Bali je indonéský ostrov ležící východně od Jávy. Jedná se o turisticky atraktivní ostrov nabízející historické hinduistické památky, nádhernou vulkanickou krajinu i bílé písečné pláže s celoročně tropickým klimatem.

Na Bali jako součást Indonésie je třeba turistické vízum s platností 30 dní, které lze obdržet přímo na letišti v Indonésii.

Měna: Indonéská rupie (1000 Rp = 1.92 Kč kurz platný k 12.12.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Policie: 110

Tísňová linka: 112

Hasiči: 113

Ambulance: 118

Zásuvky na Bali sice využívají napětí 240V, mají stejné rozměry jako ty naše, a jsou tedy kompatibilní.

Voda na Bali není pitná, je nutné dokupovat vodu balenou.

Ať už cestujete k moři nebo za památkami, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Bali

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Bali

 

Přestože Bali rozhodně nepatří mezi vyloženě nebezpečné destinace, podobně jako ve zbytku Indonésie jsou zde časté kapesní krádeže. Pro děti může být rizikové i velice vlhké tropické klima, nutností je také kupování balené vody. Přestože tamní pláže a unikátní hinduistické chrámy jsou velikým lákadlem, pro dovolenou s malými dětmi jistě najdete vhodnější destinace.

 

Na Bali se psem

 

Přestože Bali je turismem poměrně poznamenaná destinace, stále se jedná o jinou kulturu, kde mnozí lidé na psy nahlížejí spíše skepticky. Celkově tak kromě dlouhého letu a tropického klimatu můžete narazit i na problémy s ubytováním nebo domorodci, a vyplatí se tak pro kratší pobyty na Bali cestovat bez psa.

 

Klidná dovolená na Bali pro seniory

 

Bali je poměrně dobře dostupnou exotickou destinací, a turisté sem tak míří nejen za celoročně teplým klimatem, ale i za poznáním. Mezi seniory je velice oblíbené především letovisko Kutu, jehož ekonomika je silně závislá na turismu, a nabízí tak nejvyšší úroveň služeb v zemi. Mimo toho se jedná o dobrý výchozí bod pro výlety po okolních chrámech a leží zde také pěkná písečná pláž.

 

By: David Stanley

 

 

Noční život na Bali

 

Přestože Indonésie je muslimskou zemí, na Bali je islám minoritním náboženstvím a po setmění zde není problém narazit na nejeden noční klub nebo hospůdku. Velice rušná jsou především města jako Sanur, Kuta, Legian či Seminyak, které míří spíše na turisty. Domorodci totiž stále večery tráví spíše u hrnku kávy nebo tradičnějšího čaje.

 

Nákupy na Bali

 

Domorodci na Bali jsou známí svou šikovností a kreativitou při výrobě šperků a módních doplňků. Nejlepšími místy pro nákupy suvenýrů jsou turistické město Kutu a poté také Ubudu, kde se konají tradiční trhy s řemeslnými výrobky. Obecně na Bali platí, že v kamenných prodejnách se o cenách nesmlouvá, u taxikářů nebo na trzích je však smlouvání na denním pořádku.

 

By: Cazz

 

 

Ceny na Bali

 

Ceny v supermarketech na Bali se možná překvapivě příliš neliší od cen v Evropě. Celkově jsou zde však levnější služby, takže jídlo v restauracích nebo taxislužby jsou zde levnější. Za hlavní chod v tradiční restauraci tak zaplatíte cca 25 000 Rp, tedy zhruba 50 Kč. Pivo či šálek kávy pak vyjde na dalších cca 20 000 Rp, na víno zde většinou nenarazíte.

 

Ubytování na Bali

 

Ubytování na Bali je velice rozmanité, vyberou si zde jak skromní cestovatelé, tak i nároční turisté. Ceny ubytování zde proto začínají na pár korunách a končí v řádu desetitisíců. Pokud nicméně očekáváte klasický evropský standard s vlastní koupelnou, zaplatíte za ubytování kolem 700 Kč na noc. Pro nejvýhodnější ceny se vyplatí využít klasický booking.com.

Levné ubytování na Bali lze pořídit v hostelech či levných hotelech, které ne vždy nabízejí čisté pokoje, ale na oplátku jdou s cenou výrazně dolů. Alternativou je pak služba Airbnb sjednávající pronájem přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Kam na výlety po Bali?

