La Palma vyvrací stereotyp o Kanárských ostrovech jako symbolu líného válení se na písečných plážích. Ostrov je typický svým chladnějším klimatem a absencí většího počtu pláží. Jen těžko byste však hledali tak zajímavou destinaci pro aktivní dovolenou plnou treků do kapradinových pralesů a hřebenů sopečné kaldery s tou nejčistší oblohou v celé Evropě.

 

 

Základní informace

Ostrov La Palma spadá pod Španělsko, k překročení hranic tedy postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1 EUR = 27,01 Kč kurz platný k 26. 5. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Tísňová linka: 112

Záchranná služba: 061

Hasiči: 080

Policie: 091

Na La Palma se používají standardní zásuvky s napětím 220V, není tedy třeba dokupovat redukci.

Ať už cestujete k moři nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

Zájezdy na La Palma

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

 
Dovolená s dětmi na La Palma

 

Pokud plánujete rodinnou dovolenou u moře, zvolte raději nedaleké ostrovy Fuerteventura či Gran Canaria. La Palma nabízí jen pár sopečných pláží, a to většinou s horší dostupností k vodě. Na druhou stranu jsou zde nádherná města, vnitrozemní sopečná pole i zelené pralesy ideální pro aktivní dovolenou.

Z několika málo letovisek s plážemi vhodnými pro děti lze doporučit převážně Los Cancajos a Charco Verde.

 

Dovolená se psem na La Palma

 

Na La Palma najdete jen několik pěkných pláží, a na těch je v drtivé většině případů vstup se psy zakázán. Opačně lze však hodnotit postoj ke psům v hotelích a restauracích, kde s menšími a středně velkými psy nejsou problémy.

 

La Palma jako destinace pro dovolenou pro seniory

 

Jak již bylo několikrát řečeno, pokud si od dovolené na Kanárech slibujete dlouhé slunné písečné pláže, zvolte spíše Fuerteventuru, Lanzarote či Gran Canaria. Pro aktivní dovolenou s nějakým tím večerním koupáním v moři je však La Palma ideální.

Z Kanárských ostrovů se právě zde nacházejí ty nejzajímavější archeologické památky. V centru ostrova navíc naleznete unikátní pralesy a sopečné krajiny s mnoha dobře značenými trasami. Co se pak úrovně služeb týče, je La Palma na úrovni západoevropského standardu.

 

Nákupy na La Palma

Nejlepším místem pro nakupování na ostrově La Palma je bezpochyby hlavní město Santa Cruz. Právě zde naleznete nabídku specialit ze všech koutů ostrova, doutníky, ale také šperky a oblečení za slušné ceny. Největší koncentraci obchodů naleznete na ulici Real.

O nedělích jsou všechny obchody na La Palma zavřené, jinak se standardní otevírací doba pohybuje cca od 10 do 20 hodin. Odpoledne si obchodníci v menších obchodech dopřávají dvouhodinovou siestu.

 

Noční život na La Palma

 

La Palma je asi nejklidnější ostrov z Kanárského souostroví. To je dáno především tím, že na rozdíl od Tenerife či Gran Canaria není turisty tak vyhledávaný. Na druhou stranu je však atmosféra v tamních barech mnohem autentičtější a ochutnáte tady pravé španělské nápoje a pokrmy.

Nejvíce barů a hospůdek se nachází ve východní zátoce kolem hlavního města Santa Cruz. Mimo samotné Santa Cruz se centrum nočního života nachází v Breña Baja, v němž se nacházejí oblíbené španělské bary jako Tasca Alavasca či Discoteca Habana. Více restaurací a méně barů poté najdete i na západě v Los Llanos de Aridane.

 

Ubytování na La Palma

 

Nejvíce možností k ubytování naleznete především v letoviscích jako Santa Cruz, Breña Baja, Puerto Naos či Las Manchas. Zatímco na pobřeží převažují hotely, ve vnitrozemí najdete i rodinné penziony. Co se cen týče, La Palma patří mezi levnější místa Kanárského souostroví, pěkný apartmán pro dva na kraji sezony pořídíte i za 1000 Kč na noc. Pro co nejlepší ceny se vyplatí prozkoumat nabídku booking.com.

Hostelů se nachází na ostrově minimum, nejlevnější hotely pak začínají na 700 Kč na noc pro dva. Levné ubytování se tak vyplatí hledat spíše přes Airbnb, kde si pokoj či celý apartmán můžete pronajmout přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Tipy na zajímavá místa pro výlety po ostrově La Palma

 

Roque de los Muchachos

Roque de los Muchachos je s 2426 metry nad mořem nejvyšším vrcholkem ostrova. Z nejvyšší hory La Palma je unikátní výhled na přírodní krásy ostrova i širé moře. Díky nízkému světelnému znečištění byla na vrcholku hory založena také slavná hvězdárna s jedněmi z největších dalekohledů na světě.

