AKTUALIZOVÁNO// Letošní dovolenou hodláte strávit v Řecku, Španělsku, Chorvatsku, Velké Británii, na Maltě, Sardinii či v Apulii? Až do odvolání musíte při vstupu do těchto států předložit vyplněné speciální formuláře. Pokud tak neučiníte, budete v lepším případě otestování na koronavirus, v tom horším vám nebude umožněn vstup do země. V tomto článku shrneme základní informace o formulářích a provedeme vás jejich vyplněním.

 

Myslete na to, že situace ohledně COVID-19 se může ze dne na den změnit. Země mohou formuláře přestat vyžadovat, také ale mohou opatření ještě zpřísnit. Příkladem zpřísněných omezení může být Slovinsko (obyvatelé z Moravskoslezského kraje musí předložit negativní test či podstoupit karanténu), Estonsko a Lotyšsko (povinná 14denní karanténa) a Kypr (povinnost předložit negativní test na Covid-19, který není starší než 72 hodin).

 

 

 

Řecko

Pokud se chystáte na letní dovolenou do Řecka, nejpozději 24 hodin před odletem musíte vyplnit speciální formulář, tzv. Passenger Locator Form. Nezáleží na tom, zda přicestujete letadlem či lodí, bez vyplněného dotazníku se při cestě do Řecka zkrátka neobejdete.  Formulář je kompletně v angličtině, objevují se v něm ale spíše základní slovíčka a není proto náročný na vyplnění. S případným překladem pomůže Google.

!Pozor, pokud přijíždíte autem či autobusem, nově musíte předložit negativní test na Covid-19, který nesmí být starší než 72 hodin!

Tip: Formulář doporučujeme vyplňovat na počítači. Na mobilu je vyplňování drobných políček časově náročnější, i když i to samozřejmě jde.

 

Jak postupovat?

1/ Formulář pro vstup do Řecka naleznete zde>>

2/ Potvrďte, že jste četli podmínky a formulář vyplníte pravdivě

3/ Zvolte způsob dopravy, jak přicestujete do Řecka

4/ Dotazník následně pokračuje podle toho, jakou možnost zvolíte. Bude po vás tedy chtít například název aerolinky. V každém případě vyplníte datum a místo vstupu do země

5/ Následují osobní údaje jako jméno a příjmení a číslo občanského průkazu či cestovního pasu

6/ Zadat budete muset také svou adresu v ČR a adresu místa pobytu v Řecku

7/ Pokud s vámi cestuje dítě, do formuláře ho uvedete v dalším kroku. Pokud je váš spolucestující dospělá osoba, bude muset vyplnit svůj vlastní formulář

8/ Po úspěšné vyplnění formuláře na e-mail obdržíte QR kód, kterým se následně prokážete při vstupu do země. Kód běžně přijde do pár minut až hodin. Pokud je ale váš termín odletu ještě daleko, výjimkou není ani delší doba čekání. Případně zkontrolujte i složku Hromadné a Spam

9/ Daným kódem se následně prokážete při nástupu na palubu letadla a při vstupu na území Řecka. Můžete ho mít vytisknutý nebo ho stačí předložit na obrazovce mobilu

 

Při vstupu do Řecka navíc můžete být vybráni k náhodnému otestování. Pravděpodobnost toho, že budete vybráni, se předem nedá odhadnout.  Často ale bývá otestována až polovina celého letu.

lefkada
Lefkada, Řecko

 

Španělsko

Pokud se chystáte na letní dovolenou do Španělska letadlem, stejně jako v případě Řecka vás před cestou čeká odevzdání speciálního formulář (tzv. FCS). Oproti tomu řeckému je výrazně kratší a jednodušší. Je možné ho vyplnit anglicky, španělsky, německy nebo francouzsky. Můžete použít počítač nebo si do mobilu stáhnout tuto aplikaci. Aplikace je podle nás uživatelsky příjemnější, požadovaný QR kód pak navíc máte vždy hned po ruce. Formulář je nutné odeslat nejdříve 48 hodin před odletem.

 

Jak postupovat?

