Kuba je největší karibský stát rozprostírající se na stejnojmenném ostrově. Jedná se o destinaci proslulou karibskými plážemi s bohatým podmořským životem, tradičními městy s koloniální architekturou i stále fungujícím socialistickým režimem spojeným s kultem Che Guevary a Fidela Castra.

Pro dovolenou na Kubě je třeba vyřídit si turistické vízum s platností 30 dnů, které vám za 950 Kč na počkání vystaví na kubánském konzulátu v Praze.

Měna: Konvertibilní kubánské peso (1CUC = 16.03 Kč kurz platný k 25.11. 2016)

Důležitá telefonní čísla:

Záchranná služba: 104

Hasiči: 105

Policie: 106

Zásuvky: 110V/60Hz (je třeba dokoupit adaptér)

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Kubu

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Kubě

 

Kuba patří mezi nejbohatší státy Karibiku, pokud tedy budete směřovat do turističtějších měst typu Varadero, Trinidad, Santiago de Cuba či případně na některý z okolních ostrůvků, není třeba se o bezpečnost dětí obávat. Vždy je však třeba kupovat balenou vodu, tamní kohoutková voda má totiž jiné bakteriální složení.

Výhodou Kuby pro dovolenou s dětmi jsou nádherné karibské pláže s mělkým a písečným dnem i tropicky vzhlížející rezervace s unikátní faunou.

 

By: Alessandro Caproni

 

 

Na Kubu se psem

 

Kuba rozhodně nepatří mezi ty destinace, do kterých by cestování se psem bylo bezproblémové. Počítat musíte s dlouhým letem, tropickými teplotami, minimem možností k ubytování se psem, rizikem přenosu nespočtu chorob i celkovým negativním postojem Kubánců ke psům. Celkově je tedy rozhodně moudřejší do Kuby cestovat bez domácích mazlíčků.

 

Kuba jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Kuba je jednou z vůbec nejoblíbenějších exotických destinací pro odpočinkovou dovolenou u moře. Jako jedno z mála míst si přitom Kuba stále zachovává nádech tradiční atmosféry nepoznamenané globalizací. Kuba tak celkově nabízí skvělé koupání, historicky zajímavá města i unikátní karibskou atmosféru na každém rohu.

 

Noční život Kuba

 

Kuba je podobně jako zbytek Karibiku velice živou destinací s řadou možností k nočnímu životu. Nejživějším městem je jednoznačně Havana, kde jsou tradiční bary jako Hemingwayem milovaný Bodeguita del Medio považovány i za turistické atrakce. Živé latinskoamerické kluby nabízející většinou i hudební doprovod poté naleznete i v dalších větších městech jako Trinidad, Santiago de Cuba či Baraocas.

Turistické město Varadero sice také nabízí širokou škálu klubů, které se nicméně atmosférou podobají spíše evropským podnikům, a neokusíte v nich tak pravou karibskou atmosféru.

 

By: Joao Vicente

 

 

Nákupy na Kubě

 

Kuba je vyhlášená především výrobou těch nejlepších rumů a doutníků. S přibývajícím rozmachem turismu nicméně přibývá výskyt falešných výrobků. Ty vám mohou způsobit problémy i při odletu z Kuby, veškeré doutníky bez potvrzení o koupi ze strany výrobce mohou být na letištní kontrole zabaveny.

 

By: Martin Burns

 

Ceny na Kubě

 

Mimo největších turistických oblastí typu Varadero jsou ceny na Kubě i na naše poměry poměrně nízké. Za hlavní chod v restauraci tak zaplatíte kolem 5 $, poměrně dobré středoamerické pivo či malý panák rumu pak vyjde na přijatelné 1 až 2$.

V supermarketech lze počítat s tím, že v nich pořídíte levnější ovoce (banány za cely kolem 0.3$), sýry (kolem 3$/kg), zeleninu nebo třeba kávu. Počítat nicméně musíte s tím, že nabídka v zatím nepříliš globalizovaných kubánských obchodech není tak široká jako v Evropě.