By: Franco Vannini

 

Santa Cruz de la Palma

Santa Cruz de la Palma je hlavní město La Palma. V minulosti bylo město častým terčem pirátů, nejzajímavějšími památkami jsou proto obranné hrady a dlouhé hradby s děly namířenými směrem na moře.

 

Národní park La Caldera de Taburiente

La Caldera de Taburiente je sopečný kráter s obří kotlinou plnou kapradin, stromů a říček. Tamní prales tak připomíná výlet do dob dinosaurů. Mimo jiné se zde nachází zřejmě nejčistší obloha v celé Evropě.

 

Tazacorte

Tazacorte je malebné městečko, ze kterého je blízko do hor i k oceánu. Dominantou města je kostel Iglesia de San Miquel Arcángel. Turisty je vyhledávána také vyhlídka z nedalekého Mirador del Time, odkud je k vidění nádherné panorama města s horami i oceánem.

 

Jeskyně Cueva Bonita

Cueva Bonita (v překladu Krásná jeskyně) je 10 metrů vysoká průchozí jeskyně se dvěma vchody, která se v minulosti stávala skrýší pro tamní obyvatele před nájezdy pirátů. K jeskyni se lze dostat výletní lodí z nedalekého Tazacorte.

 

La Zarza

La Zarza je oblast proslavená především mezi archeology a příznivce konspiračních teorií. Nacházejí se zde totiž tzv. petroglify, tedy 4000 let staré obrazce ve tvaru spirál a kruhů vytesané do skal. Jejich význam je však stále otázkou dohadů.

 

Breña Alta

Breña Alta je důležitý přístav na východním pobřeží ostrova. Město se nicméně nejvíce proslavilo produkcí tabáku a láká turisty na doutníkovou výrobnu Finca Tabaquera el Sitio.

 

Los Llanos de Aridane

Los Llanos de Aridane je největší město ostrova La Palma. Oblast Los Llanos de Aridane je na poměry ostrova bohatá na pláže, ale také významná archeologická naleziště. Díky tomu se ve městě nachází velice uznávané archeologické muzeum s tamními vykopávkami.

 

Tipy na jednodenní výlety

 

  • 1. Den Santa Cruz de la Palma

Velice zajímavou atrakcí v La Palma je replika lodi Santa Maria, ve které se nachází námořnické muzeum, které stihnete projít za hodinu a půl. Poté se nabízí procházka podél přístavu a oběd v jedné z tamních restaurací s těmi nejčerstvějšími rybami. Odpoledne vám poté zabere prohlídka historického centra. Za vidění stojí především Plaza de Espanya a kostel Iglesia de Espanya. Podvečer je poté ideální pro procházku podél přístavních hradeb.

 

  • 2. Den – Ruta de los Volcanes

La Palma je destinace pro aktivní cestovatele, které si jistě nenechají ujít sedmihodinovou celodenní túru po stezce Ruta de los Volcanes. Túra vede po vulkanické oblasti podél hřebene Cumbre Vieja od bodu Regufio el Pilar k Fuencaliente. Cesta je dobře značená a provede vás unikátní sopečnou krajinou ostrova, z bezpečnostních důvodů je však zakázáno chodit mimo vyznačené stezky.

 

  • 3. Den – Tazacorte a jeskyně Cueva Bonita

Největším lákadlem západního pobřeží jsou blízko sebe se nacházející město Tazacorte a jeskyně Cueva Bonita. Prohlídka nevelikého města vám zabere dopoledne. Zajímavý je především kostel Iglesia de San Miquel Arcángel a okolní kaskádovité plantáže s banánovníky. Po obědě se vydejte k Puerto de Tazacorte, kde lze zakoupit vyhlídkovou jízdu k jeskyni Cueva Bonita. Při odjezdu z města se nezapomeňte zastavit na vyhlídce Mirador del Time.

 

  • 4. Den – Archeologické památky v Mazo a La Zarza i výroba doutníků v Breña Alta

Putování po starověké historii ostrova započneme v archeologickém parku Belmaco v obci Mazo. Ve zdejších jeskyních se nacházejí zajímavé ornamenty i archeologické vykopávky napovídající, že právě zde sídlili původní obyvatelé ostrova. Na odpoledne následuje přejezd do snad ještě záhadnějšího místa La Zarza s do skal vytesanými spirálovými ornamenty. Na večer si pak ještě můžete zajet do nedalekého Breña Alta a pokochat se tamní výrobnou doutníků, která zaujme i zaryté nekuřáky.

