Smaragd Egejského moře či Egejský ráj – přezdívky řeckého ostrova Thassos jasně napovídají, že na tomto stále zeleném místě si budete mnohdy připadat jako v ráji. Husté borové lesy zde přecházejí v čarokrásné pláže s jemným bílým pískem, jež jsou považovány za jedny z vůbec nejkrásnějších v celém Řecku.

Základní informace Thassos

Thassos je součástí Řecka, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Thassos

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Thassu

 

Nevýhodou ostrova Thassos pro dovolenou s dětmi a horší dopravní spojení. Na ostrově se totiž nenachází žádné letiště, a je tak třeba počítat s přestupem v Soluni a následnou cestou přívozem.

Z druhé strany, Thassos nabízí nádherné písečné pláže s mělkým dnem jako dělané pro děti. Celkově se navíc jedná o na evropské poměry relativně klidný ostrov prakticky jako stvořený pro relax u moře.

 

By: pozek

 

Na Thassos se psem

 

Podobně jako děti mohou mít i psi problémy s méně příjemnou cestou na Thassos. Jinak je nicméně Thassos turisticky vyspělou destinací nabízející dostatek ubytování vhodného i pro domácí mazlíčky. Podobně jako v dalších evropských destinacích je však třeba počítat buď s nekompromisním zákazem vstupu, nebo alespoň nutností držet psa na vodítku prakticky na všech městských plážích.

 

Thassos jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Mezi seniory je Thassos velice oblíbenou letní destinací. Ostrov totiž nabízí nejen nádherné pláže, kterým se v Evropě prakticky žádné jiné nevyrovnají, ale také řadu památek a tiché borovicové háje, v nichž cestovatelé načerpávají energii.

 

Noční život na Thassu

 

Thassos je poměrně klidný ostrov, noční život se soustředí především ve větších turistických městech jako Limenaria, Limenas či skala Prinos, kde se nachází několik barů či nočních klubů. Zejména mezi mladými je poté velice oblíbené městečko Potos s písečnou pláží, která se v noci mění na taneční parket. Zbylá města poté spíše než bujaré noční kluby nabízí tradiční řecké hospůdky a restaurace.

 

Nákupy na ostrově Thassos

 

Největší koncentrace obchodů na ostrově Thassos je jednoznačně ve městě Limenas. Zde naleznete nejen obchody s tradičními řeckými šperky a módou, ale také s tamními delikatesami z oříšků a pro Thassos typického medu.

 

Ceny na Thassu

 

Ceny v restauracích na Thassu jsou na řecké poměry vcelku příjemné, hlavní chod tak pořídíte bez problémů za ceny kolem 10€, za třetinku piva či sklenku vína pak zaplatíte další 2 až 3€. Na ostrově je tradičně levné ovoce a ryby, naopak ostatní maso, a převážně poté mléčné výrobky jsou výrazně dražší nežli u nás.

 

Ubytování na ostrově Thassos

 

Prakticky celé pobřeží ostrova Thassos je obehnáno hotely a prázdninovými domy. Ty nejlevnější však často bývají hůře vybavené a s cenami začínajícími na 700 Kč na noc se celkově Thassos řadí mezi dražší řecké destinace. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Alternativu za klasický booking jakožto levné ubytování na Thassu se poté jeví služba Airbnb nabízející pronájem ubytování přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Thassu?

 

Limenas

Limenas je hlavní a největší město ostrova Thassos. Město je položené nedaleko původního starověkého města Thassos, které v sobě ukrývá pozůstatky po dříve vele-významném městě. Limenas samo o sobě je jinak moderní město s přístavem a Archeologickým muzeem, kde jsou ukryty nejcennější vykopávky z nedalekého archeologického naleziště.

