Epirus je západořecký region táhnoucí se od vnitrozemského pohoří Pindus až k břehům Jónského moře. Jedná se o kraj mimořádných přírodních krás, zamilují si jej jak příznivci vysokohorské turistiky, tak i cestovatelé preferující klidnou dovolenou u křišťálově čistých vod Jónského moře.

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Zájezdy na last minute přes cestovní kanceláře až se slevou 70%, naleznete zde

Základní informace

 

Epirus je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova je proto třeba pouze platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1EUR = 27,15 kurz platný k 25.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

V Epiru se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

Ať už cestujete k moři, do hor nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy do Epiru

 

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi v Epiru

 

Epirus je rodinami s dětmi často vyhledávanou destinací. Nevýhodou této oblasti je to, že tamní pláže jsou jen zřídkakdy tvořeny čistě jen pískem. Mnohem častější jsou pláže tvořeny směsí oblázků a písku, které sice nejsou vyloženě nevhodné pro děti, na druhou stranu nejsou ani ideální.

Velikou atrakcí Epiru je krátká vzdálenost mezi horami a pobřežím, s dětmi lze tak kromě koupání trávit čas i výlety do hor a horských vesniček. Právě díky dobré výchozí poloze a vysoké úrovni služeb je mezi rodinami s dětmi vyhledáváno především letovisko Parga.

 

Na Epirus se psem

 

Ve vnitrozemských oblastech plných horských pastvin jsou psi odjakživa nepostradatelní pomocníci tamních obyvatel. Díky tomu jsou zde lidé ke psům velice tolerantní, a neměli byste při cestování se psem narazit na jakékoliv problémy.

Poměrně tolerantní jsou i obyvatelé v přímořských letoviscích, kde taktéž nebývá problém najít „dog-friendly“ ubytování či restaurace. Počítat však musíte s tím, že na nejlepších městských plážích platí zákaz vstupu se psy.

 

Epirus jako destinace pro klidnou dovolenou pro seniory

 

Epirus je i na řecké poměry poměrně chudou a nerozvinutou oblastí, díky čemuž zde turismus není tak rozvinutý jako ve zbytku Řecka. Díky tomu si však můžete vychutnat podstatně větší soukromí a autentickou řeckou atmosféru. Pláže v Epiru jsou čisté, s dobrým vstupem do vody a navíc často i bez množství turistů. Nedaleká vnitrozemní pohoří pak nabízejí i možnost výletů a pěších túr.

 

Noční život v Epiru

 

Na pobřeží Epiru se nachází jen několik větších turistických letovisek, ve většině tamních městeček proto leží spíše tradiční hospůdky či restaurace. Centrem nočního ruchu v Epiru je poté letovisko Parga, kde se nachází i několik klubů a diskoték otevřených do brzkých ranních hodin. V další turistické oblasti Preveza poté najdete i plejádu plážových barů a klubů nedaleko plážové promenády.

 

Nákupy v oblasti Epirus

 

Příliš možností k nakupování pro zahraniční turisty v Epiru není, ve většině měst se nachází jeden menší supermarket a pár obchůdků. Světlou výjimkou je letovisko Parga, kde lze kromě potravin zakoupit i tradiční řecké suvenýry jako olivový olej, sýry či med.

 

Ceny v Epiru

 

Restaurace v Epiru jsou poměrně drahé, za hlavní chod zaplatíte kolem 12 € a třetinka piva vyjde na 3 €. Mnohem výhodněji se však lze stravovat v menších stánkách, ve kterých lze koupit tradiční gyros za ceny kolem 2 €. Ceny v supermarketech jsou poté cca o 20% vyšší než u nás. Drahé je pro nás převážně drůbeží a vepřové maso, naopak citrusy a tropické ovoce je až o třetinu levnější než v České republice.

 

Ubytování v Epiru

 

Podél pobřeží Epiru se nachází řada hotelů a apartmánových domů, hostely jsou spíše vzácností. Mnoho nových horských chat a hotelů pak vzniká i ve vnitrozemní horské oblasti. Ceny za ubytování u moře i v horách shodně začíná cca na 700 Kč na noc. Většina pokojů je však moderně vybavena a za tuto cenu pořídíte i solidně vybavené pokoje.