 

  • 5. Den – Vyhlídka Barranco de Las Angustias a Los Llanos de Aridane

Pokud hledáte kratší dopolední túru, zamiřte k vyhlídce Barranco de Las Angustias na kraji vnitrozemní kaldery. Díky dobré dostupnosti stihnete ještě odpolední prohlídku největšího města ostrova Llos Llanos de Aridane. V Aridane nesmíte vynechat radnici a náměstí Plaza de Espanya a Plaza de Los Cuatro Caminos s nádhernými mozaikami. Vydat se musíte převážně do archeologického muzea, kde můžete spatřit mumie, petroglyfy a další artefakty zanechané původním obyvatelstvem. Náročný den je pak nejlepší zakončit na nedaleké pláži Puerto Naos.

 

  • 6. Den – Národní park La Caldera de Taburiente

Celý den vám jistě zabere prohlídka parku Národní park La Caldera de Taburiente. Na výběr máte z několika tras, projít si tak můžete jak horní skalnaté okraje kaldery, tak i v údolí se nacházející pralesy. Právě vavřínový les Bosque del Los Tilos zapsaný i na seznam UNESCO určitě stojí za vidění. Tradičním turistickým cílem bývá také vyhlídka Mirador La Cumbrecita s výhledem na celé údolí.

By: Richard Gailey
Počasí na La Palma

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na La Palma je stejně jako na okolních ostrovech velice deštivé s teplotami vzduchu mezi 17 až 22°C. V průměru prší každý čtvrtý den, teplota moře v prosinci na La Palma je navíc pouhých 12 až 15°C

V lednu je počasí o trochu méně deštivé, teploty vzduchu však klesají na průměrných 18°C a teplota moře se pohybuje kolem 13°C, La Palma se proto v tomto období řadí mezi nejchladnější místa Kanárských ostrovů.

V únoru sice prší v průměru jen každý osmý den, srážky jsou ale o to vydatnější. Teploty zůstávají stejné jako v lednu a počasí na La Palma tak stále není vhodné ke koupání.

 

Počasí na jaře

Počasí na La Palma v březnu je již relativně slunné a teploty v průměru dosahují 19°C. Moře má však stále průměrných 14°C, a počasí je tak vhodné spíše pro výlety po vnitrozemí.

Dubnové počasí na La Palma je o trochu vlídnější než březnové s teplotami vzduchu mezi 16 až 22°C, moře má však stále nepříznivých 12až 15°C.

V květnu se počasí začíná pomalu lepšit, teploty v průměru dosahují 20°C. Teplota moře sice vzrůstá v průměru na 15°C, v porovnání s dalšími okolními ostrovy není však počasí na La Palma v květnu dostatečně teplé pro koupání v moři.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu je na La Palma značně teplejší, teplota vody je již snesitelných 18°C a teplota vzduchu činí 19 až 24 °C.

Opravdu ideální počasí pro koupání na La Palma však přichází až v červenci, kdy dosahuje moře příjemných 21°C. Teplota vzduchu v červenci dosahuje v průměru 23°C a srážky jsou velice vzácné.

Počasí v srpnu na La Palma je poté ještě o něco příjemnější. Teploty vzduchu se pohybují mezi 21 a 27°C a moře má příjemných 22°C.

 

Počasí na podzim

V září je počasí na La Palma stále skvělé pro koupání v moři, jehož teplota si drží 22°C. Teplota vzduchu je v průměru 24°C, jediným rozdílem oproti srpnu a červenci jsou jen občasné srážky.

Počasí v říjnu na La Palma stále ještě umožňuje koupání. Teploty vzduchu činí v průměru 21°C a moře má 18°C, což trochu otužilejším plavcům jistě stačit bude.

Listopadové počasí na La Palma je však podstatně horší. Počasí v listopadu na La Palma je typické častými srážkami a poklesem teplot vzduchu i moře o cca 5°C.

 

Aktuální počasí na La Palma naleznete zde.

Předpověď počasí na La Palma na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Pláže a koupání na La Palma

 

La Palma je ve všech ohledech vhodnější pro aktivní dovolenou, než týdenní pobyt u moře. Pláží je zde poskrovnu a jednoznačně převažují černé sopečné pláže. Na druhou stranu je o to více La Palma vyhledávaná milovníky šnorchlování a potápění. Tamní mořské dno je totiž díky vulkanické aktivitě unikátně vytvarované a nabízí domov široké škále nejrozmanitějších mořských živočichů.

