Limnos je líbezný řecký ostrov ležící v severní části Egejského moře nedaleko tureckých břehů. Jedná se o místo s úchvatnými neolitickými i antickými památkami a malebnými písečnými plážemi, přesto je ostrov turismem relativně nepoznamenán, což jen napomáhá k zachování tradiční atmosféry na Limnu.

Základní informace

 

Limnos je jakožto součást Řecka členem Evropské unie, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Limnos

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Limnu

 

Limnos je pro dovolenou s dětmi skvělou destinací. Jedná se totiž o velice klidný ostrov bez rušných turistických měst, za to si zde můžete užít přes sto nádherných pláží a řadu historických památek. Mezi rodinami s dětmi je vyhledávané především hlavní město Myrina, nádherné pláže a prostor pro výlety po okolí však najdete i v letoviscích Moudros, Polimos či Plati.

 

By: Matthias Forster
Na Limnos se psem

 

Nevýhodou Limnu pro dovolenou se psem je to, že díky nižšímu rozšíření turismu zde není k dispozici takové množství „dog friendly“ hotelů a restaurací. Na druhou stranu zde naleznete dostatek odlehlých pláží, na kterých se nebudete muset omezovat kvůli zákazu vstupu se psy či povinnosti držet psy na vodítku.

 

Limnos jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Limnos je mezi seniory podobně jako rodinami s dětmi opravdu hojně vyhledávanou destinací. Důvod je zřejmý – jedná se o turismem relativně nepoznamenanou destinaci, naleznete zde proto autentickou řeckou atmosféru bez přeplněných pláží a hlasitých nočních klubů v jejich blízkosti.

Přesto však Limnos nabízí řadu nádherných písčitých pláží, a především unikátních prastarých památek, které se v historickém významu vyrovnají i památkám na Krétě či Rhodu.

 

Noční život na Limnu

 

Limnos je jeden z nejklidnějších ostrovů v Egejském moři. Prakticky nikde zde proto nenajdete hlučné noční kluby a bary určené pro turisty, za to se můžete těšit z tradičních řeckých hospůdek a kaváren. Vyhlášené jsou především tradiční restaurace v městech Myrina, Moudros či Plati.

 

Nákupy na ostrově Limnos

 

Největší koncentrace obchodů s módními doplňky i tradičními delikatesami najdete v hlavním městě Myrina. Právě zde pořídíte především tradiční řecké kožené doplňky, keramiku, med či pro Limnos typické ouzo.

Právě ouzo je asi tím nejtypičtějším produktem Limnu, kromě obchůdků v Myrina jej můžete pořídit i v městečku Polimos, které je výrobou ouza proslavené.

 

Ceny na Limnu

 

Ceny na Limnu se pohybují na úrovni řeckého standardu. Za hlavní chod v restauraci tak zaplatíte kolem 12€ plus další 2 až 3 € za sklenku vína či třetinku piva. V supermarketech jsou ceny většinou mírně vyšší nežli v České republice, levnější jsou prakticky pouze ovoce a ryby.

 

Ubytování na ostrově Limnos

 

Na rozdíl od většiny dalších větších řeckých ostrovů nalezneme letoviska, a tedy i možnosti k ubytování převážně na jižním pobřeží ostrova. Přestože nabídka ubytování není příliš široká, jsou ceny na Limnu poměrně nízké. Studio pro dva tak pořídíte na kraji sezony i za ceny kolem 600 Kč na noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Vzhledem k tomu, že se na Limnu vyskytují výhradně hotely a apartmánové domy se jako alternativou za levné ubytování na Limnu jeví služba Airbnb, přes kterou si lze pronajmout domy, apartmány či pouze pokoje přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Limnu?