Levné ubytování v Epiru lze pořídit převážně v kempech nacházejících se převážně v podhorských oblastech. Nabídka ubytování v Epiru je poměrně rozmanitá, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Alternativou za klasický booking je pak služba Airbnb, Ta sice v Epiru není tak rozšířená, ale s trochou štěstí přes ní lze sehnat pronájem pokojů či apartmánů přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Epiru?

 

Arta

Arta je typické balkánské město typické rušným orientálním tržištěm nedaleko historického centra. Mezi nejvýznamnější památky Arty pak patří chrám Panagía Parigoritísa, kostel Agia Theódora či klášter Vlacherna. Velice zajímavý je poté také ikonický hrad a především turecký most ze 17. století vedoucí přes řeku Arachthos.

 

Ioannina            

Ioannina je řecká metropole, jejíž atmosféra je silně poznamenána osmanskou nadvládou. Dominantu města tvoří citadela Frúrion ležící na mysu vybíhajícím do jezera. V areálu citadely se nachází i mešita postavená za vlády Aslana Paši. Mimo citadelu je nejvýznamnější budovou města klášter Moní Agiu Pantelímonos, kde byl roku 1822 popraven Alí Paša, jehož tělo je pochováno v mauzoleu nedaleko kostela Ágii Anágyri.

 

Nikopolis

Nikopolis je město založené římským vojevůdcem Octavianem před bitvou u Aktia. Z původního města je dnes patrné především antické divadlo a stadion s lázněmi. Celé město je poté opevněno byzantskými hradbami. Přímo mezi antickými památkami se dnes rozkládá také moderní Archeologické muzeum, ve kterém se lze dozvědět vše o osudech města i oblasti Epirus.

 

 

By: Thomas Quine

 

 

Nekromanteion

Nekromanteion je řecký chrám zasvěcený Hádovi a Persefoně rozkládající se nedaleko toku řeky Acheron. Před hlavní síní chrámu se nachází kamenné bludiště, většina prostor chrámu se poté rozkládá v podzemních tunelech pod budovou.

 

Preveza

Preveza je jedno z největších měst regionu Epirus. Samotné město je důležité především pro množství obchodů a služeb. Ve městě se taktéž nachází dobře vybavená pláž s pískem a oblázky, jedná se však o jednu z nejhojněji navštěvovaných pláží oblasti Epirus.

 

Vodopády Tzoumerka

Národní park Tzoumerka rozkládající se jižně od Ioanniny je typický vysokým množstvím strmých skalnatých výčnělků. Právě díky tomu se zde zformovala i série mohutných vodopádů, z nichž zřejmě nejnavštěvovanější je vodopád Theodoriana. Voda v tomto případě padá z neuvěřitelných 125 metrů.

 

 

By: Stefanos Nikologianis

 

 

Národní park Vikos-Aoos

Národní park Vikos Aoos se rozkládá na samotném severu Epiru nedaleko od hranic s Albánií. Park je unikátní soustavou kaňonů a proláklin, z nichž nejznámější je propast Vikos. Ta je dokonce dle většiny měření považována za druhou nejhlubší propast na světě.

 

Most Konitsa

Konitsa je historický kamenný most nacházející se nedaleko soutoku řek Aoos a Voidomatis. Jedná se o jedno z vůbec nejvíce fotografovaných míst Epiru.

 

Tipy na jednodenní výlety po Epiru

 

1.Den – Národní park Vikos-Aoos

 

Každá aktivní cestovatel si při cestě do Epiru nesmí nechat ujít slavnou propast Vikos. Turisticky asi nejvyhledávanější trasa vede z vesničky Monodendri přes opuštěný klášter Agia Paraskevi. Přes oblast se skalnatými cylindry známou jako Kamenný les se poté dostanete až k samotné propasti Vikos.

Výlet si pak můžete protáhnout procházkou směrem na jih do městečka Kokon, kde se nachází mnoho restaurací a hospůdek s panoramatickým výhledem na rokli. Cestou zpět do Monodendri si můžete navíc prohlédnout malebné kamenné mosty Kokkori a Missios vedoucí přes rokli.

 

2.Den – Národní park Tzoumerka

 

Druhou perlou pohoří Pindus je park Tzoumerka s nádhernými vodopády. K nim se většinou chodí trasou od města Pramanta přes horskou vesničku Katarraktis, u které se nachází taktéž horský klášter Agios Aikaterini. Odpolední túru pak zabere výšlap k vodopádům a zpáteční cesta do Pramanta přes vesničku Agnanta.