 

Ubytování na Kubě

 

Ubytování na Kubě je na to, že většina ubytovacích zařízení není moderně vybavená, poměrně drahé. I kvůli nízkému množství nabídek inzerovaných na internetu tak ceny za ubytování na Kubě začínají na 1000 Kč na noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Alternativou jako levné ubytování na Kubě je služba Airbnb, přes kterou lze i na Kubě výhodně pořídit pronájem nemovitostí přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Kubě?

 

Havana

Havana je hlavní a nejznámější město Kuby. Turisticky zajímavá je především historická na seznamu UNESCO zapsaná část města Vieja s řadou barokních a neoklasicistních budov. Srdcem historické části města je Plaza de la Catedral s barokní katedrálou San Cristobal a nedalekou pevností Castillo de la Real Fuerzo. Zřejmě nejznámější budovou Havany je však stále bývalé vládní sídlo El Capitolio, které po převratu v roce 1959 slouží jako sídlo Akademie věd.

Mezi další vyhledávané památky v Havaně patří náměstí Plaza Vieja, památník Joseho Marti na Plaza de la Revolucion, či oblíbená restaurace Ernsta Hemingwaye Bodeguita del Medio.

 

By: Guillaume Baviere

 

 

Parque Historico Militar, Havana

Parque Historico Militar je oblast ve východní částí Havany u vstupu do Havanského zálivu, kde leží dvě historické pevnosti Castillo de los Tres Reyes del Morro a Fortaleza de San Carlos de la Cabana. Zatímco El Morro byla maximálně ozbrojená pevnost, která již od 16. století bránila město proti pirátům, San Carlos de la Cabana byla postavena až v roce 1770. V té době se jednalo o nejdražší a největší pevnost postavenou Španěly, která se však do historie zapsala až coby sídlo Batisty a později Che Guevary.

 

Varadero

Varadero je díky nádherným plážím zřejmě nejturističtější město na Kubě. Neočekávejte zde proto žádné historicky velevýznamné památky, turisty do Varadera láká především nádherné pobřeží. Nejzajímavější oblastí u pobřeží Varadera je rezervace Parque Natural Punta Hicacos, ve které se kromě nádherných pláží nacházejí i jeskyně Ambrosio a Musulmanes.

 

Trinidad

Trinidad byl od 17. do 19. století díky prodeji otroků a cukrové třtiny jedním z vůbec nejbohatších měst střední Ameriky. Díky tomu zde můžeme dodnes obdivovat zachovalé neoklasicistní budovy jako kostel Svaté Trojice ležící nedaleko dlážděného námětí Plaza Mayor. Dominantou města je klášter San Francisco s vysokou zvonicí, zájemce o historii tamní architektury zase potěší Museo de Arquitectura Colonial.

 

By: Stephen Colebourne

 

Cienaga de Zapata

Cienaga de Zapata je rozsáhlý mokřad ležící na poloostrově Zapata v řídce obydlené části Kuby. Turisté zde mohou vidět vzácné druhy papoušků či krokodýly, leží zde dokonce známá krokodýlí farma Criadero de Cocodrilos. Poloostrov Zapata je nicméně významný i historicky, nedaleko odsud se totiž nachází zátoka Sviní, ve které proběhlo v roce 1961 slavné vylodění.

 

Baracoa

Baracoa je město ležící na východě Kuby, často považované jako vůbec první evropské kubánské město. Baracoa byla totiž založena již v roce 1511, a jeho největší atrakcí je proto historický přístav s koloniálními budovami.

 

 

Santa Clara

Santa Clara je univerzitní město známé jako dějiště poslední guerillové bitvy vedené Che Guevarou v roce 1958. Právě odkaz slavného revolucionáře do Santa Clara láká turisty z celého světa. U velkého památníku Ernesta Che Guevary se totiž nachází mauzoleum s jeho ostatky. U bronzové sochy Che na Plaza de la Revolucion je zase vystaven jeho poslední dopis směřovaný Fidelu Castrovi. Více o osudech Che Guevary se navíc můžete dozvědět v Museo Historico de la Revolucion.

 

By: sputnik

 

 

Castillo de San Pedro de la Roca, Santiago de Cuba

Nedaleko města Santiago de Cuba leží na seznamu UNESCO zapsaná bývalá španělská pevnost ze 17. století. Pevnost sloužila především pro ochranu vůči pirátům, kromě samotné prohlídky budovy můžete shlédnout též expozici v tamním muzeu.

