Tunisko

Tunisko

Tunisko je destinace spojující unikátní starověké památky, krásné písečné pláže a pro nás stále exotickou orientální atmosféru. Za pár hodin v letadle se ocitnete v naprosto jiném světě plném temperamentních obyvatel a severoafrické přírody.

<

 

Základní informace

Pro vstup na území Tuniska v rámci zájezdu od cestovní kanceláře není třeba vstupní vízum, stačí vám pouze dokument o tom, že jste členem zájezdu. Turisté, kteří cestují na vlastní pěst si však musí opatřit vstupní povolení vydávané na velvyslanectví Tuniska v Praze.

Měna: Tuniský dinár (1 TND = 10,994 Kč kurz platný k 26.7. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Policie: 197

Hasiči: 198

Záchranná služba: 190

V Tunisku se používají naprosto stejné zásuvky jako v České republice, před cestou na dovolenou tak není třeba zakupovat redukce.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

 

Zájezdy do Tuniska

Největší nabídku zájezdů do Tuniska za ty nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 
Dovolená s dětmi v Tunisku

 

Pokud plánujete dovolenou s dětmi do 3 let, Tunisko není zcela optimální volbou. Kromě vysokých veder mohou dětem dovolenou znepříjemňovat i střevní problémy. Se staršími dětmi byste již na podobné problémy nemuseli narazit, vždy však zároveň sledujte aktuální bezpečnostní situaci v dané oblasti. Co se konkrétních letovisek týče, mezi rodinami s dětmi je oblíbená především Džerba  či Sousse.

 

Dovolená se psem v Tunisku

 

Pokud se psy zůstáváte přímo u moře a necestujete s nimi do konzervativních islámských měst, nemusíte se obávat výrazných kulturních rozdílů, co se týče vztahu ke psům. Je však třeba brát v potaz standardní omezení jako zákaz vstupu na pláže a podobně, oproti západní Evropě také musíte počítat s menší nabídkou „dog-friendly“ ubytování.

 

Tunisko jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Nádherné sluncem prohřáté pláže i nespočet architektonicky zajímavých míst dělá z Tuniska atraktivní destinaci i pro klientelu 55+. Přímořská letoviska bývají standardně bezpečná a i ve větších městech se setkáte spíše s kapsáři, obezřetnost je tedy na místě, ale rozhodně není třeba Tunisko kvůli bezpečnosti nijak zavrhovat.

 

Nákupy v Tunisku

 

Mezi nejtypičtější tuniské produkty patří keramika, koberce, šperky či kožené doplňky. Ty můžete zakoupit v obchodních centrech v Tunisu, Soussu či Sfaxu, pokud však chcete poznat pravou tuniskou atmosféru, vydejte se na tržiště a zkuste si smlouvání s obchodníky.

Otevírací doba obchodů se standardně pohybuje od 9 do 20 hodin, po obědě si menší obchodníci dopřávají cca 2 hodinovou siestu.

 

Ceny v Tunisku

 

Tuniské restaurace jsou obecně podstatně levnější než ty české, za hlavní chod ve standardní restauraci zaplatíte kolem 60 Kč. Mírně dražší je naopak víno a alkohol obecně, za třetinku piva v restauraci dáte kolem 40 Kč. V supermarketech poté kromě vepřového masa a jablek pořídíte všechny potraviny levněji než v Česku. Výrazně levnější je převážně ovoce, zelenina a koření. Kilo rajčat vyjde na cca 10Kč kg a například pomeranče pak na 16 Kč/kg.

 

Noční život v Tunisku

 

Tunisko je sice typické bohatým nočním životem, tamní zábava se však i díky víře od evropsky typických radovánek v klubech a diskotékách. Místní spíše než bary a noční kluby po večerech navštěvují kavárny, právě káva a čaj tvoří důležitou součást tuniského života. V turistických střediscích a větších městech však stejně najdete řadu nočních podniků, nejvíce jich je poté jmenovitě v Tunisu, Sfaxu, Soussu či letovisku Tabarka.