 

Chrám Tanah Lot

Tanah Lot je téměř ikonický chrám nacházející na skalnatém masivu vystupujícího do divokého moře. Podobně jako další mořské chrámy na Bali je i Tanah Lot zasvěcen duchům moře, kteří jsou s kulturou na ostrově neodmyslitelně spjati.

 

By: Madeleine Deaton

 

 

Chrám Uluwatu

Uluwatu je podobně jako Tanah Lot mořský chrám ležící na vysokém útesu na severozápadě poloostrova Buksit. Nedaleko chrámu se navíc nachází amfiteátr, kde se při západu slunce pořádají ohňové tance.

 

Chrám Besakih

Besakih se na rozdíl od dvou předešlých chrámu nachází ve vnitrozemí, a to konkrétně na svazích hory Agung ve výšce zhruba 1000 metrů nad mořem. Jedná se o největší chrám na Bali, jeho srdce tvoří tři svatyně Šivy, Bráhmy a Višnua. Ty jsou však ještě obehnány dalšími osmnácti oltáři zasvěcenými jednotlivým bohům.

 

Tirta Gangga

Tirta Gangga je bývalý královský vodní palác ležící na východě Bali. Centrem areálu je fontána s jedenácti kaskádami, od ní pak vedou uličky lemované kanály a jezírka zdobená mosty a dalšími fontánami.

 

Rýžové terasy v Tegallalang

Celá oblast Ubud je známá pro své terasy s rýžovými políčky, turisticky nejatraktivnější je však oblast u silnice vedoucí z města Tegallalang. Právě zde lze pořídit nádherná panoramata rýžových teras, a zároveň navštívit tradiční restaurace či stánky s řemeslnými výrobky.

 

By: Julia Gross

 

 

Opičí les v Ubudu

Kromě rýžových polí je oblast Ubudu známá i turisty oblíbený les hojně osídlený makaky. Celý les je poté zároveň považován za posvátné místo, v jeho hloubi se totiž nacházejí rozvaliny chrámů, které dodnes podléhají archeologickému průzkumu.

 

Kintamani

Kintamani je oblast známá pro stále aktivní vulkán Batur, který od roku 1800 zaznamenal hned 24 erupcí. Tamní krajina je tak značně poznamenána vulkanickou činností, která se nejvíce projevuje na kalderových jezírkách ležících přímo u jednotlivých vrcholů hory.

 

Bali Safari & Marine Park

Bali Safari & Marine Park je park chovající přes 60 druhů pro Jihovýchodní Asii a Indii ikonických zvířecích druhů v co možná nejpřirozenějším prostředí. Největší atrakcí parku jsou poté sloni, na kterých se lze i svézt, nebo majestátní bílí tygři a několik druhů exotických ryb.

 

Elephant Safari Park v Taro

Zatímco Bali Safari & Marine Park se snaží návštěvníkům ukázat co největší plejádu tamních zvířecích druhů, Elephant Safari Park ležící ve  vesničce Taro cílí výhradně na slony indické. Turisté se přitom mohou nejen dozvědět mnohé o životě těchto mohutných tvorů, ale také si vychutnat exotickou projížďku po džungli ze sloního hřbetu.

 

Goa Gajah

Goa Gajak často přezdívaná jako sloní jeskyně je posvátná oblast vyzdobená během 11. století svatyněmi a sochami. Srdcem oblasti je malá jeskyně, kterou již po staletí duchovní využívají pro meditace.

 

By: 湖畔老

 

 

Tipy na jednodenní výlety po Bali

 

1.Den – Mořské chrámy na jižním pobřeží Bali

 

Výlet po chrámech na jihozápadě Bali začneme u nejzápadnějšího chrámu Taman Ayun. V něm si prohlédneme hlavní oltář, svatyně připomínající pagody či pavilon pro kohoutí zápasy. Poté nicméně následuje přesun na pobřeží k mořskému chrámu Tanah Lot, jehož návštěvu je vhodné přizpůsobit také odlivu, kdy je chrám přístupnější.

Po prohlídce Tanah Lot pokračujeme ještě k nejjižněji se nacházejícímu chrámu Uluwatu, u kterého si kromě prohlídky samotného chrámu nemůžete odpustit ani procházku okolní džunglí a případně navečer i prohlídku ohňových tanců v tamním amfiteátru.