 

3.Den – Parga a Nekromanteion

 

Jednou z nejpozoruhodnějších antických památek v Epiru je bezpochyby Nekromanteion. Ten se skládá z orákula a podzemního Hádova chrámu, do kterého se lze s průvodcem taktéž podívat a spatřit obřadní místnosti i svatyně.

Po dopolední prohlídce Nekromanteionu zamiřte k pobřeží do města Parga. V něm se nachází velice zajímavý benátský hrad. Největší atrakcí Pargy jsou však nádherné písečné pláže, na kterých se vyplatí strávit zbytek dne.

 

4.Den – Ioannina a Metsovo

 

Jednodenní výlet po vnitrozemních kulturních památkách Epiru začneme v městečku Metsovo. Zde se vypravíme do Galerie Averoff, jejíž prohlídka zabere cca 1,5 hodiny. Ještě před obědem tak stihneme přejezd do města Ioannina.

V Ioannině začneme prohlídku u citadely Frúrion, od které se přesuneme k městské mešitě. Poté se po stopách Alího Paši vydáme přes klášter Agiu Pantelimonos a kostel Agia Anagyri, u kterého se nachází mauzoleum slavného šlechtice.

 

5.Den – Preveza, Nikopolis a Arta

 

Další jednodenní výlet začneme v pobřežním městě Preveza. Zde stojí za to prohlédnout si centrum města a plážovou promenádu, jinak však ve městě není příliš mnoho turisticky atraktivních míst, a ještě dopoledne tak následuje přesun do nedalekého Nikopolis. V Nikopolis se nachází rozsáhlý archeologický park s divadlem, stadionem i lázněmi, jehož prohlídka potrvá cca 3 hodiny.

Zbytek dne poté strávíme ve městě Arta známém pro své sakrální budovy. Do konce zavírací doby v rychlosti stihnete projít chrám Panagia Parigoritisa a kostel Agia Theodora, v podvečer si pak ještě můžete projít okolí hradu a mostu přes řeku Arachthos.

 

Pláže v Epiru

 

Pláže na pobřeží Epiru jsou většinou tvořeny kombinací písku a jemnějšího štěrku či oblázků. Pláže sice nejsou tak dobře vybavené jako například na nedalekém Korfu, na druhou stranu je tento kraj podstatně méně dotčen turismem, a tak budete mít na plážích větší soukromí.

Nejoblíbenější pláže v regionu Epirus se nacházejí poblíž letovisek Parga a Sivota. Mezi nejkrásnější patří převážně Parga, Valtos, Lichnos či Bella Vraka. Další zajímavé písečné pláže Ammoudia a Kastrosykia se poté nacházejí u města Preveza.

 

 

Počasí v Epiru

 

Počasí v zimě

V prosinci je počasí na Epiru velice deštivé, teploty se však drží na příjemných 7 až 13°C.

Počasí v lednu v Epiru již sice není tak deštivé, teploty však padají k 5 až 11 °C.

Počasí v únoru je stejně teplé jako v lednu, během února na Epirus však přicházejí častější a vytrvalejší dešťové přeháňky.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu v Epiru je o něco málo slunnější než v únoru a teploty rostou k 8 až 14°C. Březen je tak ideálním měsícem pro návštěvu památek a měst, na koupání je však stále zima.

V dubnu je počasí v Epiru již poměrně teplé, denní teploty ve stínu se pohybují mezi 10 a 20°C. Teplota moře se stále pohybuje kolem nízkých 17°C, moře je tak spíše pro otužilejší cestovatele.

Teploty vzduchu v květnu v Epiru se již pohybují kolem 14 až 22°C, ohřeje se i moře a to v průměru na 19°C, takže v lednu začíná v Epiru letní sezona.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu v Epiru je velice slunné a teplé s teplotami mezi 18 a 26°C. Teplota moře v červnu v Epiru se pohybuje kolem 23°C, k dispozici jsou tak ideální podmínky pro dovolenou u moře.

Počasí v červenci a srpnu v Epiru je velice horké. Teploty vzduchu se pohybují mezi 20 a 29°C. Teplota moře během hlavní sezony se pohybuje kolem velice příjemných 25°C.

 

Počasí na podzim

Počasí v září v Epiru je stále slunné a teplé. Teploty vzduchu v září v Epiru se pohybují mezi 18 a 26°C, moře pak zůstává vyhřáté na letních 25°C.

