Leros je řecký ostrov omývaný vodami Egejského moře jen pár kilometrů od tureckých břehů. Jedná se o jeden z turismem nejméně poznamenaných řeckých ostrovů, a tak na Leros turisty láká především panensky nedotčená příroda, klidná atmosféra i řada ukrytých a turisty řídce navštěvovaných pláží

 

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

Základní informace Leros

 

Leros je součástí Řecka, pro vstup do země tedy stačí občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1EUR = 27,02 Kč kurz platný k 15.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Většina hotelů dnes již používá standardní evropské zásuvky na napětí 220V. Ve starších ubytovacích zařízeních však můžete narazit i na další typy zásuvek, před cestou se tak ujistěte, zda není třeba koupit redukci.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Leros

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Leru

 

Zřejmě největší předností ostrova Leros pro dovolenou s dětmi je velice klidná atmosféra na ostrově, kterou zatím ještě nevyrušuje ani vzrůstající vliv turismu. Co se pláží týče, většina sice nabízí pouze příkřejší skalnaté dno a povrch tvořený oblázky, přesto zde lze najít několik pláží vhodných i pro děti. Mezi rodinami s dětmi je velice oblíbená například písečná pláž Gourna, za návštěvu stojí i hůře dostupná, ale pro děti naprosto ideální pláž Agia Kioura.

 

Na Leros se psem

 

Oproti turisticky zprofanovanějším řeckým ostrovům je přeci jen nabídka „dog friendly“ ubytování či restaurací na Leru nižší. Naopak výhodou je zase to, že se na ostrově Leros nachází celá plejáda nádherných odlehlých pláží, na kterých neplatí zákaz vstupu se psy. Celkově je tak třeba počítat s kompromisy, přesto není pobyt se psem na Leru nijak zásadní komplikací.

 

Klidná dovolená pro seniory na Leru

 

Výhodou ostrova Leros oproti dalším středomořským destinacím je velice klidné prostředí bez davů hlučných turistů. Mírnou nevýhodou však může být to, že na ty nejkrásnější odlehlé pláže většinou vedou náročnější stezky, a ne všechny pláže jsou tak dobře přístupné. Na druhou stranu, pokud se spokojíte s městskými plážemi v letoviscích jako Alinda či Lakki, budete se moci těšit ze skvělých služeb, relativního klidu i dobře dostupných a krásných oblázkových pláží.

 

 

 

Noční život na ostrově Leros

 

Jak již bylo výše zmíněno, ostrov Leros je i na řecké poměry velice klidnou destinací. Prakticky jediné místo, kam se sjíždějí mladí lidé za zábavou, je moderní letovisko Agia Marina, kde se nachází diskotéka i několik nočních klubů. Další kluby a prostor k nočnímu životu najdete ještě ve větších letoviscích typu Alinda či Lakki, jinak většina městeček nabízí spíše tradiční taverny či maximálně plážové bary.

 

Nákupy na Leru

 

Prakticky všechny obchody na ostrově Leros jsou provozovány maloobchodníky, nenaleznete zde tak žádná obchodní centra ani velké supermarkety. Výhodou je tak kvalita potravin a jejich zaručený řecký původ, nevýhodou však většinou bývá vyšší cena. Obchody většinou fungují mezi 9 a 21 hodinami od pondělí do soboty, velice časté jsou i dvouhodinové siesty po poledni.

 

Ceny na ostrově Leros

 

Co se restaurací týče, ceny se pohybují na úrovni řeckého standardu, tzn. hlavní chody za ceny kolem 10 € a sklenka vína či třetinka piva za další 2 až 3€. Vzhledem k tomu, že se na ostrově nenacházejí žádné větší supermarkety, je třeba počítat i s dražšími potravinami v obchodech. Zatímco ovoce a zelenina obecně vyjdou na stejnou cenu jako u nás, je třeba si připlatit za maso a mléčné výrobky.

