Průvodce zdarma – Bari

Průvodce zdarma – Bari

Bari je nádherné město nacházející se vjižní Itálii na pobřeží Jaderského moře. Toto po Neapoli druhé největší město jižní Itálie bylo během své existence pod nadvládou celé plejády národů, díky čemuž se může Bari chlubit unikátní architektonickou strukturou složenou zširoké škály různých stylů.

Jak se dostat zletiště?

Bari International Airport – Karol Wojtyla

Autobusové spojení

Nejlevněji se zletiště do centra města dostanete autobusovou linkou č. 16 zřizovanou městským dopravcem AMTAB. Autobus jezdí od 5:30 do 23:30 vintervalech mezi 40 a 60 minutami, vzhledem ktomu, že staví na každé zastávce, sním cesta na konečnou na hlavní nádraží Stazione Centrale zabere 39 minut. Výhodou je však to, že vautobuse lze cestovat na klasické jízdenky do veřejné dopravy za 1,00 €, které se dají koupit vnovinových stáncích na letišti.

Vlakové spojení

Mnohem rychleji a pohodlněji se lze do centra dostat vlakem, kterému cesta na Stazione Centrale trvá jen 15 minut. Vlak jezdí od 5:30 do 23:30 vintervalech 30 až 40 minut ze stanice před východem zterminálu. Cena za jednosměrnou jízdenku však činí 5,00€, jízdenky se kupují ve stánku vpříletové hale nebo přímo na nádraží.

bari-air

Ubytování vBari

Ceny hotelů logicky stoupají během letní sezony, kdy do Bari míří davy turistů. Pokud se však vyhnete cestování během července a srpna, můžete sehnat i velice pěkně vybavené pokoje pro dva za ceny okolo 1300 Kč. Výborně vypadá například hotel Dolci Emozioni vcentru města nedaleko Stazione Centrale.

Jak se pohybovat po Bari?

Autobusy

Strochou námahy lze vyjma letištních transferů vBari vydržet bez veřejné dopravy, jelikož většina hlavních památek se nachází vtěsné blízkosti. Pokud však chcete ušetřit čas a své nohy, můžete využít služeb městského dopravce AMTAB. Ten provozuje poměrně hustou síť autobusů číslovaných od 1 do 71, která pokrývá centrum města i periferie. Autobusy většinou jezdí od 5:30 do 23:30, noční doprava ve městě příliš dobře nefunguje, a je proto lepší si vbrzkých ranních hodinách zavolat taxi.

Vlaky

Podél pobřeží se táhne železniční trať, po které jezdí vpoměrně krátkých intervalech příměstské vlaky linek FM1 a FM2. Díky nim se tak můžete rychle pohybovat mezi západní a východní části Bari, či dokonce do okolních měst.

Jízdné

Přestupní jízdenka splatností 75 minut na autobusy AMTAB vyjde na 1,00 €, 100 minutová jízdenka pak stojí 1,20€. Pro jednodenní výlety po městě se vyplatí denní jízdenka za 2,20 €, a pokud plánujete využívat veřejnou dopravu aktivně po celou dobu pobytu, může se Vám vyplatit dokonce i 7denní jízdné za 12,00 €.

Kde najít nejlepší pláže?

Jedním znejvětší lákadel Bari je bezpochyby moře. I vsamotném Bari se nachází několik veřejných pláží, znichž nejznámější je pláž na třídě Lungomare A. Perotti, pokud však plánujete u vody strávit celý den, vyplatí se zajet si za město na mnohem čistší a méně zaplněníépláže vokolních periferiích.

Výborným hodnocením se může pyšnit například pláž Cala San Giovanni vjižně od Bari nacházejícím se Polignano a Mare. Pěkné pláže se nacházejí také vbližších městech Cozze, Torre a Mare či San Vito. Doprava do zmíněných měst je velice jednoduchá, jelikož po celém pobřeží vede železnice začínající na Stazione Centrale, přičemž do všech měst vyjde jednosměrná jízdenka do 5€.

123

Památky, které nesmíte vynechat

Basilica di San Nicola

Basilica di San Nicola je velice významné poutní místo, jedná se totiž o úložiště ostatků sv. Mikuláše. Samotná bazilika byla vybudována v12. století právě za účelem poskytnutí dostatečně honosného úložiště pozůstatků svatého, které se podařilo odnést zTurecka vroce 1087.

Museo Nicolaiano

Museo Nicolaiano je muzeum nacházející se přímo vedle baziliky sv. Mikuláše. Nalezneme vněm sochy, obrazy a další artefakty zdob nadvlády města byzantskými, normanskými či španělskými panovníky.

Palazzo della Provincia

Palazzo della Provincia je honosná neoklasicistní stavba nacházející se nedaleko přístavu. Budova je známá především díky galerii Pinacoteca Provinciale, ve které jsou vystaveny obrazy předních italských malířů.

Cattedrale di San Sabino

Cattedrale di San Sabino je společně sbazilikou sv. Mikuláše nejdůležitější sakrální budovou vBari. Katedrála se nachází ve vůbec nejstarší části města, ve které se nachází například římská cesta z2. století či byzantský kostel z9. století, na jehož základech byla v11. století postavěna právě Cattedrale di San Sabino.

Castello Svevo

Castello Svevo je normanský hrad vybudovaný Frederikem II. ve 13. století na místě původní římské pevnosti. Způvodní stavby jsou dnes kzhlédnutí dvě věže, zbytek hradu byl dostaven v16. století za španělské nadvlády.

Chiesa di San Marco dei Veneziani

Chiesa di San Marco dei Veneziani je kostel nacházející se vhistorické čtvrti San Marco. Kostel byl vybudován již na počátku 11. století, nejspíše jako stavba připomínající osvobození jižní Itálie od saracénů.

Alberobello

Alberobello je malebná vesnička nacházející se hodinu a půl jízdy vlakem od Bari. Alberobello je proslavené domky ve stylu trulli, při jejichž stavbě se nevyužívá malta. Střechy domů jsou pak vyskládány kameny sbílými mozaikami a symboly. Jednosměrná jízdenka do této památky zapsané na seznamu UNESCO vyjde na 5 €, vlaky vyjíždějí ze Stazione Centrale.

bari-map1

Program na jeden den

9:00 – 11:00 – prohlídka Castello Svevo

11:00 – 11:10 – přesun ke Cattedrale

11:10 – 12:30 – prohlídka Cattedrale di San Sabino

12:30 – 12:40 – přesun kChiesa San Marco

12:40 – 13:30 – prohlídka kostela

13:30 – 13:40 – přesun kBasilica San Nicola

13:40 – 15:00 – prohlídka baziliky

15:00 – 17:00 – prohlídka Museo Nicolaiano

17:00 – 18:00 – procházka po promenádě Imperatore Augusto

Foto: William