Ačkoliv je Evia po Krétě hned druhým největším řeckým ostrovem, zdaleka není turismem natolik dotčena, jako jiné řecké ostrovy. Tento ostrov táhnoucí se podél Attiky tak nabízí ideální podmínky k poklidné dovolené bez davů turistů, zato s křišťálově čistým mořem a nádhernými oblázkovými plážemi.

Základní informace

Evia neboli Euboia je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova je proto třeba pouze platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1EUR = 27,15 kurz platný k 25.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Na Evie se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Eviu

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Evie

 

Rodiny s dětmi tvoří důležitou klientelu cestovních kanceláří mířících na ostrov Evia. Největší atrakcí je tamní klid a přeci jen i nižší počet zahraničních turistů. Na druhou stranu je také třeba počítat s tím, že úroveň služeb může být mírně nižší než ve vyhlášených dovolenkových destinací, jako je Kréta, Korfu či Zakynthos. Pro vyloženě malé děti do 2 let navíc nejsou příliš vhodné tamní pláže tvořeny povětšinou oblázky.

 

Na Eviu se psem

 

Podobně jako na mnoha dalších řeckých ostrovech je i zde menší problém s toulavými psy. Tamní obyvatelé tak zejména ke větším plemenům nepřistupuji vždy příliš vřele, na druhou stranu však i zde naleznete ubytování či restaurace, kde vás rádi uvítají i se psem. Co se pláží týče, většinou budete muset počítat s omezením. Speciálně se psem se tak velice vyplatí pronajmout si auto a vyjíždět na odlehlejší pláže, na kterých neplatí zákaz vstupu se psy.

 

Evia jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Evia je pro turisty oproti dalším řeckým ostrovům jako Kréta, Korfu či Rhodos velkou neznámou, pro klidnou dovolenou na nádherných řeckých plážích, na kterých se nebude mačkat hlava na hlavě je tak Evia ideální destinací. Díky léčivým termálním pramenům u města Ediposos navíc můžete zpestřit dovolenou u moře některou z mnoha tamních léčivých procedur.

 

Noční život na Evie

 

Evia je považována za poměrně klidný ostrov, i zde se však najdou místa s vysokou koncentrací barů či diskoték. Největším centrem nočního života na ostrově je město Chalkida, které jako největší město poskytuje také největší počet nočních klubů a barů. Přes hlavní sezonu poté také vzniká řada plážových barů v letoviscích jako Alykes, Pefku či Kymi. Mimo hlavní sezonu však ostrov navštěvují spíše Řekové, a tak zde v tuto dobu spíše než noční kluby a bary potkáte otevřené tradiční hospůdky a restaurace.

 

Nákupy na Evie

 

Větší supermarkety a dobré podmínky k pochůzkám po obchodech naleznete výhradně ve větších letoviscích, jako je Pefku či Kymi. Prakticky v každém letovisku však najdete řadu stánků, ve kterých lze nakoupit tamní suvenýry jako džemy, med či olivový olej. Co se potravin týče, ve většině měst se minimálně jednou do týdne pořádají trhy, kde lze pořídit tamní ovoce a zeleninu, či ochutnat tradiční ostrovní pokrmy jako špenátové koláče či baklavu.

 

Ceny na ostrově Evia

 

Ceny v restauracích na ostrově Evia jsou na středoevropské poměry poměrně vysoké. Hlavní chod vyjde cca na 12€, třetinka piva či sklenka vína pak zhruba na další 3€. Co se obchodů týče, nejlevněji pořídíte tropické ovoce a citrusy, které jsou obecně o trochu levnější než u nás. Zbytek potravin jako maso, mléko, vejce, mléčné výrobky či pečivo je však cca o 20% dražší než v tuzemských obchodech.

 

Ubytování na Evie

 

Převážně podél pobřeží ostrova se nachází řada hotelů a apartmánových domů, nabídka ubytování nicméně není tak rozsáhlá jako na dalších řeckých ostrovech. Oproti tomu je však ubytování na Evie poměrně levné, za slušně vybavené studio na kraji sezony nemusíte zaplatit více jak 600 Kč, mnohdy i se snídaní v ceně. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Nepříliš rozvinutý turistický ruch na Evie má za následek také to, že se zde nevyskytují prakticky žádné hostely. Alternativou jako levné ubytování na Evie však zůstává služba Airbnb, přes kterou lze pronajmout pokoje, apartmány či celé domy přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po ostrově Evia?

