Nádherné pláže s jemným bílým pískem, do ruda zbarvená skaliska vysokých hor ve vnitrozemí, historická města i odkaz slavného dobyvatele a císaře Napoleona Bonaparte – tak lze ve stručnosti charakterizovat středozemní ostrov Korsika. Tento francouzský ostrov se i díky nejmenší hustotě zalidnění v Evropě pyšní neuvěřitelně pestrou a panensky nedotčenou přírodou, která uchvátí každého cestovatele.

Základní informace

Korsika je součástí Francie, pro vstup na území ostrova je proto třeba pouze platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1EUR = 27,15 kurz platný k 25.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 17

Záchranná služba: 15

Hasiči: 18

Na Korsice se využívají elektrické zásuvky s napětím 220V, které jsou kompatibilní s těmi našimi.

Ať už cestujete k moři, do hor nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Korsiku

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Korsice

 

Korsika je pro dovolenou s dětmi skvělou destinací. Ostrov je bezpečný, počasí není ani během letních měsíců příliš horké a tamní pláže jsou většinou písečné a s dobrým přístupem k vodě. Zřejmě nejoblíbenějším letoviskem mezi rodinami s dětmi je Soleranza, právě na Korsice však s výběrem letoviska prakticky nejde udělat chybu.

 

Dovolená se psem na Korsice

 

Korsika je pro dovolenou se psem výbornou volbou. Tamní obyvatelé jsou ke psům poměrně tolerantní a neměli byste tak narazit na problémy s ubytováním nebo v restauracích. Co se pláží týče, platí sice jistá omezení, oproti drtivé většině přímořských letovisek je však Korsika ke psům velice tolerantní. Se svým čtyřnohým přítelem tak můžete navštívit i městské pláže v Ajacciu či Bastie či věhlasné pláže kolem Ile Rousse.

 

Korsika jako dovolená pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Korsika je destinace, do které jsou velice často vypravovány právě zájezdy pro klientelu 55+. Důvod je jednoduchý, Korsika totiž nabízí nádherné pobřeží, klidná vinařská městečka i hornaté vnitrozemí. Pro klidnou relaxační dovolenou u moře s občasnými výšlapy či ochutnávkami vína je tak Korsika naprosto ideální destinací.

 

Noční život na Korsice

 

Prakticky všechna městečka na Korsice nabízejí klidné posezení u večeře se sklenkou vína ve vinném sklípku. Vyloženě noční kluby, bary a diskotéky poté najdete ve větších městech jako Ajaccio či Bastia, což jsou destinace oblíbené především mezi mladými lidmi. Luxusní kluby pak poté najdete také v Calvi, počítat však musíte s tím, že toto město je výrazně dražší než zbytek Korsiky.

 

Nákupy na Korsice

 

Nákupních center je na Korsice poskrovnu, vybírat si však můžete z velice široké škály drobných boulangerií a patiserií s výborným pečivem a francouzskými sladkostmi. Ve větších městech poté najdete i supermarkety, které se však soustřeďují spíše na potraviny a oblečení či další módní doplňky tak pořídíte výhradně ve velkých městech jako Ajjacio či Bastia. Velice oblíbené jsou pak tradiční dopolední trhy, které se konají v Ajacciu, L´Ile Rousse, Bastie a Proprianu.

Otevírací doba obchodů se většinou pohybuje od 8 do 19 hodin, o nedělích má většina obchodů zavřeno.

 

Ceny na Korsice

 

Restaurace jsou na Korsice podstatně dražší než u nás, za hlavní chod v restauraci zaplatíte kolem 20€. Dražší je i pivo, třetinka vás vyjde cca na 3€, naopak sklenku vína pořídíte už za 2€.

