Brusel je světu znám především jako centrum úřednictva a byrokracie. „Hlavní město Evropy“ však krom nespočtu úřednických budov nabízí i potěšení pro milovníky architektury a gastronomie, ne nadarmo je Brusel znám jako ráj pro milovníky dobré čokolády či stánkových hranolek.

Jak se dostat z letiště?

Brussels South Charleroi Airport

Autobusové spojení

Autobusem se do Bruselu dostanete nejpohodlněji se společností Flibco, která nabízí jízdenky na Brussels Midi za 14€. Autobusy jezdí dvakrát do hodiny a cesta s nimi trvá cca hodinu. Jízdenky je nejlepší koupit přes internet a vytisknout, na místě jsou zpravidla dražší.

Vlakové spojení

Železniční stanice se nachází poměrně daleko od letiště, za 10€ však lze přímo na letišti zakoupit balíček, ve kterém máte jízdu shuttle busem na železniční nádraží Charleroi a následnou cestu vlakem do Bruselu. Cesta trvá celkově asi 45 minut, vlaky navazují na autobusy.

charleroi

Brussels National Airport (Zaventem)

Autobusové spojení

Z letiště Zaventem se dá pohodlně dostat do města Express Busem společnosti STIB, který je v centru za 30 minut. Další autobusové linky provozuje dopravce De Lijn, který vede linky například na  Brussels Noord Station (linky 272 a 471), NATO (linky 272, 471 a 620) či stanici metra Roodebeek (linky 359 a 659), kromě toho je do Bruselu vedeno i několik dalších méně důležitých linek. Jízdenky se dají koupit v automatech a stáncích s logem De Lijn za 4€, přímo u řidiče zaplatíte za stejný lístek 6€.

Vlakové spojení

Velice rychle se lze z letiště Zaventem do centra Bruselu dostat vlakem. Přímo pod terminálem se nachází železniční stanice, odkud jezdí vlaky na Brussels Nord a do dalších měst Beneluxu. Vlaky jezdí od 6:00 do 24:00 šestkrát za hodinu, cesta trvá 15 minut a zaplatíte za ni 8,50€, lístky se dají koupit přímo ve stanici.

zaventem

Ubytování v Bruselu

Ceny za ubytování v Bruselu jsou velice různorodé, nejlevnější pokoje pro dva začínají na 1400 Kč za noc, cena za pěkný pokoj s dobrou dostupností se však vyšplhá na cca 2000 Kč na noc. Nám se líbí například moderní B&B Impasse Pitchoune nacházející se hned vedle tramvajové zastávky. Pro srovnání cen hotelů se vyplatí použít internetové srovnávače jako www.trivago.cz.

Jak se pohybovat po městě?

Metro

Bruselské metro je velice rychlé a spolehlivé, a tím pádem i ideální pro pohyb po městě. Celkem se metro skládá ze 4 linek klasického metra a dvou tras deseti podzemních tramvajových linek, kterým se říká Prémétro, jedná se totiž o speciální tramvajové linky, které se budou v budoucnu předělávat na metro. Linky metra jsou označeny čísly 1, 2, 5 a 6, zatímco linky Prémétro mají čísla 3, 4, 7, 25, 31, 32, 51, 55, 82 a 83. Metro funguje cca od 5:30 do půlnoci.

Autobusy a tramvaje

Kromě metra nalezneme v Bruselu poměrně spolehlivou síť 50 autobusových a 17 tramvajových linek. Veškeré linky jsou značeny čísly a fungují od cca 6:00 do 00:00, o víkendech začíná doprava zpravidla kolem 8:00.

