Lefkada je malebný řecký ostrov omývaný tyrkysovými vodami Jónského moře. Největší pýchou ostrova jsou bezpochyby nádherné písečné a oblázkové pláže. Přestože zde nenajdete tak vzácné památky jako na Krétě či Rhodu, právě díky plážím často označovaným jako vůbec nejkrásnějším v Evropě je Lefkada každoročně jednou z nejoblíbenějších řeckých destinací cestovních kanceláří.

Základní informace

Lefkada je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova je proto třeba pouze platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1EUR = 27,15 kurz platný k 25.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Na Lefkadě se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo za přírodou, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Lefkadu

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na ostrově Lefkada

 

Pláže na Lefkadě jsou sice nádherné, ale často trochu hůře dostupné, proto cestovní kanceláře pro malé děti doporučují spíše nedaleký Zakynthos. Pokud vám však nevadí snášet děti přes schody vedoucí k plážím, nebo cestujete s trochu odrostlejšími potomky, budete na Lefkadě velice spokojeni. 

Oblázkové i písečné pláže na Lefkadě patří mezi ty nejlépe hodnocené v celém Středozemí. Kvalita služeb je samozřejmě v takto rozvinuté turistické oblasti na velice vysoké úrovni. Vyhlášená letoviska pro rodiny s dětmi jsou především Porto Kotsiki a Agios Ioannis.

 

Na Lefkadu se psem

 

Vzhledem k široké nabídce hotelů byste neměli mít problémy najít ubytování, kde si s sebou budete moci vzít psa. Restaurace s venkovním posezením většinou nemají problémy se psím miláčkem, s určitými omezeními však budete muset počítat na plážích. Na většinu městských pláží je vstup se psy zakázán, čestnou výjimku tvoří nádherná a mimo jiné nudisty milovaná pláž Pefkoulia.

 

Klidná dovolená pro seniory na Lefkadě

 

Pláže na Lefkadě patří bezesporu k těm nejkrásnějším a nejčistším v celém Středozemí a hotelové služby bývají na velice vysoké úrovni. Jedinou kaňkou na reputaci Lefkady je snad jen to, že k plážím je většinou nutno sestoupit skrze schodiště či kamenné cestičky, což nemusí být vždy zcela příjemné.

 

Noční život na ostrově Lefkada

 

Lefkada sice nepatří mezi ty úplně nejrušnější ostrovy Středozemí, přesto i sem často a rádi jezdí mladí lidé za zábavou. Na Lefkadě jsou velice rozšířené převážně koktejlové bary, které se nachází v každém větším letovisku. Pokud toužíte pravidelně navštěvovat diskotéky a rádi si zatančíte, vydejte se do města Nydri plného nočních klubů a diskoték. Vysokou koncentraci barů a nočních klubů pak najdete i v Lefkosu a mezi mladými lidmi oblíbeném letovisku Vassiliki.

 

Nákupy na Lefkadě

 

Prakticky v každém letovisku najdete několik turistických obchůdků se suvenýry typu bižuterie, ručně tkaný textil či řecké likéry. Pro větší nákupy si zajeďte do města Lefkos, kde se nachází více obchodů orientovaných na místní a ne na turisty.

Otevírací doba na Lefkadě se pohybuje od pondělí do pátku mezi 9 a 20 hodinou. V sobotu většinou obchody zavírají krátce po poledni a o nedělích mívají obchody často zavřeno celý den.

 

Ubytování na ostrově Lefkada

 

Ubytování na Lefkadě je oproti okolním ostrovům mírně dražší, ale stále poměrně výhodné. Nejlevnější hotelové pokoje na kraji sezony začínají na 600 Kč na noc, zhruba za 900 Kč pak pořídíte větší a dobře vybavený apartmán. Nabídka ubytování na Lefkadě je velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Na Lefkadě je poměrně hojně rozšířena služba Airbnb, přes kterou můžete sehnat ubytování přímo od soukromníků. Apartmány či třeba pouze jeden pokoj zde proto můžete pořídit často levněji než přes klasický booking. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po ostrově Lefkada?

 

Agia Mavra

Agia Mavra je prastará vojenská pevnost z počátku 14.století, jež se nachází nedaleko města Lefkas směrem k pevnině.Z původně monumentální stavby dodnes přežily převážně vysoké kamenné hradby a kostel Agia Mavra. Uvnitř pevnosti jsou však k vidění i půdorysy domů a dalších budov.

