Průvodce zdarma – Bombaj

Průvodce zdarma – Bombaj

Bombaj je hustě obydlená metropole ležící na západním pobřeží Indie. Jedná se o turisticky jedno znejatraktivnějších indických měst, a to především díky četným architektonickým skvostům zdob britského kolonialismu.

<

Jak se dostat zletiště?

Mumbai’s Chhatrapati Shivaji International Airport

Zhruba 30 kilometrů od Bombaje vzdálené Mumbai’s Chhatrapati Shivaji je nevytěžovanějším letištěm vIndii. Pokud cestujete zEvropy, snejvětší pravděpodobností skončíte svůj let na terminálu č. 2.

Taxi

Turistům cestujícím poprvé do Indie se doporučuje využít pro cestu zletiště taxislužeb. Za taxi zletiště do centra města zaplatíte kolem 600 INR, což je přibližně 220 Kč. Pro co největší bezpečí se vyplatí koupit si předplacený kupón na taxi, který lze pořídit vjakékoliv kanceláři na letišti. Sním pak máte jistotu, že vás taxikář neošidí.

Autobusové spojení

Alternativou za taxi jsou autobusové linky 337 a 308 mířící směrem na Andheri Station. Odsud je poté třeba cestovat buď modrou, nebo červenou a následně spřestupem zelenou linkou metra až do centra města. Při cestě je nicméně třeba brát vpotaz, že modrou linkou budete projíždět skrze Dharavi – největší asijský slum. Jízdné poté nicméně vyjde na cca 30 INR.

Ubytování vBombaji

Bombaj je městem plným kontrastů a ubytování tak není žádnou výjimkou. Zatímco nejlevnější hostely nabízející naprostý základ pořídíte od 100 Kč na noc, za ceny kolem 750 Kč můžete od pokoje očekávat evropský standard.

Doprava vBombaji

Páteří veřejné dopravy vBombaji je systém tří železničních linek rozdělených podle barev na modrou, červenou a zelenou linku. Soupravy jsou rozděleny na první a druhou třídu, přičemž jízda vdruhé třídě vás vzávislosti na vzdálenosti vyjde řádově na jednotky či desítky rupií, ale budete muset čelit nekonečným davům spolucestujících. Turistům se tak doporučuje zakoupit jednodenní jízdenku do první třídy, která stojí 275 rupií. Mimo dopravních špiček je železnice poměrně spolehlivým a rychlým způsobem dopravy, výhodou je i to, že železniční linky fungují od 4:00 do 1:00.

Alternativou za železnici je od roku 2014 metro, které projíždí celkem 12 stanicemi na trase

Versova, D.N. Nagar, Azad Nagar, Andheri, Western Express Highway, .J.B. Nagar, Airport Road, Marol Naka, Saki Naka, Asalpha, Jagruti Nagar and Ghatkopar

Metro funguje od 5:35 do 23:12 a jízdenky vyjdou vzávislosti na ujeté vzdálenosti na 10 až 40 rupií. Kvůli mírně vyšší ceně tak metro není natolik vytížené jako druhá třída železničních linek, stále je však pro evropské turisty bezpečnější využívat první třídu železnice.

Pokud si nevystačíte smetrem ani železnicí, ale nechcete utrácet za taxi, můžete se ještě obrátit na autobusové linky. Ty zajíždějí téměř kamkoliv a scelodenním jízdným za 70 rupií je lze považovat za velice levné. Do autobusů se zpravidla vstupuje zadními dveřmi, a naopak se vystupuje vepředu.

By: Jorge Láscar

Jak ušetřit na pobytu?

Výhodou Bombaje je to, že ubytování, jídlo a případné vstupné do památek je velice levné. Spíše než na způsoby jak ušetřit se tak vyplatí zaměřit se na způsoby jak se nenechat vruchu velkoměsta okrást.

Při cestování se proto raději vyhněte ranním a večerním špičkám, a pokud nechcete utrácet za taxi, tak si alespoň zaplaťte první třídu vželezničních spojích. VBombaji se taktéž nachází Dharavi – největší slum vAsii, a je tak vhodné na to brát zřetel a této čtvrti se dostatečným obloukem vyhnout.