 

Ubytování v Tunisku

 

Co se týče přímořských letovisek, ubytovat se lze výhradně v apartmánových domech či hotelech. Pokoje přitom bývají čisté a moderně vybavené, ceny poté začínají cca na 800 Kč na noc. Ve větších městech je nabídka i kvalita ubytování podstatně širší a skromnější cestovatelé seženou stroze vybavené pokoje i za 400 Kč na noc. Pro co nejlepší srovnání ubytování se vyplatí prozkoumat nabídku na booking.com.

Alternativou za klasický booking je poté služba Airbnb, přes kterou lze pronajmout pokoje, apartmány či celé domy přímo od soukromníků, často za podstatně nižší ceny. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Tunisku?

 

Amfiteátr v El Djem

V městečku El Djem lze obdivovat dávnou slávu Římské říše, jež zasahovala i v oblasti severní Afriky. Nachází se zde totiž jeden z nejzachovalejších amfiteátrů vůbec, navštívit můžete jak vnitřní plochu a vcítit se do pozice gladiátorů, tak i horní tribuny a propletené uličky vevnitř monumentálního díla.

 

By: oatsy40

 

Sidi Bou Said

Sidi Bou Said je malebná vesnička rozkládající se na vysokém útesu nad tyrkysovým mořem. Nachází se zde řada staveb v unikátním přímořském stylu podobající se stavbám na řeckém Santorini. Typické jsou tak kopulovité střechy, jasně bílé fasády a všude přítomné palmy.

 

Tunis

Tunis je hlavním městem Tuniska, turisticky je v něm atraktivní převážně na UNESCO zapsaná oblast Medina. Mezi nejatraktivnější památky města patří mešita Ez Zitouna, archeologické muzeum Bardo a nedaleké ruiny Kartága.

 

Kartágo

Z dříve vzkvétajícího města, jež bylo centrem druhé nejmocnější říše své doby, po staletích válek zbyly jen ruiny. Přesto je oblast starověkého Kartága památkou zapsanou na seznamu UNESCO, obdivovat zde stále můžete osamělé sloupy a půdorysy mohutných chrámů a městských budov.

 

Duny Grand Erg Oriental

Značnou část Tuniska pokrývá úchvatná i krutá Sahara. Jedna z největších turistických atrakcí v Tunisku je proto výlet do pouště. Asi nejkrásnějším místem v tuniské části Sahary jsou poté duny Grand Erg Oriental, tamní zlatavé písečné nánosy lze pozorovat i ze hřbetu velblouda, turismus v této oblasti totiž vzkvétá.

 

Bulla Regia

Dalším pozůstatkem po římském osídlení Tuniska je areál Bulla Regia nedaleko města Tabarka. Tamní obyvatelé zde vystavěli domy pod zemí tak, aby unikli před nepříjemným horkem. Díky tomu však město zůstalo dokonale zachovalé a stavby zde vypadají prakticky stejně jako před stovkami let.

 

Kairouan

Kairouan je čtvrté nejvýznamnější město islámské víry. Nepřekvapí proto, že stará část města je vyhledávaná pro unikátní islámskou architekturu podtrženou středověkou mešitou a všude přes horizont vyčnívajícími minarety.

 

Chott el Jerid

Chott el Jerid je unikátní pustá krajina připomínající svým povrchem Měsíc. Na této solné pánvi nedaleko města Tozeur lze dokonce pozorovat i fata morganu.

 

By: veroyama

 

 

Hammamet

Hammamet je malebné přímořské městečko proslavené především tyrkysovým mořem omývajícím zdejší nádherné písečné pláže. Klenotem je však i samotné město, právě zde lze pozorovat nádherné stavby v typické přímořské architektuře vyznačující se jasně bílou fasádou.

 

Monastir

Monasitr je středně velké pobřežní město proslavené mešitou a Mausoleem Habbiba Burghiby. Nedaleko přístavu se pak do výšky tyčí středověká pevnost Ribat, která si mimo jiné zahrála i v Dobyvatelích ztracené archy.