 

Ifestia

Ifestia je již od počátku doby bronzové jednou z nejdůležitějších oblastí na Limnu. Mezi nejstarší dochované důkazy lidské činnosti patří malby démonů na skály u mysu Ekato Kephalon a půdorysy oltáře Velké bohyně zničeného Peršany v roce 511 př.n.l.. Svůj zlatý věk město prožilo na počátku letopočtu, kdy bylo kompletně zrekonstruováno Athéňany, a právě z této doby se dochovalo nejvíce historických památek. Po příchodu křesťanství na Limnos bylo nicméně město převážně kvůli vzrůstající erozi půdy zcela opuštěno.

 

Poliochni

Poliochni je prastaré městečko založené před více než 5000 lety, což z něj dělá jedno z vůbec nejstarších osídlení v Evropě. Během doby bronzové bylo Poliochni osídleno ženským bojovným kmenem, který město obehnal vysokými hradbami a vytvořil z něj mohutnou a téměř nedobytnou pevnost.

 

Kavirio

Kavirio je antická vesnička ležící pouhé tři kilometry od slavnějšího naleziště Ifestia. V Kaviriu leží téměř 3000 let starý chrám zasvěcený bohům Kaviri, synům boha Héfaista. Nedaleko chrámu se poté nacházejí zbytky antického paláce s dórskými sloupy.

 

Jeskyně Philoctetes

Philoctetes je mořská jeskyně dostupná jak výletní lodí, tak i pěšky ze stezky vedoucí od Kaviria. Jeskyně je pojmenována po bájném řeckém hrdinovi, který zde byl Řeky při tažení do Tróje dlouhých deset let ponechán na pospas osudu. Právě návrat Philocteta však díky Herkulovým zbraním drženým řeckým hrdinou zapříčinil pád Tróje následovaný zabitím prince Parida právě rukou tohoto válečníka.

 

Jezero Aliki

Aliki je slané jezero ležící v severní části vnitrozemí ostrova Limnos nedaleko města Kondopouli. Jezero je významné především díky množství chráněných ptačích druhů, které se často vyskytují pouze v této lokalitě.

 

Myrina

Myrina je hlavní a největší město ostrova Limnos. Jednou z hlavních turistických atrakcí tohoto přístavního města je Archeologické muzeum s vykopávkami ze starověké Ifestie, Kaviria a dalších antických vesniček. Na kopci za městem se poté nachází také malebný kostel Agios Nikolaos nabízející nádherný výhled na město a moře.

 

By: benjgibbs

 

Byzantský hrad Myrina

Na nejvyšším kopci v okolí města Myrina se tyčí mohutná byzantská pevnost Myrina. Stavba hradu byla započata v roce 1186 na popud císaře Andronica Komnena, stavba však byla dokončena až ve 13. století Benátčany. Během osmanských nájezdů v 18. století byl hrad dobyt a vyzdoben dodnes zachovalou mešitou. Dnes jsou kromě mešity na hradě patrné především mohutné hradby a půdorysy obytných prostor. V okolí hradu se dnes navíc vyskytuje stádo zhruba 200 jelenů vykrmovaných tamními obyvateli.

 

Nea Koutali

Nea Koutali je středně veliké městečko od nepaměti spjaté s moře. Téměř neodmyslitelnou součástí tamní ekonomiky je kromě rybolovu zpracování mořské houby. Právě tradiční ostrovní život spjatý s mořem mapuje také Námořnické muzeum, které je nejnavštěvovanější turistickou atrakcí Nea Koutali.

 

Mys Faraklo

Faraklo je pozoruhodný mys nacházející se nedaleko města Atsiki. Mys je zajímavý unikátními skalnatými formacemi doplněnými písečnými dunami tvořícími neortodoxní krajinné útvary.

 

Tipy na jednodenní výlety po Limnu

 

1.Den – Hlavní město Myrina

 

Jednodenní výlet po hlavním městě ostrova začneme v historickém centru u Archeologického muzea. Na jeho prohlídku je vhodné vyhradit si cca 2 hodiny, protože kromě samotných starověkých vykopávek turisty většinou zaujme i samotná neoklasicistní budova muzea. Od Archeologického muzea bude naše prohlídka městem pokračovat podél pobřeží ke kostelíku Agia Paraskevi a odtud k Muzeu lidového umění s cennými byzantskými ikonami.

