Kefalonia je řecký ostrov rozkládající se nedaleko západního pobřeží Peloponéského poloostrova, který se může pyšnit titulem největšího ostrova v Jónském moři. Jedná se o ostrov s pobřežím zdobeným nádhernými písečnými i oblázkovými plážemi. Kefalonia si nicméně na rozdíl od dalších řeckých ostrovů stále zachovává tradiční atmosféru a nabízí velice klidnou dovolenou nejen pro rodiny s dětmi.

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

 
Základní informace Kefalonia

 

Kefalonia je součástí Řecka, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

Zájezdy na Kefalonii

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 
Dovolená s dětmi na Kefalonii

 

Kefalonia je pro rodiny s dětmi jednou z nejlepších destinací v Řecku. Písečné pláže typu Xi, Petani či pláže v Lassi mají totiž mělké dno, a jsou tak pro malé děti naprosto ideální. Výhodou je i to, že oproti věhlasnějším destinacím jako Kréta, Korfu či Rhodos na Kefalonii nemíří takové davy turistů, a tak jsou pláže i letoviska celkově klidnější.

 

By: Tony Hisgett

 

Na ostrov Kefalonia se psem

 

Kefalonia je relativně moderní destinace silně závislá na turismu, takže můžete počítat s tím, že tamní obyvatelé jsou ke psům tolerantní. Neměl by tak být problém najít ubytování či restauraci s venkovním posezením, kde budete vítáni i se psím miláčkem.

Na městských plážích sice většinou platí zákaz vstupu se psem, pokud ale vycestujete na některou z mnoha odlehlejších pláží, nenajdete tam nikoho, kdo by vás se psem vyháněl.

 
Kefalonia jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Rodiny s dětmi a senioři tvoří velice významné procento turistů mířících na tento řecký ostrov. Důvod je zřejmý – nádherné písečné pláže společně s božským klidem a malebnými kopci posetými vinicemi jsou prakticky ideální kombinací pro relaxační dovolenou u moře.

 

Noční život na Kefalonii

 

Kefalonia je jedním z nejklidnějších řeckých ostrovů, takže příznivci bujarého nočního života zde budou poměrně zklamání. Hlavní město nočního života na Kefalonii je Fiskardo, které je proslavené klubem Bass s diskotékami. Jinak se nejen ve Fiskardu, ale i na celé Kefalonii nacházejí spíše kavárny či restaurace. Pár hospůdek zavírajících až v ranních hodinách nicméně najdete ještě v městech Argostoli a Lourdas.

 

Nákupy na ostrově Kefalonia

 

Největším nákupním centrem na ostrově je náměstí Valianou a přilehlá ulice Lithostrotou v hlavním městě Argostoli. Zde se nachází řada značkových obchodů s oblečením a šperky stejně jako tradiční pekárny a cukrářství.

Spíše na turisty pak působí komerční město Lassi, ve kterém lze pořídit především suvenýry jako tamní vína, olivový olej či med.

Otevírací doba obchodů se poté standardně pohybuje od 9 do 21 hodin. Větší obchody mají otevřeno i sedm dní v týdnu, menší obchodníci pak mají o nedělích většinou zavřeno.

 

Ceny na Kefalonii

 

Co se cen týče, je Kefalonie takovým řeckým standardem. Hlavní chod v restaurací vás tak vyjde na cca 10€, třetinka piva či sklenka vína pak na další 2 až 3€. Ceny masa, zeleniny a ovoce jsou poté prakticky stejné jako v České republice, dražší je však alkohol a mléčné výrobky. Naopak levněji zde pořídíte citrusy a ryby.

 

Ubytování na ostrově Kefalonia

 

Pobřeží Kefalonie je lemováno nespočtem hotelů a apartmánových domů, naopak hostelů je zde tradičně poskrovnu. Ubytování na Kefalonii je nicméně poměrně levné, ceny studií na kraji sezony startují již od 500 Kč na noc. Nabídka ubytování na Kefalonii je nicméně velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Pokud sháníte levné ubytování na Kefalonii, můžete využít ještě službu Airbnb, přes kterou lze pronajmout pokoje, byty či celé domy přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Kefalonii?