 

El Kef

El Kef je menší město na západě Tuniska, jež láká turisty na impozantní stavby z přelomu středověku a novověku. Zajímavá je především pevnost El Kef s vysokými zachovalými hradbami, mešita El Kef nebo prastaré římské lázně.

 

Tipy na jednodenní výlety po Tunisku

 

1.Den – Tunis a Kartágo

 

První jednodenní výlet začneme ve starověkém Kartágu. Prohlídka archeologického parku vám zabere dopoledne, v areálu se nacházejí víceméně pouze ruiny a zbude vám tak dost času na odpolední Tunis. Hned po obědě se vydejte do muzea Bardo, jehož návštěva zabere cca 2 hodiny. Poté se vydejte do Mediny prohlédnout si citadelu Kasba s mešitou. Pokud vám navečer zbude čas, můžete nahlédnout i do Muslimské univerzity sídlící v areálu mešity.

 

By: georgianakate

 

 

2.Den – El Djem a Monastir

 

Další výlet po historických památkách Tuniska začneme v městečku El Djem. To láká turisty na velice zajímavý amfiteátr, který se vyplatí projít i zevnitř, celkově tak návštěva města zabere cca 3 hodiny. Ještě před obědem tak stihnete zhruba hodinový přesun do Monastiru. V něm začněte prohlídku mešitou a Mausoleem Habbiba Burghaby. Poté pokračujte přes staré město k přístavu, blízko něhož stojí zajímavá pevnost Ribat.

 

3.Den – El Kef a Bulla Regia

 

Za jednodenní výlet na západ Tuniska stihnete navštívit dvě historicky velevýznamné oblasti El Kef a Bulla Regia. Výlet je lepší začít v Bulla Regia, za dopoledne pohodlně prozkoumáte ruiny budov nad povrchem i podzemní zákoutí, jež vypadají stále jako před tisíci let. Po dopoledni v archeologickém parku Bulla Regia zamiřte do nedalekého města El Kef. Zde za odpoledne stihnete navštívit římské lázně i mešitu El Kef. V podvečer si pak můžete dopřát romantickou procházku po hradbách pevnosti El Kef.

 

4.Den – Kairouan a Hammamet

 

Pokud vás při cestě do Tuniska zajímá také pro nás exotická islámská kultura, zamiřte do Kairouanu. Za dopoledne lze projít tamní rozsáhlou mešitu i s museem, vždy však dbejte na správné oblečení zakrývající ramena a kolena. Po obědě si poté stihnete projít i zbytek města s nádhernými alejemi a křivolakými uličkami. Poté ještě stihnete delší přejezd do Hammametu, kde krom prohlídky malebného městečka stojí za to okusit i tamní vyhlášené pláže.

 

5.Den – Divoká příroda kolem Chott el Jerid a Grand Erg Oriental

 

Pokud chcete vidět nejzajímavější zákoutí tuniské přírody, budete muset popojet na jih od přímořských aglomerací. Jednodenní výlet na jih Tuniska začíná prohlídkou největších solných plání Sahary Chott el Jerid. Z terénního auta můžete pozorovat unikátní měsíční krajinu i z pískovce vyrobené chýše, které se objevily i ve slavné sérii Star Wars. Doba prohlídky solných plání je ryze individuální, pokud vás tak Chott el Jerid omrzí, můžete se ještě vydat k dunám Grand Erg Oriental. Zde je největším zážitkem především západ rudého slunce nad rozžhavenými písečnými dunami.

 

Pláže v Tunisku

 

Když se pokusíme obecně charakterizovat pláže v Tunisku, je třeba destinaci rozdělit na východní a severní pobřeží. Pláže východního pobřeží bývají dlouhé a písčité se středně čistou vodou. Severní pobřeží je poté více tvořeno skalnatými útesy, což sice komplikuje slunění se na plážích, ale díky bohatšímu podmořskému životu je zase tato oblast vyhledávána potápěči.

Co se konkrétních tipů týče, pokud dáváte přednost lenošení u vody, vydejte se na východní pobřeží k letoviskům Sousse, Nebeul či Monastir, právě zde totiž naleznete desítky kilometrů dlouhé pláže s jemným pískem. Mezi potápěči je poté velice oblíbená lokalita mysu Cap Bon.

