PORTUGALSKO křížem krážem s levno-cestovatelskými tipy

PORTUGALSKO křížem krážem s levno-cestovatelskými tipy

Vdubnu jsem procestovala celé Portugalsko od severu kjihu a musím říct, že jde o nádhernou zemi sjedinečnou kulturou, přírodou i atmosférou. Ráda bych se svámi podělila o své zážitky, zkušenosti a levno-cestovatelské tipy zPortugalska a nadchla vás pro jeho návštěvu. Jde totiž o jednu znejkouzelnějších zemí, kterou jsem kdy navštívila. Na své si zde přijde úplně každý – milovníci pláží a koupání díky jedněm znejkrásnějších pláží světa, gurmáni při vychutnávání mořských specialit a výtečného vína, kulturní nadšenci hledající soužití spřátelskými místními obyvateli vtradičních vesničkách i nadšenci do památek a architektonických skvostů.

Letenky do Portugalska zakoupíte zde.

Zájezdy do Portugalska zakoupíte zde.

<

Co musíte vidět

Města

Porto je jedno znejkrásnějších měst, které jsem vživotě navštívila. Má úžasnou atmosféru. Leží nad řekou Douro, jejíž břehy spojují architektonicky zajímavé mosty od samotného Eiffela. Jedno znejkrásnějších panoramat je právě u řeky, nad níž se tyčí barevné portské domy, létají rackové a obyvatelé Porta si vrestauracích svýhledem na řeku vychutnávají plody moře nebo místní specialitu Francesinhu (sendvič přelitý rajčatovo-pivní omáčkou) a popíjejí výtečné portské víno. Porto nabízí mnoho architektonických skvostů, které stojí za vidění – románskou katedrálu Sé, historické nádraží, radnici, neoklasicistní palác Bolsa, mnoho kostelů a nejkrásnějších knihkupectví na světě Livraria Lello, jež údajně inspirovalo J.K.Rowlingovou při vymýšlení podoby bradavického hradu vpříběhu Harryho Pottera.

Porto/Foto: Samocestování

Lisabon je úplně jiný než Porto, ale jeho alternativní atmosféra je taktéž jedinečná a nezapomenutelná. Jde o velkoměsto, vněmž na každém kroku potkáte pouliční umělce malující impozantní lisabonské výhledy nebo hrající na různé hudební nástroje, uděláte si romantickou projížďku srdcem Lisabonu starou tramvají, zjistíte, že sprejerství může být uměním a ochutnáte výtečné lisabonské speciality. Mezi ně patří především výborné Pastel de Nata (koláčky zlistového těsta sežloutkovým krémem) a tradiční třešňové likéry, které se podávají vútulných kavárnách. Milovníci památek a historie si přijdou na své při prohlídce čtvrti Baixa snáměstím Praca do Comércio, které je považováno za jedno znejkrásnějších evropských náměstí, katedrály, přístavních budov vystavěných vmaurském stylu, domů smozaikami a lisabonského hradu.

Lisabon/Foto: Samocestování

Coimbra je univerzitním městem, ve kterém se nachází nejstarší portugalská univerzita. Vareálu univerzity je také pěkné náměstí se zvonicí, kde můžete navštívit původní knihovnu a úchvatnou kapli sv. Michala.

Coimbra/Foto: Samocestování

Nádherné pláže

KPortugalsku samozřejmě neodmyslitelně patří koupání a relaxace na pláži. Nachází se zde mnoho krásných pláží sjemným pískem a průzračným mořem. Doporučuji vám navštívit tu nejkrásnější znich – Praia de Marinha. Tato pláž mi vzala dech, přestože jsem už vživotě viděla mnoho nádherných pláží po celém světě. Právem se o Praia de Marinha říká, že jde o jednu znejkrásnějších a nejromantičtějších pláží na planetě. Je obklopena skálami, které vyrůstají dokonce i zvody. Můžete relaxovat ve stínech těchto skal nebo se pro nich projít a kochat se nádherným výhledem dolů. Nebudete sami – jakoby i rackové vnímali krásu těchto míst a drželi se proto na vrcholcích skal nad Praia de Marinha.

Praia de Marinha/Foto: Samocestování

Tradiční portugalské vesničky

Portugalsko si dosud zachovává kouzlo turisticky nezkažené země, jehož venkovští obyvatelé bydlí vjednoduchých domcích na pláži nebo vtradičních vesničkách a rádi si popovídají skaždým cizincem, který knim zavítá. Většina znich neumí příliš anglicky, ale jsou natolik přátelští, že to vůbec nevadí. Především oblast Alentejo je bohatá na tradiční portugalské vesničky. Vmalebné krajině poblíž pobřeží oceánu se rozprostírají kouzelné bílé domy sčervenými střechami a modrými okenicemi. Všude kolem se nacházejí háje solivovníky a pomerančovníky. Mandarinky a pomeranče jsou zde nejběžnějším ovocem – na pomerančovníky narazíte dokonce i uprostřed náměstí.