 

By: Marika Bortolami

 

 

Tipy na jednodenní výlety

 

1.Den – Havana

 

Historicky nejzajímavější a nejvýznamnější oblastí na Kubě je jednoznačně hlavní město Havana. Výlet po hlavním městě Kuby začneme ve východní části města u hradu San Salvador de la Punt ležícího u průplavu vedoucího do Havanského zálivu. Po jeho prohlídce nicméně rychlým krokem směřujeme západně do Habana Vieja.

Cestou od kanálu Entrada začneme nejdříve prohlídkou katedrály San Cristobal na Plaza de la Catedral. Odsud pokračujeme přes Muzeum revoluce až ke kapitole, poblíž které se nachází také zajímavá expozice výroby doutníků Partagas. Ze srdce historické Kuby se poté taxíkem nebo autobusem přemístíme na Plaza de la Revolution, kde lze z více než 100 metrů vysokého památníku shlédnout panorama večerního města.

 

2.Den – Parque Historico Militar a Guines

 

I další jednodenní výlet začneme v hlavním městě Havana, tentokrát však u východního břehu Havanského zálivu u pevnosti El Morro. V ní si projdeme jak vnitřní prostory mapující historii zátoky plnou pirátských nájezdů, tak i přístupné hradby ověnčené děly.

Po prohlídce El Morro zamíříme jen pár set metrů jižně k mohutné pevnosti San Carlos de la Cabana. Za je rozdělena na historickou pevnost z 18.století a nově dostavené bunkry z minulého století, ve kterých se ukrývali kubánští revolucionáři.

Po prohlídce Parque Historico Militar zbytek dne strávíme v nedlakeém městečku Guines, ve kterém leží malebný kostel San Julian postavený v tradičním španělském koloniálním stylu.

 

By: Jose

 

 

3.Den – Východní Kuba – Santiago de Cuba a Baracoa

 

Celodenní výlet po východních krásách Kuby začneme metropoli Santiago de Cuba. Prohlídku města začneme v historické části města u tamní katedrály a postupně se přesunujeme k pobřeží. Právě u pobřeží se totiž nachází nejvýraznější památka Santiaga – hrad San Pedro de la Roca, který město chránil před piráty a dnes poskytuje nádherný výhled na jižní pobřeží Kuby.

Po prohlídce hradu se přesuneme pár kilometrů západně do parku Bocanao, ve kterém shlédneme povedenou rekonstrukci osady původního kmene Taínů. Odsud však pokračujeme směrem východně do města Baracao, ve kterém zakončíme den prohlídkou historického přístavu a centra s koloniálními sídly.

 

4.Den – Poloostrov Zapata

 

Jižně od Havany strávíme jeden den prohlídkou poloostrova Zapata, největšího mokřadu v Karibiku. Dopoledne v této na seznamu UNESCO zapsané rezervaci začneme prohlídkou mokřadu, při které lze spatřit i krokodýli a širokou škálu papoušků a vodního ptactva. Pokud se vám nicméně nepodaří žádného krokodýla zahlédnout, nemusíte zoufat, protože nedaleko rezervace se nachází známá krokodýlí farma Criadero de Cocodrilos.

Po prohlídce farmy zamíříme do zátoky Sviní, ve které na pláži Giron proběhlo v roce 1961 neúspěšné vylodění kubánských emigrantů. Den zakončíme v Muzeu Giron, které mapuje právě problematiku Karibské krize.

 

By: Alex S

 

5.Den – Santa Clara a Trinidad

 

Další celodenní výlet začneme ve městě Che Guevary – Santa Clara. Během prohlídky si projdeme památník Che Guevary s jeho mauzoleem. Odsud pokračujeme přes Plaza de la Revolucion ke Museo Historico de la Revolucion, kde si lze prohlédnout osobní věci slavného revolucionáře.

Po prohlídce Santa Clara se přesuneme do daleko staršího města Trinidad. V Trinidadu začneme na náměstí Plaza Mayor obklopeném neoklasicistními sídly, a pokračujeme skrze kostely Svaté Trojice a San Francisco. Pokud budete dostatečně rychlí, stihnete v podvečer ještě prohlídku velice zajímavého muzea koloniální architektury.