Podstatně vyšší jsou i ceny v supermarketech, kuřecí maso začíná na 10€/kg a cena za kilo hovězího šplhá až k 30€. Dražší je i zelenina, kilo rajčat stojí kolem 3,50€ a brambory vyjdou na 1,3€/kg. Naopak levnější je francouzské pečivo, klasická bageta většinou stojí pod 1€. Ovoce či francouzské víno je pak na Korsice zhruba za stejnou cenu, kvalita je však daleko vyšší.

 

Ubytování na Korsice

 

Ubytování na Korsice je relativně drahé, standardně vybavený pokoj většinou nepořídíte pod 1500 Kč na noc. Alternativou jako levné ubytování na Korsice jsou však kempy, kterých je na Korsice dostatek. V nich lze přespávat ve stanu, karavanu či případně chatkách. Nabídka ubytování na Korsice je velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Alternativou za klasický booking je pak služba Airbnb, přes kterou lze zajistit ubytování přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Korsice

 

Ajaccio

Ajaccio je hlavní a také největší město Korsiky. Turisticky je město atraktivní především jako rodiště Napoleona Bonaparte, spatřit zde můžete jeho rodný dům Casa Bonaparte nebo katedrálu Notre-Dame, kde byl slavný vojevůdce pokřtěn. Kromě slavného rodáka je Ajaccio proslavené také fotbalovým klubem a významným přístavem, z něhož dennodenně vyjíždějí lodě do Marseille, Toulonu či Nice.

 

Bastia

Bastia je větší město na severu ostrova, pro které je typická prakticky absolutní absence dešťových srážek. Dominantou města je citadela ve čtvrti Terra Nova stojící vedle fotogenického přístavu Vieux Port. Srdcem města je poté náměstí sv. Mikuláše se sochou Napoleona, v historickém centru se poté nachází i bývalý palác janovské vlády, guvernérský palác či dům, ve kterém vyrůstal Victor Hugo.

 

 

 

Bonifacio

Bonifacio je město založené toskánskými šlechtici. Dominantu města tvoří citadela postavena Janovany, ze které do města vedou schodiště Rastello a  sv. Rocha. Na západní straně citadely se poté nachází gotický kostel sv. Dominika, v historickém centru navíc najdeme kostel sv. Marie s nedalekým akvaduktem.

 

Lavezzi

Lavezzi je malý ostrůvek s vápencovým podložím, na který se lze dostat z přístavu v Bonifaciu. V okolí ostrova se nacházejí jedny z posledních korálů ve Středozemí, oblast je tak velice populární mezi potápěči.

 

By: Jean-Baptiste Bellet

 

 

Porto

Porto je záliv a stejnojmenné město vyhledávané především kvůli staré janovské strážní věži. Na hlavní třídě Route de la Marine pak najdete i dostatek kaváren a obchůdků. Nedaleko Porta se navíc nachází hora Capo d´Orto s 1294 metry nad mořem, ze které je nádherný výhled na město a moře.

 

Piana

Piana je menší městečko nedaleko západního pobřeží. Samotné město je zajímavé spíše jen typickým ostrovním kostelíkem, nedaleko Piany se však nachází světoznámá rezervace Les Calanches s unikátními rudými granitovými skalisky.

 

Tipy na jednodenní výlety po Korsice

 

 1.Den – Bonifacio a ostrov Lavezzi

 

Jednodenní výlet po krásách jižního pobřeží Korsiky začneme v přímořské městu Bonifacio. Za dopoledne si stihnete vyšlápnout schodiště Rastello k citadele a prohlédnout si historické centrum města s kostely sv. Marie a sv. Dominika. Zpět se můžete vydat přes schodiště krále aragonského směrem k moři, podél něhož se dostanete až k městskému přístavu. Právě odsud si po obědě můžete dopřát půldenní výlet na ostrov Lavezzi. Plavby lze zako

upit i těsně před odplutím přímo v přístavu, ceny se pohybují mezi 20 a 30 €. Na ostrově Lavezzi se poté nabízí fyzicky náročnější výlet po vápencových útesech, určitě si ale také vyhraňte čas na koupání či šnorchlování v křišťálově čistých vodách.