 

Athény

Díky mostu v Chalkidě je Evia skvěle propojená s nedalekou řeckou metropolí Athény. Právě zde se nachází slavný Parthenón zasvěcený bohyni Athéně, kde v minulosti stála monumentální socha Athény ze zlata a slonoviny, ale najdeme zde i další budovy jako chrám Athény Niké, Eleusinion, Erechtheion a mnoho dalších antických budov. Vstup do areálu stojí 12€, případné další prohlídky a návštěvy menších muzeí se platí zvlášť.

 

By: Kristoffer Trolle

 

Chalkida

Chalkida je největší a turisticky také nejatraktivnější město ostrova. Turisty láká především městská pevnost s nádherným výhledem na město i pobřeží. Ikonický je pak také „červený dům“ Kokkino Spiti sloužící jako administrativní sídlo z dob německé okupace. Ze sakrálních památek je pak v Chalkidě nejznámější katedrála Aghios Dimitrios a Turecká mešita ze 17. století. Velice zajímavý je pak také most Negroponte spojující Eviu s pevninou.

 

Edipsos

Edipsos je přímořské město vyhlášené termálními prameny, díky nimž je Edipsos již od starověku významným lázeňským městem. V tamních lázních se léčila řada osobností od Aristotela po Winstona Churchilla. Město jako samotné však nabízí víc než jen samotné lázně, prohlédnout si zde můžete kláštery Agios Georgios, Chrisovalandous či Lihadonisia. Nedaleko města se pak nacházejí také pláže Riviera, Agios Nikolaos a Ilia.

 

Eretria

Eretria je starověké město ležící na jihozápadě ostrova nedaleko hory Kastelli. Nacházejí se zde zbytky antického města s velice zachovalým Mozaikovým domem, nekropolí a Apollónovým chrámem. Velikou zajímavostí je také zachovalé divadlo s unikátním systémem podzemních chodeb. Kompletní město je poté obklopeno relativně zachovalými hradbami.

 

Prokopi

Prokopi je malé městečko zajímavé výhradně kostelem Agios Ioannis o Rossos. Právě sem totiž z daleké Rusy doputoval světec Agios Ioannis, který zde byl zajat Tatary. I přes kruté mučení světec odmítl přijmout islám, a tak byl roku 1730 popraven. Na jeho počest zde však byl ve 20. století postaven impozantní kostel, který se stal významnou poutní křižovatkou ortodoxní církve.

 

Karystos

Karystos je na historické památky bohaté město ležící na samotném jižním cípu ostrova Evia. Nalezneme zde impozantní benátskou pevnost Bourtzi ze 13. století a benátský hrad Castello Rosso pocházející již z 11. století. Ve městě se pak nachází i malé archeologické muzeum a pravoslavné kláštery Taxiarches, Agios Georgios a Agios Mavra.

 

Tipy na jednodenní výlety po ostrově Evia

 

1.Den – Athény

Ačkoliv Athény neleží přímo na ostrově Evia, lze do nich za hodinu dojet přímým autobusovým spojem z Chalkidy, a přímo tak vybízejí k velice atraktivnímu jednodennímu výletu na pevninu.

Jednoznačně nejnavštěvovanější atrakcí na Attice je Akropole. Celodenní prohlídku můžete dopoledne zahájit prohlídkou chrámu Dia Olympského, u kterého se po poledni tvoří nekonečné fronty turistů. Před hlavním turistickým návalem na Akropoli stihnete ještě prohlídku Parthenónu, ze kterého poté zamiřte k chrámu Athény Niké. Ve zbytku odpoledne pak z těch nejslavnějších staveb stihnete ještě Eleusinion, Erechtheion či Muzeum Akropole. Na večer pak ještě stihnete kratší procházku skrz Římskou i Řeckou agoru.

