Chiang Mai je druhé největší thajské město ležící v severní části vnitrozemí. Jedná se o zelené město plné historických chrámů, které se díky minimálním nákladům na život stalo velice oblíbené mezi digitálními nomády.

 
Jak se dostat z letiště?

 

Chiang Mai International Airport

Chiang Mai International Airport je letiště oblíbené především díky nízkonákladové lince AirAsia nabízející každodenně několik spojení s Bangkokem.

Autobusové spojení

Autobusové spojení z letiště Chiang Mai nepatří mezi ty nejspolehlivější a nejpohodlnější, ale nabízí velice nízké ceny kolem 20 bahtů. Autobusová zastávka se nachází zhruba 100 metrů od východu u příletové haly, odkud vyjíždějí autobusy linek 4 a 9 směrem do města. Zastávky nejsou vždy značeny, a řidič vám zastaví na požádání.

Alternativou za trochu nepřehledné autobusy jsou pak v Chiang Mai stále levné taxi. Většina licencovaných taxi společností nabízí jízdu do centra za jednotný tarif 160 bahtů, což je zejména při větším počtu spolucestujících velice výhodná cena.

 
Ubytování v Chiang Mai

 

Chiang Mai je i co se ubytování týče velice levnou destinací, a nenároční turisté mohou pořídit ubytování v hostelech za ceny kolem 100 Kč na noc. Hotely nabízející evropský standard poté začínají s cenami na cca 400 Kč na noc.

 
Doprava v Chiang Mai

 

Chiang Mai nově uvedl klasické autobusové linky, z nichž pro turisty jsou nejzajímavější linky B1 a B2 propojující hlavní městské památky. Jízdné se platí průvodčímu či řidiči přímo v autobusech a začíná na 15 bahtech.

Tradičnější formou dopravy po Chiang Mai jsou songthaewy a tuk tuky, tedy jakési dodávky či mikrobusy projíždějící v nepravidelných intervalech určité části města. Výhodou songthaewů v Chiang Mai je lepší přehlednost díky barevnému značení. Bílé vozy jezdí do východní části města, žluté na sever, modré na jih a zelené na severovýchod města. Většina vozů požaduje plošné jízdné 20 bahtů, běžné je však smlouvání u řidičů.

Nejpohodlnější formou dopravy je nicméně vypůjčení automobilu, nebo v Thajsku ještě populárnějších skútrů. Přestože náklady na půjčení jsou relativně nízké, je však třeba počítat s chaotičtější dopravou a nekvalitními vozovkami.

 

By: Abdul Rahman

 

 

Jak ušetřit na pobytu?

 

Chiang Mai patří podle řady průvodců mezi světově nejlevnější destinace, díky čemuž je hojně vyhledáván mezi digitálními nomády. Nejvíce nicméně ušetříte, pokud se budete chovat jako místní, a tedy se stravovat v tamních bistrech a využívat méně přehledné, ale zato levné autobusy a tuktuky.

 

Památky v Chiang Mai

 

Chrám Prathat Doi Suthep

Wat Prathat Doi Suthep je chrám ležící na kopci vedle města Chiang Mai. Pestře zdobený chrám zdobí svatyně se zlatou sochou Buddhy, ke kterému vede stezka posetá stánky s tradičními thajskými pokrmy i suvenýry. Cestou ke chrámu se pod kopcem rozkládá také nedaleká svatyně Phra That Doi Kham.

  

By: ckmck

 

Staré město

Historické centrum Chiang Mai je tvořeno čtvercem vytvořeným umělými kanály. Právě zde nalezneme řadu historických chrámů jako Pansao, Duang Dee, Lok Molee, Phta Singh, Chedi Luang, Chiang Man či bránu Tha Phae, kterou se do starého města vstupuje. Kromě toho se zde nicméně nacházejí další desítky malých chrámů, školy, muzea i památníky.

 

Chrám Chedi Luang

Chedi Luang je ikonický chrám vystavený v roce 1401. Stavba byla nicméně poškozena při rozsáhlém zemětřesení v roce 1545, i přes to jsou dodnes patrné rytiny slonů a dalších posvátných symbolů.

 

Chrám Prasingh

Prasingh je středověký chrám ležící přímo v centru Chiang Mai, který se může chlubit titulem vůbec největšího chrámu ve městě. Srdcem chrámu je svatyně Phra Wiharn Lai Kam, kde se nachází zlatá socha Buddhy.

 

Tržiště Chian Mai Gate

Chian Mai Gate je rušné tržiště plné stánků s ovocem, kořením i rybami. Právě zde navíc ochutnáte tradiční thajské pokrmy jako pad kra pow či mango s rýží.

 

Doi Inthanon

Doi Inthanon je hora a stejnojmenný národní park, na jehož vršku se nacházejí pestrobarevné pagody vystavené na počest thajským vladařům. Poblíž pagod se nachází velice pečlivě udržovaný park, při procházce hlouběji do lesa se poté dostanete i k vodopádům a původním horským vesnicím.

 

By: François Rey

 

Doi Pui

Doi Pui je malá vesnice kmene Hmong, která se snaží turistům ukázat původní život v thajském vnitrozemí. V lesnatých kopcích ukrytá vesnice je plná řemeslných dílen, ve kterých lze zakoupit tradiční hmongské výrobky i pokrmy.

 

By: Viaggio Routard

 

Elephant Nature Park

Elephant Nature Park je záchranné centrum pečující o týrané či osiřelé slony. Návštěvníci zde za 2500 bahtů mohou strávit celý den v přítomnosti slonů a vyzkoušet si jejich krmení či mytí.

 

Program na jeden den

 

9:00 – 11:30 – výstup k a prohlídka Wat Prathat Doi Suthep

11:30 – 12:30 – prohlídka přilehlé svatyně Phra That Doi Kham

12:30 – 13:00 – přejezd do centra Chiang Mai

13:00 – 14:00 – prohlídka Wat Lok Molee

14:00 – 14:30 – přesun historickým centrem k Wat Phra Sing

14:30 – 15:30 – prohlídka chrámu

15:30 – 16:00 – přesun k chrámu Chedi Luang Worawihan

16:00 – 17:00 – prohlídka chrámu

17:00 – 18:30 – prohlídka nedalekého tržiště a přesun východně k bráně Tha Phae

18:30 – 19:00 – prohlídka brány

Průvodce zdarma – Chiang Mai
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!