 

Ubytování na Leru

 

Pobřeží ostrova Leros je samozřejmě lemováno množstvím hotelů a apartmánových domů, nabídka však zdaleka není tak široká jako na dalších řeckých ostrovech. Výsledkem tak jsou i relativně vyšší ceny, nejlevnější studia většinou pořídíte až od 800 Kč na noc. Výhodou je však to, že většina ubytovacích zařízení byla postavena teprve nedávno, a pokoje tak bývají čisté a moderně vybavené. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Vzhledem k absenci hostelů na ostrově se jako alternativa za levné ubytování jeví nejlépe služba Airbnb, přes kterou lze zarezervovat pokoje, apartmány či celé domy přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po ostrově Leros?

 

Platanos

Platanos je hlavní město ostrova, které volně pokračuje v letoviska Pandeli a Agia Marina. Dominantu města tvoří nedaleký hrad Pandeli, přímo v Platanu se však nachází řada neklasicistních budov včetně malebných kostelů Evangelistria a sv. Kříže.

 

Hrad Pandeli

Pandeli je středověký hrad tyčící se na kopci nad městem Platanos, ze kterého vede k hradu stezka s více než 400 schody. Mohutná stavba byla vystavěna již v 10. století na místě tehdejší akropole, současná podoba hradu však pochází až z johanitánské rekonstrukce. Dnes se z hradu dochovaly především tři úseky silného opevnění a kostel Panny Marie s cennými ikonami a malbami.

 

Agia Marina

Agia Marina je dnes jedním z nejrychleji rostoucích letovisek na ostrově. Historii přístavního města však i dnes připomíná zachovalý větrný mlýn pocházející z 20. Století, který je jednou z nejčastějších ikon na tamních pohlednicích. Nedaleko přístavu se nicméně nachází i kostel Agia Marina, po kterém bylo celé město pojmenováno. Původně středověký kostel si prošel rekonstrukcí ve 30. letech minulého století, a je tak zajímavý množstvím secesních prvků. V blízkosti přístavu pak leží i Archeologické muzeum sídlící v malebné neoklasicistní budově z roku 1882.

 

Věž Bellenis

Bellenis je malebná věž obklopená parkem, která dnes slouží jako Muzeum folkloru a historie ostrova. V této památce ležící u cesty do letoviska Alinda tak můžete spatřit především staré mapy, hudební nástroje a fotografie zachycující Leros jakožto italskou vojenskou základnu za 2. světové války.

 

Kostel Agios Isidoros

Agios Isidoros je malý ostrůvek propojený betonovým mostkem s pobřežím u města Koukkoli. Na ostrůvku se nachází stejnojmenný kostelík vystavěný na ruinách původního antického chrámu, jehož půdorysy jsou zde i dnes stále patrné.

 

By: Dinos P

 

 

Xirokambos

Xirokambos je malé přístavní město v zátoce, jehož obyvatelé se od nepaměti živí výhradně rybolovem. Nad městem se nachází malebná kaple Panagia Kavouradena čnící na skále nad zálivem, což umožňuje nádherné panoramatické výjevy zálivu s přístavem. Nedaleko města se též nachází hrad Xirokambos, který podobně jako slavnější Pandeli leží na místě původní akropole. Stavba hradu však započala již ve 4. století, a jedná se tak o nejstarší zachovalý hrad na ostrově.

 

Lakki

Lakki je moderní turistické město, které kromě milovníků dlouhých pláží a křišťálově čistého moře zaujme i cestovatele zajímající se o moderní dějiny. Ve městě se totiž nachází slavný pomník připomínající zničení řeckého bitevníku Vasilissa Olga. Poblíž pomníku se pak nachází i válečné muzeum rozkládající se v původních italských tunelech vybudovaných za 2. světové války.

 

Tipy na jednodenní výlety po Leru

 

1.Den – Hlavní město Platanos a okolí

 

Turisty nejnavštěvovanější oblastí Leru je hlavní město Platanos spolu s nedalekým Agia Marina. Právě v Agia Marina začneme dopolední program prohlídkou kostela Agia Marina a následně i Archeologického muzea.