 

By: pratanti

 

 

2.Den – Kintamani

 

Celodenní výlet po rezervace Kintamani začneme výšlapem na horu Batur. Výstup můžete začít buď přímo od moře ve vesničce Gretek nebo využít turistické autobusy a nechat se dovézt prakticky pod vrchol. Pod vrcholem hory se zastavíme u kalderového jezírka Batur, nedaleko něhož vyvěrají horké prameny, u nichž jsou dnes dokonce postavené i malebné lázně.

Po prohlédnutí si kaldery nicméně vyjdeme na samotný vrchol, po krátké zastávce na špičce hory nicméně pokračujeme západní stezkou do vesničky Batur. V ní si ve zbylém čase prohlédneme hinduistický chrám Puru Ulun Danu Batur, od kterého se následně lze dostat autobusem zpět na počátek trasy.

 

By: Tanti Ruwani

 

3.Den – Chrám Besakih, palác Tirta Gangga a Klungkung

 

Výlet po východě Bali začneme v rozlehlém chrámu Besakih ukrytého v horské plošině mezi hustými lesy. Za prohlídku stojí především centrální oblast se třemi největšími svatyněmi, díky celkově 21 svatyním nicméně máte prostor pro detailnější prozkoumání komplexu.

Po prohlídce Besakih se přesuneme směrem k pobřeží do vodního paláce Tirta Gangga. Zde si projdeme stezku vedoucí skrze kaskádovité kašny a pagody připomínající altány. Pokud budete dostatečně rychlí, stihnete ještě návštěvu paláce Klungkung. Ten je podobně jako Tirta Gangga obklopen vodou, bohužel byl však během holandského tažení poničen.

 

By: rv

 

 

4.Den – Safari a jeskyně Goa Gajah

 

Další výlet začneme u posvátné jeskyně Goa Gajah. Samotná jeskyně je nicméně obklopena několika svatyněmi a soškami zobrazujícími posvátné slony. Po prohlídce sloní jeskyně pokračujeme k pobřeží do Bali Safari & Marine Park.

V něm si můžete prohlédnout desítky pro tuto oblast typických druhů, které lze na rozdíl od ZOO pozorovat prakticky v přirozeném prostředí.

 

5.Den – Ubud, Taro a okolí

 

Další celodenní výlet začneme ve vnitrozemském městečku Ubud. V něm stojí za prohlídku tržiště Pasar Seni, kde místní prodávají šaty z hedvábí a umělecké předměty. Poté se z Ubudu přesuneme k Opičímu lesu, kde si lze projít hustý porost zdobený soškami, nebo si jen u silnice pořídit fotografie s ochočenými makaky.

Poté pokračujeme směrem do městečka Tegallalang, kde se na svazích rozléhají výjimečně fotogenická rýžová pole, která lemují stánky, u kterých vám domorodci budou nabízet občerstvení či řemeslné výrobky. Po prohlídce rýžových polí ještě stojí za to navštívit vesničku Taro, ve které se nachází park, ve kterém se zájemci mohou svézt na hřbetu slona.

 

By: Ben Godfrey

 

 

Pláže na Bali

 

Pláže na Bali jsou v drtivé většině písečné a omývané mořem překypujícím životem. Nejrušnější pláží na Bali je Kuta, na které najdete řadu stánků s jídlem a uměním. Oblíbeným resortem na Bali je také moderní letovisko Nusa Dua oblíbené především mezi Američany a Evropany. Překrásné, ale turisty hojně navštěvované pláže naleznete také v Uluwatu, Jimbaranu či Amedu.

Zatímco jižní pobřeží Bali je lemováno řadou oblíbených letovisek, sever Bali je podstatně řidčeji osídlen. Díky tomu zde naleznete sice hůře dostupné, ale také zcela prázdné pláže bez turistů.

 

Počasí na Bali

 

Teploty vzduchu na Bali jsou celoročně velice vyrovnané a pohybují se zpravidla mezi 23 a 30°C, díky čemuž teplota moře na Bali neklesá pod 27°C . Rozdíl mezi ročními obdobími tak není patrný ve změně teplot, ale úhrnu srážek. Od prosince do března totiž nastává období dešťů, které zpravidla nebývá vyloženě fatální pro tamní infrastrukturu, nicméně dokáže dovolenou znepříjemnit.

 

By: Carrie Kellenberger

 

 

Počasí v zimě

V prosinci dosahují teploty vzduchu na Bali tradičních 23 až 30°C. Velice běžné jsou však vydatné srážky vyskytující se převážně v noci, výjimkou ale nebývají ani denní bouřky.

Počasí v lednu a únoru na Bali je podobně deštivé jako v prosinci a lze tedy očekávat vydatné a vytrvalé bouřky, které se vyskytují převážně po soumraku.