 

Lefkas

Hlavní město Lefkas je na památky poměrně chudé, za zmínku stojí snad jen kaple sv. Nikolase, kaple sv. Jana a případně i padací most spojující město s pevninou. Ve městě vybudovaném po ničivém zemětřesení v roce 1971 však najdete malebné květinami ozdobené uličky plné taveren a restaurací, takže pro letní relax si návštěvu Lefkasu užijete.

 

Mys Doukato

Jižně od letoviska Porto Katsiki se nachází nejjižnější bod Lefkady – mys Doukato. Pobřeží mysu je lemované vysokými útesy s bouřlivým mořem, v němž právě na tomto místě ukončila život básnířka Sapfó. Na mysu se navíc nachází maják Akratas, který je často cílem turistů.

 

Klášter Faneromeni

Faneromeni nacházející se v oblasti Frini je jednou z nejvýznamnějších sakrálních památek Lefkady. Klášter byl vybudován na půdorysu původního chrámu zasvěcenému Artemis v roce 1634. Během benátského období v 18. století byl klášter renovován, ale následně shořel, současná podoba tak pochází z 19. století.  V klášteru se mimo jiné nachází také křesťanské muzeum s byzantskými ikonami, listinami a chorály.

 

 

 

Kostel Agios Ioannis Antzoussis

Nedaleko slavné pláže Agios Ioannis se nachází kostel Agios Ioannis Antzoussis, který je pozoruhodný tím, že byl vytesán do skály za pláží. Současná podoba kostelu pochází z 16. století, kdy původní kapli z počátku letopočtu opravili Frankové. Podle pověstí navíc právě toto místo navštívit v 1. století apoštol Pavel.

 

Kostel Panagia Hodegetria

Zhruba 2 kilometry jižně od centra městečka Apolpena se nachází prastarý byzantský kostel Panagia Hodegetria. Kostel je považován za nejstarší byzantskou památku na ostrově. Interiér kostela je typický množstvím vzácných fresek, z nichž několik bylo vyjmuto a převezeno do slavného archeologického muzea v Athénách.

 

Vodopády Dimosari

Nedaleko městečka Nydri se nachází na suché a horké řecké ostrovy trochu netradiční zajímavost. Mohutné vodopády Dimosari zde padají skrz několik kaskádovitých vápencových teras, pod kterými se tvoří nádherná horská jezírka, ve kterých se lze zchladit.

 

Tipy na jednodenní výlety po Lefkadě

 

  • 1.Den – Lefkas a hrad Agia Mavra

První celodenní výlet začneme v hlavním městě Lefkas. Zde stojí za to projít si přístav a kaple sv. Nicolase a Jana, milovníci architektury si poté odskočí na kraj města pokochat se zvedacím mostem. Po zhruba 2 hodinové prohlídce turisticky nepříliš atraktivního města se nabízí dát si zde oběd a poté vyjet severně směrem pevnina ke hradu Agia Mavra. Ten je již podstatně zajímavější, obejít si celé hradby i stavby uvnitř vám zabere většinu odpoledne. Zbytek dne pak můžete strávit na nedaleké písečné pláži Ammanglossa.

 

  •  2.Den – Klášter Faneromeni a Agios Ioannis

Další celodenní výlet po severním pobřeží Lefkady začneme v městečku Frini, na jehož kraji se nachází klášter Faneromeni. Ten si určitě stojí prohlédnout i zevnitř, prohlídka interiéru kláštera s muzeem vám tak zabere cca 2 hodiny. Poté následuje přejezd do nedalekého letoviska Agios Ioannis. Zde se nachází malebný skalní kostelík, ve kterém můžete obdivovat nádhernou výzdobu. Když už se budete nacházet ve vyhlášeném letovisku, můžete zbytek dne rovnou strávit na zdejší pláži. Pokud oželíte koupání, můžete první i druhý celodenní výlet vtěsnat do jednoho dne.

 

  • 3.Den – Krásy jižního pobřeží

Cestu na jih Lefkady začneme ve vnitrozemním městečku Agios Petros. V něm si můžete dopřát dopolední kávu a projít s k nedalekému kostelu Agios Ioannis. Ještě před obědem stihnete přesun jižně k věhlasnému letovisku Porto Kotsiki. Zde můžete nechat auto a vydat se na delší trek po útesech jižního cípu ostrova.