Poté se již přesuneme do Platanu a následovat bude prohlídka historického centra kolem přístavu, tedy především kostely Evangelistria a sv. Kříže. Během pozdního odpoledne se poté dostaneme značenou cestičkou až za město na hrad Pandeli, odkud si vychutnáme večerní výhled na město s mořem.

 

 

2.Den – Zajímavosti jihu ostrova Leros

 

Perlou jihu Leru je jednoznačně město Xirokambos a jeho okolí. Prohlídku města začneme u přístavu a skrze historické centrum se dostáváme na stezku vedoucí k hradu severně od města. Po středně dlouhé procházce se dostáváme k rozvalinám jedné z nejstarších budov na ostrově, pokochat se nicméně můžete i výhledem na město a přístav.

Procházku si následně od hradu prodloužíme ještě k přírodnímu parku Lofos, který lemuje řada nádherných pláží.

 

3.Den – přístav Lakki

 

Dalším turistickým cílem bude tentokrát záliv Gourna. Výlet začneme v městečku Koukkoli, které kromě zajímavého pobřeží láká především na ostrůvek Agios Isidoros s malebnou kaplí. Odtud se již přesuneme do samotného Lakki, ve kterém navštívíme Muzeum 2. světové války a nedaleký válečný památník.

Od Lakki se přesuneme do letoviska Gourna, kde si již dopřejeme koupání na jedné z vůbec nejkrásnějších pláží ostrova.

 

4.Den – Alinda a zajímavosti severu ostrova Leros

 

Výlet po zajímavostech v okolí města Alinda započneme u kostela Agos Konstantinos ležící na hlavní silnici jižně od města. Odtud se přesuneme k dalšímu kostelu ležícímu přímo na pobřeží, a to Agios Sofron. Od dalších církevních památek si odpočineme u věží Bellenis, kde za návštěvu stojí obě historické i lidové muzeum.

Od věže Bellenis poté již zamíříme do samotného města, ze kterého je nejkrásnější plážová promenáda.

 

 

Pláže na ostrově Leros

 

Leros zaujme především cestovatele preferující odlehlé, v přírodě ukryté malé pláže bez jakýchkoliv turistů. Z těch hůře dostupných, ale o to klidnějších pláží stojí za návštěvu především Agia Kioura či Krifos. Pro fajnšmekry jsou poté určeny téměř vylidněné oblasti na severu ostrova či ostrůvky Archangelos a Faradonisia dostupné pouze lodí.

Z městských pláží jsou nejoblíbenější především oblázkové pláže v letoviscích Agia Marina, Lakki či Alinda. Prakticky jedinou větší písečnou pláží ideální i pro malé děti je poté pláž Gourna.

 

By: anybookers

 

 

Počasí na ostrově Leros

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Leru je velice deštivé. Teploty vzduchu se však stále pohybují mezi příjemnými 11 a 15°C.

Časté a intenzivní srážky jsou typické také pro počasí na Leru v lednu. Denní teploty v lednu na Leru se pohybují mezi 9 a 12°C.

V únoru je počasí na Leru ještě deštivější než v lednu, teploty vzduchu se poté stále pohybují kolem 10°C.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Leru je již typické častými, ale krátkými přeháňkami a teplotami pohybujícími se většinou mezi 11 a 16°C.

V dubnu je počasí na Leru již relativně slunné a teplé. Denní teploty se pohybují mezi 13 a 19°C, teplota moře v dubnu nicméně stále zůstává na 17°C.

Počasí v květnu na Leru je již příjemně teplé a slunečné. Teploty vzduchu v květnu se standardně pohybují mezi 17 a 24°C. Díky teplotám moře pohybujících se kolem 20°C je navíc již možné koupání v moři.

Počasí v létě

 

Počasí v červnu na Leru je velice příjemné s teplotami mezi 21 a 29°C . Teplota moře v červnu na Leru se pohybuje kolem velice příjemných 22°C, takže počasí je již naprosto ideální pro koupání v moři.

