Bergen je norské město nacházející se na západním pobřeží u Severního moře. Přestože Bergen není mezi turisty tolik populární jako například Oslo, jedná se o město, které si možná i právě díky své nedotčenosti turisty uchovává unikátní atmosféru rybářského města, za jehož hranicemi se rozprostírá divoká skandinávská příroda.

 
 
Jak se dostat z letiště?

 

Bergen International Airport

Autobusové spojení

Z letiště se do Bergenu nejlépe dostanete autobusy společnosti Flybussen, které jezdí v 15 minutových intervalech od 6:00 do 22:00 ze zastávky přímo před příletovou halou. Jednosměrné jízdné do Bergenu vyjde na 90 NOK (270 Kč), zpáteční pak na 170 NOK. Jízda trvá zhruba půl hodiny.

 
 
Ubytování v Bergenu

 

Ubytování v Bergenu je podobně jako v ostatních skandinávských městech velice drahé, nejlevnější pokoje pro dva startují na cca 2200 Kč na noc, výhodou ale je, že i ty nejlevnější pokoje jsou čisté a moderně vybavené. Výborné hodnocení má například hostel Marken Guesthouse nacházející se přímo u hlavního nádraží.

Vzhledem k vyšším cenám za ubytování stojí za to zvážit možnost ubytování v kempu. Nedaleko města se nachází například Bergen Camping Park, kde si můžete za slušných 1100 NOK (3300 Kč) na den pronajmout malé chatičky pro 4 až 6 lidí s vlastním sociálním zařízením. Norsko je zrovna tak proslavené tím, že v dostatečné vzdálenosti od soukromého objektu můžete dle své libosti nocovat ve stanech.

 
 
Jak se pohybovat po Bergenu?

 

Dopravu po Bergenu zajišťuje společnost Skyss, která se může chlubit velice moderními a čistými autobusy a jednou tramvajovou linkou. Jízdné po Bergenu je rozděleno do zón, přičemž pro cestování po městě si vystačíte s jízdenkami pro zóny 1 a 2.

Tramvaj

Podél pobřeží směrem na jih funguje z Bergenu velice moderní tramvajová linka, se kterou se lze dostat během pár minut do krásné norské přírody, je třeba však počítat s tím, že pokud cestujete mimo město, budete potřebovat dražší jízdenky. Tramvaj funguje od 5:30 do 1:30.

 

Autobusy

Doprava v Bergenu je z velké míry zajišťována právě autobusy, které zde převážejí většinu cestujících. Dopravu v centru města zajišťují autobusy linek 1 až 100, autobusy jezdící do periferií jsou poté číslovány jako třístovky či čtyřstovky. Noční linky jsou značené písmenem N a potřebujete do nich speciální jízdenky za 80 NOK, které lze zakoupit u řidiče. Ve městě jsou provozovány i tzv. express busy značené písmenem E.

Železniční doprava

Pro cestování po okolí je nejlepší zvolit vlaky, z Bergenu vede několik koridorů směrem na východ, slavná je například trasa z Bergenu do Osla, která je díky okolní přírodní scenérii považována za jednu z nejkrásnějších na světě. Hlavní nádraží se nachází přímo v centru města.

Jízdné

Jízdenky do autobusů a tramvaje se kupují v automatech nacházejících se ve větších zastávkách, případně v trafikách a novinových stáncích. Jednosměrná jízdenka vyjde na 35 NOK, balíček deseti jednosměrných jízdenek pak 290 NOK. K dispozici jsou i 24 hod jízdenky za 90 NOK a týdenní jízdné za 235 NOK, velice výhodná je nicméně také Bergen Card, která navíc krom dopravy zahrnuje i vstupné.

 
 
Jak ušetřit na pobytu?

 

Pokud kromě okolní přírody plánujete navštívit i městská muzea a památky, vyplatí se pořídit si tzv. Bergen Card. Jedná se o turistickou kartu, která obsahuje jízdné veřejnou dopravou, vstupy do většiny muzeí a slevy do restaurací. K dispozici jsou tři varianty – 24 hod karta vyjde na 75 NOK (200 Kč, 48 hod na 100 NOK a 72 hod na 125 NOK, na norské poměry je tak karta velice levná. Praktické je i to, že kartu lze zakoupit přes internet a poté vyzvednout v turistickém centru nebo v nějakém ze spřátelených hotelů.

 
 
Památky, které nesmíte vynechat

 

Torget (Tržní náměstí)

Torget je nejdůležitější náměstí ve městě, z nedalekého přístavu sem každé ráno vozí rybáři své úlovky do 700 let starého rybího tržiště, kde se pořádají trhy lákající davy místních i turistů.

Bryggen

Bryggen je nejstarší část města proslavená především pestrobarevnými dřevěnými domky s tradičními dílnami, hospodami a obchody. Za návštěvu stojí i Muzeum Bryggenu, kde se dozvíte více o historii města a jeho obyvatel.

Pevnost Bergenhus

Bergenhus je stará pevnost, která chrání městský přístav již od 16. století. Přímo v pevnosti se nachází i muzeum, které pojednává o životě během nacistické okupace za 2. světové války.

Věž Rosenkrantz

Nedaleko pevnosti Bergenhus se nachází ještě starší věž Rosenkrantz pocházející ze 13. století. Návštěvníkům je k dispozici prohlídka žaláře nacházejícího se ve věži i vyhlídka na vršku věže.

Grieg Hall

Milovníci moderní architektury si nemohou nechat ujít prohlídku koncertní haly Grieg Hall pojmenovaná na počest slavnému rodákovi Edvardu Griegovi.

Akvárium

Pokud hledáte program pro děti, zaručeně nezklame tamní akvárium. Bergenské akvárium je proslavené především chovem tučňáků.

Fløien

Fløien je kopec nacházející se v jihovýchodní části Bergenu. Z vrcholu Fløienu je krásný výhled na město, fjordy a Severní moře, a právě proto se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst Bergenu. Na vrchol se můžete dostat buď pěšky, nebo lanovkou (cena za zpáteční lístek je 85 NOK, s Bergen Card je jízda zdarma).

bergen-map

 
 
 
 
 
Program na jeden den

 

9:00 – 11:00 – prohlídka akvária

11:00 – 11:20 – přesun k náměstí Torget

11:20 – 13:00 – prohlídka náměstí a tržiště

13:00 – 13:15 – přesun do Bryggenu

13:15 – 15:30 – prohlídka čtvrti a muzea

15:30 – 15:45 – přesun k věži Rosenkrantz

15:45 – 16:45 – prohlídka věže

16:45 – 17:00 – přesun k pevnosti Bergenhus

17:00 – 18:30 – prohlídka pevnosti

Foto: Víctor Veléz

Průvodce zdarma – Bergen
Štítky:        

1 komentář u „Průvodce zdarma – Bergen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!