 

Počasí na jaře

Březen je posledním opravdu deštivým měsícem na Bali. Koncem března je tak počasí na Bali již poměrně rozumné a nabídne poměrně slunné počasí a tropické teploty.

Počasí v dubnu na Bali je typické úbytkem srážek a ročním maximem denních teplot, které v dubnu dosahují mezi 24 a 32°C. Výhodou dubnu jsou tak stále dlouhé dny, relativně nižší riziko přeháněk i menší množství turistů na ostrově.

V květnu pokračuje trend úbytku srážek, zároveň je však třeba počítat s postupným zkracováním dnů. Denní teploty v květnu podobně jako v dubnu dosahují ročních maxim 24 až 32°C.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Bali je typické relativně suchým počasím, mírně nižšími teplotami pohybující se mezi 23 a 30°C, ale také kratšími dny.

Červenec a srpen jsou na Bali typické nejnižším počtem slunečných hodin v roce, přesto sem právě v tomto období míří řada turistů díky nejsuššímu počasí na Bali za celý rok.

 

Počasí na podzim

Počasí v prosinci na Bali je krapet deštivější nežli během srpna, nicméně se prodlužují dny a zvyšuje se tak počet slunečných hodin.

V říjnu je na Bali podobně vlhké klima jako na přelomu května a června, stále se tak jedná o období optimální pro cestu na Bali, nicméně je třeba počítat s možností bouřek.

Listopad je kvůli vzrůstajícímu nárůstu srážek posledním doporučovaným měsícem pro cesty na Bali. Počasí v listopadu na Bali je nicméně kromě častějších srážek typické také dlouhými dny a stálými teplotami mezi 23 a 30°C.

 

Aktuální počasí na Bali naleznete zde.

Předpověď počasí na Bali  na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Letenky na Bali

 

Ačkoliv je Bali pro Středoevropany vyloženě exotickou a velice vzdálenou destinací, jedná se o poměrně dostupný ostrov. Letenky tak lze pořídit za ceny kolem 15 000 Kč, vyplatit se mohou i zájezdy na last minute. Pro sledování levných letenek na Bali můžete použít náš vyhledávač.

 

Doprava po Bali

 

Cestovatelé na Bali nejčastěji využívají tamní půjčovny automobilů či motorek. Benzín na Bali totiž vyjde cca jen na 7000 Rp na litr. Na Bali se nicméně jezdí vlevo a doprava je zde velice chaotická, vyplatí se proto vyhnout větším městům a být náležitě ostražitý. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

Pokud se chcete řízení na Bali vyvarovat, můžete si pronajmout auto i s řidičem, kteří často nabízejí své průvodcovské služby přes internet. Jedinou alternativou autobusů na Bali jsou tzv. Bemo, tedy jakési dodávky, kterými se přepravují místní. Ty sice nabízejí nižší ceny, na druhou stranu jezdí v nepravidelných intervalech po nepravidelných trasách a vyžadují smlouvání.

 

By: Simon_sees

 

 

Letoviska na Bali

Agung

Agung je nejvyšší horou na Bali. Na jejím svahu se rozkládá posvátný chrám Besakih.

 

Amed

Amed je vulkanickou činností poznamenaná oblast turisticky atraktivní díky černým sopečným plážím a korálovým útesům s bohatým podmořským životem.

 

Bangli

Bangli je jedno z nejstarších měst založených na ostrově Bali. Jedná se o horské město obklopené rýžovými terasami a menšími chrámy.

 

Bedugul

Bedugul jsou sopečnou činností vzniklá jezera, v jejichž blízkosti se nachází slavný chrám Ulun Danu Bratan.

 

Bukit

Bukit je poloostrov rozkládající na nejjižnějším cípu Bali. Jedná se o oblast pověstnou pro skvělé podmínky ke koupání a surfování, pobřeží poloostrova je poté zároveň zkrášleno mořskými chrámy.

 

Candidasa

Candidasa je klidnější město na pobřeží Bali, osídlené částečně i původními obyvateli Bali Aga.

 

Canggu

Canggu je přímořské městečko ležící nedaleko Seminyaku. Jedná se o velice tiché město s pěknou pláží vhodnou i pro surfování.

 

Denpasar

Denpasar je rušné město a důležitý dopravní uzel. Jedná se nicméně o tradiční indonéské město prakticky neovlivněné turismem, není tedy tak uhlazené jako například Kuta, ale ukazuje opravdové Bali.