 

2.Den – Chalkida a Prokopi

Další jednodenní výlet začneme v největším městě ostrova Chalkidě. Za dopoledne si stihnete projít městský hrad a pevnost, ze které lze pořídit ty nejlepší fotografie města. Poté zamiřte ke Kokkino Spiti a po obědě pokračujte k Aghios Dimitros. Poté oklikou kolem Negroponte zamiřte do vnitrozemí do Prokopi. Zde v podvečer stihnete navštívit ještě slavný kostel Agios Ioannis o Rossos.

 

3.Den – Za kulturním dědictvím Evii do měst Karystos a Eretria

 

Výlet po nejcennějších historických památkách Evii začnete nejspíše v Eretrii ležící prakticky v srdci ostrova. Během dopoledne si projděte městské hradby, pozůstatky Apollónova chrámu a slavný Mozaikový dům. Přes největší polední horka se pak můžete schovat do podzemních chodeb pod zachovalým antickým divadlem. Poté však již přejeďte jižně do Karystos, kde se z antiky najednou ocitnete v řeckém středověku. Během odpoledne si projděte muzeum a dle chuti i některý z klášterů, které většinou turistům zavírají před večerní modlitbou. Podvečer pak stravte u dominanty města – pevnosti Bourtzi, ze které si při západu slunce můžete udělat ještě procházku ke hradu Castello Rosso.

 

 

4.Den – Krásy severozápadu ostrova v Rovies a Edipsu

 

Evia je krom svých pláží vyhlášená také termálními prameny, pro poznání tamní kultury je tak naprostou nutností i potěšením navštívit nejslavnější lázeňská města. Jednodenní výlet můžete začít v malém městečku Rovies na západním pobřeží ostrova. V něm se můžete pokochat zachovalou středověkou věží, ale především také nádhernými zahradami a město obklopujícím borovým lesem. Z Rovies se po poledni přesuňte severně do termálními prameny vyhlášeného města Edipsos. V něm stojí za to projít si plážovou promenádu navazující na lázně vyhledávané již ve starověku. Po lázeňských procedurách se poté můžete odpočinout i na jedné ze tří městských pláží. Pláž Edipsos je navíc zajímavá sírou zabarvenými skalisky, ze kterých vyvěrají teplé prameny.

 

By: Agnee

 

 

Pláže na Evie

 

Pláže na ostrově Evia jsou většinou tvořeny menšími oblázky či směsí písku a oblázků. Turisty vyhledávané jsou především pláže Agia Anna a Agiocampos, které jsou považovány za jedny z vůbec nejlépe vybavených na Evie. Pokud si však chcete dopřát trochu více soukromí, vyplatí se zajet na oblázkovou pláž do městečka Rovies. Zajímavá je také pláž Mourteri nedaleko Kymi, která se svými téměř 4,5 km délky nabízí vždy dostatek prostoru a soukromí.

 

 

 

Počasí na ostrově Evia

 

Počasí v zimě

Počasí v prosinci na Evie je poměrně teplé, teploty vzduchu na Evie se během dne pohybují mezi 7 a 14°C. Zároveň jsou však časté intenzivní a časté srážky, prosinec je dokonce nejdeštivějším měsícem na ostrově.

Počasí v lednu na Evie je o trochu chladnější než v prosinci, teploty se běžně pohybují mezi 5 a 12°C. Počasí v lednu na Evie je navíc podobně jako v prosinci typické častými a vytrvalými dešťovými přeháňkami.

V únoru je počasí na Evie stejně teplé jako v lednu. Únor je však na dovolenou na Evie výhodnější v tom, že je podstatně méně deštivý než leden.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Evie je značně slunečnější i teplejší. Denní teploty se běžně pohybují mezi 7 a 16°C.

Počasí v dubnu na Evie sice s teplotami mezi 10 až 20°C může vybízet k prvnímu koupání v moři. Teplota vody v dubnu na Evie se však stále pohybuje kolem 15°C, a tak i přes příznivé teploty vzduchu zůstává koupání v moři spíše pro otužilce.

V květnu je již počasí na Evie velice příjemné s teplotami mezi 15 a 25°C. Teplota moře v květnu na Evie se pohybuje kolem 18°C, což sice ještě není úplně optimální, nicméně smočit se v moři bez problémů lze.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Evie je již velice teplé s denními teplotami mezi 20 a 31°C. Teplota vody se v červnu na Evie pohybuje kolem solidních 22°C.

