákaz pro osobní automobily. Ačkoliv se dlouhé roky připravuje otevření metra a jednokolejky, stavební práce se stále prodlužují a systém veřejné dopravy v Jakartě stojí na přetížených pozemních linkách.

Páteří veřejné dopravy ve městě jsou tak autobusové linky Busway, které objíždějí celkově 172 kilometrů dlouhou trasu. Autobusy jsou klimatizované, moderní, ale kvůli častým zácpám ne zcela spolehlivé. Pro jízdu autobusy je třeba u dopravce či v novinových stáncích zakoupit kreditovou jízdenku za 40 000 IDR, ze které se následně odečítá 3500 IDR za každou jízdu (2000 IDR za jízdu mezi 5:00 až 7:00).

Pro cesty na periferie jsou k dispozici také železniční linky KRL Jabodetabek, které dojíždějí do sousedních měst jako Bogor, Depok, Bekasi či Tangerang.

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Skvělou nabídkou otevírající dveře turistům je City Tour Bus. Jedná se o zdarma fungující dvoupatrový turistický autobus projíždějící centrum města včetně v angličtině komentovaného doprovodu. Autobus staví ve stanicích označených nápisem City Tour a o víkendech většinou praská ve švech, takže je lepší jej využívat mimo špičku.

Široká škála památek v Jakartě umožňuje vybrat si řadu atrakcí s volným vstupným. Kromě městských parků a tržnice Pasar Baru tak můžete navštívit například výstavy v Galeri Indonesia Kaya nebo Bentara Baduya.

 
Památky v Jakartě

 

Národní památník Monas

Monas je nepřehlédnutelný sloup s pozlacenou špičkou tyčící se v centru Jakarty. Pod městským symbolem se nachází muzeum Gajah Mada, ve kterém lze zhlédnout expozici o historii Indonésie včetně řady cenných archeologických vykopávek.

 

By: Jaka Santana

 

Náměstí Merdeka

Merdeka je centrální náměstí považované za jedno z největších náměstí na světě, svoji rozlohou hned 12x převyšuje rozlohu pařížského Place de la Concorde. Uprostřed náměstí stojí památník Monas, kolem něhož leží i další významné budovy jako Národní muzeum, budovy Nejvyššího soudu či Merdeka Palace sloužící jako oficiální rezidence prezidenta.

 

Mešita Istiqlal

Mešita Istiqlal volně přeložená jako mešita nezávislosti je největší mešitou v jihovýchodní Asii a dokáže sloužit až 120 tisícům věřícím najednou. Mešita zdobená 45 metrů širokou kupolí byla otevřena jako národní mešita v roce 1984 a kromě zázemí pro věřící slouží také jako knihovna a místo konferencí a seminářů.

 

By: Anthony Cramp

 

Náměstí Fatahillah

Fatahillah  je z velké části Nizozemci vystavené náměstí připomínající historické centrum Amsterodamu. Náměstí je zajímavé především pro tamní muzea Wayang, Seni Rupa dan Keramin a také Fatahillah.

 

 

Museum Fatahillah

Museum Fatahillah je historické muzeum zachycující vývoj Indonésie od prvních příchozích lidí po současnost. K vidění je převážně velice pestrá sbírka náboženských předmětů, v nichž se mísí prvky buddhismu, hinduismu, konfucianismu, islámu i křesťanství.

 

Museum Wayang

Museum Wayang zobrazuje kolekci v Indonésii tradičního umění wayang, tedy stínového a loutkového divadla. V museu sídlícím nedaleko náměstí Fatahillah proto můžete spatřit širokou přehlídku ručně vyrobených loutek, kulis a dalších s divadlem spojených artefaktů.

 

Museum keramiky a krásného umění

Museum Seni Rupa dan Keramin je v bývalém justičním paláci sídlící muzeum zobrazující širokou škálu děl mistrů jihovýchodní Asie i tradiční indonéské výrobky z keramiky.

 

Gereja Sion

Gereja Sion neboli Gereja Portugis je nejstarší stále stojící kostel v Jakartě. Budova z konce 17. století byla vybudována za hradbami Starého města pro portugalské otroky. Přestože stavba vypadá na první pohled velice střídmě, uvnitř kostela se nacházejí bohatě zdobené lustry i původní varhany.

 

By: Seika

 

Taman Mini Indonesia Indah

Taman Mini Indonesia Indah neboli zkráceně TMII je rozsáhlý areál s řadou muzeí a pavilonů zasvěcených jednotlivým indonéským regionům. Ve zkratce tak lze poznat život na Jávě, Sumatře či Bali skrze tematické pavilony. Centrem TMII je jezero s miniaturou přesně kopírující Indonéské souostroví. 

Jedná se o park ideální pro celodenní výlet mimo rušnou Jakartu, k TMII se lze dostat autobusy společnosti TransJakarta projíždějících čtvrtí Senen nedaleko centra.

 

Ancol Dreamland

Ancol Dreamland je rozsáhlý zábavní park ležící přímo za humny Jakarty. Park je rozdělen na památky v antickém stylu nabitý Fantasy World, mořský svět SeaWorld, tržiště Pasar Seni i vždy plné pláže Festival a Carnival Beach.

 

Program na jeden den

 

8:00 – 9:00 – prohlídka historického náměstí Fatahillah

9:00 – 10:30 – prohlídka muzea Fatahillah

10:30 – 11:30 – prohlídka muzea Wayang

11:30 – 12:00 – přesun ke Gereja Sion

12:00 – 13:00 – prohlídka kostela

13:00 – 13:30 – přejezd ze zastávky Stasiun Jakartakota na Stasiun Juanda

13:30 – 15:00 – prohlídka mešity Istiqlal

15:00 – 15:30 – přesun na nedaleké náměstí Merdeka

15:30 – 16:30 – prohlídka prezidentského paláce Merdeka

16:30 – 19:00 – prohlídka náměstí Merdeka a památníku Monas s expozicí Gajah Mada

 

 

Průvodce zdarma – Jakarta
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!