 

2. Den – Porto a Piana

 

Při cestě na západní pobřeží nesmíte vynechat přístavní město Porto. Za prohlídku stojí jak janovská věž, tak i zajímavý přístav s obchůdky a promenádou Route de la Marine. Po dopolední prohlídce Porta zamiřte jihozápadně do města Piana, kde lze nechat auto a pěšky se přesunout do oblasti Calanches. Procházkou přes unikátní skalnaté útvary na pobřeží i pevnině pak strávíte zbytek odpoledne.

 

 

 

3. Den – Ajaccio a mys Parata

 

Téměř celý den vám zabere prohlídka hlavního města Ajaccio. Za dopoledne stihnete obejít městskou citadelu, kostel sv. Erasma a katedrálu Notre Damme. Po obědě poté zamiřte k rodnému domu Napoleona Bonaparte. Po stopách francouzského vojevůdce poté zamiřte i do Napoleonského muzea a prohlídku Ajaccia završte v kapli Chapelle imperiale.

Večer po prohlídce Ajaccia si určitě dopřejete ještě cca půl hodinovou procházku k mysu Parata. Dopřát si zde můžete romantické završení dne u západu slunce nad tamní janovskou věží a ostrovy Sanguinaires.

 

4. Den – Bastia a St. Florent

 

Výlet po severních krásách Korsiky začněte v městě Bastia. Prohlídku města začněte na náměstí sv. Mikuláše s turisty často navštěvovanou sochou Napoleona. Odsud pokračujte přes historické centrum k paláci janovské vlády a guvernérskému paláci. Po obědě pak prohlídku města Bastia zakončete u monumentální citadely ve čtvrti Terra Nova stojící vedle historického přístavu Vieux Port.

Zbytek dne poté strávíme v nedalekém přístavním městě St. Florent s luxusním přístavem plným jachet. Kromě přístavu připomínajícímu slavné Saint Tropez nevynechejte ani prohlídku pisánské katedrály Nebbio.

Pláže na Korsice
                    

Drtivá většina pláží na Korsice je pokryta jemným světlým pískem. Na pláže nejznámějším letoviskem na Korsice je jednoznačně Porto Vecchio s překrásnou pláží Palombaggia oceněnou Modrou vlajkou.  V okolí dalšího letoviska jižní Korsiky Bonifacia se poté nacházejí také další oblíbené pláže Rondinara a Santa Giulia připomínající Karibik.

Pro Korsiku trochu netradiční, ale o to více romantické pláže s černými oblázky poté najdete v zátoce Porto, kde jsou jednotlivé pláže ukryty v útesech a poskytují tak větší soukromí.

 

 
 
Počasí na Korsice

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Korsice je velice deštivé a na tamní poměry i chladné. Teploty se pohybují od 4 do 13°C, což je sice dostatečné pro příjemné prozkoumávání vnitrozemí, na koupání v moři je však třeba ještě si pár měsíců počkat.

 

Počasí v lednu a únoru na Korsice lze charakterizovat velice podobně. Teploty se až do začátku jara pohybují mezi 3 a 13°C, přičemž je třeba počítat s četnými a poměrně vytrvalými dešti.

 

Počasí na jaře

V březnu sice stále prší stejně často jako během zimy, srážky však již zdaleka nejsou tak intenzivní a vytrvalé. Pro teploty v březnu na Korsice je typický velký kontrast, zatímco ráno se teploty pohybují kolem 4°C, po poledni dosahují v průměru 15°C.

Počasí v dubnu na Korsice je typické pokračujícím trendem stále méně intenzivních srážek. Teploty vzduchu na Korsice dubnu stoupají na 7 až 17°C, což stále ještě není zcela optimální pro koupání v moři.

Počasí na Korsice v květnu je již poměrně teplé, přes den se teploty ve stínu pohybují mezi 11 a 21°C. Oproti předešlým měsícům se tak již konečně lze smočit v moři, jehož teplota se pohybuje kolem solidních 18°C.

