Vulkanický ostrov Lanzarote je nejseverněji položeným z Kanárských ostrovů. Lanzarote je plné přírodních krás, kromě dlouhých písečných pláží je ostrov poznamenán vulkanickou činností, díky které je vzhled tamní přírody často přirovnáván k Marsu. Právě unikátní příroda na Lanzarote se také stala motivem děl slavného architekta a zdejšího rodáka Cesara Manriqueho.

 

 

Základní informace

 

Ostrov Lanzarote spadá pod Španělsko, k překročení hranic tedy postačí platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Měna: Euro (1 EUR = 27,01 Kč kurz platný k 26. 5. 2016)

Důležitá Telefonní čísla:

Tísňová linka: 112

Záchranná služba: 061

Hasiči: 080

Policie: 091

Na Lanzarote se používají standardní zásuvky s napětím 220V, není tedy třeba dokupovat redukci.

Ať už cestujete k moři nebo do přírody, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 

Zájezdy na Lanzarote

Největší nabídku zájezdů na Lanzarote za ty nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 
Dovolená s dětmi na Lanzarote

 

Pokud plánujete dovolenou u moře s malými dětmi, je vhodné zvolit ubytování na východním pobřeží ostrova. Právě zde se totiž nachází nejklidnější moře s mělkými břehy lemovanými písečnými či sopečnými plážemi. Vyhlášená jsou například letoviska Playa Blanca či Costa Teguise.

Co se služeb týče, je Lanzarote na velice vysoké úrovni. Hotelové komplexy tak často nabízejí zábavný program s animátory a děti se tak zabaví i při nepříznivém počasí.

 

Dovolená se psem na Lanzarote

 

Ubytovací zařízení a restaurace jsou sice již na turisty cestující se psími mazlíčky zvyklí, veřejné pláže jsou však pro psy stále zakázané. Stojí tak za zvážení, jestli má cenu psa na Lanzarote vozit s sebou.

 

Lanzarote jako místo pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Lanzarote je mezi penzisty stále vyhledávanější lokalitou. Díky vulkanické činnosti se na ostrově nachází několik lázeňských zařízení a písčité pláže s pozvolným sestupem k vodě umožňují skvělý relax u vody. Mezi seniory jsou vyhledávány především resorty Playa Blanca a Costa Teguise.

 

Nákupy na Lanzarote

 

Obchodní centra se na Lanzarote vyskytují především v blízkosti turistických letovisek typu Arrecife, Costa Teguise či Playa Blanca. Ceny za oblečení a jídlo jsou však na stejné, případně trochu vyšší úrovni než v České republice.

Otevírací doba supermarketů se pohybuje od 9 do 21 hodin, o nedělích mají všechny obchody zavřeno. Menší obchody mají zavřeno také o siestě mezi 13. a 16. hodinou, právě v tuto dobu také naleznete v restauracích nejvýhodnější obědové menu.

 

Noční život na Lanzarote

 

Přestože ve srovnání s ostatní Kanárskými ostrovy je Lanzarote považováno za jednu z klidnějších destinací, ani milovníci bujarého nočního života si nebudou muset přijít ochuzení.

Centrem nočního života na Lanzarote je město Puerto del Carmen. Na ulici Avenida de la Playas se nachází několik nočních klubů a diskoték, díky čemuž je tato lokalita hojně navštěvována mladými lidmi lačnými po zábavě.

 

Ubytování na Lanzarote

 

Podél pobřeží Lanzarote se táhnou veliké hotely a apartmánové komplexy. Hotely jsou na poměry Kanárských ostrovů středně drahé, na začátku sezony ceny startují na 1200 Kč, ale poměr cena/kvalita je zde relativně dobrý. 

Nabídka ubytování je jako na všech dalších Kanárských ostrovech velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Hostely se na Lanzarote téměř nevyskytují, a když už nějaký volný najdete, cenou vás rozhodně nijak neoslní.

Lepší variantou jak ušetřit na ubytování je proto Airbnb, přes který můžete sehnat i levně pronajímané apartmány od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Tipy na zajímavé výlety po Lanzarote

 

Tunel Cueva de los Verdes

Cueva de los Verdes je se sedmi kilometry jedním z nejdelších lávových tunelů na světě. Tunel původně sloužil jako skrýš před piráty, dnes si zde kromě nádherných vulkanických útvarů můžete vychutnat například i koncert. Jedna z jeskyň byla totiž předělána na koncertní halu.

 

Parque Tropical

Především pro děti je velice zajímavá návštěva parku Tropical. Park se rozkládá na několika kaskádovitých zahradách s jezírky a lze v něm pozorovat stovky druhů exotických ptáků či malé opičky.