Projdete skrze vesničky Agios Nikolaos, blízko níž se nachází malebný byzantský kostelík, kde si můžete dopřát krátkou pauzu. Poté však pokračujte až na samotný jih k vysokým útesům mysu Doukato s dálky vyčnívajícím majákem. Pokud si chcete trochu pošetřit nohy, můžete dojet autem až do Agios Nikolaos, v tom případě vám na večer zbude i čas na koupání na nádherné pláži v Porto Katsiki.

 

  • 4.Den – Kostel Panagia Hodegetria a vodopády u města Nidri

Další výlet začneme ve vesničce Apolpena na severu ostrova. Právě zde se totiž nachází kostel  Panagia Hodegetria s velice vzácnými freskami. Prohlídka interiéru byzantského kostela vám zabere asi 2 hodiny, poté se tedy vydejte ještě jižně k pobřežnímu městu Nidri. Po zhruba půlhodinové cestě nechte auto ve městě a vydejte se severně proti proudu řeky k vodopádům Dimosari. Cesta tam i zpět je cca 8 km dlouhá a zabere tak něco málo přes 2 hodiny. Večer si tak můžete vychutnat v pobřežní restauraci s výhledem na přístav.

 

Pláže a koupání na Lefkadě

 

Dlouhé pláže s oblázky či jemným pískem jsou největší chloubou Lefkady, a právě Lefkada je také často označována jako místo s vůbec nejkrásnějšími plážemi v celém Řecku i Středozemí.

Mezi ty vůbec nejnavštěvovanější pláže patří písečné Agios Ioannis, Pefkoulia či Porto Katsiki, která bývá často označována za jednu z nejkrásnějších pláží Evropy. Velice oblíbené jsou taktéž Agios Nikitas, Kathisma či Vassiliki, která je oblíbená především mezi vyznavači vodních sportů.

Pokud toužíte po větším soukromí, vydejte se na nádherné, ale hůře dostupné pláže Milos či Egremni, které jsou před turisty skryty mezi vysokými útesy.

 

 

 

Počasí na Lefkadě

 

Počasí v zimě

V prosinci je počasí na Lefkadě velice deštivé, v průměru prší 14 z 31 dnů. Přestože moře je vyhřáté na 17°C, teploty vzduchu se pohybují jen mezi 7 a 13°C a na koupání je tedy zima.

Počasí v lednu na Lefkadě je stále velice deštivé a o trochu chladnější než počasí v prosinci. Teploty klesají na teploty vzduchu pohybující se v průměru kolem 9°C.

Únorové počasí je prakticky stejné jako počasí v lednu. Teploty vzduchu v únoru na Lefkadě se tedy pohybují mezi 6 a 12°C, časté jsou také intenzivní srážky.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Lefkadě je typické častými, ale již ne tak intenzivními přeháňkami. Teploty se však stále pohybují pouze mezi 8 a 14°C, což je na koupání v moři stále málo.

V dubnu je počasí na Lefkadě značně teplejší, teploty vzduchu v dubnu se pohybují mezi 10 a 18°C. I v dubnu často prší, jedná se ale spíše o krátké přeháňky. Teplota moře se nicméně stále pohybuje kolem 16°C, a v moři se proto vykoupou pouze otužilci.

Počasí v květnu na Lefkadě je již velice slunné s nízkým počtem srážek. Teploty se pohybují mezi 16 a 22°C, koupání v moři tak komplikuje jen mírně studenější moře s teplotou pohybující se kolem 18°C.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Lefkadě je již zcela ideální ke koupání. Teploty vzduchu se pohybují mezi 18 a 26°C, teplota moře se již pohybuje kolem příjemných 22°C.

Počasí v červenci je na Lefkadě velice slunné a teplé. Teploty vzduchu se pohybují mezi 20 a 28°C, moře má pak slušných 24°C.

V srpnu se teploty vzduchu stále pohybují ve stejném rozmezí jako v červenci. Moře se však vyhřeje na příjemnějších 26°C.

 

Počasí na podzim

V září je na Lefkadě stále teplé a slunné počasí. Teploty vzduchu se pohybují mezi 18 a 25°C, moře poté zůstává vyhřáté na skvělých 25°C. Jedná se tak o ideální období před začátkem deštivé sezony, kdy si můžete užít krásné počasí bez největších davů turistů.

Počasí v říjnu na Lefkadě je již opět velice deštivé, avšak stále teplé. Teploty vzduchu se pohybují mezi 14 a 22°C a teplota moře na Lefkadě se v říjnu pohybuje kolem 22°C. Dobré podmínky ke koupání tak ruší pouze častější přeháňky.