 

Počasí v létě

V červnu je počasí na Korsice typické velice častými, ale také krátkými přeháňkami a vysokými teplotami mezi 14 a 25°C. Teplota moře dosahuje příjemných 22°C a nic tak nebrání užít si na Korsice příjemnou dovolenou u moře.

Počasí v červenci a srpnu na Korsice je s teplotami mezi 17 a 27°C nejteplejší z celého roku. Teplota moře přes letní prázdniny na Korsice dosahuje 24°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na Korsice je stále poměrně slunné s teplotami mezi 14 a 24°C. Teplota moře v září na Korsice se stále pohybuje kolem příjemných 24°C, naskytují se tedy optimální podmínky pro dovolenou u moře.

V říjnu je počasí na Korsice stále teplé s teplotami mezi 12 a 21°C. Moře zůstává vyhřáté na 23°C, jediným neduhem říjnového počasí jsou však častější přeháňky.

Počasí v listopadu na Korsice je již opět velice deštivé s teplotami mezi 7 a 17°C. Moře však zůstává vyhřáté na 19°C, i během listopadu se tak najde pár dní vhodných pro koupání v moři.

 

Aktuální počasí na Korsice naleznete zde.

Předpověď počasí na Korsice na dalších 10 dní naleznete zde.

 

 

Doprava po Korsice

 

Prakticky každý cestovatel, který kdy navštívil Korsiku, vám doporučí vypůjčit si na místě automobil. Jedině tak lze za rozumnou dobu projet co nejvíce z celého ostrova. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

Bez auta budete na Korsice odkázáni na ne příliš spolehlivou veřejnou dopravu. Ta se skládá z nepříliš přehledných autobusových linek a železnice. Autobusové linky projíždějí především po východním a západním pobřeží ostrova, cesta s nimi je však často zdlouhavá.

Železnice na Korsice spojuje skrze horský masiv Vizzavona města Ajaccio a Bonifacio. Nedostanete se s ní tak po celém ostrově a navíc budete muset počítat s vyššími cenami, odměnou vám však budou čisté spolehlivé vlaky projíždějící nádhernou panoramatickou krajinou.

 

Levné letenky na Korsiku

 

Ačkoliv je Korsika poměrně malý ostrov, leží zde hned tři významná letiště. Letiště Calvi na severu ostrova je dobře dostupné především z Německa. Aerolinky Air Berlin a Germanwings provozují lety z Dusseldorfu a Bonnu. Za zpáteční letenku s předstihem poté zaplatíte kolem 3500 Kč, což částečně vykompenzuje delší cestu do přeci jen hůře dostupných německých měst.

Nedaleko Calvi se nachází taktéž letiště Bastia, kam létají Eurowings a Volotea. Na letiště Bastia se lze pohodlně dostat z nedaleké Vídně, či hůře dostupného Štrasburku. Zpáteční letenky z Vídně poté vyjdou kolem 3000 Kč, letenky ze Štrasburku dokonce i o pár stovek levněji. Právě ze Štrasburku se poté s Voloteou dostanete i na letiště Ajaccio na jihu ostrova, ceny se však pohybují spíše kolem 4000 Kč za zpáteční let.

Pro sledování levných letenek na Korsiku můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska a další zajímavé oblasti na Korsice

 

Ajaccio

Ajaccio je hlavní a také největší město Korsiky. Turisticky je město atraktivní především jako rodiště Napoleona Bonaparte, spatřit zde můžete jeho rodný dům Casa Bonaparte nebo katedrálu Notre-Dame, kde byl slavný vojevůdce pokřtěn. Kromě slavného rodáka je Ajaccio proslavené také fotbalovým klubem a významným přístavem, z něhož dennodenně vyjíždějí lodě do Marseille, Toulonu či Nice.