 

Argostoli

Argostoli je hlavní město ostrova Kefalonie, které se ještě v první polovině 20. století mohlo pyšnit plejádou středověkých památek. V roce 1953 však město zasáhlo zemětřesení, které většinu historického centra zničilo. V současné době se tak jedná o relativně nově vybudované moderní město, z historických památek se dochoval maják Theodoroi, obecní divadlo, kamenný most De Bosset a v nedaleké vesničce Katavothres i několik mlýnů stojících na pobřeží moře. Historii města pak mapuje i tamní Archeologické muzeum.

 

 

By: Paul Wilkinson

 

Kounopetra

Kounopetra je městečko proslavené především „pohybující“ se skalou. Jedná se o skalní masiv, který se až do osudného zemětřesení záhadně pohyboval spolu s přílivem a odlivem.

 

Sami

Sami je malé pobřežní městečko postavené na úpatí hory Lapitha. Nachází se zde jeden z mála archeologických parků na Kefalonii, právě zde se totiž nacházejí ruiny původního římského osídlení se starověkými hradbami, hrobkami i chrámy. Nedaleko města na kopci u pobřeží se poté nachází i malebný klášter Argilion pocházející z 18. století.

 

Jeskyně Drogarati

Drogarati neboli Dračí jeskyně je 150 milionů let stará skalní dutina ležící nedaleko města Sami. Jeskyně je vyzdobena oranžovými až rudými stalaktity a stalagmity. Kromě turistických prohlídek nicméně jeskyně díky neobvyklým akustickým vlastnostem slouží i jako koncertní síň.

 

Jezero Melissani

Melissani je jezero, nebo lépe řečeno laguna obklopená mohutnými vápencovými skalisky. Jezero volně přechází do stejnojmenné jeskyně, kde ještě lépe pod odrazy slunečního světla vyniká jasně tyrkysová barva tamní vody.

 

By: Matt Sims

 

 

Klášter Panagia Atros

Horský klášter Panagia Atros v Atrosu je nejstarším a historicky nejzajímavějším klášterem na Kefalonii. Klášter byl založen již v 8. století a od té doby byl hned sedmnáctkrát zničen a znovu opraven. Na vině přitom byla nejen pro Kefalonii typická zemětřesení, ale také nájezdy Saracénů. Právě kvůli Saracénům byl ve 13. století klášter obehnán hradbami, které jsou patrné dodnes.

 

Hrad sv. Jiří

Nad vesnicí Peratata Kefalonie ležící jižně od Argostoli se vyjímá mohutný benátský hrad sv. Jiří. Hrad byl sice postaven již ve 12. století za dob Byzance, v 15. století však prošel rozsáhlou renovací podpořenou právě Benátčany. Od té doby byl však hrad opakovaně vystavován zemětřesením i nájezdům z východu, a tak jsou z něj dnes patrné především hradby.

 

Fiskardo

Fiskardo je moderní přístavní městečko na severu ostrova. Malebný záliv obklopený zelenými háji i historické benátské domečky si získaly srdce nejedné celebrity, své vily zde mají postavené například Jon Bon Jovi či Demi Moore, díky čemuž je Fiskardu často přezdíváno řecké Saint Tropez.

 
Tipy na jednodenní výlety po Kefalonii

 

1.Den – Sami a okolí

 

Celodenní výlet po zajímavostech východního pobřeží začneme v horském klášteru Themata ležícím severně od Sami. Klášter zaujme především svým umístěním nedaleko hory Dinati v obklopení bujaré zeleně. Po krátké zastávce u kláštera Themata se nicméně přesuneme jižně k jezeru Melissani. Návštěvu tohoto místa je nejlepší naplánovat na pravé poledne, kdy se tamní jeskyně rozehraje všemi odstíny modré, což si můžete vychutnat přímo z lodičky na jezeře.

Odpoledne se nicméně přesuneme do nedalekého městečka Sami. V něm se nacházejí jedny z mála pozůstatků po římském osídlení ostrova. Na večer se poté ještě vyplatí zajet si pár kilometrů východně ke klášteru Argilion a vychutnat si západ slunce ze skvělé vyhlídky u kláštera.

 

2.Den – Jeskyně Drogarati a krásy jihu ostrova

 

Další jednodenní výlet začíná u zřejmě největšího přírodního klenotu ostrova – jeskyně Drogarati. Za dopoledne si v klidu projdete všechny sály jeskyně zdobené oranžově zbarvenými krápníky rostoucími ze země i ze stropu.

