Hlavní město Maďarska táhne turisty nejen na historické památky připomínající zlaté časy rakousko-uherské monarchie, ale také na své vyhlášené termální lázně, vždyť Budapešť je jedním z největších lázeňských měst na světě. Ať už sem jedete obdivovat kulturu, lázeňství či pikantní maďarské speciality, zákoutí města na Dunaji okouzlí každého.

Jak se dostat do Budapeště?

 

Autobusová doprava

Z Prahy se dá do Budapešti pohodlně dostat autobusy Student Agency, které z Florence jezdí až osmkrát denně. Autobusy krom Prahy staví také v Brně a Bratislavě, cesta celkem zabere něco mezi 7 a 8 hodinami. Pokud si objednáte jízdenku z Prahy dostatečně dopředu, bude Vás stát 430 Kč, v horším případě zaplatíte 500 Kč.

Alternativou za Student Agency jsou Eurolines. Autobusy Eurolines jezdí naprosto stejnou trasou jako Student Agency, rozdíl je však v ceně. Při včasné koupi se totiž můžete dostat na 350 Kč, jízdenky na poslední chvíli Vás pak vyjdou na 500 Kč.

Vlaková doprava

Pokud Vám je milejší vlak než autobus, můžete využít jeden z mnoha spojů Eurocity, které vyjíždějí z Prahy hl. n. hned několikrát denně. Jízda trvá zhruba 7 hodin a v případě koupě včasné jízdenky můžete za cestu tam i zpět dát 1047 Kč.

Doprava na letiště

Doprava na letiště v Budapešti je podobná jako v Praze, neexistuje totiž přímé spojení vlakem či metrem. Je proto nutné cestovat na konečnou metra modré linky č. 3 Kobanya-Kispest a poté autobusem č. 200E až na letiště. Metro přes den jezdí každých pět minut, autobus pak jezdí po deseti minutách, v noci je k dispozici noční bus č. 900, který jezdí po hodině.

Na hlavním vlakovém nádraží jezdí pouze metro linek 2 a 4, na linku č. 3 se tak dostanete až přestupem na Kalvin Ter (z linky 4) nebo Deák Ferenc Ter (z linky 2). Pokud cestujete autobusy, v pěší vzdálenosti se nachází zastávka Nepliget, která se nachází přímo na metru linky č. 3.

Ubytování v Budapešti

Ubytování v Budapešti je poměrně levné, během sezony se dá pěkný pokoj pro dva s dobrou dostupností pořídit do 1500Kč na noc, mimo sezonu pak hezký pokoj seženete i pod 1000 Kč. Sympaticky vypadá například levný, ale čistý hotel Metro nedaleko centra, pro srovnání cen hotelů je pak nejlepší využít internetový srovnávač, Booking. Pokud cestujete ve větších skupinách, můžete poměrně slušné peníze ušetřit tím, že si pronajmete apartment, kterých je v Budapešti nespočet.

Jak se pohybovat po Budapešti?

Po Budapešti se lze pohybovat metrem, autobusy, tramvajemi či vlaky. Nejrychleji se po městě pochopitelně budete pohybovat metrem, které má aktuálně 4 linky, přičemž linka 1 je druhou nejstarší linkou v Evropě a některé stanice jsou samy o sobě historickými památkami. Metro jezdí ve špičce v intervalech 3-5 minut a staví v blízkosti všech významných památek.

Co se týče tramvajových linek, nejvíce památek spojuje linka č. 2, můžete si s ní tak dopřát levnou vyhlídkovou jízdu podél Dunaje. Dále se mezi atrakcemi dá pohodlně přemisťovat zmodernizovanými vozy linek 4 a 6.

K dispozici jsou také rychlé příměstské vlaky, pro které však neplatí běžné jízdenky na MHD, ale je třeba dokupovat speciální jízdné, které je závislé na počtu ujetých kilometrů. Nejčastěji využijete asi jízdenku na 10 km, která vyjde na 250 HUF.