 

Bastelicaccia

Bastelicaccia je malé městečko nedaleko Ajaccia plné kontrastů. Vedle tradičních zemědělců vyrábějící vyhlášené sýry si v této oblasti stále více movitých obyvatel z pevninské části Francie staví luxusní vily.

 

Bastia

Bastia je větší město na severu ostrova, pro které je typická prakticky absolutní absence dešťových srážek. Dominantou města je citadela ve čtvrti Terra Nova stojící vedle fotogenického přístavu Vieux Port. Srdcem města je poté náměstí sv. Mikuláše se sochou Napoleona, v historickém centru se poté nachází i bývalý palác janovské vlády, guvernérský palác či dům, ve kterém vyrůstal Victor Hugo.

 

Biguglia

Biguglia je malé městečko nedaleko města Bastia. Nachází se zde oblíbený kemp s nedalekou písečnou pláží lemovanou borovým hájem.

 

Bonifacio

Bonifacio je město na jižním cípu Korsiky. Dominantou města je citadela postavená Janovany, ze které vedou historická schodiště Rastello, sv. Rocha a Roi d´Aragon směrem do města a k moři. V historické části města se poté nacházejí románský kostel sv. Marie a gotický kostel sv. Dominika.

 

Borgo

Borgo je město nedaleko Bastie. V roce 1768 se zde udála významná bitva, kde Korsičané porazili francouzskou armádu. Dnes je Borgo vyhledávané především pro písečné mořské pobřeží a nedaleká jezera.

 

Cagnano

Cagnano je přímořské městečko rychle se svažující do přes 1000 metrů vysokých hor. Podél pobřeží se mezi útesy nachází řada skrytých písečných pláží.

 

Calenzana

Calenzana je menší městečko v horské části Korsiky. Ve městě se nachází malebný kostelík Saint Blaise, jinak je však město atraktivní spíše pro okolní přírodu.

 

Calvi

Calvi je pobřežní městečko na severu Korsiky. Dominantou města je pevnost nacházející se na mysu vystupujícího hluboko do moře. Právě u pevnosti poté začíná cca 3 km dlouhá písečná pláž.

 

Castello Di Rostino

Castello Di Rostino je jedno z nejstarších měst na Korsice. Z původních památek však již zbyl pouze historický most Ponte Novu nacházející se nedaleko centra,

 

Corte

Corte je historické město ležící mezi hornatými žulovými masivy v srdci Korsiky. Centrum města se nachází na vysokém kopci, dominantou okolí jsou proto městské hradby s pevností sloužící donedávna cizineckým legiím.

 

Cozzano

Cozzano je vnitrozemské městečko ukryté mezi vysokými vrcholy vnitrozemních hor.

 

Ersa

Ersa je oblast na severní větrné části ostrova. Vzhledem k drsnému počasí se zde nedá příliš koupat, sílu větru však již od pradávna využívají pro větrné mlýny, z nichž několik jich tu dnes stojí dodnes.

 

Ghisonaccia

Ghisonaccia je oblíbené letovisko na východním pobřeží Korsiky. Podél letoviska se táhne dlouhá písečná pláž vedoucí až k městu Ventuseri.

 

Ghisoni

Ghisoni je region v jižní části vnitrozemí Korsiky. Jedná se o převážně hornatou oblast, v zimě se jedná o jeden z nejnavštěvovanějších skiareálů na Korsice.

 

Grosseto-Prugna

Grosseto-Prugna je oblast na jihozápadu Korsiky typický množstvím opuštěných strážných věží a hradů.

 

L´Ille Rousse

L´Ille Rousse je zřejmě nejoblíbenější letovisko na Korisce. Jedná se o přístav založený v roce 1758, podél něhož se táhnou v létě turisty obléhané pláže se světlým a jemným pískem.

 

Levie

Levie je vnitrozemní oblast na jihu Korsiky typická vysokými skalnatými výběžky.