Počasí v červenci a srpnu na Evie je s teplotami mezi 23 a 33°C již vyloženě horké. Teplota moře se pohybuje kolem velice příjemných 25°C, takže počasí je optimální pro letní lenošení u moře.

 

Počasí na podzim

Počasí v září na ostrově Evia je stále velice slunné teplé s denními teplotami ve stínu mezi 19 a 29°C. Teplota moře se pohybuje kolem příjemných 23°C, takže počasí je pro dovolenou u moře téměř stejně vhodné jako během hlavní sezony

V říjnu je počasí na Evie typické začátkem deštivé sezony trvající až do března. Teploty se tak pohybují mezi 15 a 24°C, teplota moře sahá k 21°C, ale dovolenou u vody vám mohou zkomplikovat přeháňky.

Počasí v listopadu je již na koupání u moře poměrně chladné. Teploty vzduchu se pohybují mezi 10 a 18°C a teplota moře je poté cca 19°C, počítat navíc musíte opět s častými přeháňkami.

 

Aktuální počasí na Evie naleznete zde.

Předpověď počasí na Evie na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Letenky na Eviu

 

Ostrov Evia se rozprostírá podél Attiky s významným letištěm v Athénách. Z něj se do větších letovisek na Evie dostanete přímým autobusovým spojem, cesta přitom cca od 45 do 90 minut. 

Do Athén se lze letecky velice levně dostat nízkonákladovým Ryanairem, který do řecké metropole vypravuje linky z Berlína a Bratislavy. Právě z těchto dvou nedalekých měst se tak lze dostat do Athén nejlevněji, při troše štěstí na ceny se lze dostat i na 1200 Kč za zpáteční let.

Přímo z Prahy se nejsnáze do Athén dostanete s Aegean Airlines, které vypravují přímé spoje z Letiště Václava Havla. Mimo sezonu klesají ceny letenek na hranici 3000 Kč, naopak během léta stoupají cca k 5000 Kč. Pro sledování levných letenek na Eviu můžete použít náš vyhledávač.

 

Doprava po Evie

 

Veřejná doprava po ostrově Evia je velice omezená, autobusové spoje vyjíždějí především z města Chalkida a spojují sever a jih západního pobřeží. Jízdenky se vyjma větších měst kupují přímo u řidiče nebo průvodčího v autobusu. Pro turisty jsou taktéž atraktivní spoje do nedalekých Athén, které pravidelně vyjíždějí právě z Chalkidy.

Veřejná doprava na ostrově Evia umožňuje spíše cesty mezi letovisky, případně Athénami, pokud však chcete ostrov prozkoumat detailněji, vyplatí se zde více než jinde pronajmout si vůz. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letoviska na Evie

 

Agios Georgios

Agios Georgios je malebné letovisko plné zeleně. Nachází se zde přístav, nejbližší pláž se však nachází v několik kilometrů vzdáleném Kavosu.

 

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je oblast na severu regionu Evia. Nachází se zde téměř 2 kilometry dlouhá písečná pláž s několika hospůdkami a hotely.

 

Amarinthos

Amarinthos je malebné přístavní město proslavené rybolovem a skvělými restauracemi zaměřujícími se právě na ryby a mořské plody. Ve městě se nachází také katedrála s velice cennými ikonami a Muzeum folklóru.

 

Bouros

Bouros je malá vesnice s nepříliš dobře vybavenou, ale o to klidnější a turistů prosté pláží.

 

Chalkida

Chalkida je největší a turisticky také nejatraktivnější město ostrova. Turisty láká především městská pevnost s nádherným výhledem na město i pobřeží. Ikonický je pak také „červený dům“ Kokkino Spiti sloužící jako administrativní sídlo z dob německé okupace. Ze sakrálních památek je pak v Chalkidě nejznámější katedrála Aghios Dimitrios a Turecká mešita ze 17. století.

 

Edipsos

Edipsos je lázeňské město nacházející se na severozápadním pobřeží ostrova. V okolí města se nacházejí léčivé termální prameny, které do těchto krajin od nepaměti lákají turisty z celého světa.