Počasí v červenci a srpnu na Leru je velice suché a horké. Denní teploty se běžně pohybují mezi 23 a 31°C . Během hlavní sezony se teplota moře pohybuje kolem výborných 25°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Leru zůstává stále velice suché a teplé s teplotami vzduchu mezi 21 a 28°C . Moře v září na Leru zůstává vyhřáté na 23°C, takže počasí je téměř ideální pro dovolenou u moře.

Počasí v říjnu na Leru je typické ne tak častými, ale zato vytrvalými dešťovými srážkami. Teploty vzduchu však stále zůstávají na slušných 18 až 23°C . Teplota vody v říjnu na Leru se stále pohybuje kolem příjemných 22°C, a není tak problém se vykoupat v moři.

V listopadu je již počasí na Leru opět velice deštivé. Teploty vzduchu se pohybují mezi 14 a 19°C, teplota moře pak zůstává cca na 19°C.

 

Aktuální počasí na Leru naleznete zde.

Předpověď počasí na Leru  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Letenky na Leros

 

Na ostrově Leros se nachází letiště, které za ceny kolem 5000 Kč nabízí každodenní zpáteční lety mezi Athénami s Olympic Air. K tomu je nicméně třeba připočíst cca další 2000 Kč za let do Athén, který na tuto cenu vyjde při odletu z nedaleké Bratislavy či Berlína. Celkově je tedy jasné, že lety na vlastní pěst na Leros nevyjdou zcela nejlevněji.

Alternativou je tak cesta s cestovní kanceláří, které obecně dokážou právě do destinací typu Leros nabídnout často výhodnější ceny. Počkat si můžete i na charterové letenky dodávané do prodeje právě cestovními kancelářemi. Pro sledování levných letenek na Leros můžete použít náš vyhledávač.

 

Doprava po Leru

 

Ostrov Leros je osídlený prakticky pouze ve čtyřech oblastech – okolí měst Platanos, Lakki, Alinda a Xirokambos. Mezi těmito letovisky párkrát denně jezdí autobusové spoje, takže pro nenáročné turisty toužící po několika památkách a městských plážích je veřejná doprava na ostrově Leros naprosto dostatečná.

Pokud si však chcete projet i řídce osídlený sever ostrova s ukrytými liduprázdnými plážemi, je vyloženě nutné vypůjčit si na Leru automobil. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letoviska na Leru

 

Agia Kioura

Agia Kioura je velice klidná pláž s povrchem ze směsi jemného písku a plochých oblázků. Pláž je hůře dostupná, je třeba k ní dojít cestičkou od kostela Partheni, na druhou stranu je o to klidnější.

 

Agia Kiriaki

Agia Kiriaki je malý ostrůvek ležící nedaleko Leru. Díky bohatému podmořskému životu je ostrov vyhledávaný především potápěči a rybáři.

 

Agia Marina

Agia Marina je přístavní městečko a nejnavštěvovanější letovisko na Leru. Dominantu města tvoří mohutný středověký hrad tyčící se na kopci nad městem. Velice zajímavý je však i tamní přístav s benátskou pevností. Město je nicméně oblíbené i pro tamní oblázkové a písečné pláže, celkově město Agia Marina volně přechází v další letoviska Panteli a Platanos.

 

Agios Isidoros

Agios Isidoros je malý ostrůvek spojený krátkým betonovým mostkem s vesničkou Kokkali. Na ostrůvku leží malebný stejnojmenný kostelík.

 

Agios Spiridonas

Agios Spiridonas je malá oblázková pláž volně přecházející v pláž Merikia. Zajímavostí je, že u pláže se nachází menší vrak lodě.

 

Alinda

Alinda je malá vesnička nedaleko letoviska Platanos. Během léta se Alinda mění na velice rušné letovisko s dlouhou oblázkovou pláží lemovanou řadou barů a hospůdek.

 

Archangelos

Archangelos je ostrůvek ležící severně od Leru. Každodenně na něj z Leru míří řada výletních plaveb, turisty zde totiž lákají úžasné výhledy na moře a liduprázdné pláže.

 

Blefoutis

Blefoutis je malá a prakticky nijak vybavená pláž na severní straně ostrova nedaleko letiště. Pláž je tedy téměř nepoznamenaná turismem, což zase nabízí klid a dostatek soukromí.