Jízdenky do MHD se kupují v automatech na stanicích metra, v novinových stáncích či s přirážkou v autobusech u řidiče. K dispozici je široká škála různých tarifů, z nichž se vyplatí znát tyto:

 • Jednorázová jízdenka – 350 HUF (cca 31 Kč)

 • Blok 10 jednorázových jízdenek – 3000 HUF (cca 263 Kč)

 • Přestupní jízdenka – 530 HUF (cca 47 Kč)

 • Zlevněná jízdenka na metro s platností do 3 stanic – 300 HUF (cca 26 Kč)

 • Jízdenka na 24 h – 1650 HUF (cca 144 Kč)

 • Skupinová jízdenka na 24 h (až pro pět lidí cestujících najednou ve stejném voze) – 3300 HUF (cca 288 Kč)

 • Jízdenka na 72 h – 4150 HUF (cca 363 Kč)

 • Jízdenka na 7 dní – 4950 HUF (cca 433 Kč)

 

 

Jak ušetřit na pobytu?

Budapešť turistům nabízí Budapest Card, se kterou získáte vstup do vybraných památek a muzeí, možnost neomezeně používat veřejnou dopravu, voucher do termálních lázní a mnoho dalších slev. Velikou výhodou této karty je to, že ji lze objednat z České republiky na určitý termín a poté ji jen vyzvednout na pobočce na stanici metra Deák Ference nebo na letišti. Kartu lze zakoupit na 24 hodin, 48 hodin nebo 72 hodin, přičemž ceny jsou postupně 4655 HUF (410 Kč), 7505 HUF (660 Kč) a 9405 HUF (830 Kč).

Památky, které nesmíte vynechat

 

Parlament

Budova parlamentu je symbolem Budapešti a zároveň největší budovou v Maďarsku. Bohatě zdobená budova, kolem které se nachází 88 soch významných Maďarů, byla postavena v roce 1896 a jako předobraz ji sloužil Westminster Palace. Vstupné do parlamentu činí 2520 HUF, tedy cca 220 Kč.

Bazilika sv. Štěpána

Bazilika budovaná na přelomu 19. a 20. století je největší sakrální budovou v Maďarsku, její kopule se tyčí do výšky 96 metrů. Lákadlem baziliky jsou také obrovské varhany, které mají 6000 píšťal, a mumifikovaná ruka krále Štěpána uložená v kapli svaté Pravice. Vstup do baziliky včetně kupole vyjde na 1600 HUF.

Náměstí hrdinů

Dominantou tohoto náměstí je 36 metrů vysoký sloup se sochou archanděla Gabriela, pod kterou hrdě stojí sedm knížat s Arpádem v čele. Na náměstí najdeme i Muzeum krásných umění a Halu umění.

Královský palác

Královský palác si během své existence prošel řadou změn, během rekonstrukce z 20. století byly totiž pod palácem objeveny pozůstatky ze starších budov, které jsou nyní vystavovány jako archeologická památka. Uvnitř paláce se také nachází muzeum, galerie a knihovna.

Kostel sv. Anny

Tento kostel patří mezi nejkrásnější barokní budovy Maďarska. Nachází se zde unikátní barokní kazatelna se zlatými vzory i lavice zdobené figurativními výjevy.

Program na jednodenní návštěvu

 • 9:00 – 10:00 – Kostel sv. Anny

 • 10:00 – 10:45 – přesun ke Královskému paláci (možno využít lanovku)

 • 10:45 – 12:00 – prohlídka hradu, vyhlídka na město

 • 12:00 – 13:15 – procházka přes historický most Széchenyi Lánchíd a následně po pravém břehu Dunaje až k parlamentu

 • 13:15 – 14:30 – prohlídka parlamentu

 • 14:30 – 15:00 – procházka historickým centrem k Bazilice sv. Štěpána

 • 15:00 – 16:00 – prohlídka baziliky

 • 16:00 – 16:40 – přesun z nedaleké zastávky metra Bajcsy-Zsilinszky na stanici Hosok k Náměstí hrdinů

 • 16:40 – 18:00 – prohlídka památníků, případně pak možnost navštívit nedaleký malebný park

 

Průvodce zdarma – Budapešt
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!