 

Ellinika

Ellinika je středně veliká pláž nedaleko slavnější Agios Nikolaos. Moře omývající Elliniku je poměrně hluboké, oblast tak není příliš vhodná pro malé děti.

 

Grecolimano

Grecolimano je malé letovisko na severu ostrova. Nachází se tu pěkná stejnojmenná pláž se směsí oblázku a písku, podél níž se táhne hustý borový les.

 

Hiliadou

Hiladou je slavná pláž ukrytá mezi útesy nesoucí název po nedalekém byzantském kostelu.

 

Istiea

Istiea je malé vnitrozemní městečko nedaleko letovisek Orei a Pefki. Nachází se zde malý byzantský kostelík, jinak je však město zajímavé spíše jako výchozí bod pro výlety na severní pobřeží.

 

Karystos

Karystos je město ležící na jižním cípu ostrova Evia. Městské centrum je zajímavé díky množství neoklasicistních budov.

 

Kymi

Kymi je malebné přímořské letovisko na východě ostrova. Město je zajímavé malebným centrem a významným přístavem.

 

Lefkandi

Lefkandi je malé přístavní městečko významné především archeologickým parkem. Tato oblast totiž byla osídlena již před více než 5000 lety, a jedná se tak o jedno z mála řeckých nalezišť s artefakty pocházejícími již z doby bronzové.

 

Limni

Limni je velice moderní rostoucí turistické letovisko plné zeleně a tropických rostlin. Přímo ve městě se nachází Muzeum folklóru či kláštery Osios David a Agios Nikolaos, nedaleko Limni pak leží i nádherné vodopády Drimonas.

 

Magoula

Magoula je malé turistické městečko nedaleko města Chalkida. Nedaleko Magouly se nachází starověké město Eretria nebo malebný ostrůvek Agia Triada.

 

Malakonda

Malakonda je malé letovisko nedaleko Chalkidy. Nachází se zde několik hotelů s bazény i veřejná oblázková pláž.

 

Marmari

Marmair je přímořské letovisko s nádhernou pláží Megali Ammos, která jako písečný mys vstupuje do velice mělkého moře.

 

Nea Artaki

Nea Artaki je letovisko založené v roce 1923 tureckými uprchlíky. Dnes je toto město s nádechem orientu vyhlášené především pro malebné písečné pláže.

 

Nea Pirgos

Nea Pirgos je malebné letovisko a stejnojmenná písečná pláž.

 

Nea Stira

Nea Stira je letovisko s úzkou, ale dlouhou pláží s hrubším pískem a oblázky.

 

Orei

Orei je záliv a stejnojmenné město s přístavem. V Orei taktéž najdeme poměrně dlouhou pláž s hrubším štěrkem a pískem.

 

Oxilithos

Oxilithos je malé městečko na východním pobřeží ostrova. V okolí Oxilithu se nachází několik malých byzantských kostelíků, u města se pak nachází i dlouhá písečná pláž s nádherně čistým mořem zvaná Stomio.

 

Pefki

Pefki je vyhledávané letovisko na severu ostrova Evia. Podél pobřeží se u města Pefki táhne dlouhá oblázková pláž vybavená slunečníky i lehátky.

 

Politika

Navzdory svému jménu je Politika velice klidné a tiché městečko severně od Chalkidy. Ve městě se nachází zajímavá středověká věž, hlavním lákadlem města je však oblázková pláž.

 

Rovies

Rovies je přímořské městečko nedaleko Limni. Město je turisty vyhledávané pro svou uklidňující atmosféru, město totiž připomíná jednu velkou zahradu ohraničenou velice čistou oblázkovou pláží.

 

Steni

Steni je malá vesnička a stejnojmenný les nacházející na jižním svahu hory Dirfys. Hornatá krajina je zde krášlena pískovcovými útvary a dalšími geologickými útvary pocházejícími z jury.

 

Vassiliko

Vassiliko je menší přístavní městečko s nádhernou stejnojmennou pláží oceněnou Modrou vlajkou.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Evie je pochopitelně řečtina, místy však můžete slyšet i turečtinu. Anglicky se domluvíte spíše ve větších turistických městech jako Chalkida, Pefki či E

 

Několik základních frází:

 

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa ostrova Evia

 

Foto: Agnee

Evia
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!