Velmi často dostávám dotazy, jak na levnou dovolenou s dětmi. Ideálně na 7 – 14 dní, aby to bylo bezpečné, levné a měly na místě vyžití jak děti, tak jejich rodiče. V dnešním článku se tedy podíváme na to, jak dovolenou s dětmi zvolit aby nás vyšla co nejlevněji, kde se šetřit vyplatí, kde ne a řekneme si něco i podceňovaných rizicích.

 

 

Základní tři možnosti, díky kterým můžete na dovolené ušetřit, jsou

 

1/ nákup dovolené na first minute, nebo naopak last minute. Případně v kombinaci se slevou na dítě.

2/ nákup přes německé, nebo rakouské cestovní kanceláře

3/ individuální dovolenou

 

Vše má své pro i proti a i když sám jsem příznivcem individuální dovolené, tak si dobře uvědomuji, že ne vždy je pro dovolenou s dětmi vhodná a nemusí znamenat nutně i úsporu. Pojdme si tedy postupně možnosti probrat.

 

1/ Nákup dovolené s dětmi přes first, nebo last minute

Dá se říct, že jediná možnost, jak zakoupit dovolenou přes české CK za rozumnou cenu, je bud s vetším předstihem, nebo naopak nákupem pár dní před odletem. Vše ostatní mi osobně přijde dost předražené a poměr cena/kvalita je hodně špatný. I přesto se tyto dovolené prodávají a někoho to tedy oslovuje, ale na levnocestování to doporučit nemohu.

 

Vždy bych vám doporučil zkontrolovat, od jaké CK si zájezd kupujete a vybíral bych ty ověřené. Ono je totiž snadné dát nižší cenu nakoupením těch nejhorších pokojů na hotelu, nebo omezením kvality služeb. Každá CK někdy začínala a tak malá cestovka nemusí být nutně špatná, ale velmi nízká cena by měla být příčinou k prozkoumání, zda za tím nestojí nějaký problém. U všech tipů na levnocestování, které budu zveřejnovat, budu toto kontrolovat a případně na to upozorním.

 

Nejrozumnější je porovnávat nabídky u Invia a Dovolena.cz několikrát denně. Pamatujte na to, že i zájezd, který se tváří jako vyprodaný, může být opět uvolněn do prodeje.

 

Nejrozumnější je předem vybrat destinaci či destinace, dmluvit se s partnerem/kou na rozpočtu a pokud se objeví velmi výhodná nabídka, okamžitě ji po ověření kvality hotelu a cestovky vzít. Tyto nabídky totiž mívají často platnost v minutách a váhat se nevyplací (nejednejte ale ukvapeně a hotel si ověřte). Např. loni se v srpnu na Levnocestování objevilo letecky Bulharsko na 8 dní s All Inclusive za 6690Kč a okamžitě bylo vyprodáno.

 

Hotel si neověřujte jen dle recenzí ostatních, protože co je skvělý hotel pro partu 20-letých, může být noční můrou pro rodinu s dětmi. Použijte stránku TripAdvisor.cz, kde si můžete třídit recenze dle toho, kdo je napsal. Stačí zašrtnout „Families“ a hned uvidíte, jak hotel hodnotily rodiny.

 

Nezapomente vzít do úvahy i případné fakultativní výlety. U individální turistiky snížíte náklady na cenu benzínu, u CK se často jedná o horentní sumy. Vždy na místě zkontrolujte, zda fakultativní výlet není možný levněji, než za kolik vám ho nabízí vaše CK. U českého průvodce se trochu připlatit vyplatí, ale jinak to nemá moc smysl.

 

Různé cestovky nabízí slevu na dítě, nebo dítě zdarma. Vždy si propočítejte, zda vám to skutečně přinese úsporu a nejedná se jen o reklamní trik, kdy to zaplatíte vyšší cenou za rodiče.

 

Nevěřte báchorkám :). Sám se setkávám s názorem, že začátkem srpna se dají sehnat All Inclusive dovolené v top hotelu za 5000Kč na last minute, protože je to pro CK lepší varianta, než vůbec neprodat. Výhodné nabídky se jistě objeví, ale vše má své meze a v top sezoně na podobnou dovolenou čekají tisíce lidí. Tak třetina mnou sepsaných příspěvků v hlavní sezoně nebyla vůbec publikována, protože než jsem článek sepsal, bylo vyprodáno :). Je proto lepší vzít dovolenou ve skvělém poměru cena/kvalita, než čekat na zázrak a nakonec jet někam nevýhodně.

 

Pravidelně sledujte levnocestování :). V průběhu sezóny budu každý den přinášet tipy na ty nejlepší dovolené, co se na trhu objeví. Prozkoumávat budu nejenom cenu, ale i kvalitu hotelu a cestovky.

 

 

2/ Nákup dovolené s dětmi přes německé či rakouské CK

 

Zde platí v podstatě to samé, co jsem napsal u českých CK. Za nevýhodu lze většinou považovat to, že odlet je z rakouských či německých letišt, což není pro děti ideální. Na druhou stranu je výhodou skvělá cena a to, že u zahraničních CK máte větší jistotu profesionality. Lišit se může i zážitek z hotelu, kdy dostanete lepší pokoje, nebo přístup personálu. Není to hezké, ale stát se to může.