 

 

Počasí v Tunisku

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci v Tunisku je na české poměry velice teplé. Teploty vzduchu v prosinci se pohybují mezi 10 a 17°C ve stínu. Teplota moře v prosinci se pohybuje kolem 18°C a otužilejší povahy se tak mohou i smočit v moři.

Lednové počasí v Tunisku je podobně příjemné s teplotami mezi 9 a 16 °C. Pro lednové počasí jsou typické časté, ale krátké přeháňky. Teplota moře klesá na 15°C, což je již pro koupání příliš málo.

Počasí v únoru je opět teplejší, teploty vzduchu přes den stoupají k 10 až 18°C. Podobně jako v lednu jsou i v únoru časté krátké přeháňky.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu v Tunisku je již velice teplé, denní teploty se pohybují mezi 11 a 20°C. Teplota moře v březnu se v Tunisku stále pohybuje kolem nízkých 15°C.

Podobně teplé je v Tunisku i počasí v dubnu, kdy teploty dosahují 14 až 22°C ve stínu. Teplota vody se pohybuje kolem 18°C, takže se již lze i koupat v moři.

Počasí v květnu v Tunisku je typické vysokými teplotami mezi 17 až 25°C. V květnu stoupá teplota vody na 21°C, což je již optimální pro koupání v moři. Od května do září je také nejnižší výskyt dešťových srážek.

 

Počasí v létě

Červen je v Tunisku velice teplý, denní teploty se pohybují mezi 20 a 28°C ve stínu. Moře se během června vyhřeje na velice příjemných 24°C, takže podmínky pro koupání v moři jsou optimální.

Počasí v červenci a v srpnu je v Tunisku již vyloženě horké. Průměrné denní teploty se pohybují od 22 do 32°C ve stínu. Teplota vody v Tunisku se během léta pohybuje cca mezi 27 a 29°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září je v Tunisku podobně teplé jako ve zbytku léta. Teploty vzduchu tedy dosahují 22 až 30°C ve stínu. Moře zůstává z léta vyhřáté na velepříjemných 28°C a koupání vám zpříjemní i slunné a suché počasí.

V říjnu dochází v Tunisku k postupnému ochlazení, teploty vzduchu mezi 19 a 27 °C jsou však stále velice příjemní. Teplota moře se v září pohybuje kolem příjemných 26°C, zároveň však začíná deštivé období.

Počasí v listopadu je opět o trochu chladnější než v předchozím měsíci, teploty vzduchu dosahují 14 až 21°C. Moře je stále vyhřáté na 22°C, koupání v moři vám však mohou komplikovat vydatné, i když ne tak časté přeháňky.

 

Aktuální počasí v Tunisku naleznete zde.

Předpověď počasí v Tunisku na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

Doprava po Tunisku

 

Co se týče dopravy po Tunisku, je vhodné rozlišit spojení na krátkou a dlouhou vzdálenost. Pro kratší přejezdy mezi letovisky a většími městy jsou ideální autobusy, které jsou většinou klimatizované a velice levné. Na delší přejezdy je pak pohodlnější využít služeb tuniské železnice, která spojuje prakticky všechna větší tuniská města.

Pokud chcete mít, co se týče dopravy, co největší svobodu, pronajměte si v Tunisku automobil. Pro cesty skrze větší města sice kvůli chaotickému provozu tento způsob dopravy není zcela ideální, pro cesty mezi letovisky či odlehlejšími zajímavostmi je díky nízkým cenám benzínu automobil skvělou volbou. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky do Tuniska

 

Letecká doprava do Tuniska z České republiky je poněkud komplikovanější. Za slušnou cenu kolem 4000 Kč pořídíte spoje pouze z Bonnu či Paříže a s přestupy se proto dostáváte na sumu kolem 6000 Kč. Často je proto výhodnější vydat se na dovolenou do Tuniska s cestovní kanceláří, last minute zájezdy většinou pořídíte do 10 000 Kč a ušetříte tak víc než při cestě na vlastní pěst.