 

 

By: Dimitris Siamantouras

 

Antická Agora

Antická Agora je oblast nedaleko dnešního města Limenas, jež za starověku sloužila jako kulturní, politické i náboženské centrum ostrova Thassos. Přestože většina budov zde pochází ze 4. století před naším letopočtem, nejstarší budovy jsou ještě o další dvě až tři století starší. Dnes jsou zde stále k vidění dórské sloupy z bílého kamene, které dříve podepíraly mohutné chrámy, oltáře, lázně i administrativní budovy.

 

Starý přístav

Starý přístav je druhý přístav ve městě Limenas, který za starověku sloužil jako přístav pro námořnictvo. Dnes je již přístav, ze kterého vede stezka až k Agoře, nevyužívaný a slouží pouze jako turistická atrakce a historická památka.

 

Antické divadlo

Nedaleko Agory na útesu vzhlížejícím na přístav v Limenas se nachází původní antické divadlo založené ve 3. století před naším letopočtem. Divadlo je tedy nejen skvěle zachovalé, ale zároveň umožňuje nádherný výhled na město s mořem.

 

Kostel Agia Paraskevi

Kostel Agia Paraskevi leží v srdci ostrova v městečku Theologos považovaném za jedno z nejstarších osídlení Thassu. Zdánlivě nevýrazný kamenný kostelík v sobě ukrývá velice cenný poklad – voskovou ikonu Panny Marie, kterou údajně vytvořil sám apoštol Lukáš.

 

Panova jeskyně

Nedaleko města Limenas na místě původního antického města Thassos se nachází malá jeskyně zasvěcená satyru Panovi. U jeskyně se nachází malý oltář s podobiznou tohoto boha a pobočníka Dionýsa.

 

Dračí jeskyně

Dračí jeskyně je unikátní geologický útvar ležící nedaleko městečka Panagia. Jedná se o proláklinu s jeskyní zdobenou stalagmity a stalaktity, připomínající podobu draka. V jeskyni se nachází taktéž podzemní jezírko, které stále komplikuje určení celkové hloubky a rozsahu jeskyně.

 

Klášter archanděla Michaela

Klášter archanděla Michaela ležící nedaleko Alyki je jednoznačně nejvýznamnější sakrální budovou na ostrově. Klášter pocházející z 18. století v sobě totiž ukrývá údajný svatý hřeb, kterým byl Ježíš Kristus přitlučen na kříži. Každoročně se zde po Velikonocích odehrává procesí, při čemž se převeze hřeb do poutního městečka Theologos a odtud se s ním poutníci vrací zpět do kláštera.

 

By: ronsaunders47

 

 

Potamio

Potamio je malé vnitrozemní městečko zajímavé postavou zdejšího rodáka a jednoho z nejvýznamnějších řeckých sochařů 20. století Polygnota Vagise. Na jeho počest zde bylo vybudováno jeho muzeu zachycující vývoj jeho děl od soch zachycujících postavy řecké mytologie až po abstraktní díla.

 

Tipy na jednodenní výlety po Thassu

 

1.Den – hlavní město Limenas a okolí

 

Zřejmě nejvyhlášenější „must see“ atrakcí na Thassu je hlavní město Limenas se starověkou agorou. Výlet začneme u přístavu v Limenas, kde se nachází vyhlášené Archeologické muzeum. Po prohlídce muzea pokračujeme přes Starý přístav po stezce nahoru k agoře.

Za odpoledne si pak stihnete projít tajemnou Panovu jeskyni, mohutné chrámy, lázně a v neposlední řadě také antické divadlo s nádherným výhledem na Limenas a moře.

 

 

By: pozek

 

2.Den – Potamio a Dračí jeskyně

 

Další celodenní výlet po ostrově Thassos začneme ve vnitrozemním městečku Potamio. V něm se nachází slavné Sochařské muzeum Polygnota Vagise mapující dílo slavného řeckého umělce. Po dopolední prohlídce Potamia se nicméně přesuneme severně do starého městečka Panagia.

Po krátké procházce skrze centrum městečka se dostaneme až k Dračí jeskyni, ve které lze spatřit unikátní stalagmitové a stalaktitové útvary.