 

Dioliskaria

Dioliskaria je malá, ale velice malebná a klidná pláž nedaleko hlavní silnice vedoucí k Platanu. Jedná se o jednu z mála písečných pláží na Leru, nevýhodou je však horší dostupnost. K pláži je totiž třeba projít od silnice stezkou vedoucí mezi tamními kopci.

 

Faradonisia

Faradonisia je malý ostrůvek ležící severně od Leru a západně od ostrůvku Archangelos.

 

Gourna

Gourna je písečná pláž ležící na západní straně ostrova. Pláž je díky poloze v zálivu velice dobře chráněna proti silnému větru, a tamní moře je tak velice klidné, díky čemuž je pláž optimální pro rodiny s dětmi.

 

Kokkali

Kokkali je malá vesnička na jižním břehu Leru vyznačující velice skalnatým pobřežím. Jedná se tak spíše o základnu pro výlety do okolí, než vyloženě o letovisko.

 

Krifos

Krifos je poměrně izolovaná oblázková pláž s jeskyní. Na pláž se nicméně lze dostat jen lodí, či náročnou túrou od města Alinda.

 

Krithoni

Krithoni je malá oblast mezi Agia Marina a Alinda. Také zde leží perfektně vybavená oblázková pláž, která zejména v létech praská ve švech.

 

Lakki

Lakki je největší přístav na Leru a jeden z vůbec největších přístavů na souostroví Dodekany. Moderní město je nicméně také velice oblíbeným letoviskem, a to především díky skvělé infrastruktuře a široké nabídce služeb.

 

Merikia

Merikia je malá oblázková pláž nedaleko města Lakki. Její výhodou je, že ač není příliš dobře vybavená, tak je především během letních měsíců podstatně klidnější než pláže v Lakki.

 

Pandeli

Pandeli je malé letovisko sousedící s hlavním městem Platanos. Zajímavé je především hradem s větrnými mlýny ověnčenou stezkou vedoucí k němu.

 

Partheni

Partheni je malá rybářská vesnička na severu ostrova. Turismem je město prakticky nedotčené, přesto se zde však nachází marina oblíbená i mezi majiteli luxusních jachet.

 

Patella

Patella je kopec, který je zajímavý ruinami vojenské základny. Tu využívali Italové za 2. světové války jako protiletadlovou základnu s radary.

 

Platanos

Platanos je hlavní město ostrova a také nejcennějším historickým klenotem ostrova. Nad městem se tyčí středověký hrad Panagia s pevností z 11. Století, pod kterou leží ikonické kostely Evangelistria a sv. Kříže.

 

Stroggilo

Strogillo je malý ostrůvek s písečnou, skalnatou i oblázkovou pláží a celkově třemi tavernami. Zajímavostí je, že tento malý ostrůvek je již dlouhou dobou na prodej za cenu kolem 2,5 milionů eur.

 

Temenia

Temenia je záliv se stejnojmennou vesničkou a pláží vhodnou především pro vodní sporty.

 

Tonnys

Tonus je malá osada s ještě menší oblázkovou pláží. Tamní vody jsou nicméně velice klidné, a tak je tato oblast velice oblíbená mezi rodinami s dětmi.

 

Velona

Velona je malý skalnatý ostrůvek nedaleko mysu Diapori. Na ostrůvku se nachází poměrně fotogenický maják.

Vromolithos

 

Vromolithos je malá vesnička nedaleko města Platanos. Leží zde malá a velice klidná oblázková pláž lemována několika rybími restauracemi.

 

Xirokambos

Xirokambos je stará rybářská vesnička ležící v zálivu na jihu ostrova. Leží zde solidní potápěčská základna, a tak do Xirokambu míří řada sportovních i amatérských potápěčů.

 

Jazyk a několik základních frází

Úředním jazykem na Leru je řečtina, ve větších turistických resortech se pak domluvíte i anglicky. Zejména ve vnitrozemí si však pouze s angličtinou spíše nevystačíte.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

Mapa Leru

 

Leros
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!