Po poledni se ze samotného města přesuneme západně na poloostrov, na kterém leží kostel Agios Nikolaos. Od něj se poté po zhruba půl hodinové procházce dostanete na nejvyšší bod okolí ke hradu Myrina, kde celodenní výlet zakončíme prohlídkou středověké pevnosti s nádherným výhledem na okolí.

 

2.Den – Nea Koutali a mys Faraklo

 

Další jednodenní výlet začneme v malebném přímořském městečku Nea Koutali. Za dopoledne si beze spěchu stihnete projít plážovou promenádu i s Námořnickým muzeem.

Na odpoledne následuje přesun na severní pobřeží k mysu Faraklo. Od mysu se skrze zajímavé rudě zbarvené skalnaté a písečné útvary dostaneme až ke kostelu Agios Ioannis, kde celodenní výlet zakončíme.

 

By: ThruTheseLines

 

3.Den – Poliochni a jezero Aliki

 

Tento celodenní výlet začneme v historickém městečku Poliochni. Prohlídku Poliochni lze rozdělit na čtyři části – Modré, Zelené, Žluté a Rudé Poliochni, tedy čtyři městské části pocházející z jiných období, jejichž pojmenování jsou odvozena od barvy stavebních kamenů. Nejzajímavější část města přitom pochází z dob pozdní doby bronzové, kdy bylo město obýváno kmenem ženských válečnic.

Po prohlídce zbytků opevnění a půdorysů starověkých budov se přesuneme severně k bývalé zátoce a současnému jezeru Aliki. To je krom ornitologů vyhledáváno i turisty, jelikož kolem jezera se nachází stezka, ze které lze spatřit velice vzácné ptačí druhy.

 

4.Den – Ifestia, Kavirio a jeskyně Philoctetes

 

Celodenní výlet po nejzajímavějších antických památkách Limnu začneme u jeskyně Philoctetes. Právě v dopoledních hodinách totiž sluneční paprsky dotvářejí unikátní barevnou výzdobu na stěnách jeskyně. Po prohlídce jeskyně se přesuneme do nedalekého Kaviria. V něm si ve zbytku dopoledne stihnete projít archeologické naleziště s palácem a především antickým chrámem se zachovalými dórskými sloupy.

Na odpoledne se z Kaviria přesuneme jižně podél zálivu k městu Ifestia. V něm si projdeme mys Ekato Kephalon s prastarými malbami démonů i samotné antické město zdobené množstvím zachovalých sloupů z původních athénských budov.

 

Pláže na Limnu

 

Pláže na ostrově Limnos jsou často považovány za vůbec ty nejkrásnější v severovýchodní části Egejského moře. Pláže si v drtivé většině případů zachovávají svůj původní přírodní ráz a nabízejí dostatek soukromí i křišťálově čistou vodu.

Nejvíce navštěvované pláže nalezneme na jižním pobřeží Limnu. Oblíbené jsou především písečné pláže u hlavního města Myrina a nedalekého letoviska Plati. Milovníci vodních sportů budou zase nadšeni ze skvěle vybavených pláží Riha Nera a Myrina vhodných především pro windsurfing.

Pokud toužíte po dostatku soukromí a nevadí vám za pláží dojíždět autem, můžete navštívit i červeným pískem typickou pláž Kokkina či kilometry dlouhou písečnou pláž Makris Gialos.

 

Počasí na Limnu

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na ostrově Limnos je poměrně deštivé, oproti ostatním řeckým ostrovům jsou zde však v prosinci častější intenzivní, ale krátké přeháňky. Teploty vzduchu mezi 6 a 12°C jsou poté pro prozkoumávání kultury a přírodních zajímavostí zcela dostatečné.

V lednu je počasí na Limnu typické spíše vytrvalejšími, ale méně častými dešťovými srážkami. Teploty vzduchu pak padají na ca 4 až 9°C.