Alentejo/Foto: Samocestování

Posvátná místa

Obyvatelé Portugalska jsou silně nábožensky založení a vjejich kultuře má obrovskou důležitost příběh dětí zFátimy, o kterém se dodnes diskutuje a píšou se o něm knihy. Fátima je nejposvátnější portugalské místo, do něhož každým rokem míří miliony věřících a poutníků. Legenda praví, že se ve Fátimě vroce 1917 několikrát zjevila třem dětským pasáčkům boží matka. Zpočátku to lidé dětem nevěřili, ale poslední zjevení sledovalo mnoho lidí a odpřisáhlo, jak se slunce sklonilo až kzemi a podivně se chovalo ve chvíli, kdy děti hovořily sboží matkou. Zjevení byla poté uznána za pravdivá a vyplnila se i proroctví, která boží matka dětem sdělila. Na počest této události byla ve Fátimě postavena bazilika a později doplněna mnoha dalšími kaplemi kvůli velkému počtu věřících, kteří sem míří. Věřící zdolávají poslední část své pouti kfátimské bazilice po kolenou po mramorovém chodníku, což je velmi bolestivé a někdy jim musejí pomáhat jejich blízcí.

Fátima/Foto: Samocestování

Alcobaca je dalším „posvátným“ místem zhlediska portugalské kultury. Stojí zde impozantní cisterciácký klášter, který je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a je spojen spříběhem, jež slýchávají portugalské děti od malička. Vkostele je zde pochován král Pedro a jeho milenka Inés. Dle legendy našel princi Pedrovi jeho královský otec vhodnou nevěstu, ale Pedro se zamiloval do jedné zjejích dvorních dam – Inés. Pedrův otec ji poslal pryč a donutil Pedra vzít si urozenou princeznu. Princezna však několik let poté zemřela a Pedro nechal poslat pro Inés. Pedro a Inés se tajně vzali a měli několik dětí. Král se bál, aby si Inésina rodina nenárokovala trůn a nechal Inés zavraždit. Několik let poté sám zemřel. Pedro se stal králem, nechal vytáhnout Inésino tělo zhrobu a posadit ho vedle sebe na trůn jako právoplatnou královnu. Láska až za hrob. Příběh je poněkud morbidní, ale je portugalským dětem vyprávěn jako pohádka a tragičtí milenci Pedro a Inés se těší velké oblibě. Vklášteře Alcobaca je možné zakoupit si různé upomínkové předměty sjejich podobiznami.

Alcobaca/Foto: Samocestování

„Konec světa“

Jednou znejvětších portugalských krás je Mys sv. Vincenta. Jde o nejjihozápadnější bod Evropy a o místo, které bylo historicky považováno za úplný konec světa. Až se postavíte na skály nad hladinu oceánu a rozhlédnete se po drsné okolní přírodě, větrem ošlehaných kamenech, špičatých skaliscích a přímo pod vámi se bude nekonečné moře rozbíjet o skály, budete mít skutečně pocit, že jste na konci světa. Nachází se zde údajně nejvýkonnější maják na planetě, který je lodím viditelný až 100 km. Právě zokolí tohoto místa podnikali Portugalci první zámořské plavby včele sJindřichem Mořeplavcem.

Mys sv. Vincenta/Foto: Samocestování
Mys sv. Vincenta/Foto: Samocestování

Jižní Portugalsko

Poslední zastávkou, kterou nesmíte vynechat, je oblast Algarve s ostrovem Faro na jihu Portugalska. Algarve je známou dovolenkářskou destinací proslulou krásnými plážemi a čistým mořem, které je vhodné pro surfaře i lidi, jež nemají rádi spalující vedro a uvítají osvěžující vítr od oceánu. Voblasti Algarve se nachází „ostrov“ Faro, do něhož jsem se naprosto zamilovala. Faro si totiž dodnes uchovává původní život a na pláži zde místo hotelů stojí obyčejné domky místních obyvatel. Jsou postaveny přímo vpísku. Od brzkého rána zde svítí příjemné sluníčko, fouká mírný vítr a večer zapadá slunce nad oceánem. Na pláž každé ráno moře vyvrhne velké množství těch nejrozmanitějších a největších mušlí, které jsem vživotě viděla. Není divu, že místní lidé mají vdomech obrovské sbírky mušlí vrůzných stádiích vývoje, jak jsem se přesvědčila při svém pobytu vjednom ztěchto domků. Kromě mořského života najdete ve Faru Staré město, domy zbílého kamene, katedrálu a původní dlážděné uličky smnožstvím romantických restaurací. Místní specialitou jsou sardinky, které kFaru neodmyslitelně patří, najdete je dokonce i jako vzor na dlažbě všude po městě. Jsou opravdu výborné, takže je určitě vyzkoušejte.

