Nei Pori je malebné letovisko ukryté pod svahy božské hory Olymp. Jedná se o moderní destinaci lákající především na nádherné písečné pláže a dobré dopravní spojení se světoznámými památkami v Athénách a Soluni.

Základní informace Nei Pori

 

Nei Pori je součástí Řecka, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy do Nei Pori

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi v Nei Pori

 

Rodiny s dětmi jsou typickou klientelou v Nei Pori. Důvodem jsou především perfektně vybavené pláže s jemným pískem, které se velice postupně svažují do křišťálově čistého moře. Mimo to Nei Pori nabízí i tobogány, skluzavky a širokou škálu zařízení pro venkovní sporty.

 

By: Gabriel

 

 

Do Nei Pori se psem

 

Vzhledem k rozšíření turismu v oblasti Nei Pori není třeba se obávat nedostatku ubytovacích zařízení či restaurací, kde budete vítáni i se psem. Na hlavní městské pláži však platí buď zákaz vstupu se psy, či v odlehlejších částech povinnost nasazovat psům náhubky a držet je na vodítku. Pokud tak chcete psím mazlíčkům dopřát co největší komfort, budete muset vyjíždět za koupáním mimo město.

 

Klidná dovolená v Nei Pori pro seniory

 

Nei Pori je pro seniory skvělou destinací. Právě zde totiž nalezneme nádhernou písečnou pláž se skvělým vstupem do vody. Mimo to nabízí Nei Pori maximální komfort a vysokou úroveň služeb. Odpočinout od slunění se na pláži si pak můžete při výletech po okolí bohatém na přírodní i historické zajímavosti.

 

Noční život v Nei Pori

 

Nei Pori je považováno za jedno z nejklidnějších letovisek Olympské riviéry, a spíše než bary a diskotéky se zde proto nacházejí tradiční taverny a restaurace. Především mladí lidé však za zábavou jezdí do nedalekého Platamonu, který vlastně volně navazuje na Nei Pori. Letovisko Platamon je ohledně nočního života pravým opakem Nei Pori a najdete v něm řadu nočních klubů a barů.

Pro pravé fajnšmekry lze doporučit i zhruba dvě hodiny jízdy vzdálené město Thessaloniki, které je proslulé jako jedno z vůbec nejživějších měst na Balkáně.

 

Nákupy v Nei Pori

 

V Nei Pori samotném najdete krom supermarketů spíše pouliční stánky s typickými turistickými cetkami. Pokud však chcete vyjet za nákupy šperků či oblečení, vydejte se do nedalekého městečka Katerini, či již vzdálenějšího města Salonic vzdáleného cca 100 km od Nei Pori. Právě zde totiž za skvělou cenu pořídíte zlaté šperky i luxusní kožené módní doplňky vyhlášené pro tuto oblast.

 

Ceny v Nei Pori

 

Nei Pori patří na řecké poměry spíše mezi ta dražší letoviska. Za hlavní chod v restauraci tak zaplatíte kolem 12€a další 2 až 3,5€ budete muset přidat za třetinku piva či sklenici vína. V supermarketech poté naleznete na české poměry levnější ovoce, ale také zhruba o třetinu dražší mléčné výrobky a maso.

 

Ubytování v Nei Pori

 

Pláž v Nei Pori je lemována řadou hotelů a apartmánových domů. Vzhledem ke skvělé poloze nedaleko Modrou vlajkou oceněné pláži je však třeba počítat s vyššími cenami. Nejlevnější studia na kraji sezony tak seženete cca od 1000 Kč za noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Alternativou za booking umožňující najít levné ubytování v Nei Pori je poté služba Airbnb,. Ta sjednává pronájem apartmánů či pokojů přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Nei Pori?

 

Olymp

Olymp je jednoznačně nejznámější a s 2971 metry nad mořem také nejvyšší horou Řecka. Dobrodružnější cestovatelé si jistě nenechají uniknout výstup na nejvyšší vrchol Mitikas, ze kterého je díky úchvatný výhled na řecké pobřeží i nedalekou Soluň. Většina turistů však volí spíše výlety po památkách na svazích božské hory jako je například svaté město Dion či Dionýsův klášter. K nim jezdí přímo z Nei Pori i turistické autobusy.

