Vaše letadlo právě sedlo na Keflavíku, hlavním letišti Islandu. Tak tuhle přestavu jsem nosila v hlavě několik let. Pokud se tvé myšlenky ubírají stejným směrem, tipy, co stihnout na druhém největším ostrově Evropy za jeden den, jsou tady! 

Foto: Dáda Schmidt (@smiduj)

 

Keflavík

Náš počáteční bod. Keflavík je sám o sobě malé město, kde není moc k vidění. Vydáme se tedy hned na tzv. the golden circle, což jsou místa, která nejvíce lákají turisty a dají se stihnout do pár hodin. 

 

Kerid  

Naše první zastávka je u kráterového jezera starého 3 000 let. Sopka po výbuch způsobila kráter, který se naplnil děšťovou vodou. Lze sejít po schodech až úplně dolů. U Keridu jako u jediné zastávky ze zlatého okruhu se platí 3 eura symbolický poplatek. 

 

Foto: Dáda Schmidt (@smiduj)

 

Gullfoss vodopád

Neboli zlatý vodopád je nejmohutnější vodopád v Evropě,  měřící 32 m. Tady budu hodně zaléžet na počasí. My jsme měli bohužel celý vodopád v mlze, ale za slunečného počasí lze nad vodou spatřit barevné duhy. Za krásného počasí ho zřejmě spatřili tamnější objevitelé a náležitě ho podle zlatých slunečních paprsků pojmenovali. 

 

Foto: Dáda Schmidt (@smiduj)

 

Strokkur gejzír

Strokkur v islandštině znamená „chrlit“,  každých cca 5 min. chrlí vařící vodu do výšky až 20 metrů. Samozřejmě jsme si chtěli výbuch jako správní turisté natočit. Rada pro vás! Nemusíte se bát, že se to nedá stihnout. Jakmile začne voda probublávat, připravte si telefony a čekejte výbuch.

Na oběd doporučuji kantýnu přímo u gejzíru, kde jsme si dali výbornou rajčatovou polévku za 1 550 ISK, což je necelých 300 Kč. Nikdy jsem sice neměla dražší, ale ani lepší. 

 

Thingvellir NP

Tak tenhle národní park je zapsán v kulturním dědictví UNESCO. Leží uvnitř riftového údolí na hranici dvou tektonických desek. Vznikl vlivem sopečné činnosti. V tomto NP, na jehož prozkoumání by byl ideálně potřeba jeden celý den, jsou k vidění vodopády, trhliny, potoky, jezera, propasti. Vydejte se po turistické stezce a kochejte se panenskou přírodou.

 

Reykjavík 

A samozřejmě při návštěvě Islandu nesmíme opomenout návštěvu jeho hlavního města.  Dominantou je kostel Hallgrimskirja, jehož vzhled byl inspirován vodopádem. Věž kostela je pak využívána jako vyhlídková. 

 

Foto: Dáda Schmidt (@smiduj)

 

Více o Islandu možná příště, až bude více času. Další cestovatelské tipy jak za hranicemi České republiky, tak i u nás, najdete na novém instagramovém účtu @smiduj.

Autor: Dáda Schmidt

Cestovatelský ráj aneb Island za 12 hodin!
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!