Praha je jako historicky nejvýznamnější české město průvodcem českou historií od prvních Přemyslovci založených budov, přes monumentální gotické stavby a secesní domy až po moderní architektonické perly České republiky. Jedná se tak o skvělé místo pro výlet za poznáním i kulturou bez nutnosti opustit hranice Česka.

<

 

Jak se dostat z letiště?

 

Letiště Václava Havla

Letiště Václava Havla je středně veliké letiště ležící severozápadně od Prahy. Pražské letiště je bohužel stále přístupné pouze autobusovými spoji, jelikož se prozatím nepovedlo zrealizovat prodloužení linky metra či železnice až k letišti.

Autobusové spojení

K cestě z letiště lze využít autobusové linky AE, 119 či 100. Linka AE spojuje letiště s Hlavním nádražím, a tedy i metrem linky C. Autobusová linka č. 119 jezdí na zastávku metra A Nádraží Veleslavín a linkou č. 100 se lze dostat na konečnou stanici metra B Zličín. Jízdenky do autobusů lze zakoupit buď za 32 Kč v automatech, nebo za 40 Kč přímo u řidiče.

 

Ubytování v Praze

 

Praha jako turisticky nejatraktivnější část České republiky nabízí řadu možností k ubytování, jejichž cena nicméně značně převyšuje český průměr. Zatímco ubytování v nejlevnějších hostelech mimo centrum města začíná na 500 Kč na noc, cena za standardně vybavený pokoj s dobrou dostupností do centra většinou neklesá pod 1000 Kč na noc.

 

Doprava v Praze

 

Nejrychlejším způsobem veřejné dopravy po Praze je pražské metro stávající se z linek A, B a C. V centru města je dále hojně rozšířená tramvajová doprava, zatímco doprava ne okraji Prahy je obsluhována výhradně autobusovými linkami. Provoz denních linek včetně metra standardně probíhá od 6 hodin do půlnoci, poté je možno využít pouze noční autobusové či tramvajové linky.

Pokud nevlastníte dobíjecí kartu Lítačka, je zapotřebí zakoupit si klasické papírové jízdenky nebo SMS jízdenky. Standardní přestupné 90 minutové jízdenky vyjdou na 32 Kč a 30 minutové nepřestupní na 24 Kč. K dispozici jsou i turistické jízdenky s platností 24 hodin ta 110 Kč a 72 hodin za 310 Kč. Jízdenky je možno zakoupit v novinových stáncích či v automatech nacházejících se ve stanicích metra. Alternativou je poté zakoupení SMS jízdenky odesláním zprávy ve tvaru DPT*** na číslo 902 06, kde *** nahrazuje cenu jízdného (např. DPT32 pro 90 min jízdné).

Ve všech dopravních prostředcích na území Prahy je cestující povinen neprodleně po vstupu označit jízdenku ve žlutých označovačích.

 

By: Davidlohr Bueso

 

Jak ušetřit při pobytu v Praze?

 

Ačkoliv je turistům k dispozici turistická karta Prague Card umožňující volné cestování MHD a vstupy do vybraných atrakcí, s cenou 1280 Kč na dva dny karta míří spíše na cizince. Pokud chcete ušetřit na často vysokém vstupném, můžete nicméně návštěvu Prahy naplánovat na Muzejní noc či Noc kostelů pořádaných na konci jara, díky kterým se lze podívat do většiny památek zcela zdarma.

 

Památky, které nesmíte vynechat

 

Pražský hrad

Pražský hrad je již od svého založení v 9. století sídlem českých panovníků. Součástí největšího hradního komplexu na světě jsou jak reprezentační prostory českého prezidenta, tak i muzea, ikonická katedrála sv. Víta, katakomby i královské zahrady.

 

Chrám sv. Mikuláše

Chrám sv. Mikuláše vystavěný na počátku 18. století je dominantou pražské Malé Strany. Jedná se o barokní chrám ležící u Malostranského náměstí, který je díky své pompézní výzdobě považován za nejvýznamnější pražskou sakrální budovu té doby.

 

Karlův most

Karlův most je nejstarších dochovaným pražským mostem spojujícím Staré Město a Malou Stranu. Základní kámen mostu položil v roce 1357 sám veliký Karel IV., který stavbou pověřil předního českého stavitele Petra Parléře. Celá konstrukce mostu je dále zdobena třemi věžemi a třiceti sochami pocházejících většinou z počátku 18. století.