Říjnové počasí v Epiru je s teplotami mezi 14 a 22°C stále poměrně teplé. Příjemně překvapí i teplota moře pohybující se v říjnu kolem 23°C, při dovolené v říjnu však také musíte počítat s častějšími přeháňkami.

Počasí v listopadu v Epiru je typické poměrně intenzivními dešťovými srážkami. Teploty vzduchu se však pohybují mezi 11 a 17°C ve stínu a teplota moře osciluje kolem 20°C, i v listopadu tak najdete několik dní vhodných ke koupání v moři.

 

Aktuální počasí v Epiru naleznete zde.

Předpověď počasí v Epiru na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Letenky do Epiru

 

V regionu Epirus se nachází jedno mezinárodní letiště, a to konkrétně nedaleko města Ioannina. Z Prahy se na letiště v Ioannině dostanete pouze s jedním přestupem v Athénách skrze Aegean Airlines. Mimo sezonu ceny za zpáteční let klesají i na 4000 Kč, během léta však ceny prudce stoupají a může se tak vyplatit i zvolit dovolenou s cestovní kanceláří.

Alternativou za přímý let je cesta na nedaleký ostrov Korfu, ze kterého se do letovisek na pobřeží Epiru lze dostat přívozem.  Na Korfu se velice levně dostanete z nedaleké Bratislavy či Katovic nízkonákladovým Ryanairem, ceny se přitom při nákupu s předstihem pohybují kolem 2000 Kč.

Podobně jako z Korfu se na pobřeží Epiru lze dostat i z letiště v Lefkadě. Na Lefkadu se lze pohodlně přímým letem dostat s Air Berlin a Niki Airlines z Mnichova či Vídně za ceny začínající na 3000 Kč. Pro sledování levných letenek do Epiru můžete použít náš vyhledávač.

 

Doprava po Epiru

 

Veřejná doprava v Epiru je poměrně omezená, mezi letovisky a do vnitrozemí jezdí jen několik autobusových linek. Jízdenky se v nich kupují v drtivé většině případů u řidiče či průvodčího přímo v autobuse.

Vzhledem k tomu, že turistické atrakce v Epiru jsou roztroušeny poměrně daleko od sebe a síť veřejné dopravy není příliš hustá, se vyplatí zapůjčit vůz v autopůjčovně. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Letoviska na Epiru

 

Arta

Arta je typické balkánské město typické rušným orientálním tržištěm nedaleko historického centra. Mezi nejvýznamnější památky Arty pak patří chrám Panagía Parigoritísa, kostel Agia Theódora či klášter Vlacherna. Velice zajímavý je poté také ikonická hrad a především turecký most ze 17. století vedoucí přes řeku Arachthos.

 

Dodona

Dodona je oblast, kde se během starověku nacházela slavná věštírna. Po 4. století město prakticky zaniklo a bylo obnoveno až v roce 1875. Dnes lze ve městě obdivovat zrestaurované antické divadlo i ruiny Afroditina chrámu a Diovy svatyně.

 

Glyki

Glyki je malé městečko postavené na meandru řeky Acherón. Právě Acherón nedaleko Glyki tvoří nádherné vysoké soutěsky a kanony, které jsou jedním z nejkrásnějších přírodních úkazů Epiru.

 

Igoumenitsa

Igoumenitsa je středně veliké město s velice významným přístavem, ze kterého dennodenně vyplouvají lodě do celého Středomoří.

 

Ioannina            

Ioannina je řecká metropole, jejíž atmosféra je silně poznamenána osmanskou nadvládou. Dominantu města tvoří citadela Frúrion ležící na mysu vybíhajícím do jezera. V areálu citadely se nachází i mešita postavená za vlády Aslana Paši. Mimo citadelu je nejvýznamnější budovou města klášter Moní Agiu Pantelímonos, kde byl roku 1822 popraven Alí Paša, jehož tělo je pochováno v mauzoleu nedaleko kostela Ágii Anágyri.

 

Kassiopi

Kassiopi je starověká řecká vesnice, ve které je nyní vybudován archeologický park. Obdivovat zde lze ruiny mohutného opevnění, agoru, řecké divadlo i fórum. Za městem se poté nachází i svatyně Afrodity a nekropole.