Známé letovisko je například Los Cancajos, které vám kromě pěkné sopečné pláže umožní i vyzkoušet si potápění v moři plném barevných ryb, želv, rejnoků či chobotnic. Mezi další vyhledávané pláže pak patří sopečné Tazacorte, Charco Verde, El Faro či oblázková Playa Naos.

 

 

Doprava po La Palma

 

Veřejná doprava na ostrově La Palma se skládá z 20 autobusových linek provozovaných převážně v okolí Santa Cruz, které je tak nejdůležitějším dopravním uzlem. Právě do Santa Cruz míří také linka č. 500 pendlující mezi letištěm a hlavním městem La Palma. Pokud vám stačí vidět jen jednu část ostrova, vystačíte si s veřejnou dopravou. S trochou námahy se vzhledem k velikosti ostrova lze po okolních městech pohybovat i pěšky.

 Zejména pro výlety do vnitrozemních hor je však ideální vypůjčit si automobil. Ceny půjčoven jsou sice vyšší než na ostatních Kanárských ostrovech, vůz si však lze půjčit od 750 Kč na den, což je na evropské poměry slušná cena. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na ostrov La Palma

 

Jižně od Santa Cruz de La Palma se nachází středně veliké letiště. Přímo do Santa Cruz de La Palma se tak lze dostat z Mnichova, Frankfurtu či Stuttgartu s dopravcem Condor Airlines za ceny na začátku sezony pod 3000 Kč

Pro sledování levných letenek na La Palma můžete použít náš vyhledávač.

 

Zajímavé turistické oblasti na ostrově La Palma

 

Barlovento

Barlovento je město a stejnojmenná oblast na severu ostrova. Region Barlovento je turisticky prakticky nedotčen, díky čemuž se zde jako na jednom z posledních míst Kanárských ostrovů můžete pokochat pravým španělským venkovem a ubytovat se v nějakém z rodinných penzionů.

 

Bosque del Los Tilos

Bosque del Los Tilos je vavřínový les v srdci ostrova, který se může pyšnit unikátní rozmanitou flórou připomínající výlet do pravěku.

 

Breña Alta

Breña Alta je město a po něm pojmenovaný region na východě ostrova. Město je známé okolními plážemi s tropickým ovocem a slavnou výrobnou luxusních tabáků.

 

Breña Baja

Breña Baja je region na východě ostrova. Právě zde se nachází letní resort Los Cancajos, jeden z mála vyhlášených přímořských resortů na La Palma.

 

Caldera de Taburiente

Caldera de Taburiente je jednou z největších turistických atrakcí ostrova. Jedná se o přírodní park s unikátní sopečnou kalderou, kde naleznete vysoké skály s vodopády, nespočet vzácných rostlin a unikátní vavřínový prales.

 

Cueva Bonita

Cueva Bonita je průchozí mořská jeskyně, ke které se lze podívat na vyhlídkové lodi z nedalekého Tazacorte.

 

Cumbre Vieja

Cumbre Vieja je přírodní park a vulkanická oblast sahající od centra ostrova až na jih. Obdivovat zde můžete unikátní sopečné útvary a ztuhlé lávové proudy.

 

El Paso

El Paso je město a region nacházející se v srdci ostrova jižně pod vnitrozemním pohořím. Město El Paso je plné zeleně a pyšní se krásným kostelem s bílou věží.

 

Fuencaliente de la Palma

Fuencaliente de la Palma je zemědělská oblast na jižním cípu ostrova. Na úrodných vulkanických polích se pěstuje a následně vyrábí nejlepší tamní víno i tropické plodiny.

 

Garafía

Garafía je hornatá oblast na severu ostrova. V tomto regionu se nachází nejvyšší bod ostrova Roque de los Muchachos a velkou část regionu zabírá také národní park Caldera de Taburiente.

 

Charco Verde

Charco Verde je pláž na jihozápadě ostrova typická černým sopečným pískem. Pláž se nachází v zátoce s klidnou vodou a dobrou dostupností k vodě, je tak vhodná i pro rodiny s dětmi.

 

La Zarza

La Zarza je vnitrozemská oblast známá pro vysokou koncentraci tisíce let starých petroglyfů vytesaných do skalisek.

 

Los Cancajos

Los Cancajos je jedno z mála letovisek na ostrově La Palma. V okolí převládají černé sopečné pláže s drsnějším pískem.

 

Los Llanos de Aridane

Llos Llanos de Aridane je největší město ostrova. Nedaleko města se nachází archeologická naleziště, a právě proto zde bylo vybudováno pověstné archeologické muzeum.