V listopadu je počasí na Lefkadě velice deštivé a patrný je i pokles teplot. Denní teploty vzduchu se v listopadu pohybují mezi 11 a 17°C, na koupání je tak již počasí příliš chladné.

 

Aktuální počasí na Lefkadě naleznete zde.

Předpověď počasí na Lefkadě na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

 

Doprava na ostrově Lefkada

 

Z letiště Preveza nacházejícího se asi 20 kilometrů od hlavního města ostrova se v období mezi dubnem a říjnem dostanete autobusem velice pohodlně do všech větších letovisek na Lefkadě, ve zbytku sezony jezdí drtivá většina autobusů pouze do Lefkasu.

Po samotné Lefkadě se lze poté taktéž pohybovat autobusy, které mají sice často zpoždění, ale jsou levné. Lístky se standardně kupují od průvodčího přímo ve voze, a nemusíte tak nic obstarávat předem. Vzhledem k tomu, že Lefkada je převážně o koupání v moři a příliš výletů zde nenaplánujete si s veřejnou dopravou mezi letovisky a letištěm poměrně dobře vystačíte.

Pokud stejně chcete mít větší svobodu a ušetřit čas strávený v autobusech, můžete si pronajmout auto z půjčovny. Půjčení auta na Lefkadě je poměrně levné, a s vozem se dostanete na mnoho skrytých pláží, které jsou veřejnou dopravou špatně dostupné. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na ostrov Lefkada

 

Na letiště Lefkada se lze nízkonákladovými aerolinkami dostat pouze s přestupem v Milánu či Benátkách, případně doletět z Polska na Korfu a cestovat přívozem. Tak či onak se však náklady na dopravu vyšplhají natolik, že se vyplatí spíše poohlédnout po nabídkách cestovních kanceláří. Přes last minute zájezdy či charterové letenky se na Lefkadu dostanete za mnohem rozumnější ceny.

Pro sledování levných letenek na Lefkadu můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska a další zajímavé oblasti na Lefkadě

 

Agia Mavra

Nedaleko hlavního města Lefkada se rozkládá mohutné benátské opevnění Agia Mavra. Ruiny Agia Mavra v sobě skrývají kromě mohutných hradeb také hřbitovy a zbytky kanonů.

 

Agios Ioannis

Agios Ioannis je pláž na úplném severu ostrova, která je díky svému jemnému písku jednou z nejoblíbenějších pláží na Lefkadě.

 

Agios Nikitas

Agios Nikitas je vesnice na severozápadním pobřeží Lefkady. Nachází se zde malá, ale pěkná písčitá pláž s velice klidným mořem.

 

Agios Vassilios

Agios Vassilios je obec proslavená velice dlouhou a širokou písečnou pláží s velice teplým mořem.

 

Alabastrová jeskyně

Alabastrová jeskyně je kouzelný skalní útvar se stále rostoucími krápníky nacházející se nedaleko hlavního města ostrova v oblasti Agia Ekaterini.

 

Amouso

Amouso je turisty prakticky neobjevená vesnička se dvěma typickými řeckými tavernami. Pobřeží Amousa je pak skvělé pro šnorchlování a potápění.

 

Jeskyně Papanikolis

Jeskyně Papanikolis je druhá největší mořská jeskyně v Řecku se vstupní klenbou vysokou ohromujících 30 metrů. Jeskyně sehrála důležitou roli za 2. světové války, kdy se zde ukrývaly řecké ponorky.

 

Kalamits

Kalamits je městečko s dlouhou písečnou pláží. Ta je typická neklidným mořem, díky čemuž si ji oblíbili surfaři.

 

Kamari

Kamari je nejvyhledávanější letovisko na jihovýchodním pobřeží Lefkady. Nachází se zde pěkná tmavá sopečná pláž lemována alejí tamarišků.

 

Kaňon Melissa

Kaňon Melissa je zhruba 2 kilometry dlouhý kaňon s velice zachovalou přírodou nacházející se nedaleko Lefkady.

 

Karia

Karia je horské městečko v samotném srdci ostrova. Nachází se zde několik příjemných restaurací a kostel sv. Spyrida, město je vyhledávané především jako základna pro horské treky.

 

Kariotes

Kariotes je oblíbená oblast na východním pobřeží ostrova, která se může chlubit nádhernou písečnou pláží lemovanou bílými útesy.