 

Pláže na Kubě

 

Bílé pláže pokryté jemným pískem jsou jedním z hlavních důvodů, proč je Kuba pro Evropany tak turisticky atraktivní destinaci. Drtivá většina pláží na Kubě je tvořena jemným pískem a moře je vhodné i pro neplavce.

Vůbec nejoblíbenějším letoviskem na Kubě je město Varadero ležící východně od Havany. Varadero je obklopeno dlouhými písečnými plážemi nabízející řadu služeb včetně instruovaného potápění či plavání s delfíny.

Přímo u Havany zase leží typická karibská pláž Playas del Este zdobená palmami. Dlouhou písečnou pláží Ancón se může pochlubit i další velké město Trinidad.

Nevýhodou pláží ležící v blízkosti Varadera a Havany je množství turistů, pokud tak chcete při koupání větší soukromí, zamiřte spíše na pláže jako Cayo Jutias, Bahia de Baracoa, Marea del Portillo či Cayo Levisa ležící dále od nejhustěji osídlených oblastí.

Mezi příznivci potápění a šnorchlování je velice oblíbená pláž Santa Lucia ležící nedaleko od města Camaguey. Právě zde se totiž nachází jeden z největších korálových útesů na světě.

 

By: Phil Bartle

 

Počasí na Kubě

 

Kuba je typická tím, že s tropickými teplotami mezi 22 a 27°C  ve stínu se zde potkáte po celý rok. Počasí v létě a zimě se tak neliší v teplotách, ale převážně v množství spadaných srážek. Hlavní turistická sezona probíhá od listopadu do dubna, kdy je počasí na Kubě nejslunnější. Od května do října je sice tamní počasí v průměru o 2 až 4°C teplejší, nicméně je třeba počítat rizikem vytrvalejších dešťů, či na konci léta i s výskytem hurikánů a tornád.

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Kubě dosahuje příjemných teplot mezi 20 a 27°C s tím, že teplota moře v prosinci se stabilně drží na 27°C. Největší výhodou prosince je nicméně stále slunečné počasí a nízké riziko dešťů.

V lednu teploty vzduchu na Kubě mírně klesají na 18 až 25°C. Moře nicméně stále zůstává vyhřáté na 26°C, a i díky slunnému počasí se jedná o ideální období pro vycestování na Kubu.

Počasí v únoru na Kubě je vůbec nejsušší v průběhu celého roku. Teploty vzduchu v únoru se drží mezi 19 a 27°C, teplota moře pak zůstává na stabilních 26°C.

 

Počasí na jaře

V březnu je počasí na Kubě stále slunné, s teplotou moře rostoucí na 28°C příjemné ke koupání, a přitom suché.

Počasí v dubnu je velice teplé s denními teplotami mezi 19 a 29°C. Jedná se nicméně o poslední suchý měsíc před obdobím dešťů.

V květnu je již počasí na Kubě s teplotami mezi 22 a 30°C sice velice teplé, ale začíná období dešťů trvající až do konce října.

 

Počasí v létě

Červen je s teplotami mezi 23 a 32 °C vůbec nejteplejším měsícem v roce. Dovolenou nicméně komplikují velice časté přeháňky.

Počasí v červenci a srpnu začíná být oproti červnu a květnu typické spíše vytrvalejšími, ale méně častými dešťovými srážkami. Přestože teplota moře roste k ročnímu maximu 31°C, deště mohou dovolenou znepříjemnit.

 

Počasí na podzim

Září na Kubě je stále velice teplé, ale také deštivé. Zářijové počasí je nepříjemné především začátkem sezony hurikánů a tornád.

Počasí v říjnu na Kubě je podobně jako v září zrádné rizikem hurikánů a tornád. Teploty nicméně zůstávají na tropických 22 až 30°C.

Počasí v listopadu na Kubě se opět začíná uklidňovat. Přestože teploty vzduchu klesají k 22 až 27°C, vytrvalejší deště začínají být spíše vzácností a opět se dočkáme modré oblohy.

 

Aktuální počasí na Kubě naleznete zde.