 

By: Roman Boed

 

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí je nejstarším náměstím v historickém srdci Prahy. Leží zde městská radnice se světoznámým orlojem i monumentální Týnský chrám, před kterým se každoročně konají Vánoční trhy.

 

Václavské náměstí

Václavské náměstí je společně se Staroměstským náměstím pravděpodobně nejživějším místem v Praze. Právě zde se nachází navštěvovaný nákupní bulvár s tradičními i světovými obchody. Na samotném vrchu náměstí se poté nachází budova Národního muzea, před kterou stojí v pozoru socha sv. Václava na koni.

 

Národní divadlo

Národní divadlo je ikonická novorenesanční stavba ležící na pravém břehu Vltavy. Symbol české národní identity je nejvýznamnější architektonickou památkou z dob národního obrození, divadlo bylo po rozsáhlém požáru otevřené v roce 1883 představením Libuše od Bedřicha Smetany.

 

Tančící dům

Tančící dům nebo také Ginger and Fred je unikátní stavba ležící na pravém břehu Vltavy u Rašínova nábřeží. Stavba dokončená roku 1996 architekty Vlado Miluničem a Frankem Gehrym je zřejmě nejvýznamnějším zástupcem české moderní architektury.

 

By: Graham C99

 

Vyšehrad

Vyšehrad byl již od dob Přemyslovců sídlem českých panovníků. V celém komplexu se nachází řada významných objektů, mezi kterými vyčnívají především románský chrám sv. Petra a Pavla a rotunda sv. Martina. Na Vyšehradě se nicméně nachází i hřbitov, na kterém jsou pohřbeny české osobnosti jako Božena Němcová či Svatopluk Čech.

 

Obecní dům

Obecní dům je unikátní secesní stavba nacházející se na náměstí Republiky nedaleko Prašné brány. Na výzdobě nejznámější české secesní stavby se podílely osobnosti jako Max Švabinský, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha, Mikoláš Aleš či František Ženíšek. Není proto divu, že právě v prostorách Obecního domu byla 28. října 1918 vyhlášena samostatná Československá republika.

 

Petřín

Petřín je do výšky přes 300 metrů nad mořem čnící kopec ležící jižně od Malé Strany. Leží zde park sestávající se z několika historických zahrad, nad nimiž ční ikonická Petřínská rozhledna. Na vrcholu Petřina se nicméně nachází také hvězdárna, zrcadlové bludiště, socha Karla Hynka Máchy či Kostel sv. Vavřince.

 

Tipy na jednodenní výlety

Program na 1. den

8:00 – Začátek na Václavském náměstí u Národního divadla

8:00 – 8:30 – přesun z Václavského náměstí přes Rytířskou ulici kolem Stavovského divadla na Staroměstské náměstí

8:30 – 9:30 – prohlídka náměstí a Staroměstské radnice

9:30 – 10:00 – přesun k Vltavě ke Karlovu mostu

10:00 – 11:00 – prohlídka Karlova mostu a mosteckých věží

11:00 – 11:30 – přesun přes Vltavu na Malostranské náměstí

11:30 – 12:30 – prohlídka Malostranského náměstí a kláštera sv. Mikuláše

12:30 – 13:30 – výstup Nerudovou ulicí ke Hradčanskému náměstí

13:30 – 15:30 – prohlídka areálu Pražského hradu

15: 30 – 16:00 – přesun tramvajovou linkou č. 22 ze zastávky Pražský hrad na zastávku Pohořelec

16:00 – 17:30 – přesun přes Strahovský klášter k Petřínské rozhledně a její prohlídka

17:30 – 18:00 – přesun lanovkou z Petřina na zastávku Újezd

18: 00 – 19:30 – procházka skrze most Legií k Národnímu divadlo a Tančícímu domu

 

Program na 2.den

10:00 – 12:00 – prohlídka Vyšehradu – rotunda sv. Martina a chrám sv. Petra a Pavla

12:00 – 12:30 – přesun metrem na Hlavní nádraží

12:30 – 13:30 – přesun na náměstí Republiky proložený prohlídkou Jeruzalémské synagogy

13:30 – 15:30 – prohlídka Prašné brány a Obecního domu

15:30 – 16:30 – přesun podél Staroměstského náměstí do Židovské čtvrti

16:30 – 17:30 – prohlídka Staronové synagogy a Pinkasovy synagogy

17:30 – 18:00 – prohlídka Rudolfina

 

 

 

Průvodce zdarma – Praha
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!