 

Národní park Timanfaya

V roce 1824 došlo na Lanzarote k mohutnému sopečnému výbuchu, po kterém pokryla téměř třetinu ostrova láva. Nejvíce je vulkanickou aktivitou poznamenána oblast Timanfaya, která díky rudě zbarveným vulkanickým horninám a modro žlutým sopečným jezírkům připomíná spíše povrch jiné planety.

 

El Golfo

El Golfo je pobřeží s unikátní zátokou Charco de los Clicos, jež je ovlivněná vulkanickou aktivitou. Okolní rudé horniny totiž kontrastují se sytě zelenou vodou v zátoce a okolním černým sopečným pískem.

 

Monumento al Campesino

Monumento al Campesino je památník vytvořený z vodních barelů, jenž vytvořili Jesus Soto a Cesar Manrique v centru ostrova. Památník byl vytvořen na počest těžké práce obyčejných lidí na ne příliš úrodném ostrově.

 

 

Jameos del Agua

Jameos del Agua je unikátní restaurace a bar zasazený do nádherné jeskyně s tyrkysovým jezírkem. Jedná se o jeden z nejslavnějších výtvorů architekta Cesara Manriqueho, který se snažil o propojení svých budov s přírodou.

 

Jardin de Cactus

Nedaleko městečka Guatiza se nachází poslední dílo Cesara Manriqueho – kaktusová zahrada. Naleznete zde překvapivě pestrobarevné druhy kaktusů na uměle vytvořených skalkách.

 

Cueva de los Verdes

Cueva de los Verdes je nádherný jeskynní systém nedaleko Jameos del Agua. Uvnitř jeskyní můžete pozorovat unikátní skalní útvary vzniklé převážně vulkanickou činností.

 

Hrad Santa Barbara

V centrální části Lanzarote nedaleko hory Guanapay se do výšky tyčí středověký hrad Santa Barbara. Ten měl za cíl varovat obyvatele ostrova před připlouvajícími piráty. Díky strategické pozici je tak z hradu nádherný výhled na ostrov a moře.

 

Tipy na jednodenní výlety

 

  • 1.Den – Timanfaya a El Golfo

Kdo nenavštíví vulkanickou oblast Timanfaya, jako by na Lanzarote vůbec nebyl. Pro prohlídku parku si z bezpečnostních důvodů musíte zaplatit průvodce, díky čemuž ale uvidíte z oblasti to nejlepší. Túru po Timanfaye si navíc můžete dopřát i přímo ze hřbetu velblouda, ze kterého vypadá oblast ještě monumentálněji. Za zhlédnutí stojí také zátoka El Golfo s pestrobarevným vulkanickým zbarvením.

 

 

 

  • 2.Den – Po stopách Cesara Manriqueho k Jameos del Agua a Cueva de los Verdes

Jedním z nejzajímavějších přírodních výtvorů na Lanzarote je jeskyně Los Verdes. Prohlídka jeskyní vám zabere necelé dopoledne, bez velkého spěchu tak můžete stihnout i jeskyni Jameos del Agua. Zde vás naprosto okouzlí jeskyní jezírko s restaurací, kde si lze objednat jeden z tradičních drinků a usrkávat jej přímo nad tyrkysovými vodami této nádherné oázy.

 

 

 

  • 3.Den – Město Teguise a Santa Barbara

Pokud zatoužíte po poznávání historických památek Lanzarote, zamiřte do vnitrozemního města Teguise. Kromě úzkých křivolakých uliček města počítejte i s prohlídkou malebné katedrály Ihlesia de Nuestra Seňora de Guadelope.

Po dopoledni stráveném ve městě se můžete vydat na nedaleký kopec s hradem Santa Bárbara. Ten je aktuálně otevřený turistům, takže si můžete projít útroby hradu a pokochat se krásným výhledem na moře.

 

  • 4.Den – Tunel Cueva de los Verdes a Jardin de Cactus

Další významnou turistickou atrakcí východního pobřeží je vulkanický tunel Cueva de los Verdes. Kromě unikátních sopečných hornin zde můžete spatřit i skalní úkryty, kde se zdejší obyvatelé schovávali před piráty. Nejzajímavější částí tunelu je poté koncertní síň.

Po prohlídce tunelu se nabízí přejezd jižně směrem k Jardin de Cactus. Tato malá botanická zahrada zaměřená na kaktusy vás nejenže poučí o tamní flóře, ale zaujme vás i její architektonické zpracování od Manriqueho.