 

Konitsa

Konitsa je vnitrozemní vesnice, která byla po dlouhá staletí pod nadvládou Osmanů. Právě z dob Osmanské říše pochází i nejslavnější památka v Konitsa – ruiny středověké osmanské mešity.

 

Louros

Louros je vnitrozemské městečko a stejnojmenná řeka, která je turisticky atraktivní díky sérii menších kaskádovitých vodopádů.

 

Loutsa

Loutsa je přímořské letovisko s významným přístavem. Přímo ve městě se taktéž nazývá stejnojmenná pláž, která se může pyšnit oceněním Modrá vlajka.

 

Lygia

Lygia je přímořské letovisko na jihu Epiru. Nachází se zde dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do moře ideální i pro děti.

 

Margariti

Margariti je malé městečko na severu Epiru. Nachází se zde zříceniny hradu a malý kostelík.

 

Metsovo

Metsovo je horské městečko proslulé výrobou vína a sýrů. Během zimy je městečko oblíbeným ski resortem, přes léto je město navštěvováno především kvůli galerii Averoff věnované Georgiosi Averoffovi.

 

Nekromanteion

Nekromanteion je řecký chrám zasvěcený Hádovi a Persefoně rozkládající se nedaleko toku řeky Acheron. Před hlavní síní chrámu se nachází kamenné bludiště, většina prostor chrámu se poté rozkládá v podzemních tunelech pod budovou.

 

Nikopolis

Nikopolis je město založené římským vojevůdcem Octavianem před bitvou u Aktia. Z původního města je dnes patrné především antické divadlo a stadion s lázněmi. Celé město je poté opevněno byzantskými hradbami. Přímo mezi antickými památkami se dnes rozkládá také moderní Archeologické muzeum, ve kterém se lze dozvědět vše o osudech města i oblasti Epirus.

 

Paramythia

Paramythia je malebné byzantské město na severu Epiru. Hojně navštěvované jsou především byzantské lázně, zajímavý je však i hrad tyčící se nad městem či kostel Koimesis ze 13. století.

 

Parga

Parge je velice oblíbené letovisko ležící nedaleko od pobřeží ostrova Korfu. Nacházejí se zde tři oblázkové a písečné pláže Krioneri, Piso Krioneri a Parga. Samotné město je pak zajímavé především benátským hradem.

 

Perdika

Perdika je menší rybářské městečko s mnoha tradičními řeckými hospůdkami a menší pláž s pískem a oblázky.

 

Plataria

Plataria je menší přímořské letovisko s přístavem pro jachty a poměrně dobře vypadající písečnou pláží.

 

Preveza

Preveza je jedno z největších měst regionu Epirus. Samotné město je důležité především pro množství obchodů a služeb. Ve městě se taktéž nachází dobře vybavená pláž s pískem a oblázky, jedná se však o jednu z nejhojněji navštěvovaných pláží oblasti Epirus.

 

Sivota

Siota je rybářská vesnice rozkládající se na velice členitém skalnatém pobřeží. Na kraji města se nachází menší pláž, zajímavé je pak i pobřeží s množstvím mořských jeskyní, ke kterým z tamního přístavu vyplouvají výletní lodě.

 

Souli

Souli je hornatá oblast, ve které pramení řeka Acheron. V okolních kopcích se nacházejí zbytky středověkých hradeb a věží, které zde vznikly za dob válek s Osmany.

 

Tzoumerka

Tzoumerka je národní park rozkládající se na jižní straně pohoří Pindus. Oblast je významná především 125 metrů vysokými vodopády.

 

Vikos-Aoos

Vikos-Aoos je národní park v severní části Epiru. Významný je především propastí Vikos, která je považována za jednu z nejhlubších proláklin na světě.

 

Zagoria

Zagoria je hornatá oblast oblíbená především mezi příznivci raftingu, horolezectví, horských kol a náročných treků. Nachází se zde propast Vikos, která je jednou z vůbec nejhlubších propastí na světě.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem v Epiru je pochopitelně řečtina. Oblast však není turismem dotčená tak jako zbytek Řecka, vyjma větších přímořských letovisek jako Parga či Preveza tak můžete mít problémy domluvit se anglicky, vyplatí se proto znát alespoň základní řecké fráze.

 

Několik základních frází:

 

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Epiru

Foto: wolfgang.mller54

Epirus
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *
Získejte cestovatelské tipy jako první!