 

3.Den – Krásy vnitrozemí ostrova Thassos 

 

Výlet po zajímavostech vnitrozemí ostrova Thassos začneme v poutním městečko Theologos. V něm si prohlédneme velice zajímavé Muzeum folkloru i kostel Agia Paraskevi se slavnou ikonou Panny Marie.

Na odpoledne se poté přesuneme do městečka Maries, kde necháme auto, prohlédneme si zdejší kostel Agios Georgios a pokračujeme pěšky severně přes svahy zdobené olivovými háji do malebné horské vesničky Megalos Prinos. Zde zakončíme den vyhlídkou na pobřežní město Prinos s mořem.

 

4.Den – Limenaria a klášter archanděla Michaela

 

Další jednodenní výlet po krásách jižního pobřeží ostrova Thassos začneme v druhém největším městě ostrova Limenaria. V něm si projdeme přístav a zamíříme od něj do nedalekého Muzea folkloru, které zobrazuje tradiční šaty, keramiku, zemědělské nástroje a další artefakty denní potřeby.

Po prohlídce Limenaria zamíříme podél pobřeží směrem východně ke klášteru archanděla Michaela. V něm stojí za to obejít všechny kaple i kostelík, dbejte však pozor na to, že pro vstup do jeptišského kláštera je třeba mít zahalená kolena a ramena. Díky poloze kláštera nacházejícího se na vrcholu útesu si odsud navíc můžete dopřát nádherná panoramata moře.

 

 

Pláže na Thassosu

 

Pláže na pobřeží ostrova Thassos jsou většinou tvořeny jemným světlým pískem či případně výjimečně i oblázky.

Mezi turisty jsou velice oblíbené především písečné pláže Alyko, Astris, Limenaria, Makriamos, Paradise či Skala Prinos. Zejména mezi mladými je poté díky bohatému nočnímu životu oblíbená i pláž Pefkari. Naopak pokud hledáte spíše klidnější pláž s dostatkem soukromí, vydejte se na pláž Rossogremos.

 

 

By: Sir Adavis

 

Počasí na Thassu

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Thassu je velice deštivé a chladné. Denní teploty se pohybují v průměru mezi 2 a 10°C.

V lednu je počasí na Thassu podobně deštivé, nicméně teploty vzduchu klesají až k intervalu 1 až 7°C.

Přestože počasí v únoru na Thassu je již typické spíše kratšími přeháňkami, nežli vytrvalými dešti, teploty vzduchu se stále drží mezi 1 a 8°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Thassu je charakteristické velice častými dešťovými sprškami. Teploty vzduchu v březnu na Thassu nicméně konečně vstoupají v průměru ke 4 až 12°C, takže počasí konečně umožňuje alespoň poznávací dovolenou.

Počasí v dubnu na Thassu je s teplotami mezi 8 a 16°C již poměrně příjemné. Na koupání v moři je sice stále příliš chladno, jedná se však o ideální období pro poznávací dovolenou.

V květnu je počasí na Thassu již velice slunné a s denními teplotami vzduchu mezi 13 a 21°C již i teplé. Teplota moře na Thassu v květnu navíc dosahuje v průměru 18°C, takže se již lze i vykoupat v moři.

 

Počasí v létě

Počasí na Thassu v červnu je typické denními teplotami mezi 17 a 26°C. Tomu odpovídá i zvýšení teploty moře na velice slušných 22°C, letní sezona je tedy v plném proudu.

Počasí v červenci na Thassu je s teplotami mezi 20 a 28°C velice teplé a slunné.

V srpnu poté rostou teploty vzduchu na Thassu až k 21 a 29°C. Teplota moře během letních prázdnin poté dosahuje velice příjemných 24°C

 

Počasí na podzim

Se začátkem podzimu se počasí na Thassu rychle ochlazuje. Teploty vzduchu v září se nicméně stále ještě drží mezi 14 a 24°C. Společně s teplotou moře pohybující se v průměru kolem 22°C se tak i na září lze bez problémů naplánovat dovolená u moře.