Po prohlídce jeskyně se posuneme jižně směrem k hoře Atros. Zde nesmíme vynechat klášter Panagia Atros ležící v nadmořské výšce 760 metrů nad mořem. To již implikuje, že kromě samotného kláštera si zde vychutnáte i strhující výhledy na moře a přístav Poros. Ve zbytku dne ještě navštívíme jižní letovisko Skala. V něm se nachází velice zajímavá římská vila s cennými mozaikami zachycujícími muže s býkem a boha Envyho zabitého lvem, tygrem, panterem a leopardem.

 

By: Christina Gallivan

 

 

3.Den  – Argostoli a okolí

 

Výlet po okolí hlavního města Kefalonie začneme v nedalekém městečku Drapano. Právě z něj totiž do Argostoli vede kamenný most De Bosset přetínající zátoku. Od něj již pokračujeme do centra města přes kostel Agios Spiridon k neklasicistnímu divadlu, a především nedaleko něj stojícímu archeologickému muzeu. To v sobě ukrývá velice celé artefakty z dob Helénistické, Římské i Mykénské.

Po obědě pokračujeme pěšky vstříc severnímu cípu poloostrova do oblasti Katavothres. Zde se nacházejí malebné vodní mlýny, které roztáčí voda z moře dále pokračující podzemnímu potůčky až k jeskyni Melissani. Poté ještě navštívíme nedaleký maják Theodoroi vystavený v roce 1828 v tradičním antickém dórském slohu.

 

4.Den – Fiskardo a hrad Assos

 

Výlet na sever ostrova začneme ve vesničce Assos. Zde se na poloostrově s výhledem na moře rozkládá středověký hrad Assos. Z původně největšího hradu ostrova jsou dnes nicméně patrné především hradby, jelikož budova byla četnými zemětřeseními silně poškozena.

Poté se již přesuneme k hlavnímu bodu dne, tedy městečku Fiskardo. V něm musíte navštívit především přístav, ve kterém kotví celá plejáda luxusních jachet. Nedaleko se navíc nachází i zajímavé Námořnické muzeum. Milovníci historie zase ve Fiskardu ocení původní benátské stavby, které se jako jedny z mála prakticky vyhnuly dopadům ničivých zemětřesení.

 

By: schmilblick

 

 

Pláže na Kefalonii

 

Nespočet malých zátok, ve kterých se ukrývají písečné i oblázkové pláže, je asi největší chloubou ostrova Kefalonia. Písečné pláže s mělkým dnem ideálním pro děti se rozkládají převážně podél pobřeží u města Lixouri, velice oblíbené jsou především pláže Petani a Xi.

Druhou oblastí s vysokou koncentrací letovisek je okolí hlavního města Argostoli, převážně pak letovisko Lassi se dvěma nádhernými písečnými plážemi. Překrásné, klidné, ale také hůře dostupné jsou pak mezi útesy ukryté pláže Platia Ammos a Spartia.

 

Počasí na Kefalonii

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Kefalonii je velice deštivé, v průměru je deštivých 12 dní v měsíci. Teploty vzduchu v prosinci ne Kefalonii se poté pohybují mezi 7 a 13°C.

V lednu je počasí na Kefalonii stále velice deštivé s teplotami mezi 6 a 11°C.

Prakticky stejně lze poté charakterizovat počasí na Kefalonii v únoru. Únor je stále velice deštivý a s teplotami mezi 5 a 12°C na řecké poměry i chladný.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na jaře již sice není tak deštivé jako v zimě, ale stále je poměrně chladné. Teploty vzduchu v březnu na Kefalonii se totiž pohybují mezi 8 a 14°C.

V dubnu je již počasí ne Kefalonii podstatně příjemnější, s teplotami mezi 9 a 17°C . Teplota vody v dubnu ne Kefalonii nicméně dosahuje stále 16°C, na koupání je tak moře stále studené.