Památky vBombaji

Brána Indie

Brána Indie je 26 metrů vysoká brána postavená na počest návštěvy krále Jiřího V. počátkem 20. století. Jedná se o první stavbu viděnou při cestě od přístavu a také rušné místo, které díky pouličním umělcům a prodavačům suvenýrů připomíná cirkus.

By: garbyal

Elefanta

Elefanta je systém jeskyní na ostrově Elefanta nedaleko bombajského přístavu. Vtamních jeskyních vroce 1987 zapsaných na seznam UNESCO se nacházejí malby, rytiny a sochy bohu Šivovi, jemuž jsou jeskyně zasvěceny.

By: Christian Haugen

Národní park Sanjay Gandhi

Národní park Sanjay Gandhi je oblast na předměstí Bombaje. Jedná se o hustý lesní porost, který vsobě ukrývá archeologické naleziště Kanheri či chrám Trimurti. Mimo to je park vyhledávaný pro bujarou floru a faunu, je zde možno spatřit divoké leopardy a byl zde spatřen i bengálský tygr.

Chrám Siddhivinayak

Siddhivinayak je pompézní chrám zasvěcený hinduistickému bohu Ganéšovi. Původně skromný chrám je dnes zevnitř vysázený zlatem, vjeho centru se poté nachází mohutná socha Ganéši.

Nádraží čhatrapatiho Šivádžího

Nádraží čhatrapatiho Šivádžího je stále činné vlakové nádraží a nejžárnější příklad koloniální viktoriánské gotiky. Nádraží bylo původně vystaveno na počest královny Viktorie, nicméně vroce 1996 bylo přejmenováno po maráthském válečníkovi čhatrapatim Šivádžím.

Haji Ali Dargah

Hali Ali Dargah je mešita skatakombami rozkládající se na ostrůvku vjižní části Bombaje. Stavba je unikátním příkladem Indo-Islámské architektury a je spojena spříběhem o dvou zakletých milencích, kteří spočívají vhrobu pod mešitou.

By: jensimon7

Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya

Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya je monumentální palác vystavený nedaleko Brány Indie vroce 1922 na oslavu příjezdu tehdejšího prince Jiřího V.. Dnes je palác sídlem hlavního bombajského muzea, mapující pestré indo-islámské dějiny vokolí Bombaje.

Mount Mary Church

Basilika sv. Marie je nejvýznamnější katolickou stavbou vBombaji. Budova postavená za pomoci britských architektů byla otevřena vroce 1760 a slouží jako místo oslav narození Panny Marie.

Chrám Mahalaxmi

Mahalaxmi je slavný chrám ležící ve stejnojmenné čtvrti Bombaje. Chrám byl postaven vroce 1831 bohatým kupcem a je zasvěcen bohyni Lakšmi.

Pagoda Vipassana

Vipassana je meditační hala na bombajském předměstí Gorai. Hala zdobená zlatou pagodou byla otevřena vroce 2009 a souží jako monument míru a harmonie. Vnitřek síní je zdoben barmskými ornamenty jako projev díků státu Barma za uchování tradic učení Vipassana.

By: Francisco Antunes

Program na jeden den

8:00 – 9:30 – prohlídka paláce Chhatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya

9:30 – 10:00 – přesun knádraží čhatrapatiho Šivádžího

10:00 – 11:00 – prohlídka nádraží

11:00 – 12:30 – přesun ka prohlídka Brány Indie

12:30 – 13:30 – přesun vlakem kmešitě Haji Ali Dargah

13:30 – 15:00 – prohlídka mešity

15:00 – 16:30 – prohlídka přilehlého chrámu Mahalaxmi

16:30 – 17:00 – přesun kchrámu Siddhivinayak

17:00 – 18:30 – prohlídka chrámu

9:00 – 11:00 – prohlídka jeskyní na ostrůvku Elefanta

11:00 – 12:30 – přesun přívozem a vlakem do čtvrti Goraj

12:30 – 14:00 – prohlídka pagody Vipassana

14:00 – 14:30 – přejezd vlakem krezervaci Sanjay Gandhi

14:30 – 17:30 – prohlídka přírodního parku