Počasí v říjnu na Thassu je však již mnohem méně přívětivé. Stále častější jsou především bouřky a teploty klesají k 11 až 17°C, na koupání v moři je tak již příliš chladno.

Ještě méně atraktivní je počasí na Thassu v listopadu, kdy teploty vzduchu klesají k 6 až 14°C.

 

Aktuální počasí na Thassu naleznete zde.

Předpověď počasí na Thassu  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po ostrově Thassos

 

Prakticky celé pobřeží ostrova Thassos je poměrně dobře propojeno silnicí kopírující pobřeží Thassu. Okruh kolem ostrova poté každodenně absolvuje osm autobusových spojů, které propojují města Thassos, Skala Prinou, Limenaria, Potos, Theologos, Skala Potamia, Panagia, Potamia, Alyki a Moni Archangelou.

Celková zhruba 100 kilometrů dlouhá okružní jízda kolem ostrova vyjde na 10.60€ a zabere 3.5 hodiny, spojení mezi jednotlivými letovisky však většinou vyjde na 2 až 5€. Pro cesty mezi letovisky se jízdenky kupují přímo u řidiče, pokud si však koupíte okružní jízdenku, není třeba dále již nic zařizovat.

Přestože letoviska na Thassu jsou poměrně dobře propojena, pro pocit maximální svobody si samozřejmě můžete také pronajmout automobil přímo na místě a podnikat výlety na vlastní pěst. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

 

 

 

Letenky na Thassos

 

Thassos má z turistického hlediska jednu poměrně významnou nevýhodu, na ostrově se totiž nenachází žádné mezinárodní letiště. Při cestě na Thassos je tak třeba počítat s přestupem a následným využitím trajektu z nedalekého pevninského městečka Kavala.

Do Kavala se lze poté dostat za necelé dvě hodiny jízdy z velkého letiště v Thessaloniki. Na to se nejlevněji dostanete z Berlína prostřednictvím Ryanairu, který nabízí ceny startující již na 1000 Kč za zpáteční let.

Pro sledování levných letenek na Thassos můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska na Thassu

 

Alyki

Alyki je malá osada s jednou písečnou a jednou oblázkovou pláží.

 

Astris

Astris je široké a dlouhá písečná pláž na jižním pobřeží ostrova Thassos. Jedná se o jedno z nejvyhledávanějších míst na Thassu ze strany příznivců vodních sportů.

 

Glykadi

Glykadi je letní resort volně navazující na město Limenas. Nachází se zde písečná pláž lemovaná borovým hájem s oblázkovými stezkami.

 

Kalirachi

Kalirachi je malebné vesnička táhnoucí se z horských svahů až k pobřeží, kde se nachází také malebná písečná pláž.

 

Kamari

Kamari je velice oblíbený letní resort s písečnou pláží nacházející se nedaleko města Potos. Jedná se o jednu z nejlépe vybavených, ale také nejvíce zaplněných pláží a ostrově Thassos.

 

Kastro

Kastro je další horská vesnice ležící uprostřed nedotčené přírody. Z vesnice se navíc táhne stezka k hojně navštěvovaným vodopádům.

 

Kazaviti

Kazaviti neboli Mikros Prinos je horská vesnice ležící v srdci panensky nedotčené přírody ve vnitrozemí ostrova.

 

Klisma

Klisma je malá pláž nedaleko Skala Kalirachis na západním pobřeží ostrova. Jedná se o oblázkovou pláž, která je z půlky vybavena lehátky a z druhé půlky ponechána v přírodním stylu.

 

Koinyra

Koinyra je malé a klidné letovisko nacházející se mezi městem Potamia a pláží Paradise. U letoviska se nachází skromněji vybavená, ale o to prázdnější písečná pláž.

 

Limenaria

Limenaria je druhé největší město ostrova a vyhlášené turistické letovisko. Ve městě leží také menší přístav, kde v létě kotví luxusní jachty a po zbytek roku zase rybářské loďky.