 

Dion

Dion je historické město sloužící před naším letopočtem jako jedno z nejdůležitějších náboženských center Makedonského království. Dnes jsou zde k vidění převážně řecké a římské antické památky včetně slavného Diova chrámu založeného Alexandrem Velikým. Pozoruhodné jsou však i chrámy Isis, helénské divadlo, římské divadlo i antické lázně. Nejvzácnější zde nalezené artefakty poté shromažďuje tamní historické muzeum.

 

By: stefg74

 

 

Paleos Panteleimonas

Paleos Panteleimonas je malebná horská vesnička ležící na východním svahu Olympu nedaleko od Nei Pori. Jedná se o jakýsi živoucí skanzen plný kamenných domečků pocházejících až z 15. století. Srdcem města je poté kostel Agios Panteleimonas, nedaleko něhož se nachází nádherná vyhlídka na záliv Thermaikos.

 

Paleo Pori

Paleo Pori (Staré Pori) je prakticky sousední vesničkou s Nei Pori (Nové Pori). Jedná se o převážně zemědělskou vesničku nacházející na horském svahu, a míří sem proto převážně turisté hledající klid v tradičních tavernách či na horských stezkách mimo rušné letovisko.

 

Hrad Platamon

Platamon je na jihovýchodním svahu Olympu nacházející se hrad pocházející z Byzantského období z 10. století. Hrad se nachází v těsné blízkosti historického města Heraclia, které zažilo svůj největší rozkvět i pád právě za dob Byzantské říše.

 

Údolí Tempi a řeka Pineos

Zhruba 15 kilometrů od Nei Pori se nachází řekou Pineos vymodelované údolí Tempi. Kromě krásných meandrů a roklin se v Tempi nachází i řada sakrálních památek, oblast je totiž od nepaměti považována za posvátnou. Nejznámějšími památkami jsou především Apollónův chrám a kostel Agia Paraskevi, poblíž něho leží jeskyně s údajně léčivým pramenem. Krásu řeky si můžete vychutnat i z paluby lodi, oblast totiž křižuje řada výletních parníků.

 

Meteora

Meteora je vnitrozemská oblast proslavená unikátními útesy čnícími stovky metrů nad okolím. Kvůli naprosté izolovanosti od okolního světa zde ve 14. až 16. vznikly kláštery, které tak dodávají tomuto místu unikátní tajuplnou atmosféru.

 

Kalambaka

Kalambaka je malé horské městečko významné především nedalekými kláštery Meteora. Právě Kalambaka nabízí nádherný výhled na skalní masivy s kláštery a dostatečné turistické zázemí jako hotely, restaurace i obchůdky.

 

Thessaloniki (Soluň)

Soluň neboli Thessaloniki je druhé největší řecké město nacházející se v severní části země. Město je proslulé bohatým kulturním životem a byzantskými památkami, z nichž nejznámější jsou městské hradby, Bílá věž či turecké lázně. Mimo jiné se zde nachází plno muzeí a uměleckých galerií.

By: James Dennes
Tipy na jednodenní výlety Nei Pori

 

1.Den – Okolí Nei Pori

 

Celodenní výlety po nejbližším okolí Nei Pori začneme v samotném letovisku prohlídkou kostelu sv. Marina. Od něj se přes plážovou promenádu Olympus podél luxusních hotelů dostaneme po krátké procházce až k sousednímu letovisku Platamon

Nad městem Platamon se tyčí poměrně dobře dostupný středověký hrad, z jehož hradeb se budete moci pokochat nádherným výhledem na moře i skvostnými byzantskými kostely. Odpoledne by vám měl zbýt čas i na výlet do horské vesničky Palios Panteleimonas. Ta je zajímavá především domečky s typickými domečky s červenými střechami a náměstím s kostelem Agios Panteleimonas.

 

2.Den – Litochoro a klášter sv. Dionýse

 

Při dovolené na Olympskou riviéru si každý správný cestovatel nemůže nechat jít na samotnou božskou horu Olymp. Nejnavštěvovanější vesničkou na Olympu poté zpravidla bývá malebné Litochoro. Z něj lze naplánovat jak výstup na téměř 3000 metrů nad mořem vysoký vrchol Olympu, či méně náročné túry k vodopádům Enipea.

Turisticky hojně využívaná stezka poté vede také z Litochoro ke klášteru sv. Dionýse. Ten je ukrytý v lesích hory Olymp a podobně jako kláštery v Meteoře je vyhledáván především pro svou tajuplnou atmosféru i poutníky vyhledávaný hrob sv. Dionýse.