 

  • 5.Den – Fundación Cesar Manrique a Arrecife

Nedaleko hlavního města Arrecife se nachází unikátní architektonické dílo Césara Manriqueho. Dům vystavěný slavným architektem svým vzezřením podtrhuje přírodní krásy Lanzarote a architektonické zpracování oslavuje vulkanickou rozmanitost ostrova. Mimo jiné zde nalezneme i malou galerii s obrazy slavných španělských malířů.

Odpoledne poté můžete strávit prohlídkou Arrecife. Hlavní město Lanzarote je zajímavé především díky pobřežním pevnostem San Gabriel a San Jose, ze kterých je nádherný výhled na přístav a moře.

 

Pláže a koupání na Lanzarote

 

Nejvíce přímořských resortů se nachází na jihovýchodním pobřeží, kde jsou časté písečné a sopečné pláže. Naopak sever a západ ostrova jsou vyhledávány výhradně příznivci vodních sportů, pro koupání je přístup k vodě špatný a vlny mnohdy až příliš silné.

Nejvyhlášenějším, ale také nejdražším letoviskem ostrova Costa Teguise. V tomto luxusním letovisku má krom nejedné filmové hvězdy své sídlo i španělská královská rodina. V Costa Teguise se nachází pět krásných písečných pláží, okolí je však vhodné i pro vodní sporty či potápění.

Většina turistů každoročně míří do letoviska Puerto del Carmen. To je obklopeno jemně písečnými břehy, podél nichž rostou palmy. Nádherné bílé písečné pláže naleznete i podél resortu Playa Blanca.

 

Doprava po Lanzarote

 

Z letiště v Lanzarote se lze velice levně a pohodlně dostat prakticky do všech letovisek východního pobřeží. Ceny za jízdenky v závislosti na trase vyjdou na 1,30 až 4,00€.

Většina autobusových linek na Lanzarote vyjíždí z hlavního města Arrecife a míří do letovisek na východním pobřeží. Pro cesty do vzdálenějších částí ostrova proto není veřejná doprava příliš vhodnou volbou.

Vzhledem k tomu, že nejzajímavější sopky a vulkanická pole se nacházejí přesně na druhé straně ostrova, nežli letní resorty, vyplatí se pronajmout si automobil a projet ostrov na vlastní pěst. Na Kanárských ostrovech jsou autopůjčovny i benzín velice levné, za malý vůz zaplatíte denně i pod 400 Kč. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Počasí na Lanzarote

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci je na Lanzarote velice deštivé a silný studený vítr i přes teploty vzduchu mezi 17 a 22°C koupání v moři značně komplikuje.

Lednové počasí na Lanzarote je již podstatně méně deštivé, ale průměrná teplota padá k 17°C.

Počasí v únoru na Lanzarote je o něco deštivější než v lednu a s teplotami kolem 18°C se do moře vydají pouze otužilci.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Lanzarote je o chlup teplejší než v únoru. Teploty stoupají ke 22°C, teplota vody je však stále kolem 18°C. V moři se tak budou koupat spíše otužilejší turisté

Výrazně lepší podmínky ke koupání přináší počasí v dubnu, kdy se teploty pohybují mezi 17 a 24°C. Srážky začínají být ojedinělé a teplota moře se pohybuje kolem přijatelných 19°C.

Počasí v květnu na Lanzarote je již naprosto vhodné ke koupání. Počasí je slunné a teploty se pohybují mezi 18 a 25°C, teplota moře navíc stoupá ke 20°C.

V červnu je počasí na Lanzarote již velice teplé, teploty denně dosahují 26°C a teplota moře v červnu činí 21°C. Jedná se tak o ideální příležitost, kdy se lze stihnout vykoupat v moři bez davů turistů.

 

Počasí v létě

Červenec je na Lanzarote velice slunný a teplý. Teploty šplhají k 28°C a teplota moře dosahuje 21°C. Teplotní maxima na Lanzarote panují v srpnu, kdy je průměrné denní maximum 29°C. Teplota moře poté šplhá ke 23°C a pláže jsou tak v tomto ročním období přeplněné.

Počasí v září na Lanzarote je ideální ke koupání se v moři. Teploty vzduchu se pohybují mezi 21 a 29°C, moře má cca 22°C a stále se vyhnete podzimním lijákům.

 

Počasí na podzim

Teploty vzduchu v říjnu dosahují na Lanzarote denní maxima kolem 27°C a moře má stále skvělých 22°C. Dovolenou u moře vám však mohou znepříjemnit častější deště.

