Curych je největší švýcarské město nacházející se v předhůří Alp na severním břehu Curyšského jezera na místě, kde se do jezera vlévá řeka Limmat. Jedná se o jedno z nejčistších, ale i nejdražších měst Evropy, které proslulo svými středověkými kostely, cennými sbírkami tamních galerií i úžasnou a nenapodobitelnou švýcarskou atmosférou.

Jak se dostat z letiště?

Flughafen Zürich AG

Tramvajové spojení

Přímo před příletovou halou se nachází zastávka tramvajových linek 10 a 12, které jezdí v intervalech 8 až 15 minut. Tramvaje fungují od cca 5:00 do 1:00. V tramvajích se platí standardními lístky do MHD za 6,60 CHF (170 Kč).

Vlakové spojení

Přímo na letišti nalezneme také podzemní železniční stanici, ze které jezdí dálkové vlaky prakticky po celé Evropě a regionální linky S-bahn, které Vás během deseti minut dovezou přímo na hlavní nádraží do centra Curychu. Lístky se dají koupit před nástupištěm a vyjdou na 6,60 CHF (cca 170 Kč), případně můžete cestovat na Zurich Card.

Autobusové spojení

Kromě výše zmíněných způsobů se do centra města můžete dostat i s regionálními autobusy, které staví přímo před terminálem. Ideální je linka 768, které jezdí do města každých 10 minut a doba jízdy je zhruba o 5 min delší než u vlaku, cena je přitom 3,50 CHF.

curych-air

Ubytování v Curychu

 

Při prohlížení nabídek ubytování pochopíte, proč se o Curychu často mluví jako o nejdražším městě Evropy. Nejlevnější pokoje pro dva začínají s cenou na 2 500 Kč na noc, na druhou stranu je třeba dodat, že i ty nejlevnější pokoje jsou na české poměry velice slušně vybavené. Nám se zamlouvá například ubytování v apartmánech Inside Five s vlastní kuchyňkou nedaleko hlavního nádraží, kompletní srovnání ubytování naleznete na srovnávacích portálech typu www.booking.com.

Jak se pohybovat po městě?

Curych disponuje jedním z vůbec nejlepších systémů veřejné dopravy, což dokládá i to, že většina obyvatel nevlastní automobil, protože ho s tak promyšleným systémem zkrátka nepotřebují.

Tramvaje

V Curychu se pravděpodobně budete nejčastěji pohybovat tramvajemi, konkrétně nějakou z patnácti linek značených čísly od 2 do 17. Tramvaje jsou čisté, spolehlivé a mnohdy se také jedná o jedinou možnost, jak se dostat veřejnou dopravou do některých míst v centru, kde nevedou silnice. Tramvaje standardně fungují od 5:00 do 1:00.

Autobusy a trolejbusy

V Curychu funguje 60 autobusových a 6 trolejbusových linek, na rozdíl od tramvají však autobusy i trolejbusy do centra spíše nezajíždějí, konkrétně 33 z celkových 60 autobusových linek slouží pouze pro dopravu do okolních měst v regionu.

Jízdné

Jednorázové jízdenky s dobou platnosti 30 min v 1. zóně vyjdou na 2,60 CHF, pokud plánujete cestovat déle, vyjde Vás lístek na 4,30 CHF. Do dalších zón se dostanete většinou pouze při cestě na letiště, jízdenka pak stojí 6,60 CHF. Zakoupit si můžete i balíčky 6 jízdenek za zvýhodněných 12,80 CHF, lepší však většinou bývá zakoupit celodenní jízdné, které vždy vyjde na dvojnásob ceny jednorázové jízdenky v příslušné zóně, pro jízdu v centru se tedy jedná o 5,20 CHF.

Jak ušetřit na pobytu?

 

Pokud plánujete návštěvu více muzeí a veřejné dopravy, určitě se Vám vyplatí turistická karta Zurich Card. S ní získáte neomezenou dopravu MHD, volné vstupné do vybraných muzeí a další slevy do památek, restaurací či na prohlídky města. Kartu lze koupit na 24 hodin za 24 CHF či na 72 hodin za 48 CHF. Výhodou je i to, že karta platí na dopravu z letiště, takže peníze za kartu se Vám vrátí již za cestu z letiště + návštěvu jedné galerie či muzea. Karta se objednává přes internet, poté si jí můžete vyzvednout na stánku na letišti nebo v infocentrech.

Památky, které nesmíte vynechat

 

Grossmunster

Grossmunster je dominantní románský kostel nacházející se na břehu řeky Limmat. Kostel byl vystaven ve 13. století na místě staršího kostela vybudovaného Karlem Velikým a historicky je významný především jako jedno z míst, odkud přišla protestantská revoluce.

Kostel Fraumunster

Kostel Fraumunster je jednou z nejstarších budov v Curychu, postaven byl totiž již v 9. století. Zajímavé jsou především vitráže vyrobené slavným malířem Marcem Chagallem.

St. Peterskirche

St. Peterskirche je další významný curyšský kostel. Zde však není zajímavý ani tak kostel, jako jeho věžové hodiny, kterou jsou s průměrem 8,7 metru považovány za největší  v Evropě.

Bahnhofstrasse

Bahnhofstrasse je jedna z nejznámějších curyšských tříd, jedná se o jednu z vůbec nejdražších ulic na světě, kde najdete ty nejluxusnější obchody s oblečením, šperky či hodinkami.

Hora Uetliberg

Uetliberg je 870 metrů vysoká hora nacházející se hned vedle Curychu, lze se k ní pohodlně dopravit tramvají přímo z města. Na vrcholu naleznete slavnou romantickou restauraci Oto Kulm a rozhlednu, ze které je perfektní výhled na město.

Kunsthaus

Kunsthaus je asi nejznámější curyšská galerie, nalezneme zde díla mistrů jako například Pabla Picassa, Salvadora Dalího či Vincenta Van Gogha. Vstupné činí 22 CHF, můžete zde ale využít Zurich Card.

Landesmuseum

Landesmuseum je Švýcarské národní muzeum mapující kulturní a historický vývoj země. Nalezneme zde převážně mnoho artefaktů, jako jsou tradiční obleky, nábytek či zbraně.

curych-map

Program na jeden den

 

9:00 – 10:30 – prohlídka Švýcarského národního muzea

10:30 – 11:00 – přesun přes třídu Bahnhofstrasse k St. Peterskirche

11:00 – 12:30 – prohlídka kostela

12:30 – 12:40 – přesun ke kostelu Fraumunster

12:40 – 14:00 – prohlídka kostela

14:00 – 14:10 – přesun přes řeku ke kostelu Grossmunster

14:10 – 15:30 – prohlídka kostela

15:30 – 15:45 – přesun ke Kunsthausu

15:45 – 17:30 – prohlídka galerie

Foto: Kamil Porembiński

 

Průvodce zdarma – Curych
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!