1/ Formulář pro vstup do Španělska naleznete zde>>

2/ Vyplníte osobní údaje, číslo pasu či občanského průkazu, číslo letu, datum příletu a e-mail

3/ Následně už jen stačí potvrdit, že nejste robot a že jste vše přečetli

4/ Po úspěšné vyplnění formuláře na e-mail obdržíte QR kód, kterým se následně prokážete při vstupu do země. Pokud e-mail nepřichází, zkontrolujte i složku Hromadné a Spam

5/ Daným kódem se následně prokážete při nástupu na palubu letadla a při vstupu na území Španělska. Můžete ho mít vytisknutý nebo ho stačí předložit na obrazovce mobilu

 

Tip: Do 31. července platí, že pokud formulář nejste schopni předložit elektronicky, můžete ho mít vyplněný na papíře. Ten můžete získat od aerolinky či cestovní kanceláře.

 

Při vstupu do Španělska vám navíc může být změřena teplota.

Mallorca, Španělsko
Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

Sardinie

Pokud se chystáte na letní dovolenou na Sardinii, ani tam se neobejdete bez vyplnění elektronického formuláře. Je možné ho vyplnit anglicky, italsky, německy, španělsky, francouzsky, rusky nebo čínsky. Formulář není nejkratší, ale jeho vyplnění je rychlé a intuitivní.

 

Jak postupovat?

1/ Formulář pro vstup na Sardinii naleznete zde>>

2/ Vyplníte osobní údaje včetně jména, data a místa narození a e-mail

3/ Vyplníte informace o vašem příletu, ubytování na Sardinii a o vašem odletu

4/ Doplníte podrobnosti o občanském průkazu či pasu, na který cestujete

5/ Poté už jen zaškrtnete, že jste vše přečetli a že nejste robot

6/ Při vstupu je pak nutné předložit kopii potvrzení o registraci, palubní lístek a platný doklad totožnosti

 

Při nástupu na palubu letadla vám navíc bude změřena tělesná teplota.

 

Povinnost vyplnit formulář se vás týká také v případě, pokud cestujete do dalšího regionu Itálie: Apulie. Potřebný formulář naleznete zde >>. Po dobu 30 dnů byste si navíc měli zaznamenávat navštívená místa a osoby, se kterými jste se setkali.

Sardinie, Itálie

 

Chorvatsko

Pokud se nechcete zdržovat na hranicích, předem si vyplňte formulář pro Chorvatsko. Chorvati ví, že Češi patří k jejich nejvěrnějším návštěvníkům, takže formulář pohodlně vyplníte i v češtině. Výhodou je, že formulář nemusíte vyplňovat pro každého cestujícícho zvlášť, ale zvolíte jednoho zástupce jako kontaktní osobu.

 

Jak postupovat?

1/ Formulář pro vstup od Chorvatska naleznete zde>>

2/ Vyplníte důvod cesty, zemi původu a termín pobytu

3/ Uvedete zástupce (jednoho z automobilu) a jeho osobní údaje

4/ Přidáte ubytovací zařízení

5/ Potvrdíte pravdivost údajů

6/ Potvrzení o ohlášení pak stačí viditelně umístit za přední sklo vašeho automobilu. Předložit také musíte cestovní pas nebo občanský průkaz 

Chorvatsko
Chorvatsko

 

Velká Británie

Pokud se chystáte vyrazit do Spojeného království, od 10. července se nemusíte bát karantény. Vyplnit ale musíte speciální formulář. Ten je k dispozici v angličtině, odeslat ho můžete nejdříve 48 hodin před odletem. Jeho vyplnění je intuitivní, také ale poměrně zdlouhavé, Vyhraďte si proto dostatek času.

 

Jak postupovat?

1/ Formulář pro vstup do Spojeného království naleznete zde>>

2/ Registrujete se pod e-mailem

3/ Zaškrtnete, zda formulář vyplňujete pro sebe nebo pro někoho jiného

4/ Uvedete své telefonní číslo a zda je možné vás na něj kontaktovat

5/ Postupně uvedete své osobní údaje (jméno, datum a čas příjezdu a odjezdu, pohlaví, datum narození, adresu v ČR)

6/ Vyplníte číslo pasu a jeho platnost

7/ Přiblížíte své plány (zda zůstáváte ve Spojeném království nebo jen projíždíte, kam přilétáte, s jakou společností a jakým letem)