Počasí v únoru na ostrově Limnos lze charakterizovat prakticky stejně jako v lednu. Teploty vzduchu tak padají k ročním minimům a je třeba počítat s vytrvalými dešti.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na ostrově Limnos je typické velice častými, ale krátkými dešťovými přeháňkami. Teploty v březnu jsou na Limnu stále poměrně nízké, denní minima a maxima se pohybují kolem 6 a 13°C.

Také počasí v dubnu na Limnu je stále plné přeháněk, s teplotami mezi 9 a 17°C je však počasí na ostrově Limnos přeci jen příjemnější.

Počasí v květnu na ostrově Limnos je již podstatně slunnější a teplejší. V průměru prší již jen 5 dní v měsíci a denní teploty se pohybují mezi 13 a 21°C. Teplota moře v květnu na Limnu dosahuje cca 17°C, tamní moře je tak trochu studenější.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Limnu je s denními teplotami mezi 17 a 27°C již velice teplé. Teplota moře v červnu na Limnu dosahuje 20°C, což je již pro koupání solidní teplota.

Během července a srpna dosahují denní teploty vzduchu na Limnu rozmezí 20 až 29 °C. Ročního maxima pochopitelně dosahuje i teplota moře pohybující se kolem 23°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Limnu je stále slunné a s denními teplotami mezi 16 a 27°C i velice teplé. Příjemná je i teplota moře, která se stále pohybuje kolem skvělých 22°C.

V říjnu se na Limnu opět začínají objevovat vytrvalejší přeháňky, s teplotami vzduchu mezi 13 a 20°C a teplotou moře oscilující kolem 20°C však stále najdete dostatek příležitostí ke koupání.

Počasí v listopadu na Limnu je z celého roku vůbec nejdeštivější. Dovolenou nezpříjemní ani pro řecké ostrovy opravdu nízké teploty mezi 9 a 15°C a studený vítr.

 

Aktuální počasí na Limnu naleznete zde.

Předpověď počasí na Limnu  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

Doprava po ostrově Limnos

 

Dopravu po ostrově Limnos obsluhují podobně jako na většině dalších řeckých ostrovů výhradně autobusové linky. Ty poměrně dobře propojují větší města, na mnoho zajímavých míst včetně skrytých liduprázdných plážích se s nimi nicméně nedostanete.

Pokud tak chcete z ostrova prozkoumat co nejvíce, vyplatí se pronajmout si automobil a podnikat výlety na vlastní pěst. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letenky na Limnos

 

Při cestě na vlastní pěst se na Limnos nejlépe dostanete s přestupem v Athénách. Právě mezi Athénami a letištěm v Limnu totiž fungují pravidelné spoje Aegean Airlines. Do Athén se poté lze pohodlně dostat například Ryanairem z Berlína či Bratislavy.

Vzhledem k tomu, že lety s přestupem mohou vyjít poměrně draho, jeví se jako často levnější alternativa využít pro výlet na Limnos cestovní kanceláře. Ty především na last minute dokážou nabídnout ceny často mnohem výhodnější, než při cestě na vlastní pěst.

Pro sledování levných letenek na Limnos můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska na Limnu

 

Agios Efstratios

Agios Efstratios je ostrůvek ležící zhruba hodinu a půl plavby jižně od Limnu. V minulém století ostrov sloužil jako exil pro komunistické politiky a buřiče, v roce 1968 byla nicméně infrastruktura na ostrově téměř zcela zničena masivním zemětřesením.

 

Agios Ermolaos

Agios Ermolaos je uprostřed nedotčené přírody nacházející se písečná pláž umožňující dostatek soukromí.

 

Agios Ioannis

Agios Ioannis je během léta hojně navštěvovaná oblázková pláž s křišťálově čistou vodou a pestrým podmořským životem.

 

Avlonas

Avlonas je malá osada nedaleko hlavního města Myrina, ve které se nachází malá písečná pláž opatřená vybavením pro plážové sporty.

 

Fanari

Fanari je oblíbené letovisko s dobře vybavenou písečnou pláží ležící v zálivu chránícím pláž proti silným větrům.

