Řecký ostrov Rhodos je ideální místo pro skloubení poznávání bohaté řecké historie a koupání v křišťálově čistém moři. Celých 220 kilometrů pobřeží tvoří nádherné oblázkové a písečné pláže, které každoročně lákají turisty z celého světa.

 

Základní informace

Rhodos je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova je proto třeba pouze platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1EUR = 27,15 kurz platný k 25.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Na Rhodu se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

Ať již cestujete za památkami nebo k moři, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Rhodos

 

Největší nabídku zájezdů do Řecka za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na ostrově Rhodos

 

Rhodos je klidný bezpečný ostrov s nádhernými oblázkovými i písečnými plážemi a čistou vodou, pro děti je rodiny s dětmi je tak naprosto optimální. Nejoblíbenější letoviska mezi rodinami s dětmi se nacházejí na východním pobřeží ostrova mezi městy Pefki a Faliraki, kde najdete nejvíce písečných pláží, klidné moře a služby na velice vysoké úrovni.

 

Dovolená na Rhodu se psem

 

Přestože mimo turistická letoviska tamní obyvatelé ke psům stále příliš sympatií nechovají, na dovolenou k moři s sebou bez větších obav psího mazlíčka můžete vzít s sebou. Počet hotelů i restaurací umožňujících vstup se psy se každoročně zvyšuje, limitováni však budete na plážích. Na většině městských pláží totiž platí zákaz vstupu se psy.

 

Klidná dovolená pro seniory na Rhodu

 

Rhodos je velice rovinatý ostrov s množstvím zajímavých památek a krásných pláží, pro letní oddych u moře je tak zcela ideální. Nejvíce doporučovaná je pak oblast východního pobřeží mezi městy Faliraki, kde najdete ty nejkrásnější pláže. Právě zde je navíc nejvíce rozšířen turismus, díky je tato oblast proslulá vysokou úrovní služeb.

 

Noční život na ostrově Rhodos

 

Rhodos je poměrně živý ostrov a v každém větším letovisku tak najdete alespoň jeden noční klub a několik dalších restaurací a hospůdek. Nejvíce lidí však míří za nočním životem do měst Rhodos a Faliraki, kde je koncentrace zábavních podniků nejvyšší.

V Rhodu patří mezi nejvyhledávanější podniky především Blue Lagoon, Captain Hook Bar či Phillips Bar. Ve Faliraki se oproti Rhodu nachází více vyloženě nočních klubů a méně restaurací a hospůdek. Mezi nejvyhlášenější podniky patří Mangos Latin Bar, Chaplins Beach Bar či The Loft Bar.

 

Nákupy na Rhodu

Rhodos je vyhlášený řemeslnými výrobky z keramiky, kůže či mořských lastur, pokud tak přemýšlíte nad typickým suvenýrem, zvolte například šperky z tržnice. Alternativou platící pro prakticky celé Řecko je potom také olivový olej či med. Co se větších obchodních center týče, najdete je převážně v okolí měst Rhodos a Faliraki.

Otevírací doba na ostrově Rhodos se standardně pohybuje od 9 do 21 hodin, mezi 13 a 15 hodinou si pak v menších obchodech Řekové dopřávají siestu.

 

Ubytování na ostrově Rhodos

 

Ubytování na Rhodu je mírně dražší než na ostatních řeckých ostrovech, obecně však za trochu vyšší obnos zase získáte lepší kvalitu. Podél pobřeží se nacházejí především apartmánové domy a hotely, jejichž ceny začínají na cca 600 Kč na noc. Pěkně zařízený apartmán pak pořídíte za zhruba 800 Kč na noc. Nabídka ubytování na Rhodu je velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Alternativou za klasický booking je pak Airbnb. Zde si můžete pronajmout apartmán přímo od soukromníků, díky čemuž můžete poměrně ušetřit. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Rhodu?

 

Rhodos

Rhodos je hlavní město stejnojmenného ostrova. Hlavní atrakcí města je Palác velmistrů s nádhernými zahradami. Nachází se zde také obrovský středověký hrad s opevněním vybudovaný johanity s cílem zabránit invazi Arabů. Rhodské staré město je považováno za jedno z nejzachovalejších v Evropě, díky čemuž bylo také zapsáno na seznam UNESCO.

 

Lindos

Lindos je malebné městečko plné úzkých křivolakých uliček plných kaváren. Na kopci na kraji města se pak nachází slavná akropole mapující historii města. Mezi mohutnými hradbami křižáckého hradu se zde totiž nacházejí jak středověké paláce s kostely, tak původní antické chrámy a divadlo z počátku našeho letopočtu.