 

3.Den – Kalambaka a Meteora

 

Jednou z nejúchvatnějších a nejmysterióznějších památek poblíž Olympské riviéry jsou kláštery Meteora. Jednodenní výlet do Meteory nicméně nejdříve začneme v městečku Kalambaka, kde lze nechat auto a vypravit se dále za nedalekými kláštery na masivních skalách.

Vzhledem k pochopitelně velice špatné dostupnosti klášterů ukrytých ve skalách si jen stěží stihnete projít více klášterů. Vyplatí se tak pozornost mířit převážně na dva nejzajímavější kláštery v Meteoře – kláštery sv. Štěpána a Varlaam a raději si pečlivě projít je, než ztrácet mnoho času přejížděním.

 

 

By: Jon Worth

 

4.Den – Soluň

 

Jen pár desítek kilometrů severně od Olympské riviéry se nachází řecká metropole Soluň. Ta je nejen centrem kultury a středověkých památek, ale také nakupování i nočního života, a proto by byla škoda ji vyškrtnout z itineráře.

Za jeden den si pohodlně stihnete projít přístav s ikonickou Bílou věží. Odsud můžete zamířit do centra města a městských lázní. Během odpoledne poté lze projít městské opevnění a prohlédnout si tak velkou část historického centra z hradeb.

 

Pláže v Nei Pori

 

Podél letoviska Nei Pori se táhne zhruba 5 kilometrů dlouhá a velice široká písečná pláž oceněná Modrou vlajkou. Pláž je z části vybavená slunečníky a lehátky, vzhledem k rozloze zde však najdete i klidnější oblasti poskytující dostatek soukromí. Pláž je vhodná prakticky pro každého, rodiny s dětmi zde ocení jemný písek i pozvolný vstup do vody. Na své si zde však přijdou i příznivci vodních sportů, které mohou využít kurty na beach volejbal i půjčovny vybavení pro vodní sporty.

 

Počasí v Nei Pori

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci v Nei Pori je nejen deštivé, ale na řecké poměry i velice chladné. Denní teploty totiž padají ke 2 až 11°C.

Ještě chladnější je počasí v Nei Pori v lednu, kdy teploty klesají až k hranici 0°C. Občasně se zde dokonce objevují i sněhové přeháňky.

Počasí v únoru v Nei Pori sice není tak chladné jako v lednu, teploty mezi 2 a 11°C však stále nejsou ideální ani pro turistiku po vnitrozemí.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu v Nei Pori je sice stále poměrně deštivé, teploty mezi 3 a 15°C však již aspoň konečně umožňují alespoň příjemné poznávání historických a přírodních památek okolí Nei Pori.

V dubnu je počasí v Nei Pori s teplotami mezi 7 a 20°C již poměrně příjemné, je však třeba stále počítat s možnými přeháňkami.

Počasí v květnu v Nei Pori je typické rychlým oteplením. Zatímco na začátku měsíce se teploty pohybují spíše kolem 10°C, na konci května se již můžete těšit z teplot přesahujících 20°C. Podobný charakter pak kopíruje i teplota moře. Zatímco na přelomu dubna a května dosahuje teplota vody v Nei Pori cca 10°C, na konci května se moře vyhřeje na zhruba 19°C.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu v Nei Pori je konečně velice slunné i teplé. Teploty vzduchu se pohybují mezi 17 a 28°C, přičemž teplota moře v Nei Pori v červnu dosahuje solidních 22°C.

Nejvyšší teploty vzduchu na Nei Pori jsou však měřeny v červenci a srpnu, kdy se denní teploty vzduchu v Nei Pori pohybují mezi 19 a 32°C. Tomu samozřejmě odpovídá i skvělá teplota moře pohybující se kolem 24°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září v Nei Pori je stále velice teplé a příjemné. Denní teploty vzduchu se pohybují mezi 14 a 29°C, lákavá je i teplota moře, která se pohybuje kolem 23°C.

V říjnu dochází v Nei Pori opět k rychlému ochlazení a začátku období dešťů. Teploty klesají k v průměru 16°C, přesto se objeví i pár slunných dní, kdy se lze smočit v moři.

Počasí v listopadu v Nei Pori je opět velice deštivé a chladné. Denní teploty vzduchu mezi 6 a 15 °C jsou však stále dostatečné alespoň pro průzkum památek v okolí Nei Pori.