Noční doprava

STIB zajišťuje 11 nočních linek Noctis, které jezdí v pátek a sobotu mezi půlnocí a 3:00. V nočních spojích platí klasické jízdné. Veškeré autobusy vyjíždějí z Central Station ve 30 minutových intervalech a jsou značeny písmenem N:

N04: Central Station – Cimetière de Bruxelles

N05: Central Station – Crainhem

N06: Central Station – Musée du Tram

N08: Central Station – Wiener

N09: Central Station – Hermann Debroux

N10: Central Station – Fort Jaco

N11: Central Station – Uccle Calevoet

N12: Central Station – Stalle (P)

N13: Central Station – Westland Shopping

N16: Central Station – Gare de Berchem

N18: Central Station – Heysel

Jízdné

Jednorázové jízdenky v Bruselu pořídíte v automatech u metra, novinových stáncích i supermarketech za 2,10 €, u řidiče stojí lístky 2,50 €. V automatech a ve stáncích si také můžete zakoupit balíčky 10 jízd za 14,00 €. Pokud cestujete častěji, vyplatí se denní jízdenky za 7,50 €, 2denní jízdenky za 14,00 € či 3denní jízdenky za 18,00 €. Jízdenka se při vstupu do tramvaje či autobusu označí ve validátoru u prvních či posledních dveřích, v metru se jízdenky značí u turniketů. Celodenní jízdenky je třeba označit při každé cestě. Jízdenky na dva a více dnů lze používat i pro cestu na letiště Zaventem.

Jak ušetřit na pobytu?

Vstupné do muzeí v Bruselu je poměrně vysoké, pro milovníky muzeí je tedy velice vhodná Brussels Card, v jejíž ceně je vstupné do celkem 30 muzeí zdarma a množství slev do restaurací a obchodů. Brussels Card lze zakoupit přes internet a poté vyzvednout v některém z turistických center nebo muzeí. Turistickou kartu lze pořídit na 24 hodin za 22 €, 48 hodin za 29 € nebo 72 hodin za 35€. V nabídce jsou za příplatek i karty obsahující jízdu vyhlídkovým autobusem, finančně se však nevyplatí.

Památky, které nesmíte vynechat

Náměstí Grand Place

Náměstí Grand Place sloužilo v minulosti jako tržiště, a i dnes zde v brzkých ranních hodinách můžete nakoupit zeleninu a květiny. Pověstná je zejména radnice a květinový koberec Tapis de Fleurs, který je každé dva roky obměňován.

Radnice

Radnice nacházející se na Grand Place je nepřehlédnutelnou dominantou města. Budova byla postavena v 15. století a lemují ji sochy z 19. století. Vyhlídková věž vysoká 96 m v sobě ukrývá sochu sv. Michala, který jako patron města bdí nad Bruselem. Budova radnice je zapsána i na prestižním seznamu památek UNESCO.

Manneken-Pis

Manneken-Pis je soška čurajícího chlapečka, která je neodmyslitelným symbolem města. Sochu vytvořil v 17. století Jérôme Duquesnoy a krátce po svém vystavení se chlapeček dočkal veliké popularity, která vyústila až v v předhánění se o nejkrásnější šaty pro chlapečka. Zahanbit se nenechal ani Ludvík XV., který daroval Bruselu šaty ze zlatého brokátu. Dnes je přes 600 šatů umístěno v místním muzeu.

Katedrála sv. Michaela archanděla a svaté Gunduly

Katedrála sv. Michaela archanděla a svaté Gunduly je monumentální stavba nacházející se na pahorku Treurenberg na pomezí Horního a Dolního Bruselu. Stavba byla původně vystavěna v 11. století v románském stylu, současná gotická podoba je dílem renovací z 13. až 15. století.

Bazilika Sacré-Coeur

Bruselská bazilika Sacré-Coeur sice není tak známá jako její pařížská jmenovkyně, přesto se jedná o jednu z nejimpozantnějších sakrálních staveb v Evropě. Bazilika začala být stavěna v roce 1905 jako památka 75. výročí belgické nezávislosti, dokončena však byla až v roce 1971. Se svojí výškou 89 metrů a délkou 167 metrů se jedná o šestý největší kostel světa.