 

Lumio

Lumio je letovisko na severozápadním pobřeží Korsiky. Oblast je vyhlášená velice dlouhými a širokými písečnými plážemi vhodnými i pro vodní sporty.

 

Ostrov Lavezzi

Lavezzi je menší ostrůvek nedaleko Korsiky. Jedná se o jedno z vůbec posledních míst ve Středozemí, kde se vyskytují korálové útesy sloužící jako domov pro želvy, kanice, žraloky, delfíny a nespočet dalších mořských druhů.

 

Purcaraccia

Purcaraccia e kaskádovitý systém vodopádů nedaleko jezera Lac de Bastani.

 

Piana

Piana je systém skalisek z červeného porfytu rozkládající se nad zátokou Porto.

 

Porto-Vecchio

Porto Vechcio je oblíbené středisko s písečnou pláží na jihu ostrova. Kromě toho se však jedná o vyhlášenou vinařskou oblast, přímo ve městě pak najdete i starobylou pevnost.

 

Propriano

Propriano je středně velké turistické městečko na jihozápadě Korsiky. Nachází se zde pěkná promenáda s tržištěm, kousek za městem pak najdete i solidně vybavenou písečnou pláž.

 

Prunelli di Fiumorbo

Prunelli di Fiumorbo je kanton na samotném jižním cípu Korsiky. Jedná se o oblast plnou vyhlášených letovisek, tamní pobřeží je totiž pokryto jemným bílým pískem.

 

Saint Florent

Saint Florent je moderní letovisko s písečnými plážemi a přístavem pro jachty. Město často přezdívané jako Malé Saint Tropez se však může pyšnit i starobylou katedrálou Nebbio z dob pisánské nadvlády.

 

San Lorenzo

San Lorenzo je vnitrozemní kopcovitá oblast ve středu ostrova, která je oblíbená především mezi příznivci horských kol a cyklistiky obecně.

 

San-Soleranza

San Soleranza je oblíbené letovisko na jihu ostrova na takzvaném Perlovém pobřeží.  U města se nachází dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do moře, kterou si oblíbily především rodiny s dětmi.

 

Sartene

Sartene je malebné městečko nedaleko jihozápadního pobřeží Korsiky. Historické centrum města je soustředěno kolem náměstí Place de la Liberation s kostelem Sainte Marie, odkud vedou křivolaké uličky s četnými vinnými sklípky.

 

Ventiseri

Ventiseri je obec na jihovýchodě Korsiky. Najdete zde prastaré ruiny pevnosti Caosina i několik malebných písečných pláží.

 

Zonza

Zonza je bohatá obec ve vnitrozemí ostrova proslulá jako sídlo sultánů a bohatých obchodníků. V blízkém okolí Zonzy se nachází socha Notre-Damme-des-Neiges umístěný na skalnatém masivu a vodopády Piscia di Gallu.

 

Jazyk na Korsice

 

Úředním jazykem na Korsice je francouzština, místní mezi s sebou však častěji mluví korsičtinou, a tak jsou cedule a nápisy většinou dvojjazyčné. Anglicky sice místní poměrně rozumějí, ale bez alespoň základní snahy o to navázat rozhovor ve francouzštině se většinou již z principu potkáte s nepořízenou.

Základní fráze:

Ahoj – Salut (Salu)

Dobrý den – Bonjour (bonžůr)

Dobrý večer – Bonsoir (bonsoa)

Na shledanou – Au Revoir (ó revoa)

Ano – Oui

Ne – Non

Děkuji – Merci (mersí)

Není zač – De rien (de rián)

Promiňte – Excusez moi (excuzé moa)

Prosím – S´il vous plait (sil vu plé)

Nemluvím francouzsky – Je ne parle pas francais (že ne parl pa francé)

Mluvíte anglicky? – Parlez vous anglais? (párle vu anglé?)

 
Mapa Korsiky

 

Foto: Kristian Strobech

Korsika
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!