Bari je nádherné město nacházející se v jižní Itálii na pobřeží Jaderského moře. Toto po Neapoli druhé největší město jižní Itálie bylo během své existence pod nadvládou celé plejády národů, díky čemuž se může Bari chlubit unikátní architektonickou strukturou složenou z široké škály různých stylů.

Jak se dostat z letiště?

 

Bari International Airport – Karol Wojtyla

Autobusové spojení

Nejlevněji se z letiště do centra města dostanete autobusovou linkou č. 16 zřizovanou městským dopravcem AMTAB. Autobus jezdí od 5:30 do 23:30 v intervalech mezi 40 a 60 minutami, vzhledem k tomu, že staví na každé zastávce, s ním cesta na konečnou na hlavní nádraží Stazione Centrale zabere 39 minut. Výhodou je však to, že v autobuse lze cestovat na klasické jízdenky do veřejné dopravy za 1,00 €, které se dají koupit v novinových stáncích na letišti.

Vlakové spojení

Mnohem rychleji a pohodlněji se lze do centra dostat vlakem, kterému cesta na Stazione Centrale trvá jen 15 minut. Vlak jezdí od 5:30 do 23:30 v intervalech 30 až 40 minut ze stanice před východem z terminálu. Cena za jednosměrnou jízdenku však činí 5,00€, jízdenky se kupují ve stánku v příletové hale nebo přímo na nádraží.

bari-air

Ubytování v Bari

 

Ceny hotelů logicky stoupají během letní sezony, kdy do Bari míří davy turistů. Pokud se však vyhnete cestování během července a srpna, můžete sehnat i velice pěkně vybavené pokoje pro dva za ceny okolo 1300 Kč. Výborně vypadá například hotel Dolci Emozioni v centru města nedaleko Stazione Centrale.

Jak se pohybovat po Bari?

 

Autobusy

S trochou námahy lze vyjma letištních transferů v Bari vydržet bez veřejné dopravy, jelikož většina hlavních památek se nachází v těsné blízkosti. Pokud však chcete ušetřit čas a své nohy, můžete využít služeb městského dopravce AMTAB. Ten provozuje poměrně hustou síť autobusů číslovaných od 1 do 71, která pokrývá centrum města i periferie. Autobusy většinou jezdí od 5:30 do 23:30, noční doprava ve městě příliš dobře nefunguje, a je proto lepší si v brzkých ranních hodinách zavolat taxi.

Vlaky

Podél pobřeží se táhne železniční trať, po které jezdí v poměrně krátkých intervalech příměstské vlaky linek FM1 a FM2. Díky nim se tak můžete rychle pohybovat mezi západní a východní části Bari, či dokonce do okolních měst.

Jízdné

Přestupní jízdenka s platností 75 minut na autobusy AMTAB vyjde na 1,00 €, 100 minutová jízdenka pak stojí 1,20€. Pro jednodenní výlety po městě se vyplatí denní jízdenka za 2,20 €, a pokud plánujete využívat veřejnou dopravu aktivně po celou dobu pobytu, může se Vám vyplatit dokonce i 7denní jízdné za 12,00 €.

Kde najít nejlepší pláže?

 

Jedním z největší lákadel Bari je bezpochyby moře. I v samotném Bari se nachází několik veřejných pláží, z nichž nejznámější je pláž na třídě Lungomare A. Perotti, pokud však plánujete u vody strávit celý den, vyplatí se zajet si za město na mnohem čistší a méně zaplněníépláže v okolních periferiích.

Výborným hodnocením se může pyšnit například pláž Cala San Giovanni v jižně od Bari nacházejícím se Polignano a Mare. Pěkné pláže se nacházejí také v bližších městech Cozze, Torre a Mare či San Vito. Doprava do zmíněných měst je velice jednoduchá, jelikož po celém pobřeží vede železnice začínající na Stazione Centrale, přičemž do všech měst vyjde jednosměrná jízdenka do 5€.

123

Památky, které nesmíte vynechat

 

Basilica di San Nicola

Basilica di San Nicola je velice významné poutní místo, jedná se totiž o úložiště ostatků sv. Mikuláše. Samotná bazilika byla vybudována v 12. století právě za účelem poskytnutí dostatečně honosného úložiště pozůstatků svatého, které se podařilo odnést z Turecka v roce 1087.

Museo Nicolaiano

Museo Nicolaiano je muzeum nacházející se přímo vedle baziliky sv. Mikuláše. Nalezneme v něm sochy, obrazy a další artefakty z dob nadvlády města byzantskými, normanskými či španělskými panovníky.

Palazzo della Provincia

Palazzo della Provincia je honosná neoklasicistní stavba nacházející se nedaleko přístavu. Budova je známá především díky galerii Pinacoteca Provinciale, ve které jsou vystaveny obrazy předních italských malířů.

Cattedrale di San Sabino

Cattedrale di San Sabino je společně s bazilikou sv. Mikuláše nejdůležitější sakrální budovou v Bari. Katedrála se nachází ve vůbec nejstarší části města, ve které se nachází například římská cesta z 2. století či byzantský kostel z 9. století, na jehož základech byla v 11. století postavěna právě Cattedrale di San Sabino.

Castello Svevo

Castello Svevo je normanský hrad vybudovaný Frederikem II. ve 13. století na místě původní římské pevnosti. Z původní stavby jsou dnes k zhlédnutí dvě věže, zbytek hradu byl dostaven v 16. století za španělské nadvlády.

Chiesa di San Marco dei Veneziani

Chiesa di San Marco dei Veneziani je kostel nacházející se v historické čtvrti San Marco. Kostel byl vybudován již na počátku 11. století, nejspíše jako stavba připomínající osvobození jižní Itálie od saracénů.

Alberobello

Alberobello je malebná vesnička nacházející se hodinu a půl jízdy vlakem od Bari. Alberobello je proslavené domky ve stylu trulli, při jejichž stavbě se nevyužívá malta. Střechy domů jsou pak vyskládány kameny s bílými mozaikami a symboly. Jednosměrná jízdenka do této památky zapsané na seznamu UNESCO vyjde na 5 €, vlaky vyjíždějí ze Stazione Centrale.

bari-map1

Program na jeden den

 

9:00 – 11:00 – prohlídka Castello Svevo

11:00 – 11:10 – přesun ke Cattedrale

11:10 – 12:30 – prohlídka Cattedrale di San Sabino

12:30 – 12:40 – přesun k Chiesa San Marco

12:40 – 13:30 – prohlídka kostela

13:30 – 13:40 – přesun k Basilica San Nicola

13:40 – 15:00 – prohlídka baziliky

15:00 – 17:00 – prohlídka Museo Nicolaiano

17:00 – 18:00 – procházka po promenádě Imperatore Augusto

Foto: William

Průvodce zdarma – Bari
Štítky:        

1 komentář u „Průvodce zdarma – Bari

  • 24.5.2018 (17:53)
    Trvalý odkaz

    Pěkné pláže se rozhodně nenacházejí v Torre a Mare! Všude špína a odpadky a většinou bídný přístup do vody.
    Městečko samo o sobě také není příliš zajímavé.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!