Pro sledování levných letenek do Tuniska  můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska a další turisticky zajímavé oblasti v Tunisku

 

Bizerte

Bizerte je nejsevernější město Tuniska i celé Afriky. Nachází se zde malebný přístav a nedaleko města pak najdete i pěkné pláže se světlým pískem.

 

Borj Cedria

Borj Cedria je živé letovisko nedaleko Tunisu. Kromě koupání lze díky dobré poloze z Borj Cedria pořádat i výlety do nedalekého Kartága, Sidi Bou Said a dalších zajímavostech.

 

Cap Bon

Cap Bon je mys na severním pobřeží Tuniska. Nachází se zde skalnaté pobřeží s útesy, mezi nimi se nacházejí skryté písečné pláže.

 

Djerba

Djerba je největší ostrov severní Afriky a jedna z nejvyhledávanějších lokalit Tuniska. Pobřeží ostrova je lemováno 150 kilometry nádherných písečných pláží a luxusními hotely.

 

Dougga

Dougga jsou ruiny římského města v severním Tunisku. Ruiny staveb z přelomu letopočtu jsou v tak zachovalém stavu, že byla celá oblast zapsána na seznam UNESCO.

 

Douz

Douz je oáza na jihovýchodním okraji Chot el Jerid. Nacházejí se zde stanoviště velbloudářů, kteří odsud provádějí velbloudy s turisty po tamních dunách.

 

El Djem

El Djem je malé městečko s velice zachovalým římským amfiteátrem.

 

El Hamma

El Hamma je oáza ve východní části Chot el Fejej. Jedná se o relativně moderní město s hotely a množstvím restaurací.

 

Gammarth

Gammarth je převážně turistické město nedaleko Tunisu. Podél města se táhne solidní písečná pláž, z města lze navíc podnikat i výlety do nedalekého Kartága.

 

Hammamet

Hammamet je jedno z nejvyhledávanějších letovisek v Tunisku. Kromě nádherných pláží tato lokalita láká také na bujarý noční život a několik zábavních parků i akvaparků.

 

Chebika

Chebika je oáza na svazích pohoří Atlas nedaleko Alžírska. Nachází se zde systém malebných jezírek a vodopádů, které jsou jinak pro tuto oblast naprosto netypické.

 

Chenini

Chenini je bývalá berberská vesnice v regionu Tataouine. Stále se zde nachází řada středověkých staveb, dnes je však vesnice vyhledávaná spíše příznivci filmové ságy Star Wars. Právě Chenini totiž sloužila jako jedna z kulis planety Tatooine.

 

Chott el Jerid

Chott el Jerid je slané bezodtoké jezero v jižním Tunisku. Svým vzhledem dnes již oblast připomíná spíše solné pláně, oblast je typická extrémním podnebím a častou fata morgánou.

 

Kebili

Kebili je město v jižní části Chott el Jerid. Nachází se zde několik hotelů, takže turisté často využívají toto město jako základnu pro výlety po Chott el Jerid a Sahaře.

 

Kerkennah

Kerkennah je turismem prakticky nedotčený ostrůvek nacházející se zhruba hodinu plavby od města Sfax. Na Kerkennahu je možno užívat si panensky nedotčenou přírodu včetně krásných písečných pláží.

 

Kerkouane

Kerkouane je bývalé punské město nedaleko poloostrova Mys Bon. Přestože město bylo opuštěno ještě před začátkem našeho letopočtu, stále jsou zde patrné půdorysy domů a osamělé sloupy.

 

Mahdia

Mahdia je přístavní město na západě Tuniska. Město je významné středověkými památkami jako je pevnost Bordj El Kébir či brána Skifa Kahla.

 

Matmata

Matmata je město na jihu Tuniska pod solnou planinou Chott el Jerid. Tato oblast je zajímavá domy vytesanými do skal či podzemí tak, aby tamní obyvatelé utekli před horkem.