Počasí v listopadu je na Lanzarote velice nevyzpytatelné. Moře má stále příjemných 21°C, ale teplota vzduchu kolísá od cca 16 po 26°C. Častější jsou také krátké, ale intenzivní přeháňky.

 

Aktuální počasí na Lanzarote naleznete zde.

Předpověď počasí na Lanzarote na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Levné letenky na Lanzarote

 

Přímo na letiště v Lanzerote se přímým letem dostanete Ryanairem z nedalekých německých letišť. Přímo spoje jsou vypravovány z Mnichova, Frankfurtu, Hannoveru, Norimberku a Dusseldorfu.

Právě z Dusseldorfu se v akčních cenách na kraji sezony můžete na Lanzarote a zpět dostat i pod 2000 Kč, ostatní spoje jsou cca o 75% dražší.

Pro sledování levných letenek na Lanzarote můžete použít náš vyhledávač.

 

Zajímavé turistické oblasti na ostrově Lanzarote

 

Arrecife

Arrecife je hlavní město ostrova Lanzarote, nalezneme zde tedy nespočet restaurací a obchůdků. Ve městě se nacházejí dva větší historické hrady, po jejich návštěvě se pak navíc můžete smočit v jedné ze tří solidně upravených pláží.

 

Arrieta

Arrieta je přímořské městečko na severu ostrova. Nachází se zde pláž oceněná Modrou vlajkou i nádherné výhledy ze skalnatých útesů.

 

Costa Teguise  

Costa Teguise je druhý největší turistický resort na ostrově, naleznete zde proto výborné služby a pěkné pláže, ale také nespočet dalších turistů.

 

Cueva de los Verdes

Cueva de los Verdes je unikátní vulkanický tunel plný proláklin a jeskyní zbarvených sopečnou sírou.

 

El Golfo

El Goldo je malé rybářské městečko proslavené nedalekou „zelenou lagunou“ Charco de Los Clicos.

 

Famara

Famara je oblast vyhledávaná především mezi surfaři. Na dlouhých písečných plážích se však i přes trochu větší vlny dá koupat či slunit se.

 

Femés

Femés je městečko, které je vyhledáváno především jako základna pro túry po pohoří Los Ajaches. Nedaleko se však nachází i slavná pláž Playa Bianca.

 

Guatiza

Guatiza je městečko proslavené nedalekou kaktusovou zahradu, jejíž areál byl navržen slavným rodákem Cesarem Manriquem.

 

Haría

Haría je považována za zelenou oázu Lanzarote. Ve městě totiž existuje tradice, že za každé narozené dítě se vysadí palmový strom, v okolí tak najdete tisíce vysokých palem.

 

Charco de los Clicos

Charco de los Clicos je zátoka unikátní kontrastem barev vzniklým ze sopečné činnosti na tomto území. Skály kolem zátoky jsou jasně červené, zatímco svítivě zelená voda v zátoce je lemována černou pláží.

 

Charco del Palo

Charco del Palo je nejslavnější nudistická oblast na Lanzarote. Nachází se zde unikátní skalnatá pláž s několika kaskádami připomínající amfiteátr.

 

Jameos del Agua

Jameos del Agua je nádherná jeskyně s jezírkem, ve které se nachází restaurace navržená Cesarem Manriquem.

 

La Caleta

La Caleta je oblast s dlouhými písečnými plážemi, které jsou kvůli vysokým vlnám populární především mezi surfaři.

 

La Geria

La Geria je zemědělská oblast ve vnitrozemí ostrova. Tamní pole jsou však unikátní tím, že se nacházejí na vulkanickém podloží a mají tak jasně černou barvu.

 

La Graciosa

La Graciosa je malý ostrov severně od Lanzarote. Podél pobřeží se nacházejí nádherné široké přírodní písečné pláže a do žluta vybarvené vulkanické horniny.

 

La Santa

La Santa je vyhlášená surfařská oblast na severu ostrova. Vlny jsou zde velice silné, což sice nahrává vodním sportům, ale není zde proto příliš dobré koupání.

 

Los Cocoteros

Los Cocoteros je přímořská oblast na jihu ostrova. Význačná je především tím, že se zde stále ve velkém získává z moře mořská sůl.

 

Los Hervideros

Los Hervideros je oblast na západním pobřeží ostrova. Tamní moře je lemované velice ostrými a vysokými skalnatými útesy, které dodávají pobřeží Los Hervideros unikátní atmosféru.

 

Mala

Mala je zemědělské městečko na severu ostrova, jehož ekonomika se zakládá na poměrně bizarní činnosti. Na okolních kaktusových plantážích se totiž chová brouk nopálovec karmínový, z nějž se získává červené barvivo používané v potravinovém průmyslu.