 

Los Volcanes de Teneguía

Los Volcanes de Teneguía je oblast kolem vulkánu Teneguía, jehož sopečná erupce v roce 1971 změnila okolní krajinu k nepoznání. Můžete zde proto obdivovat čerstvá a lidmi nedotčená lávová pole s neobvykle zbarvenými sopečnými horninami.

 

Mirador del Time

Mirador del Time je vyhlídka nedaleko města Tazacorte. Kochat se můžete pohledem na město Tazacorte, bouřící oceán a mohutné vulkány zároveň.

 

Mirador La Cumbrecita

Mirador La Cumbrecita je vyhledávaná vyhlídka na kraji masivu Caldera Taburiente. Z tohoto místa je vidět na celou sopečnou kalderu tvořící naprosto unikátní údolí.

 

Monte de Luna

Monte de Luna je město v jižní části ostrova. Okolí města je vyhledávané především díky vzácnému druhu opuncie.

 

Puerto Naos

Puerto Naos je sopečná pláž a stejnojmenná oblast nedaleko Aridane. Jedná se o jednu z nejlépe hodnocených pláží západního pobřeží ostrova.

 

Puerto Tazacorte

Puerto Tazacorte je přístav spadající pod město Tazacorte. Mezi Puerto Tazacorte a Tazacorte samotným se nacházejí dlouhé kaskádovité plantáže s banánovníky.

 

Puntagorda

Puntagorda je převážně zemědělská oblast na severozápadě ostrova. Na úrodných sopečných svazích se zde pěstují avokáda, hrozny a pomeranče. Velice časté jsou zde také mandloně, každoročně se zde na přelomu ledna a února pořádá festival kvetoucích mandloní.

 

Puntallana

Puntallana je vždy zelený region nacházející se severně od Santa Cruz. Místní pobřeží je skalnaté a moře je tak těžko dostupné, zajímavé jsou však okolní pralesy.

 

Roque de los Muchachos

Roque de los Muchachos je nejvyšší bod ostrova. Na jeho vrchu se nachází slavná observatoř a hvězdárna.

 

San Andreés y Sauces

San Andreés y Sauces je malebné město na severu ostrova. Město podobně jako celý region je typické všudypřítomnými palmami a domky v ostrovním stylu s bílými fasádami.

 

Santa Cruz de la Palma

Santa Cruz de la Palma je hlavní město ostrova. Z památek jsou nejzajímavější obranné věže a hradby chránící město před korzáry.

 

Santo Domingo

Santo Domingo je město na severním pobřeží ostrova. Okolní pobřeží je typické vysokými útesy a vyprahlou krajinou s kaktusy připomínající prérii.

 

Tazacorte

Tazacorte je městečko a region na západním pobřeží známé především kostelem Iglesia de San Miquel Arcángel a okolními plantážemi s banánovníky. Nedaleko města se nachází vyhlídka Mirador del Time.

 

Tigalate

Tigalate je městečko na jihu ostrova nacházející se pod stejnojmenným vulkánem. Město je tak ideální pro skloubení výletů do sopečného pohoří a koupání v blízkém moři.

 

Tiguerorte

Tiguerorte je město nacházející se severně od Tigalate či Monte Luna. Okolí města je plné kopců s velice vzácnými květinami, oblast však sužují také požáry.

 

Tijarafe

Tijarafe je region na západě ostrova, jehož název pochází již z dob Gaunčů. Vzhledem ke stáří obývání této oblasti se zde nachází několik archeologických nalezišť.

 

Villa de Mazo

Villa de Mazo je městečko a region na jihovýchodě ostrova. Ve městě Mazo se nachází archeologický park Belmaco s odkazy na tři tisíce let staré osídlení ostrova.

 
Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na La Palma je španělština a vzhledem k tomu, že ostrov není tak prorostlý turismem se zde anglicky domluvíte jen s obtížemi. Vyplatí se proto vybavit se pár základními frázemi.

Ahoj – Hola (ola)

Dobrý den – Buenos días (Buenos díaz)

Dobrý večer – Buenas tardes

Dobrou noc – Buenas noches (Buenas nočes)

Na shledanou – Adiós

Tak zatím – Hasta luego (asta luego)

Dnes – Hoy (ój)

Zítra – Maňana (Maňana)

Děkuji – Gracias (Grasiás)

Prosím – Por favor (Por favór)

Není zač – De nada (De nadá)

Promiňte – Perdone

Ano – Sí

Ne – No

Nerozumím vám – No te entiendo (Nóte entiendo)

Můžete/můžeš mi to prosím zopakovat? – ¿Puede/Puedes repetir por favor?

Mluvíte anglicky? – Habla Inglés (Abla Ingléz)

La Palma
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!