8/ Uvedete, jestli cestujete s cestovní kanceláří nebo s dětmi

9/ Uvedete, jestli a jaké země jste navštívili v posledních 14 dnech

10/ Vyplníte adresu pobytu ve Spojeném království

11/ Potvrdíte pravdivost zadaných údajů a váš souhlas

12/ Následně budete mít možnost si vyplněný dokument vytisknout a stáhnout

Londýn, Velká Británie

 

Malta

Pokud se chystáte na letní dovolenou na Maltu, také tam vás aktuálně čeká povinnost vyplnit formulář. V tomto případě dokonce dva. Oba formuláře jsou dostupné ve formátu PDF a v angličtině.

 

Jak postupovat?

1/ První PDF naleznete zde >>. Jeho vyplnění je rychlé a jednoduché, vepíšete pouze své jméno, číslo dokladu, telefonní číslo, e-mail a adresu.

2/ Druhé PDF naleznete zde >>. To je již na vyplnění delší, slouží ke shromáždění lokalizačních údajů o vás. Vyplníte tedy číslo letu, adresu v ČR, adresu na Maltě i kontaktní osobu.

3/ Dané formuláře budete předkládat po příletu. Podle našich informací se může stát, že je po vás nikdo chtít nebude. Vždy je ale lepší být připraven.

Malta

Cestování do zahraničí covid: jaké formuláře je třeba vyplnit?
Štítky:                    

12 komentářů u „Cestování do zahraničí covid: jaké formuláře je třeba vyplnit?

  • 7.7.2020 (10:30)
   Trvalý odkaz

   Do Bulharska můžete vstoupit bez omezení, i když při překročení hranic můžete být požádáni o vyplnění prohlášení. Všechny informace případně naleznete zde >>.

   Reagovat
 • 7.7.2020 (11:26)
  Trvalý odkaz

  Letíme na Mallorcu 25.7.2020 mohu formulář vyplnit již nyní nebo až těch 48 hodin před odletem?

  Reagovat
  • 7.7.2020 (14:59)
   Trvalý odkaz

   U Španělska (Mallorky) je formulář možné odeslat nejdříve 48 hodin před odletem, zatím tedy musíte počkat.

   Reagovat
 • 7.7.2020 (18:57)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den letíme do Chorvatska a chceme ho procestovat tzn každou noc spát v jiném městě . Jak mám vyplnit ve formuláři místo pobytu? Díky za odpověď

  Reagovat
  • 7.7.2020 (19:22)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, do formuláře by přes tlačítko „přidejte objekt“ mělo jít zadat víc různých ubytování.

   Reagovat
   • 7.7.2020 (22:22)
    Trvalý odkaz

    Dobrý den,v srpnu máme letenky na Maltu.Jak, prosím, postupovat při odletu z Vídně? Postup stejný nebo jsou vyžadovány jiné formuláře?.Děkuji

    Reagovat
    • 8.7.2020 (11:21)
     Trvalý odkaz

     Dobrý den, ano, postup je momentálně stejný, tzn. je třeba vyplnit ony dva formuláře uvedené v textu.

     Reagovat
 • 8.7.2020 (8:53)
  Trvalý odkaz

  Nemáte prosím bližší informace k cestě na Kypr. Máme letenky až na 5. září. Děkuji J.

  Reagovat
  • 8.7.2020 (11:25)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, aktuálně platí, že na Kypr z ČR můžete pouze s negativním testem, který si sami musíte vyřídit max. 72 hodin před odletem. Do září se ale situace může změnit, ještě před pár dny se na Kypr mohlo cestovat volně, takže je možné, že se opatření zase zmírní a žádný test nebude potřeba. Aktualizované informace najdete zde >>.

   Reagovat
 • 16.7.2020 (12:17)
  Trvalý odkaz

  Dobrý den, v sobotu letíme do Belgie, jsou potřeba nějaké formuláře? Děkuji

  Reagovat
  • 16.7.2020 (12:30)
   Trvalý odkaz

   Dobrý den, do Belgie je aktuálně možné cestovat volně bez udání důvodu, formulář není potřeba. Aktualizované informace případně najdete na stránkách Ministerstva, před odletem je dobré se tam mrknout a raději to ještě zkontrolovat.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!