Předpověď počasí na Kubě  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Kubě

 

Ve velkých městech typu Havana či Varadero fungují poměrně frekventované, ale nepříliš spolehlivé a komfortní autobusové linky, popřípadě tradičnější a ještě méně spolehlivější mikrobusy guaguas. Turisté zde tak proto nejčastěji volí pro Kubu typické taxi, která jsou pochopitelně komfortnější a rychlejší, přitom poměrně levná.

Mezi městy již fungují mnohem spolehlivější i pohodlnější autobusové linky, které většinou nabídnou i klimatizaci. Využít můžete i pomalejší vlakové spoje, z nichž nejvyužívanější je „express“, který projede celý ostrov za 13 hodin.

Alternativou za veřejnou dopravu jsou autopůjčovny. Je však třeba počítat s tím, že nabízená mají většinou to nejlepší za sebou. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

By: puyol5

 

Levné letenky na Kubu

 

Na Kubě leží dvě velká letiště v městech Havana a Varadero, z evropských metropoli se nicméně lze pohodlně dostat i na menší letiště Holguin, Santa Clara, Cayo Coco, Cayo či Santiago de Cuba. Vzhledem k poměrně frekventovaným spojům se lze z Evropy na Kubu dostat za ceny stabilně se pohybující kolem 15 000 Kč.

Díky tomu, že se Kuba těší velkém pozornosti cestovních kanceláří se na ostrov lze za slušnou cenu dostat i skrze zájezdy. Především u populárních zájezdů na last minute se přitom s cenou lze dostat i pod úroveň nákladů při cestě na vlastní pěst.

Pro sledování levných letenek na Kubu můžete použít náš vyhledávač.

 

Oblasti na Kubě

 

Baracoa

Baracoa je město ležící na východním pobřeží. Jedná se o oblíbené turistické město s památkami ze samého počátku 16. století a několika malebnými písečnými plážemi.

 

Camaguey

Camaguey je do jisté míry evropsky vzhlížející město s historickým centrem v koloniálním stylu.

 

Cayo Coco

Cayo Coco je další ostrůvek spadající pod Kubu. Náročnější dopravu na Cayo Coco však vynahrazuje nízký počet turistů, díky čemuž se zde zachoval původní korálový útes lákající především potápěče a vědce.

 

Cayo Ensenachos

Cayo Ensenachos je ostrůvek s luxusním letoviskem vyhledávaným především evropskou smetánkou. Odměnou za vyšší ceny je nicméně nádherná pláž Ensenachos nabízející velice mělké moře s písečným dnem.

 

Cayo Guillermo

Cayo Guillermo je ostrůvek ležící hned vedle Cayo Coco. Jedná se o turisty nepříliš vyhledávané místo, které však proslavuje pláž Playa Pilar často označovaná jako jedna z nejkrásnějších pláží Karibiku.

 

Cayo Largo

Cayo Largo je zřejmě nejluxusnějším letoviskem na Kubě. Jedná se o separovaný ostrůvek ležící asi 80 kilometrů od pobřeží Kuby. Ačkoliv je ostrov neveliký, hned 30 kilometrů z jeho pobřeží tvoří nádherné karibské písečné pláže.

 

Cayo Levisa

Cayo Levisa je malý ostrůvek známý především pěstováním banánů. Nachází se zde však také řada nikým nenavštěvovaných písečných pláží.

 

Cienfuegos

Cienguefos je turismem prakticky nedotčené město s typickou kubánskou atmosférou a pozoruhodným hřbitovem shromažďující těla hrdinů z bojů o kubánskou nezávislost.

 

Collentes

Collentes je přírodní park zajímavý pískovcovými skalami pokrytými bujnou vegetací. Turisty zde láká především vodopád El Nicho.

 

Granma

Granma je oblast na úpatí pohoří Sierra Maestra. Nachází se zde řada pláží s pro Kubu netypickým tmavým pískem a hlubokým dnem vhodným k plavání.

 

Guardalavaca

Guardalavaca je letovisko na severovýchodním pobřeží ostrova nedaleko města Holguin. Nacházejí se zde nádherné písečné pláže s bohatým podmořským životem. V blízkosti letoviska také leží naleziště s vykopávkami z předkolumbovské éry.