 

Gomati

Gomati je písečná pláž ležící na severním pobřeží ostrova. Pláž je unikátní především mořem opracovanými skalnatými útvary ležícími podél pobřeží.

 

Karvounolakas

Karvounolakas je malý záliv s pěknou písečnou pláží chráněnou proti větru vysokými skalnatými útesy. Jedná se o pláž ideální pro rodiny s dětmi.

 

Kaspakas

Kaspakas je malá horská vesnice typická kamennými domky i úzkými a velice příkrými uličkami.

 

Katalako

Katalako je jedna z mála turisticky naprosto nedotčených vesnic na Limnu. Vzhledem k tomu, že se vesnice nachází uprostřed vnitrozemského pohoří lze skrze ni plánovat horské túry.

 

Keros

Keros je velice dlouhá pláž táhnoucí se podél východního pobřeží ostrova. Pláž je sice pokryta jemným pískem, ale koupání zde komplikují velice silné větry. Díky nim si pláž Keros zamilovali především příznivci vodních sportů.

 

Kokkina

Kokkina je špatně dostupná pláž východně od města Myrina, která právě díky horší dostupnosti nabízí maximální soukromí.

 

Kondias

Kondias je malebná vesnička typický kamennými domky vždy perfektně vyzdobenými květinami.

 

Kondopouli

Kondopouli je historická vesnička s několika malými byzantskými kostely. Mnohem významnější je však archeologickými vykopávkami dokazujícími neolitické osídlení ostrova.

 

Louri

Louri je písečná pláž ležící na východním pobřeží ostrova. Díky izolaci od větších turistických letovisek je tato pláž po většinu roku téměř prázdná.

 

Moudros

Moudros je druhé největší města na Limnu. Významný je především vojenskou základnou sloužící řeckému námořnictvu za 2. světové války.

 

Myrina

Myrina je hlavní město a největší obec na ostrově Limnos. Ve městě se nachází malebný přístav obestavěný neoklasicistními vilami, na kopci za městem se pak tyčí i masivní středověká pevnost.

 

Myrina Riha Nera

Myrina Riha Nera je pláž ležící nedaleko hlavního města Myrina. Jedná se o jednu z nejkrásnějších pláží ostrova. Její povrch je pokryt jemným bílým pískem, díky kterému pláž připomíná Karibik.

 

Neftina

Neftina je písečná pláž na východě ostrova nedaleko pláže Louri. Díky špatné dostupnosti nabízí Neftina dostatek soukromí.

 

Plati

Plati je malá přímořská vesnička s malebnou písečnou pláží a řadou tradičních řeckých taveren.

 

Prassa

Prassa je malá osada s oblázkovou pláží ležící mezi městy Agios Ioannis a Karvounolakas.

 

Repanidi

Repanidi je malá vesnička v centru ostrova nedaleko letiště. Nedaleko ní se nacházejí archeologické vykopávky v Ifestii a Kaviriu.

 

Skidi

Skidi je izolovaná oblast nedaleko letoviska Moudros. Díky horší dostupnosti je tato oblázková pláž podstatně méně frekventovaná, nežli městská pláž v Moudros.

 

Stivi

Stivi je malý záliv s pěknou písečnou pláží ležící nedaleko silnice vedoucí do Plati.

 

Thanos

Thanos je tradiční řecká vesnička ukrytá v téměř nedotčené přírodní krajině mezi městy Myrina a Plati.

 

Tigani

Tigani je mys ležící zhruba 8 km jižně od Myriny. Nachází se zde málo frekventovaná písečná pláž dosažitelná pouze po náročnější stezce vedoucí skrze skály.

 

Zematas

Zematas je malá obec s písečnou pláží, která je díky silným proudům a větru ideální především pro vodní sporty.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Limnu je řečtina. V největších letoviscích se lze pochopitelně poměrně dobře domluvit i anglicky, minimálně pro výlety do vnitrozemí je nicméně dobré se pár základních řeckých frází naučit.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Limnu

 

 

Limnos
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!