 

Mancha Blanca

Mancha Blanca je město ve vnitrozemské oblasti ostrova nedaleko sopečné oblasti Timanfaya. V okolí proto lze pořádat túry po sopečných polích, v samotném městě jsou zajímavé především domky a malý kostel s jasně bílými fasádami.

 

Matagorda

Matagorda je oblast nedaleko Puerto del Carmen. Letovisko oblíbené především turisty z Británie nabízí několik pěkných pláží a především tišší atmosféru.

 

Mirador del Río

Mirador del Río je oblíbená vyhlídka na severním pobřeží Lanzarote. Z výšky 475 metrů se nabízí nádherný výhled na širé moře i ostrovy nacházející se severně od Lanzarote.

 

Orzola

Orzola je rybářské městečko na severu ostrova. Mezi skalnatými útesy na severním pobřeží najdete i dvě středně velké písečné pláže, které jsou podstatně prázdnější než pláže na jihu ostrova.

 

Papagayo

Papagayo je vyhlášené přímořské letovisko na jihu ostrova. V okolí se nachází několik zátok se zlatavými písečnými plážemi a tyrkysovým až zeleným mořem.

 

Playa Blanca

Playa Blanca byla do konce 80. let tradiční rybářskou vesničkou, od té doby se však změnila k nepoznání a dnes se jedná o jedno z nejluxusnějších přímořských středisek na Lanzarote. Nacházejí se zde jedny z nejhezčích písečných pláží ostrova i dlouhá pobřežní promenáda.

 

Playa Honda

Playa Honda je přímořské město nedaleko Arrecife. Nachází se zde relativně solidní pláž lemovaná palmami a pak především obchody a další služby.

 

Playa Quemada

Playa Quemada je jedním z posledních míst připomínající život na Lanzarote před turistickým boomem. Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel je rybolov a pastevectví.

 

Puerto Calero

Puerto Calero je přímořské město v hlavní turistické oblasti na jihu ostrova. Kromě okolních pláží se zde nachází významná marina.

 

Puerto del Carmen

Puerto del Carmen je největší turistická oblast na Lanzarote. Nachází se zde proto celá plejáda hotelů a písečných pláží s lehátky, v létě je však třeba počítat s davy turistů.

 

Punta Mujeres

Punta Mujeres je turisty nepříliš vyhledávané město na severu ostrova. Právě zde tak můžete ochutnat opravdové španělské tapas a vyhnout se všudypřítomným lákadlům na turisty.

 

Tahíche

Tahíche je město proslavené především osobností zdejšího rodáka Cesara Manriqueho. Největší turistickou atrakcí Tahíche je proto El Taro – unikátní budova, v níž slavný architekt bydlel.

 

Teguise

Teguise je původní hlavní město ostrova, nepřekvapí tak, že právě toto město je architektonicky považováno za jedno z nejzajímavějších. Největšími atrakcemi je městský kostel s vysokou bílou věží a větrný mlýn.

 

Tias

Tias je vnitrozemní město nedaleko letiště. Město Tias je známé především budovami v zajímavém ostrovním stylu s jasně bílými omítkami.

 

Timanfaya

Timanfaya je sopečná oblast na severozápadě ostrova. Najdete zde horké prameny, sopečná jezírka a horniny zbarvené všudypřítomnou sírou.

 

Yaiza

Yaiza je vnitrozemské město na jihu ostrova, které svými bílými budovami a všudypřítomnými zelenými palmami kontrastuje s jen o trochu severněji se nacházející vyprahlou hornatou krajinou.

 
Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Lanzarote je španělština. Na jižním a východním pobřeží těžících převážně z turismu se domluvíte anglicky, ve vnitrozemí si však s angličtinou moc nepomůžete. Vyplatí se tedy naučit se pár základních zdvořilostních frází.

 

Ahoj – Hola (ola)

Dobrý den – Buenos días (Buenos díaz)

Dobrý večer – Buenas tardes

Dobrou noc – Buenas noches (Buenas nočes)

Na shledanou – Adiós

Tak zatím – Hasta luego (asta luego)

Dnes – Hoy (ój)

Zítra – Maňana (Maňana)

Děkuji – Gracias (Grasiás)

Prosím – Por favor (Por favór)

Není zač – De nada (De nadá)

Promiňte – Perdone

Ano – Sí

Ne – No

Nerozumím vám – No te entiendo (Nóte entiendo)

Můžete/můžeš mi to prosím zopakovat? – ¿Puede/Puedes repetir por favor?

Mluvíte anglicky? – Habla Inglés (Abla Ingléz)

Lanzarote
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!