 

Guines

Guines je malé městečko ležící ve vnitrozemí nedaleko od Havany. Leží zde zajímavý kostelík San Julian.

 

Havana

Havana je hlavní a největší město na Kubě. Turisticky nejzajímavější je historická oblast Habana Vieja, ve které se nacházejí pobřežní pevnosti El Merro a San Carlos de Cabana, katedrála San Cristobal či kapitol.

 

Holguin

Holguin je moderní letovisko s tropicky vzhlížejícím okolím. Turisty zde lákají především pláže Playa Esmeralda a Pesquero, na kterých si lze vyzkoušet i koupání s delfíny.

 

Jibacoa

Jibacoa je velice rybářská vesnička sloužící během sezony jako letovisko ležící na půl cesty mezi Havanou a Varaderem. Toto městečko je oblíbené především díky korálovým útesům a bohatému podmořskému životu.

 

Maria la Gorda

Maria la Gorda je letovisko v západní Kubě, které je kromě krásných písečných pláží oblíbené i pro bohatý podmořský život, za kterým jezdí potápěči z celého světa.

 

Rafael Freyre

Rafael Freyre je městečko nedaleko Holguinu vybudované původně mezi plantážemi cukrové třtiny. Dnes se jedná o oblíbené letovisko s malebnými písečnými plážemi a bohatým podmořským životem.

 

San Clara

San Clara je město proslavené osobností Che Guevary, jehož pozůstatky jsou zde uchovány. Mimo mauzolea se zde nicméně nachází i muzeum, památníky či náměstí slavného revolucionáře.

 

Santa Maria

Santa Maria je malý ostrůvek ležící severně od pobřeží Kuby. Jedná se o jedno z nejvyhledávanějších letovisek, převážně díky překrásným písečným plážím.

 

Santiago de Cuba

Santiago de Cuba je malebné městečko ležící na jihovýchodě Kuby. Nachází se zde na seznamu UNESCO zapsaný hrad San Pedro de la Roca či historické centrum s koloniální katedrálou.

 

Trinidad

Trinidad je jedno z nejbohatších kubánských měst, nachází se zde proto nádherné neoklasicistní jádro města s kostely Svaté Trojice a San Francisco.

 

Varadero

Varadero je oblíbené turistické letovisko ležící na severním pobřeží nedaleko Havany. Jedná se o město bez zajímavější historie, nicméně okolí města je zdobené nádhernými písečnými plážemi a mořskými jeskyněmi

 

Vinales

Vinales je krasové údolí ležící na západě Kuby a stejnojmenné městečko, podle kterého se údolí jmenuje.

 

Zapata

Zapata je poloostrov na jižním pobřeží Kuby, který je zároveň považován za největší mokřad v Karibiku. Jedná se o chráněnou oblast s výskytem krokodýlů a vzácného vodního ptactva, v roce 1961 se zde poté v zátoce Sviní konala slavná invaze.

 

Jazyk a pár základních frází

 

Úředním jazykem na Kubě je španělština. Zatímco v turistických městech typu Varadero, Havana či Santiago de Cuba nebudete mít větší problémy domluvit se anglicky, převážně ve vnitrozemí je často problém najít Kubánce ovládajícího nějaký ze světových jazyků.

Pár základních frází:

Ahoj – Hola (ola)

Dobrý den – Buenos días (Buenos díaz)

Dobrý večer – Buenas tardes

Dobrou noc – Buenas noches (Buenas nočes)

Na shledanou – Adiós

Tak zatím – Hasta luego (asta luego)

Dnes – Hoy (ój)

Zítra – Maňana (Maňana)

Děkuji – Gracias (Grasiás)

Prosím – Por favor (Por favór)

Není zač – De nada (De nadá)

Promiňte – Perdone

Ano – Sí

Ne – No

Nerozumím vám – No te entiendo (Nóte entiendo)

Můžete/můžeš mi to prosím zopakovat? – ¿Puede/Puedes repetir por favor?

Mluvíte anglicky? – Habla Inglés (Abla Ingléz)

 

Mapa ostrova Kuba

 

 

Kuba
Štítky:    

1 komentář u „Kuba

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!