 

Kathisma

Kathisma je jedna z nejkrásnějších pláží na Lefkadě, jedná se o téměř 2 kilometry dlouhý pás jemného bílého písku omývaný tyrkysovým mořem.

 

Kerassias

Kerassias je stále zelená vnitrozemní oblast proslavená tamními prameny s léčivými účinky.

 

Ligia

Ligia je velice klidné a turisty neobjevené městečko nedaleko Lefkady. Nachází se tady malá, nepříliš dobře vybavená, ale o to prázdnější pláž s křišťálově čistým mořem.

 

Meganissi

Meganissi je jediný trvale obydlený ostrůvek patřících pod Lefkadu. Ostrov je ideální pro romantické procházky skrze olivové háje a vinice, mezi nimiž se skrývá celkem 40 větrných mlýnů.

 

Mikros Gialos

Mikros Gialos je velice oblíbené přímořské letovisko nacházející se v zátoce Rouda. Nachází se tu pláž se směsí písku a oblázků, která je považována za jednu z nejkrásnějších na Lefkadě.

 

Milos

Milos je nádherná pláž nedaleko Agios Nikitas. Jedná se o oblázkovou pláž chráněnou vysokými útesy, ve kterých se nachází i několik jeskyní.

 

Mys Doukato

Pár kilometrů jižně od Porto Katsiki se nachází nejjižnější místo Lefkady – mys Doukato s majákem Akratas. Z vysokých útesů mysu je nádherný výhled na okolní moře. Podle pověstí se právě zde vrhla vstříc skalnatému pobřeží nešťastně zamilovaná básnířka Sapfó.

 

Nidri

Nidri je letovisko na východním pobřeží ostrova, které se svojí velikostí řadí mezi ty největší na Lefkadě. Pláže v okolí Nidri jsou většinou písečné a ideální pro vodní sporty, každoročně se zde konají jachtařské závody. Nedaleko města Nidri se pak nacházejí i vodopády.

 

Nikiana

Nikiana je malé letovisko nedaleko města Ligia. Nachází se tu několik pláží různých kvalit, voda je zde však velice čistá a ideální k potápění.

 

Perigiali

Perigiali je velice klidným a tichým předměstím letoviska Nidri.

 

Ponti

Ponti je menší letovisko nacházející se na jižním pobřeží Lefkady. Okolí Ponti je lemováno několika písečnými plážemi.

 

Poros

Poros je velice dobře vybavená oblázková pláž v zátoce u přístavu Mikros Gialos.

 

Porto Katsiki

Porto Katsiki je často považovaná a nejkrásnější pláž Lefkady. Jedná se o úzkou písečnou pláž rozprostírající se pod velice příkrými a vysokými býlími útesy.

 

Sivota

Sivota je malý přístav nacházející se na jihovýchodním pobřeží ostrova. Pláže v Sivotu nejsou příliš pěkné, na druhou stranu si zde můžete vychutnat autentickou přístavní atmosféru a ochutnat ty nejčerstvější mořské plody.

 

Skorpidi

Skorpidi je malý zelený ostrůvek nedaleko Lefkady, jedná se o oblíbený cíl jachtařů.

 

Skorpios

Skorpios je malý ostrůvek nacházející se nedaleko Skorpidi u břehů Lefkady. Na Skorpiu se nachází jedny z nejluxusnějších apartmánů na Lefkadě.

 

Steno

Steno je městečko a přístav na východním pobřeží ostrova. Spíše než plážemi je město oblíbené pro typické řecké hospůdky a restaurace.

 

Tsoukalades

Tsoukalades je malá obec na severním pobřeží Lefkady. V okolí se nachází několik krásných písečných pláží.

 

Vassiliki

Vassiliki je velice oblíbené letovisko na jižní straně ostrova. Nachází se zde velice dlouhá oblázková pláž, kterou si zamilovali také surfaři a vyznavači vodních sportů.

 

Vodopády Nidri

Nedaleko letoviska Nidri se nacházejí malebné vodopády stékající po bílé vápencové jeskyně do tyrkysového jezírka. Značená turistická trasa vede přímo z centra Nidri.

 

Zagori

Zagori je horská oblast nacházející se severně od Ioanniny. Tato chráněná oblast je plná historických vesniček a hlubokých propastí, nejnavštěvovanějším místem je pak kaňon Vikos.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Lefkadě je řečtina, vzhledem k tomu jak těží ostrov z turistického ruchu byste však neměli mít větší problémy s tím domluvit se anglicky.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

Lefkada
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!