 

Hrad Monolithos

Monolithos je bývala johanitská pevnost postavená na 236 metrů vysokém útesu na západním cípu ostrova Rhodos. Mezi hradbami pevnosti se nacházejí také dva kostely, jeden původní a druhý nově postavený. Dalším lákadlem na vrcholu kopce Monolithos je však také nádherné panorama moře, přímo pod hradem se potom nachází malebná pláž, kde se můžete po prohlídce zchladit.

 

Kamiros

Kamiros je starověké město nacházející se na západním pobřeží ostrova nedaleko hlavního města Rhodos. Oblast Kamiru byla osídlena již ve 2. tis. př. n. l., dvě silná zemětřesení na přelomu letopočtu však město poničily natolik, že nebylo nikdy znovu obnoveno. V archeologickém parku jsou však dodnes k vidění ruiny původních chrámů, lázní, veřejných budov i amfiteátr.

 

Filerimos

Filerimos je kopec s klášterem, antickou akropolí a známým vysokým křížem, který je cílem mnoha poutníků. Kromě kláštera a malé akropole je tato oblast zajímavá především jako skvělá vyhlídka, ze které je vidět prakticky na celý ostrov včetně letišť, přímořských letovisek, vrchovin i moře.

 

Archangelos

Archangelos je druhé největší město na Rhodu, které je díky poloze ve vnitrozemí téměř nezasaženo turismem. Nachází se zde byzantský kostel sv. Michala z 19. století, ve městě se však nacházejí také podstatně starší středověké stavby včetně zbytků johanitského hradu.

 

Mandraki

Mandraki je přístav nedaleko města Rhodos, jež byl v helénském období jedním z nejvýznamnějších řeckých přístavů vůbec. Právě zde se nacházel Rhodský kolos, obří socha rozkročeného muže sloužící jako maják, mezi jehož nohami vjížděly lodě do přístavu. Původní sedmý div světa zde sice nyní již nespatříte, najdete zde však velikou pevnost sv. Nicolase a muzeum mapující zlaté časy Mandraki.

 

By: Daniel Lobo

 

 
Tipy na jednodenní výlety na ostrově Rhodos

 

1.Den – Agios Isidoros a Monolithos

 

Celodenní výlet na západní pobřeží začneme ve vnitrozemské vesničce Agios Isidoros. Za vidění stojí rotunda a kostelík umístěné mezi bílými typicky ostrovními domy. Vesnička je poměrně malá, takže ještě před polednem se můžete vydat na cestu západně směrem k Monolithos. Jako město samotné je Monolithos vyjma jednoho kostela poměrně nezajímavé, nedaleko města směrem k moři se však nachází veliký a významný středověký hrad, jehož prohlídkou strávíte většinu odpoledne. Po prohlídce hradu Monolithos si pak nemůžete nechat ujít podvečerní koupání na nádherné pláži pod hradem.

 

2.Den – Kamiros a hrad Kritina

 

Další výlet po západním pobřeží začneme v historickém městě Kamiros. Původní město se rozkládalo na třech kaskádách a prohlídka tak trvá poměrně dlouho. Minout nesmíte především Dórský chrám, agoru a studnu na vodu. Po prohlídce města Kamiros vám zbude ještě dost času k přesunu západně do vesničky Kritina. Nedaleko Kritiny se nachází kopec se středověkým hradem Kastelos, který je zajímavý nejen sám o sobě, z kopce je totiž k vidění nádherné panorama moře.

 

3.Den – Rhodos a přístav Mandraki

 

Alespoň jeden celý den si vyhraďte na město Rhodos a jeho nejbližší okolí. Den můžete začít v rhodském přístavu Mandraki, kde můžete skrze molo posázené větrnými mlýny dojít až k pevnosti sv. Nicolase, u které se nacházel slavný Rhodský kolos. Po prohlídce pevnosti zamiřte zpět k přístavu, kde stojí za vidění evangelický kostel, celkově tak v přístavu strávíte zhruba celé dopoledne.

Z přístavu se poté vydejte jižně do starého města, kde se nachází Muzeum Rhodu, Palác velmistrů, mešita a několik kostelů. Po prohlídce staré části města pak následuje přesun západně k antické agoře, ve které strávíte zbytek podvečera.