 

Gianyar

Gianyar je rušné město s tradičním tržištěm, které je vyhlášené výrobou bižuterie a šperků.

 

Jimbaran

Jimbaran je bývalá rybářská vesnička, která dnes slouží spíše jako oblíbené turistické letovisko. Leží zde pěkná pláž lemovaná skvělými rybími restauracemi.

 

Kintamani

Kintamani je oblast kolem aktivního vulkánu Batur, jedná se tedy o vulkanicky formovanou oblast s kalderami, horskými scenériemi a příjemnými teplotami.

 

Kuta

Kuta je jednoznačně nejrozvinutější město na Bali, a to především díky cestovnímu ruchu. Nachází se zde řada obchodů, barů i pěkné pláže.

 

Legian

Legian je městečko ležící mezi městy Kuta a Seminyak. Nachází se zde velice široká písečná pláž oblíbená i mezi surfaři.

 

Lembongan

Lembongan je malý ostrůvek, na který denně vyjíždějí lodě z přístavu v Sanuru. Ostrov je pověstný nádhernými plážemi a neuvěřitelně bohatým podmořským životem.

 

Lovina

Lovina je městečko vyhlášené sopečnými plážemi a bohatým podmořským životem, dokonce se zde nacházejí i vzácné korálové útesy.

 

Nusa Dua

Nusa Dua je oblastí s několika přímořskými resorty táhnoucích se podél dlouhé písečné pláže.

 

Nusa Lembongan

Nusa Lembongan je oblast vyhlášená velice pestrým podmořským životem, a jedná se tak především o destinaci oblíbenou mezi potápěči.

 

Nusa Penida

Nusa Penida je ostrůvek ležící nedaleko východního pobřeží Bali. Dříve se jednalo o místo, kam se posílali vyhnanci z Bali do exilu, a i dnes se tak jedná o poměrně chudou oblast. Přesto se jedná o turisticky poměrně atraktivní místo, a to především díky bohatému podmořskému životu.

 

Padang Bai

Padang Bai je původně rybářská vesnička, do které se díky pěkným plážím a skvělým podmínkám pro potápění sjíždí stále více a více turistů.

 

Sanur

Sanur je oblíbené letovisko s nádhernými písečnými plážemi. Díky klidnému okolí je Sanur velice oblíbené mezi klientelou 55+.

 

Seminyak

Seminyak je poměrně luxusní letovisko severně od města Legian. Leží zde skvěle vybavené písečné pláže, které jsou často využívané i pro konání svateb.

 

Singaraja

Singaraja je rušné město s koloniální architekturou i hinduistickými chrámy. Jedná se o obchodní i turistické centrum severu Bali.

 

Tabanan

Tabanan je vesnice, jejíž okolí je turisticky vyhledávané kvůli malebným rýžovým políčkům.

 

Tanjung Benoa

Tanjung Benoa je oblíbené letovisko s pěknou písečnou pláží ležící na severu oblasti Nusa Dua. Jedná se o kulturně velice pestré město, leží zde mešita, čínská svatyně i hinduistický chrám.

 

Ubud

Ubud je turisticky atraktivní město ležící ve vnitrozemské vysočině. Město samotné je vyhlášené řemeslnými trhy, díky Opičímu lesu a terasovým plantážím je nicméně velice zajímavé i jeho okolí.

 

Jazyk a základní fráze

 

Úředním jazykem na Bali je indonéština, tedy jakási upravená verze malajštiny. Přesto zde většina obyvatel mluví spíše tradičnější balijštinou.  Ve větších turistických letoviscích jako Kuta se nicméně lze domluvit i anglicky.

 

Základní balijské fráze:

Výslovnost v balijštině je prakticky stejná jako v češtině, většinu textu tak lze číst, jak je psáno. Výjimky jsou pouze písmena J [dž], C[č] a NG [n].

 

Ahoj – Halo

Ano – Nah

Ne – Tauk

Prosím (o něco) – Tiang ngidih

Prosím (v poděkování) – Sareng-sareng

Děkuji! – Matur suksme

Otevřeno/Zavřeno – Ungkab/tekepin

Informace – Gatra

Včera – Dibi

Dnes – Rahina jani

Zítra – Buinmani

Kolik to stojí? – Aji kude pengargane ?

Mluvíte anglicky? – Ragane bisa mebasa Inggeris

 

Mapa Bali

 

Bali
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!