Atomium

Atomium je model 165 miliardkrát zvětšené krystalové mřížky železa. Stavbu navrhl André Waterkeyn při příležitosti EXPO 58, stavba měla být po výstavě stržena, ale stala se natolik populární, že se ji město rozhodlo ponechat jako symbol města. Atomium je nechvalně známé také kvůli problematice autorského zákona, potomci Andrého Waterkeyna se totiž aktivně domáhají autorských práv na jakékoliv komerčně zveřejněné fotografie stavby. Fotografie Atomia může být publikována jen na nekomerčních webech, v nízkém rozlišení a s doplněním předepsaného komentáře o platné autorskoprávní ochraně.

Mini-Europe

Mini-Europe je park nacházející hned vedle Atomia. Jak již název napovídá, nalezneme zde zdrobněliny 350 nejznámějších evropských staveb. Pokud plánujete navštívit Atomium i Mini-Europe, můžete zakoupit výhodnější vstupné do obou atrakcí za 21,20 €.

Muzea

Brusel je rájem pro milovníky muzeí, navštívit se určitě vyplatí Královské muzeum umění a historie, Královské muzeum krásného umění, Muzeum piva, Muzeum hudebních nástrojů, Muzeum města Brusel či Muzeum automobilů.

brus_map

Program na jeden den

8:00 – 10:00 – prohlídka Královského muzea krásného umění

10:00 – 10:30 – Manneken Pis

10:30 – 10:45 – přesun na náměstí Grand Place

10:45 – 12:00 – prohlídka náměstí a radnice

12:00 – 12:15 – přesun k nedaleké katedrále sv. Michaela archanděla a svaté Gunduly

12:15 – 13:30 – prohlídka katedrály

13:30 – 14:15 – přesun k bazilice Sacré-Coeur

14:15 – 15:30 – prohlídka katedrály

15:30 – 16:00 – přesun metrem linky 6 ze stanice Elisabeth na stanici Heysel

16:00 – 17:30 – prohlídka Mini-Europe

17:30 – 18:30 – prohlídka Atomia

Průvodce zdarma – Brusel
Štítky:        

3 komentáře u „Průvodce zdarma – Brusel

 • 27.9.2015 (19:52)
  Trvalý odkaz

  Ahoj vsem cestovatelum:-)
  Prave jsem v Bruselu (26-29.2015), dovolim si tedy pripsat mensi update:-)
  Pokud cestujete do Bruselu z letiste Charleroi, listek na shuttle bus si urcite kupte online, na miste stoji uz 17€.
  Nejlevnejsi spojeni rovnez uz podrazilo…asi 100m vlevo za terminalem jezdi busy spolecnosti TEC, ktery vas zaveze k vlakovemu nadrazi v Charleroi a odtud dale jedete vlakem. Jizdne uz je nyni 14,40€ a vlaky tedy rozhodne nenavazovaly, pravda prileteli jsme v sobotu… (Bus ca 25min + vlak ca.hodina, na nadrazi jsme cekali 55min na vlak, takze cesta z letiste byla delsi nez samotny let:-) …).
  Ceny jizdenek Mhd po meste sedi, kdo je zvykly chodit opravdu moc Mhd nevyuzije,vse az na Atomium je velmi blizko sebe.
  Na letiste Zaventem lze jinak pouzit i 24h jizdenku uz oproti drivejsku:-)
  Snad tedy toto doplneni pomuze i dalsim cestovatelum:-)

  Reagovat
  • 27.9.2015 (19:56)
   Trvalý odkaz

   Díky moc za info! Až bude trochu času, tak cestopis upravím, at je aktuální.

   Jinak naposled když jsem byl v Charleroi (3/2015), tak nám to navazovalo dobře. Je to asi dost o štěstí.

   Reagovat
 • 27.9.2015 (19:54)
  Trvalý odkaz

  A jeste jeden maly cenovy update – kombinovany listek do Atomia + Mini-europe parku uz vyjde nyni na 23,60€ …tedy take mirne podrazil, ale rozhodne to stoji za to:-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!