 

4.Den– Letoviska východního pobřeží

 

Výlet za zajímavostmi kolem pobřežních letovisek východu ostrova začneme v asi nejzajímavějším letovisku Lindos. Zde si projděte akropoli nacházející se na kopci za městem. Kromě původních antických chrámů a půdorysů domů se zde nachází především středověký hrad s mohutným opevněním a dvěma kostely. Po delší prohlídce Lindu můžete zamířit k dalšímu letovisku Pefki. To již není na památky tak bohaté, na druhou stranu se zde nachází velice pěkná promenáda lemovaná množstvím restaurací a kaváren.

Z Pefki pokračujte po hlavní silnici do města Lardos. Zde si projděte pěkný protestantský kostel a pokračujte v okruhu do města Pilonas. Pilonas je malé městečko, ve kterém stojí za vidění pestrobarevný kostel v neo byzantském stylu.

 

5.Den – Archangelos a Filerimos

 

Další výlet začneme ve městě Archangelos. Zde stojí za vidění převážně johanitská pevnost a na rhodské poměry moderní kostel sv. Michala z 19. století. Po zhruba 3 hodinové prohlídce města následuje zhruba půlhodinový přesun ke kopci Filerimos. Právě zde strávíme většinu dne, po prohlídce kláštera si můžete udělat fotku u známého kříže na vrcholku. Velice zajímavá je také menší akropole s půdorysy starověkých domů a chrámu.

 

 

Pláže na ostrově Rhodos

 

Prakticky celé severní pobřeží Rhodu je tvořeno oblázkovými plážemi, na jihu pak najdeme i několik písečných pláží. Mezi nejznámější písečné pláže pak patří Agia Marina, pláž ve Faliraki či Ladikou. Trochu klidnější, ale hůře dostupné jsou pláže Kiotari, Gennadi, Agia Agatha, Lindos či Glystra.

Přestože písečné pláže jsou stále vyhledávanější, krásné jsou i oblázkové pláže Kolymbie, Kiotari a Gennadi. Při výletu na hrad Monolithos pak nesmíte vynechat ani menší oblázkovou pláž Foumi.

Pokud nedáte dopustit na vodní sporty, vydejte se do oblasti Prasonisi či zálivu Apolakia, které jsou vyhlášenými surfařskými resorty.

 

Počasí na Rhodu

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Rhodu je i na řecké poměry velice teplé. Teploty vzduchu se pohybují mezi 12 a 16°C, moře má pak 18°C. Jedinou kaňkou tak zůstávají časté a velice intenzivní srážky.

Podobně deštivé a teplé počasí nás na Rhodu čeká také v lednu. Teploty se pohybují v průměru kolem 14°C, moře má pak kolem 17°C a osloví tak spíše otužilce.

Počasí v únoru na Rhodu je sice stále deštivé, srážky však nejsou tak intenzivní jako v prosinci a lednu. Teploty vzduchu se pohybují mezi 11 a 15°C, teplota moře pak klesá na 16°C.

 

Počasí na jaře

V březnu je počasí na Rhodu o chlup teplejší. Teploty vzduchu se pohybují mezi 11 a 17°C, kvůli častým srážkám a moři s teplotou pohybující se kolem 16°C jsou tak podmínky ke koupání stále nepříznivé.

Počasí v dubnu na Rhodu je typické koncem deštivé sezony. Spolu s nižším počtem srážek nastává i zvýšení tepoty vzduchu v průměru na 17°C. Moře má však stále zhruba 17°C, a v moři se tak vykoupou spíše otužilí plavci.

Lepší podmínky ke koupání nabízí počasí v květnu, kdy na Rhodu stoupají teploty na 17 až 23°C. Teplota moře se pohybuje kolem 19°C, bez větších ostychů se tak již lže pravidelně koupat.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Rhodu je typické teplotami vzduchu kolem 24°C. Teplota moře pak stoupá na 21°C a počasí je velice slunné a suché.

Teploty vzduchu v červenci se na Rhodu pohybují mezi 23 a 28°C. Teplota vody se v červenci pohybuje kolem slušných 23°C.

Počasí v srpnu je Rhodu stejně teplé jako v červenci. Výhodou srpna je však vyšší teplota moře, která dosahuje v průměru 25°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Rhodu je stále ideální ke koupání. Teploty vzduchu se v průměru pohybují kolem 25°C, moře zůstává vyhřáté na 24°C. Koupání vám navíc zpříjemní i stále trvající slunné a suché počasí.

Říjnové počasí na Rhodu je stále velice teplé, ale již také deštivé. Teploty vzduchu se pohybují mezi 17 a 25°C, moře má pak stále příjemných 22°C. S trochou štěstí na slunné počasí se tak můžete dočkat dobrých podmínek pro koupání v moři.