Počasí v květnu na Kefalonii je již teplé a slunné s denními teplotami mezi 12 a 22°C . Oproti dubnu se již teplota vody na Kefalonii pohybuje kolem slušných 19°C, takže v květnu na Kefalonii začíná letní sezona.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Kefalonii je s teplotami mezi 19 a 26°C  již velice teplé a suché. Teplota moře v červnu na Kefalonii dosahuje již velice příjemných 23°C, takže jsou k dispozici ideální podmínky pro koupání v moři.

Během hlavní sezony je počasí na Kefalonii velice teplé s denními teplotami běžně se pohybujícími mezi 20 a 30°C . Během července a srpna dosahuje teplota moře na Kefalonii velice příjemných 26°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Kefalonii je stále slunné a teplé. Denní teploty se běžně pohybují mezi 16 a 26°C . Teplota moře v září dosahuje stále velice příjemných 24°C, takže i na začátku podzimu si na Kefalonii lze užít koupání v moři.

Počasí v říjnu ne Kefalonii je stále relativně suché a teploty navíc atakují hranici 20°C . V říjnu zůstává teplota moře na Kefalonii na velice solidních 23°C, takže není problém smočit se v moři.

Počasí v listopadu na Kefalonii je již opět typické intenzivními dešťovými přeháňkami, teploty vzduchu se však stále drží mezi 11 a 18°C . I přes deštivé počasí se nicméně teplota moře v listopadu ne Kefalonii pohybuje kolem slušných 20°C, takže i v listopadu se vyskytují dny s počasím vhodným ke koupáním se v moři.

 

Aktuální počasí na Kefalonii naleznete zde.

Předpověď počasí na Kefalonii na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Kefalonii

 

Veřejná doprava ne Kefalonii se sestává z několika autobusových linek vyjíždějících výhradně z hlavního města Argostoli. Autobusy však jezdí ve velice dlouhých intervalech, většinou dvakrát denně (jednou ráno a jednou odpoledne). Pro občasný výlet po okolí tak postačí, ale je třeba počítat s tím, že bez vlastního auta budou možnosti pohybu po ostrově poměrně omezené.

Pokud tedy chcete poznat celý ostrov, je téměř nutností pronajmout si vůz v půjčovně. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letenky na Kefalonii

 

Cesta na Kefalonii na vlastní pěst je poměrně složitou záležitostí, jelikož je vyžadován přestup v Athénách, odkud ne Kafalonii létají Aegean Airlines. Zpáteční letenky s ne zcela příjemným přestupem v Athénách tak vyjdou na sumu kolem 5000 Kč, v hlavní sezoně toto číslo může ještě narůst.

Alternativou je tak dovolená s cestovní kanceláří, právě cestovní kanceláře totiž zejména na last minute dokážou velice zajímavé ceny, které většinou předčí náklady při cestě na vlastní pěst. Pro sledování levných letenek na Kefalonii můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska na Kefalonii

 

Agia Efimia

Agia Efimia je typická rybářská vesnička měnící se přes léto na velice oblíbené letovisko. Kromě nádherné pláže je Agia Efimia vyhlášená také množstvím typických řeckých hospůdek a restaurací servírujícím mořské plody.

 

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos neboli Vatsa je malá písečná pláž nedaleko Lixouri. V letovisku u pláže se nachází jen pár ubytovacích zařízení a přímo na pláži pak leží i pěkná taverna.

 

Argostoli

Argostoli je hlavní město a nejvýznamnější přístav na ostrově Kefalonia. Město mělo sice dříve malebné historické centrum s benátskými stavbami, po zemětřesení v roce 1953 však byla většina historických památek zničena, a město je proto typické moderními budovami.

 

Assos

Assos je malebná vesnička na severu ostrova nacházející se na poloostrově, ze kterého hlídá pobřeží středověký strážný hrad.

 

Atheras

Atheras je městečko s dlouhou, ale hůře vybavenou pláží se směsí oblázků a písku.

 

Farsa

Farsa je řídce osídlená vesnice s hůře vybavenou oblázkovou pláží. Výhodou této pláže je však možnost užít si skvělého soukromí.

 

Fiskardo

Fiskardo je malebná vesnička nacházející se na nejsevernějším cípu ostrova Kefalonia. Centrum vesnice tvoří přístav ležící nedaleko malebné pláže ověnčené zelenými háji.

 

Chaliotata

Chaliotata je městečko turisty oblíbené především stejnojmennou krápníkovou jeskyní.