 

Aktuální počasí v Nei Pori naleznete zde.

Předpověď počasí v Nei Pori  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Nei Pori

 

V Nei Pori funguje několik autobusových linek spojujících Nei Pori a okolní letoviska s metropolí Thessaloniki, do které si tak lze udělat výlet i bez nutnosti vypůjčení vozu. Především pro děti je pak zajímavý i turistický vláček spojující Nei Pori s dalšími letovisky Olympské riviéry.

Vzhledem k tomu, že většina turisticky atraktivních památek se nachází mimo dosah veřejné dopravy, pokud budete chtít okusit z krásy Olympské riviéry co nejvíce, budete odkázáni na drahé turistické autobusy. Celkově příjemnější, rychlejší a ve výsledku často i levnější alternativou je však vypůjčení si automobilu přímo na místě v jedné z autopůjčoven. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letenky do Nei Pori

 

Nejbližší letiště u Nei Pori je ze střední Evropy dobře dostupné letiště v Thessaloniki. Na to se nejlépe dostanete z Berlína prostřednictvím Ryanairu, který nabízí zpáteční lety do Soluně již za 1000 Kč.

Přestože většina turistů volí pro cestu z letiště v Thessaloniki do Nei Pori cestu přímým autobusovým spojem, levněji a časově výhodněji vyjde cesta vlakem s přestupem na hlavním nádraží v Thessaloniki. Oproti dvou a půl hodinové cestě autobusem tak ušetříte zhruba celou hodinu, přestup však můžete využít i jako prostor pro poznání Thessaloniki.

Pro sledování levných letenek do Nei Pori můžete použít náš vyhledávač.

 

Oblasti u Nei Pori

 

Agiannis

Agiannis je oblíbené přímořské letovisko s širokou písečnou pláží a malebným kostelíkem Agios Ioannis. Město Agiannis je také významné kempovacím parkem Ai Giannis, jenž je oblíbený především mezi karavany.

 

Aliki

Aliki je malé letovisko na severu Olympské riviéry s klidnou písečnou pláží s oblázkovým dnem.

 

Dion

Dion je starověké město, které před naším letopočtem sloužilo jako náboženské i sportovní centrum Makedonského království. Dnes se ve městě nachází archeologický park s antickými památkami i historické muzeum.

 

Kalithea

Kalithea je větší letovisko ležící přímo u města Katerini. Nedaleko Kalithea se nacházejí oblíbené plíže v Paralia Katerinis a Olympiaki Akti.

 

Kalivia Varikou

Kalivia Varikou je malé městečko nedaleko slavnějšího letoviska Litochoro. Jinak je Kalivia Varikou významné především díky několika kempům.

 

Katerini

Katerini je především administrativní centrum celé oblasti. Ve městě se nachází krásný park s umělou skalkou s vodopády a malebný ortodoxní kostel.

 

Kitros

Kitros je malebné přímořské městečko, které sice neoplývá krásnými plážemi, zato však turisty láká na maličký kostelík Agios Trifon a ruiny středověkého hradu Kitros.

 

Kolindros

Kolindros je malebné vnitrozemské městečko zajímavé kostely Agia Paraskevi, Agia Theodoros, Kimisi Theotokou a Agios Dimitros

 

Korinos

Korinos je nádherné přístavní město ležící v zálivu Thermaikos, Město je typické lázeňskou architekturou, největším lákadlem je přesto skvěle vybavená písečná pláž oceněná modrou vlajkou.

 

Leptokaria

Leptokaria je moderní a především pro rodiny s dětmi velice přívětivé letovisko ležící ve stínu božské hory Olymp. V letovisku leží Modrou vlajkou oceněné oblázkové a písečné pláže s velice čistou vodou a vybavením pro vodní sporty.

 

Limani Litochoro

Limani Litochoro je přístavní městečko nedaleko horské vesnice Litochoro. Turisty do Limani Litochoro láká především dlouhá písečná pláž vybavená množstvím barů.

 

Litochoro

Litochoro je malá horská vesnička ležící na svahu Olympu pod nejvyšším vrcholem Mitikas, na který se často vyráží právě z Litochoro.

 

Makrigialos

Makrigialos je původně rybářská vesnička, která se v minulých letech proměnila v poměrně živé letovisko s několika bary a plážovými kluby.