Počasí v listopadu na Rhodu je podobně jako v říjnu typické častými dešti i příjemnými teplotami. Teplota vzduchu se pohybuje mezi 12 a 19°C. Teplota moře stále zůstává na cca 19°C, díky čemuž se i v listopadu najde několik dní vhodných ke koupání.

 

Aktuální počasí na ostrově Rhodos naleznete zde.

Předpověď počasí na ostrově Rhodos na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava na ostrově Rhodos

 

Pokud se hodláte spolehnout na veřejnou dopravu, můžete využívat relativně hustou autobusovou síť. Autobusy objíždějí ve špičce každou půlhodinu trasy křižující letoviska kolem Rhodu a Faliraki, pro cesty mezi letovisky a na nákupy do města tak veřejná doprava plně stačí. Ceny jsou navíc poměrně přijatelné a pohybují se mezi 2 a 3,5€, jedinou nevýhodou mohou být častá zpoždění.

Pokud kromě koupání chcete lépe prozkoumat památky a zajímavosti celého ostrova, vyplatí se pronajmout si automobil. Jedině tak stihnete za rozumnou dobu projet celý ostrov, ceny půjčoven navíc nejsou nikterak vysoké. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na Rhodos

 

Cesta nízkonákladovými aerolinkami na Rhodos je velice komplikovaná, protože vyžaduje minimálně jeden přestup v Benátkách a na kraji sezony vychází na cca 3500 Kč. Přímé letenky z Prahy se SmartWings pak vyjdou alespoň na 7000 Kč.

Nejlevněji se však na Rhodos dostanete s cestovní kanceláří. Ceny last minute zájezdů vyjdou kolikrát nastejno jako samotná letenka z Prahy, vyplatí se také hlídat charterové letenky od cestovních kanceláří.

Pro sledování levných letenek na Rhodos použijte náš vyhledávač.

 

Letoviska a další zajímavé oblasti na Rhodu

 

Afandou

Afandou je vesnička s dlouhou pláží a mělkým mořem. Oblast Afandou je vhodná především pro turisty hledající klid a slušné koupání, především na tiché večery tu místní nedají dopustit.

 

Agios Isidoros

Agios Isidoros je vnitrozemní vesnička se starou byzantskou rotundou a kostelem. Město lze také zvolit jako výchozí bod pro túry po okolních horách.

 

Apolakkia

Apolakkia je velice dlouhá a široká pláž s tmavě hnědým pískem. Převážně díky rozměrům pláže zde vždy najdete volné místo a nebudete se muset bát o soukromí.

 

Archangelos

Archangelos je městečko významné především pompézním klášterem s vysokou zvonicí s bílou fasádou.

 

Faliraki

Faliraki je jedno z nejvyhledávanějších středisek na ostrově. Nachází se zde řada hospůdek a barů, zchladit se pak můžete při koupání u skvěle vybavené písečné pláže.

 

Filerimos

Filerimos je kopec na severu ostrova. Nachází se zde zachovalý byzantský klášter, kolem něhož se rozkládá malá antická akropole. Na kopci Filerimos se taktéž nachází mohutný kříž, který je jedním z nejfotografovanějších míst na ostrově.

 

Gennadi

Gennadi je vesnička nacházející se nedaleko slavné pláže Prasonisi. Vesnice je doposud nezasažená turismem, najdeme zde však velice dlouhou oblázkovou pláž s minimem turistů.

 

Haraki

Haraki je přímořské městečko s pěknou kolonádou, podél níž se táhne pláž s drobnými oblázky.

 

Hrad Monolithos

Monolithos je zřícenina mohutné johanitské pevnosti z 15. století. Hrad je navíc dobře dostupný autem, přímo před areálem se nachází parkoviště a ušetříte si tak výstup na kopec.

 

Ialyssos

Ialyssos je klidné letovisko nedaleko města Rhodos vhodné pro rodiny s dětmi. Nachází se zde řada příjemných kaváren, z nichž ta nejznámější je ukryta přímo ve věži větrného mlýnu.

 

Ixia

Ixia je ryze turistické letovisko s mohutnými hotely a ulicemi lemovanými palmami. Nachází se zde poměrně pěkná oblázková pláž, pokud vám jde tedy pouze o moře, budete zde spokojení.

 

Kalamonas

Kalamonas je vnitrozemská oblast na severu Rhodu. Nachází se zde subtropický les s mnoha potůčky a vodopády. Další atrakcí oblasti Kalamonas je pak pštrosí farma.

 

Kalathos

Kalathos je malá vesnička nedaleko Lindosu s jediným větším hotelem. Nachází se zde však dlouhá pláž s hrubším pískem, podél níž byly vystavěny tenisové a volejbalové kurty.

 

Kalavarda

Kalavarda je přímořská vesnička na severu ostrova. Nachází se zde pěkná písečná pláž a několik tradičních řeckých hospůdek.

 

Kalithea

Kalithea je menší letovisko s proslavenými termálními lázněmi.

 

Kamiros

Kamiros je archeologické naleziště na severozápadním pobřeží ostrova. Dodnes jsou zde patrné ruiny akropole s Dórským chrámem zasvěceným Apollónovi.

 

Kastelos

Kastelos je byzantský hrad nacházející se na kopci Kritinia na západním pobřeží.

 

Kiotari

Kiotari je vlastně takový pruh hotelových komplexů táhnoucí se kolem pobřeží. Tamní pláž je však tvořena většími oblázky a není příliš dobře vybavená.

 

Kolymbia

Kolymbia je velice příjemné a relativně živé letovisko na východním pobřeží Rhodu. Město je plné eukalyptů a nachází se zde také pěkná písečná pláž.

 

Koskinou

Koskinou je menší přímořské letovisko nedaleko Kalithei. Nachází se zde renovované termální lázně a solidní pláž s hrubším štěrkem.

 

Kremasti

Kremasti je přímořské letovisko na západním pobřeží ostrova. Město je velice klidné a prakticky bez jakéhokoliv nočního života, nachází se zde však velice pěkný kostel.

 

Kritinia

Kritinia je přímořská vesnička se zříceninami byzantského středověkého hradu Kastelos.

 

Lardos

Lardos je jednou z nejvyhledávanějších turistických oblastí na Rhodu. Nachází se zde dobře vybavená pláž se směsí písku a oblázků, ve městě se pak můžete jít osvěžit do některé z mnoha hospůdek a barů.

 

Lindos

Lindos je jedna z nejturističtějších oblastí na Rhodu. Nachází se zde řada hotelů a barů i dvě písečné pláže, kromě koupání a nočního života zde však není co dělat.

 

Mandraki

Mandraki je přístav nedaleko města Rhodos, v jehož blízkosti se nachází byzantský hrad a kostel. V minulosti zde stával jeden z původních sedmi divů světa – Rhodský kolos. Kromě památek je pak město plné obchodů a restaurací, s koupáním v okolí Mandraki však příliš nepočítejte.

 

Paradissi

Paradissi je typická turistická vesnička na severu Rhodu. Nachází se zde slušná oblázková pláž s čistým mořem, víc však oblast Paradissi nenabízí.

 

Pefki

Pefki je bývalá rybářská vesnice, ze které se v průběhu minulého století stalo vyhledávané turistické letovisko. Hotely a restaurace však byly stavěny tak, aby zapadly do původní zástavy, díky čemuž si lze v Pefki vychutnat tradiční řeckou atmosféru.

 

Pilonas

Pilonas je malé městečko, ve kterém stojí za vidění pestrobarevný kostel v neo byzantském stylu.

 

Plimiri

Plimiri je malé středisko na jihu ostrova nedaleko věhlasné pláže Prasonisi. I v samotném Plimiri se pak nachází pěkná písečná pláž vhodná i pro surfování.

 

Prasonisi

Prasonisi je velice široká a dlouhá písečná pláž na jihu ostrova. Díky větrnému počasí je tato oblast považována za ráj surfařů.

 

Rhodos

Rhodos je hlavní město stejnojmenného ostrova. Hlavní atrakcí města je Palác velmistrů s nádhernými zahradami. Nachází se zde také obrovský středověký hrad s opevněním vybudovaný johanity s cílem zabránit invazi Arabů. Rhodské staré město je považováno za jedno z nejzachovalejších v Evropě, díky čemuž bylo také zapsáno na seznam UNESCO.

 

Soroni                

Soroni je malá vesničce na severním pobřeží ostrova Rhodos. Nachází se zde malebný kostelík a také vyhledávaná písečná pláž s křišťálově čistou vodou.

 

Stegna

Stehna je malé klidné letovisko s oblázkovou pláží, které je typické svou ospalou atmosférou. Noční život zde není příliš bohatý, oblast je tak vhodná spíše pro rodiny s dětmi.

 

Theologos

Theologos je poměrně ospalé městečko na severozápadním břehu ostrova Rhodos. Nachází se zde slušná pláž se směsí písku a oblázků, kromě koupání zde toho však k vidění moc není.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Rhodu je řečtina, vzhledem k tomu jak těží ostrov z turistického ruchu byste však neměli mít větší problémy s tím domluvit se anglicky.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

Rhodos
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!