 

Další nevýhodou je to, že s vámi nepoletí další češi (nebo jich bude méně, než přes pobyt u českých CK), takže si vaše dítě bude hledat hůře kamarády. Rovněž nemůžete počítat s českým průvodcem, nebo delegátem.

 

Nabídky německých či rakouských CK můžete sledovat zde >>

 

 

3/ Individuální dovolená s dětmi

 

A nyní se už dostáváme k mé nejoblíbenější formě cestování, individuální dovolené :). V praxi to probíhá tak, že na levnocestování využijete tip na výhodnou letenku a často i hotel. Ten slouží jen pro usnadnění výběru, vybrat si můžete jakýkoliv jiný, nebo to řešit alternativně např. formou stanu.

 

Tipy, které dávám, jsou ale většinou kalkulace provedené na 2 osoby. To je kvůli tomu, že většina čtenářů cestuje právě tímto způsobem. Pokud ale budete cestovat s dětmi, může se lišit jak cena ubytování, tak letenek. Je proto nutné zadat při nákupu letenek věk dětí, protože dle aerolinky a věku mohou mít nárok na slevu, nebo na přepravu zdarma. Rovněž u hotelů na Booking.com nezapomente vyplnit věk vašich dětí, často hotely nabízí slevu, nebo pobyt pro dítě zdarma.

 

 

Dovolená s dětmi

 

 

Jinak řečeno, co nabízím jako nejlepší možnost pro 2 dospělé, nemusí být nutně nejvýhodnější i pro rodinu s dětmi a je třeba si to ověřit.

 

Platí i to, co už jsem psal u dovolené s dětmi přes CK. Hotel si neověřujte jen dle recenzí ostatních, protože co je skvělý hotel pro partu 20-letých, může být noční můrou pro rodinu s dětmi. Použijte stránku TripAdvisor.cz, kde si můžete třídit recenze dle toho, kdo je napsal. Stačí zašrtnout „Families“ a hned uvidíte, jak hotel hodnotily rodiny.

 

Nemějte z této formy dovolené obavy, uvidíte, že až to jednou vyzkoušíte, už nebudete chtít na dovolenou jinak. Dá vám to naprostou svobodu, ušetříte za fakultativní výlety, rodinu to stmelí a dáte (nejenom) dětem nezapomenutelné zážitky. Všude na světě děti milují, bez ohledu na barvu kůže, nebo vyznání.

 

Jestli neumíte anglicky, tak se tím nestresujte, oni často také ne :). Co nedomluvíte „rukama nohama“, to zachráníte Google translatorem. To je aplikace do mobilu, která vám překládá text do různých jazyků. Pracuje přitom i bez připojení k internetu, ale když připojení máte, tak je to ještě snažší. Řeknete co chcete v češtině a ona to řekne např. v řečtině. A stejně tak opačně. Není to 100%, ale na základní domluvu to stačí bohatě. Tento příspěvek píšu z Vietnamu, kde anglicky nemluví skoro nikdo. A stejně se vždycky mácháním rukou pročarujeme k domluvě :).

 

 

Na co si dát na dovolené s dětmi pozor?

 

Bez ohledu na to, pro jaký způsob cestování se rozhodnete, měli byste zvýšenou pozornost věnovat následujícímu.

 

1/ nepodcenujte u dětí nutnost nejsilnějšího opalovacího krému a vodu používejte pouze balenou (i na mytí ovoce). To platí i pro dospělé, ale přce jen jejich tělo je odolnější a mají (měli by mít) už dostatek rozumu. Na děti musí dávat pozor dospělý, těm tohle moc nevysvětlíte :).

 

2/ nepodcenujte klimatizace. Přesun z 35 ve stínu do místa s klimatizací představuje pro tělo šok a snadno se nachladíte. Na cesty klimatizovaným autobusem si vemte deku. Tohle opět platí i pro dospělé, ale tam už člověk může nadávat jen sám sobě :).

 

3/ nepodcenujte očkování a rizikového chování, zvlášt pokud s dítětem cestujete do exotické země. Sem patří např. hraní si se štěnátky atd.

 

4/ opatrně se stravou. Rozdílná kuchyně (a zejména koření) může „velmi urychlit“ trávení. U dospělého o moc nejde, ale u dítěte, zvlášt pokud se nerozvážně pohybuje na sluníčku, hrozí dehydratace. Doporučoval bych před dovolenou i během ní probiotika, hodně to pomůže (ale jsou dost drahá).

 

5/ hlídat mytí rukou a případné štípance. To první jako prevenci nemocí, to druhé pro případ, kdyby proběhla nějaká nečekaná reakce.

 

Doufám, že vám článek pomůže při výběru vaší vysněné dovolené a moje tipy vám i pomohou na ní ušetřit. Dovolené s dětmi se nebojte a nezůstávejte v ČR, pokud nechcete. Svět je mnohem bezpečnější místo, než jak ho znáte z médií.

 

Levná dovolená s dětmi u moře. Jak na to?
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *