Z malého nevýznamného města v poušti se během posledních tří dekád stalo jedno z nejluxusnějších a nejbohatších měst světa. V Dubaji najdete minimum historických památek, město láká návštěvníky na zábavu, moře a luxus na každém rohu.

 

 

Jak se dostat z letiště?

 

Dubai International Airport

Autobusové spojení

Autobusové linky odjíždějí od všech tří letištních terminálů a jsou poměrně rychlé a spolehlivé. Nejdůležitější je linka 401 jezdící přes Deiru na Al Sabkha Bus Station a linka 402, která jezdí podobnou trasou na Al Ghubaiba. Jízdenky se dají koupit ve stáncích v příletové hale nebo lze jet na Nol Card, platba u řidiče může být problém, za jízdenky zaplatíte 3 dirhamy (cca 21 Kč).

 

Spojení metrem

Dubajské letiště je s centrem města propojeno i velice moderním a rychlým metrem. U terminálů 1 a 3 se nacházejí stanice metra červené linky, která jezdí přímo k Burj Khalifa nebo Al Karama. Pro cestování metrem platí standardní ceník rozdělený do zón, za cestu proto zaplatíte od 2,00 do 6,50 AED. Doprava funguje od 5:30 do půlnoci.

 

 

dubaj-air

 

Ubytování v Dubaji

V Dubaji je k dispozici velice široká škála ubytovacích zařízení, na výběr máte z levných hostelů za cca 600 Kč na noc i z přepychových hotelů. Cena za standardně vybavený pokoj pro dva se pohybuje kolem 1500 Kč na noc, časté však bývají i výrazné slevy pětihvězdičkových hotelů, za přijatelné peníze si potom můžete s trochou štěstí užít opravdového luxusu. Pro kompletní nabídku ubytování včetně poskytovaných slev se vyplatí používat internetové srovnávače typu www.booking.com. Nám se nejvíce líbí ubytování v studiích Downtown Dubai Hotel Apartment v centru.

 

 

Jak se pohybovat po městě?

Metro

Asi nejpohodlnějším způsobem přepravy po městě je metro. Metro v Dubaji má dvě linky, označované nejčastěji jako linky červená a zelená. Metro funguje v intervalech 3 až 5 minut od 5:30 do půlnoci, v pátek je však provoz zahájen až od 10:00. Metro je specifické tím, že funguje zcela automaticky bez přítomnosti řidiče. První vagón je tzv. Gold Class, která stojí dvojnásob klasické ceny jízdenky. Nalezneme zde pohodlnější sedačky, připojení wi-fi a můžete pozorovat jízdu z kabiny řidiče. Každá souprava taktéž obsahuje vůz vyhraněný pouze pro ženy a děti.

 

Autobusy

Autobusy jsou vždy klimatizované a velice čisté, jedinou nevýhodou je nižší frekvence spojů. Základní jízdné činí 2 AED, vzdálenější spoje mohou stát i 3 AED. Pozor dávejte na to, že přední část vozů je vždy vyhraněna pouze ženám, muži musí postoupit dále. Nejzajímavější z autobusových linek v Dubaji je linka č. 8, která vede přes tržiště Gold Souq k Burj Al Arab a zábavnímu parku Wild Wadi.

 

 

Jízdné

Pro využívání veřejné dopravy je třeba zřídit si dobíjecí kreditovou kartu Nol Card, kterou zakoupíte na letišti a v každé stanici metra. K dispozici jsou čtyři provedení karty – Červená, Stříbrná, Zlatá a Modrá. Turistům se nejvíce vyplatí buď Červená, nebo Stříbrná karta.

Na karty lze nahrávat kredit, který se při každé jízdě z karty opět strhává. Při vstupu a výstupu z vozu je třeba označit kartu u čtečky, která automaticky strhává jízdné.

Červená karta stojí 4 AED ( cca 42 Kč) a obsahuje kredit 2 AED. Za každou jízdu se poté strhává jízdné podle projetých zón:

Jízda do 3 km – 2 AED

1 Zóna – 2,50 AED

2 Zóny – 4,50 AED

3 a více zón – 6,50 AED

Stříbrná karta stojí 20 AED (210 Kč) a má na sobě nahraný základní kredit 14 AED, výhodou je to, že jízdné s ní je o 10 % nižší, vyplatí se proto při větším počtu cest. Na oba typy karet lze také ve stanicích nahrát jednodenní neomezené jízdné za 14 AED.

 

 

Jak ušetřit na pobytu?

Vstupné do dubajských atrakcí je mnohdy až absurdně vysoké, pokud chcete ušetřit, naplánujte si návštěvu atrakcí, za které není účtováno vstupné. Mnoho peněz ušetříte například tím, že výškové budovy typu Burj Al Arab či Burj Khalifa oceníte pouze zvenčí. Za zhlédnutí stojí i obchodní centrum Dubai Mall či Dubajská fontána.

 

 

Památky, které nesmíte vynechat
 

 

Burj Al Arab

Burj Al Arab je jedním z nejslavnějších a nejluxusnějších hotelů na světě, a zároveň jednou z vůbec nejvyšších budov světa. Běžný smrtelník se do hotelu dostane pouze s rezervací na odpolední čaj, dvouhodinové posezení vyjde cca na 375 AED.

 

Burj Khalifa

Burj Khalifa je s 828 metry vůbec nejvyšší budovou na světě. Pro turisty je za 125 AED navíc otevřena vyhlídka ve  124. Patře, a za 300 AED se lze dostat dokonce do 148. patra.

 

Miracle Gardens

Miracle Gardens je rozsáhlý komplex na okraji města, ve kterém naleznete krásné pestrobarevné kreace z květin. Zahrady jsou během letní sezony zavřené, jinak vstupné činí 30 AED.

 

Wild Wadi Park

Wild Wadi Park je jeden z nejslavnějších vodních parků na světě. Naleznete zde jak neuvěřitelně dlouhé tobogány, tak i divoké řeky a simulace vln, na kterých se lze dokonce učit surfovat. Celodenní vstupné vyjde na cca 255 AED.

 

Dubajská fontána

Dubajská fontána je největší fontánou svého druhu na světě. Nejlepší je fontánu navštívit za šera, kdy plně doceníte hru barev a stínů.

 

Umělé ostrovy

Na pobřeží naleznete další důkaz rozmařilosti bohatých arabských investorů, nedaleko od pláží byly totiž z dovezeného písku postaveny umělé ostrovy, které z vrchu připomínají palmy či všech pět kontinentů. Na ostrovech mají být v budoucnu postaveny další obchodní střediska a luxusní hotely.

 

 

dubai-map

 
 
Program na jeden den
 

8:00 – 10:00 – prohlídka Burj Khalifa

10:00 – 10:30 – prohlídka fontány nacházející se hned u mrakodrapu

10:30 – 11:00 – přesun k Wild Wadi Water Parku

11:00 – 16:30 – v tomto časovém úseku je chození po rozpáleném městě otázkou zdraví, nejteplejší část dne se tak vyplatí strávit u moře, ve Wild Wadi Parku nebo v klimatizované kavárně

16:30 – 17:30 – prohlídka (alespoň zvenčí) Burj Al Arab

17:30 – 18:30 – procházka podél umělého ostrova Palm Jumeirah

 

 

Průvodce zdarma – Dubaj
Štítky:        

6 komentářů u „Průvodce zdarma – Dubaj

   • 24.10.2016 (22:01)
    Trvalý odkaz

    Neni zac, donedavna tomu tak zrejme bylo, ale nyni jezdi metro opravdu uz od 10, minuly tyden jsme s nim tak jeli 🙂

    Reagovat
 • 15.9.2018 (6:15)
  Trvalý odkaz

  Zdravím, celodenní jízdné a nabíjení karty zaplatím u přepážky ve stanici metra? Jak se nejlépe dostanu z centra na Kite Beach, Marinu a k Burj Al Arab?
  Děkuji moc!

  Reagovat
 • 15.11.2018 (7:05)
  Trvalý odkaz

  20 AED- 210KC??? To mate nejakou divnou kalkulaci. 1dirham je okolo 6kc.

  Reagovat
  • 3.12.2018 (22:26)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, starý článek. Připravujeme zcela nové průvodce a tyhle už neaktualizujeme.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!