 

Limenas

Limenas je hlavní město a nejvýznamnější přístav ostrova Thassos. Město je ukryto v hustých borovicových lesích, které u pobřeží přecházejí v malebné písečné a oblázkové pláže.

 

Livadi

Livadi je oblast mezi letovisky Alyki a Astris. Nachází se zde malebná pláž s poměrně hlubokým dnem, díky čemuž je tato oblast vyhledávaná i potápěči.

 

Makriamos

Makriamos je skvěle vybavená a hojně vyhledávaná písečná pláž ležící prakticky hned vedle města Limenas.

 

Maries

Maries je nádherná horská vesnice vyhlášená chovem včel a následnou výrobou medových cukrovinek.

 

Metalia

Metalia je malé letovisko volně navazující na město Limenaria. Nachází se zde nádherná oblázkovo písečná pláž s velice pozvolným vstupem do moře.

 

Nisteri

Nisteri je čistě oblázková pláž s křišťálově čistou vodou. Pláž je vyhledávaná převážně pro blázkou polohu od města Limenas.

 

Palio Limani

Palio Limani je oblíbený letní resort nacházející se nedaleko starého přístavu v Limenas. Nachází se zde perfektně vybavená pláž s jemným světlým pískem.

 

Panagia

Panagia je bývalé hlavní město ostrova proslavené především nádhernou písečnou pláží Chrissi Amoudia a výrobou tradičních řeckých cukrovinek.

 

Pefkari

Pefkari je malé, ale oblíbené letovisko u Limenaria. Tato oblast je vyhledávaná výhradně pro pláž s jemným pískem, na které je možno vyzkoušet si i vodní sporty.

 

Potamia

Potamia je tradiční horská vesnice ležící nedaleko pobřeží u pláže Skala Potamias

 

Potos

Potos je jedním z nejvyhledávanějších letovisek na ostrově Thassos. Nachází se zde totiž dlouhá písečná pláž vybavená slunečníky i lehátky.

 

Prinos

Prinos je vesnice táhnoucí se od horských svahů až k pobřeží, kde leží významný přístav Prinos považovaný za druhý nejdůležitější přístav ostrova Thassos.

 

Rachoni

Rachoni je horská vesnička typická původními domky s jasně červenými střechami.

 

Skala Potamias

Skala Potamias je vyhledávané letovisko ležící východně od Limenas. Nachází se zde malebná a perfektně vybavená pláž s jemným pískem, která je především během letních měsíců okupována davy turistů.

 

Skala Prinos

Skala Prinos je přístavní městečko volně navazující na horskou vesnici Prinos. Jedná se o druhý největší přístav ostrova a díky zdejší písečné pláži i o v celku vyhledávané letovisko.

 

Skala Rachoni

Skala Rachoni je díky dobré dostupnosti z města Limenas velice oblíbeným letním resortem s nádhernou písečnou pláží lemovanou borovicovým lesem.

 

Skala Sotiros

Skala Sotiros je malebné přímořské letovisko se vzrůstajícím vlivem turismu. Město ležící u silnice směr Limenaria je vyhledáváno především pro malebnou písečnou pláž.

 

Stelakis

Stelakis je nádherná široká písečná pláž nedaleko města Limenaria na jižním pobřeží ostrova Thassos.

 

Theologos

Theologos je jedno z nejstarších a nejkrásnějších měst na ostrově. Město Theologos jez ajímavé především historickými kamennými domky a řadou vyhlášených hospůdek.

 

Trypiti

Trypiti je oblíbená písečná pláž ležící na jižní straně ostrova. Díky tomu, že je okolí pláže velice rovinaté je Trypiti vystavována silným větrům, a je proto oblíbená mezi příznivci vodních sportů.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na ostrově Thassos je řečtina, ve větších turistických resortech však většinou nebývá problém domluvit se anglicky.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa ostrova Thassos

 

Thassos
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!