Faro/Foto: Samocestování

Levno-cestovatelské tipy

Doprava

Do Portugalska lze sehnat zpáteční letenky z České republiky přibližně od 3 000 do 8 000 Kč. Pro nejvýhodnější cenu sledujte náš web Levnocestovaní, kde upozorňujeme na akční letenky. Až se nějaká výhodná akce objeví, stačí nezaváhat a koupit letenky co nejrychleji. Jestliže se vám nechce čekat na akční letenky nebo jste vázáni konkrétním termínem, můžete použít náš vyhledávač výhodných letenek. Dobrými vyhledávači letenek od nízkonákladových společností jsou také stránky azair nebo kiwi. Pokud nekupujete letenku vakci, zakupte ji vdostatečném časovém předstihu, kdy bývají letenky zpravidla levnější. Zkuste si sebou vzít jen příruční zavazadlo, abyste ušetřili za poplatek za odbavené zavazadlo, tip, jak na to najdete zde. Výhodné je letět mimo měsíce červenec a srpen, které jsou vPortugalsku hlavní sezonou, a proto jsou letenky dražší. Pokud si vPortugalsku budete chtít zapůjčit auto, rezervujte si ho vco největším předstihu – cena může být až o polovinu nižší než při rezervaci na poslední chvíli.

Ubytování

Na ubytování vPortugalsku můžete výrazně ušetřit. Doporučuji ubytovat se u místních lidí přes stránky Airbnb. Díky této službě nejlépe poznáte lokální kulturu i obyvatele, u kterých budete bydlet za nízkou cenu. Airbnb nabízí v Portugalsku levné pokoje či dokonce celé domy nebo byty, které seženete už od 300 Kč za noc. Navíc můžete ušetřit, protože pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevy. Více informací najdete na zde. Další možností hledání levného ubytování jsou servery, které umožňují porovnání cen ubytování. Velice rozšířené jsou stránky booking.cz, budgetplaces.com či trivago.cz. Nejvýhodnější cenu získáte, pokud do Portugalska přijedete mimo letní měsíce, kdy je největší poptávka, a tedy i nejvyšší ceny. Do Portugalska přitom můžete vyrazit kdykoliv od dubna do října a budete mít příjemně teplé počasí. Já sama jsem vPortugalsku byla vdubnu, využívala jsem Airbnb a byla jsem velice spokojená scenou i úrovní ubytování i s počasím. Vyzkoušela jsem zde také ubytování přes Trustedhousesitters. Jde o zcela bezplatné bydlení vdomech místních lidí za protislužbu. Danou protislužbou je většinou hlídání domácího mazlíčka vdobě nepřítomnosti majitelů domu nebo zalévání květin. Já jsem hlídala malého pejska na ostrově Faro a bydlela jsem sním několik dní zcela zdarma přímo na pláži vplně vybaveném útulném domečku. Pokud to chcete taky zkusit, zaregistrujte se na stránkách Trustedhousesitters. Budete muset zaplatit registrační poplatek cca 3000 Kč, ale poté již budete rok moci využívat bezplatného bydlení po celém světě, pokud se vám podaří majitele domu svým profilem zaujmout.

Stravování

Restaurace vPortugalsku nabízejí především rybí speciality a plody moře. Jde o výborná jídla, za která zaplatíte přibližně od 7 do 15 euro. Mám pro vás několik tipů, jak se vPortugalsku stravovat co nejlevněji. První radou je nejíst vrestauracích vpředražených turistických letoviscích a přímo u turistických atrakcí. Dále od těchto míst najdete autentické restaurace určené místním lidem, ve kterých zažijete tu pravou atmosféru a navíc ušetříte. Další radou je využívat poledních menu, jelikož jídlo vPortugalsku seženete zpravidla vždy výhodněji vpoledne než večer. Také doporučuji nakupovat suroviny vmístních supermarketech typu Jumbo nebo Lidl, které jsou jen o něco málo dražší než supermarkety u nás a vařit si.

Plán cesty

Následující plán cesty zahrnuje hlavní portugalské krásy, které byste při návštěvě této země neměli opomenout. Můžete mezi nimi cestovat vlastním autem od severu kjihu nebo letět do města Porto, pronajmout si zde auto, projet si Portugalsko půjčeným autem a odletět domů zFara. Následující plán cesty vám zabere přibližně 10–14 dní podle toho, zda budete celou dovolenou trávit aktivně každý den na jiném místě nebo si některé dny dopřejete pouze odpočinek na pláži. Plán zahrnuje dle mého názoru ty nejlepší atrakce celého Portugalska. Můžete si samozřejmě vybrat pouze některé z nich a objet kratší úsek Portugalska.

Porto – město plné jedinečné atmosféry a portského vína

Coimbra – univerzitní město

Fátima – jedno znejposvátnějších poutních míst na světě

Alcobaca – velkolepý klášter

Lisabon – hlavní město

Alentejo – oblast tradičních portugalských vesniček

Mys sv. Vincenta – nejjihozápadnější bod Evropy a původní konec světa

Pláž Marinha – jedna znejkrásnějších pláží světa

Algarve – jižanská oblast sostrovem Faro