 

Medenine

Medenine je městečko nedaleko letoviska Djerba. Nacházejí se zde unikátní pískovcové vysokopodlažní domy připomínající styl Antonia Gaudího.

 

Monastir

Monastir je historické přístavní město zajímavé pevností Ribat z 9. století. Kromě toho se nedaleko města nachází dlouhá písečná pláž.

 

Nabeul

Nabeul je relativně klidné letovisko nedaleko Hammametu vyhledávané především mladými páry a rodinami s dětmi. Nachází se zde krásná písečná pláž s dlouhou promenádou a velice zajímavý trh.

 

Port El Kantaoui

Port El Kantaoui je ryze turistické letovisko s pěknou písečnou pláží postavené na zelené louce. Nenajdete zde proto moc místních obyvatel i díky čemuž je letovisko velice klidné a vhodné pro rodiny s dětmi a seniory.

 

Sahara

Jižní část Tuniska zabírá slavná písečná pláž Sahara. Pokud tedy plánujete navštívit i jih země, nenechte si ujít projížďku po zlatavých dunách Sahary.

 

Sbeitla

Sbeitla je poměrně moderní město postavené nedaleko antické osady Sufetula. V ní se nacházejí zbytky římského panteonu a veřejných lázní.

 

Sfax

Sfax je velice důležitý přístav a druhé největší město Tuniska. Kromě zajímavého přístavu se zde nachází také Velká mešita, středověká pevnost či unikátní radnice v orientálním stylu.

 

Sidi Bou Said

Sidi Bou Said je malebné městečko nedaleko Tunisu. Kromě zajímavých staveb s jasně bílou fasádou se zde nacházejí také nádherné písečné pláže.

 

Skanes

Skanes je oblast táhnoucí se podél písečné pláže spojující města Sousse a Monastir.

 

Sousse

Sousse je velké město s významným přístavem a dlouhou písečnou pláží. Kromě koupání je ale město zajímavé také historickým centrem s hradbami a katakombami zapsanými na seznam UNESCO.

 

Tabarka

Tabarka je na Tunisko překvapivě velice zelené letovisko nacházející se nedaleko horského masivu. Podél pobřeží se zde táhne 20 kilometrů dlouhá písečná pláž, díky čemuž si zde své místečko vždy najde každý návštěvník.

 

Tamerza

Tamerza je pouštní oáza na severu solných plání Chott el Jerid. Nacházejí se zde zajímavá kaskádovitá jezírka i tržiště s hady a žábami nakládanými v lihu.

 

Tataouine

Tataouine je pouštní oblast na jihu Tuniska. Nacházejí se zde unikátní pískovcové chýše i domy vytesané do skal.

 

Thuburbo

Thuburbo je menší archeologické naleziště nedaleko Kartága. Nachází se zde řada osamělých sloupů a půdorysů původních římských budov.

 

Tozeur

Tozeur je nejvýznamnější město oblasti Chott el Jerid. Nachází se zde řada domů s unikátní cihlovou mozaikou, ze všech koutů města na vás bude dýchat opravdová atmosféra severní Afriky.

 

Zarzis

Zarzis je přímořské letovisko s malebným přístavem a několika solidními písečnými plážemi.

 

Jazyk a základní fráze

Úředními jazyky v Tunisku jsou arabština a francouzština. Většina tamních obyvatel přitom mluví arabsky, francouzština je spíše obchodním jazykem, který se děti učí až ve škole, přesto s francouzštinou nebudete mít problémy se domluvit. V turistických letoviscích se pak krom francouzštiny a arabštiny domluvíte i anglicky.

 

Pár základních frází z arabštiny (přepsáno do fonetiky):

Dobrý den – Salam alejkum/Nahárak saíd

Dobré ráno – Sabah al chér

Nashledanou – Ma al salama

Dnes – Naharda

Zítra – Bokra

Ano – Aywa

Ne – La

Prosím – Min fadlak

Děkuji – Šokran

Kolik? – Bíkam?

Nerozumím – Ana la afhamu

Mluvíte anglicky? – Tatakallam al ingliziato?

 

Mapa Tuniska