 

Karavomilos

Karavomilos je hojně navštěvované letovisko s malebnou oblázkovou pláží i nedalekým autokempem.

 

Kounopetra

Kounopetra je malé letovisko s klidnou oblázkovou pláží. Jedná se o jednu z vůbec nejklidnějších pláží v oblasti Lixouri.

 

Kourkoumelata

Kourkoumelata je nádherné městečko vyznačující se neoklasicistními budovami zkrášlenými pompézními parky.

 

Koutsoupia

Koutsoupia je nádherná tropicky vyhlížející pláž ukrytá mezi městy Poros a Sami. Dostupná je pouze z moře, několikrát denně sem míří výletní lodě z přístavů v městech Poros a Skala.

 

Lassi

Lassi je díky blízké poloze k hlavnímu městu Argostoli jedním z nejvyhledávanějších letovisek ostrova. Nacházejí se zde dvě velké písečné pláže Makris Yialos a Platis Yialos s pozvolným vstupem do moře ideálním i pro malé děti.

 

Lixouri

Lixouri je městečko často považované za menší kopii nedalekého Argostoli. I Lixouri je velice moderní město typické moderní architekturou a zelení v ulicích.

 

Lourdas

Lourdas je oblast s nádhernou písečnou pláží vybavenou lehátky i slunečníky.

 

Megas Lakkos

Megas Lakkos je malá pláž nedaleko slavnější pláže Xi, které se Megas Lakkos v lecčem podobá. Také Megas Lakkos je tvořena tmavším až rudým pískem.

 

Pesada

Pesada je malé městečko s ještě menší písečnou pláží a přístavem, ze kterého vyplouvají lodě do přístavu Agios Nikolaos na Zakynthosu.

 

Peratata

Peratata je středověká vesnička vystavěná na příkrém svahu. Vesnice je zajímavá především středověkým hradem sv. Jiří a klášterem Agios Andreas.

 

Petani

Petani je často označovaná jako nejkrásnější pláž ostrova. Pláž se nachází na poloostrově Lixouri v zálivu Myrtos a je tvořena jemným bílým pískem.

 

Platia Ammos

Platia Ammos je letovisko s jednou z nejnádhernějších písečných pláží ostrova. Ta je totiž ukryta za vysokými skalnatými útesy, ze kterých lze po krátkém výstupu pořídit nádherná panoramata moře.

 

Poros

Poros je významný přístav ležící nedaleko jeskyně Drakena a rokle Vohyna, díky čemuž se z tohoto městečka stal velice oblíbený výchozí bod pro výlety do vnitrozemí i k moři.

 

Poulata

Poulata je malá vesnička zajímavá především nedalekou krápníkovou jeskyní Drogkarati.

 

Sami

Sami je velice oblíbené letovisko s přístavem a historickým centrem s řadou benátských památek. Mimo to je Sami ideálním výchozím bodem, jelikož v okolí městečka se nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží na Kefalonii.

 

Skala

Skala je oblíbené letovisko na jihovýchodním pobřeží ostrova. Leží zde nejen nádherné pláže, ale také významný přístav.

 

Spartia

Spartia je malebná písečná pláž chráněná vysokými bílými útesy. Kvůli tomu je pláž hůře dostupná, ale o to méně turistů na ní z tohoto důvodu míří.

 

Svoronata

Svoronata je malá vesnička nedaleko Argostoli, ve které se na rozdíl od okolních měst podařilo zachovat původní architekturu.

 

Valsamata

Valsamata je městečko nedaleko hlavního města Argostoli, jež bylo podobně jako celá oblast poničeno zemětřesením v roce 1953. Zachoval se zde však ikonický klášter Agios Gerasimos, kde žil sv. Gerasimos – patron ostrov.

 

Xi

Xi je velice oblíbená pláž ležící nedaleko města Lixouri. Tato pláž se zlatavým pískem je skvěle vybavená a vhodná i pro malé děti.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Kefalonii je pochopitelně řečtina. Vzhledem k tomu, jak ostrov profituje z turismu, byste zde nicméně neměli mít problémy domluvit se anglicky, či dokonce i německy.

 

Několik základních frází (přepsáno do fonetiky):

 

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

 

Mapa ostrova Kefalonia

 

 

Kefalonia
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!