 

Meteora

Meteora je oblast na samém jihu Olympské riviéry, která se proslavila desítky až stovky metrů vysokými skalisky, na nichž se nachází středověké mnišské kláštery.

 

Methoni

Methoni je starověké město s přístavem založené osadníky z ostrova Evia. Z původního města však po válce s Makedonci zbyl prakticky jen klášter Axion Esti, jinak je Methoni vyhlášené spíše jako malebné letovisko s dlouhou písečnou pláží.

 

Nea Agathoupoli

Nea Agathoupoli ke letovisko nedaleko Methoni, které je podobně jako známější Methoni vyhlášené nádhernou písečnou pláží.

 

Nea Efesos

Nea Efesos je středně veliké městečko nacházející se nedaleko archeologického naleziště v Dion. Město je zajímavé především malebným kostelem v byzantském stylu s červenými cihlami.

 

Nea Mesagkala

Nea Mesagkala je malé letovisko nedaleko slavného Nei Pori. Oblast je vyhledávána především pro malebnou písečnou pláž, která se táhne prakticky až od Nei Pori po jižně od Nea Mesagkala se nacházejícího Paralia Koulouras.

 

Nei Pori

Nei Pori je velice oblíbené letovisko s Modrou vlajkou oceněnou písečnou pláží a perfektním turistickým zázemím.

 

Neos Panteleimon

Neos Panteleimon je velice klidné letovisko ležící nedaleko podobně známého Platamonas. Největší atrakcí Neos Panteleimon je jednoznačně tamní písečná pláž, která je vhodná i pro malé děti.

 

Olympiaki Akti

Olympiaki Akti je malebné uprostřed zelených hájů ukryté letovisko s několik kilometrů dlouhou pláží pokrytou jemným pískem.

 

Paralia

Paralia je rušné letovisko s širokou písečnou pláží. Největší atrakcí Paralia je nicméně široká škála diskoték, barů a dalších zábavních podniků, díky kterým je Paralia jedním z center nočního života na Olympské riviéře.

 

Paralia Katerini

Paralia Katerini je jedno z nejživějších letovisek střední částí Olympské riviéry. Toto letovisko ležící nedaleko metropole Katerini nabízí několik malebných písečných pláží s uplatněním i pro vodní sporty a bohatý noční život.

 

Paralia Koulouras

Paralia Kouloras je oblíbené letovisko ležící jižně od Nea Mesagkala. Nachází se zde dobře vybavená pláž, která se táhne právě z Paralia Kouloras až po Nei Pori.

 

Paralia Panteleimonas

Paralia Panteleimonas neboli „nový Panteleimonos“ je vesnička nacházející se nedaleko horského městečko Paleos Panteleimonas. Jedná se o moderní středně veliké letovisko s nádhernou písečnou pláží obehnanou palmami.

 

Paralia Skotinas

Paralia Skotinas je letovisko s písečnou pláží nedaleko osady Skotinas. V létě je tato oblast vyhledávaná díky řadě festivalů a koncertů.

 

Peristasi

Peristasi je středně veliké město na severu Olympské riviéry. Turisticky je Peristasi zajímavé především kostelem Peristasi prezentující kombinaci byzantských a orientálních prvků.

 

Plaka

Plaka je letovisko se dvěma oblázkovými plážemi Stathmos a Gritsa. Speciálně pro děti je pak vhodná i trochu hůře dostupná pláž Barikos.

 

Platamonas

Platamonas je velice oblíbené letovisko s perfektně vybavenou písečnou pláží oceněnou Modrou vlajkou. Od slunění na pláži si lze navíc odskočit na výlet k nedalekému středověkému hradu Platamonas, ze kterého je nádherný výhled na pobřeží.

 

Platanakia

Platanakia je malé městečko ležící přímo vedle nového města Dion. Právě díky Dionu se v Platanakia začala stavět řada hotelů a restaurací.

 

Poroi

Poroi neboli Pori je malé horská vesnička ležící nedaleko moderního letovisko Nei Pori („nové Pori“).

 

Skotina

Skotina je městečko známé několika byzantskými kostely, a především poté také nově založeným letoviskem Paralia Skotinas vyhlášeným nádhernou písečnou pláží.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem v Nei Pori je řečtina, jedná se však o ryze turistické město, a tak není problém se zde domluvit i anglicky.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Nei Pori

 

Nei Pori
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!