Aktivity / Evropa / Řecko / Řecké ostrovy / Rhodos / Itinerář týdenního okruhu po ostrově Rhodos

Itinerář týdenního okruhu po ostrově Rhodos

Týdenní okruh kolem ostrova Rhodos

Následující text je určen pro ty cestovatele, kteří chtějí prožít svoji dovolenou aktivně a vidět co nejvíce krás ostrova. Připravili jsme pro vás týdenní itinerář aktivit vhodných pro všechny návštěvníky ostrova. Jelikož ostrov Rhodos nabízí mnoho nádherných pláží a historických míst, nebylo možné do itineráře zahrnout všechny. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější a věříme, že si dovolenou náležitě užijete.

Itinerář týdenního okruhu po ostrově Rhodos

1. DenFilerimos, hlavní město Rhodos
2. Denostrov Symi, lázně Kalithea
3. Denpláž Faliraki, Waterpark Faliraki, pláž Anthony Quinn
4. Denpláž Afandou, Sedm pramenů, klášter a pláž Tsambika
5. DenLindos, pláž Prasonisi
6. Denpláž Fourni, Monolithos, vesnička Siana
7. DenKamiros, Údolí motýlů

Plán itineráře

Den první

První den se vydejte z letiště rovnou k vrcholku Filerimos vzdálenému přibližně 10 kilometrů severovýchodním směrem od letiště. Na kopci Filerimos se nachází 18 metrů vysoká rozhledna v netradičním tvaru kříže. Dojděte k ní křížovou cestou, kterou lemují borovice, vystoupejte až na její vrchol a pokochejte se prvním pohledem na ostrov Rhodos. Budete mít odsud překrásný výhled na moře i velkou část ostrova. Až se této podívané dostatečně nabažíte, můžete se vydat do nedalekého kláštera, který taktéž leží na vrcholku Filerimos.

rozhledna  Filerimos

Poté už zamiřte do hlavního města Rhodos, které je od Filerimosu vzdálené cca 10 km severovýchodním směrem. V hlavním městě uvidíte mnoho historicky významných památek. Navštivte středověký Palác velmistrů, projděte se Uličkou rytířů, prohlédněte si Staré město a zavítejte také do starobylého přístavu Mandraki, kde údajně stával jeden ze sedmi divů světa – Rhódský kolos. Ten byl však prý bohužel zničen zemětřesením. Večer zamiřte na Hippokratovo náměstí, kde můžete vyzkoušet řeckou kuchyni v jedné ze zdejších taveren, nasát atmosféru večerního Rhodosu a později se třeba vydat do jednoho z místních barů a užít si nočního života.

Přístav Mandraki

Den druhý

Druhý den se vydejte lodí na výlet na přibližně 45 km vzdálený ostrov Symi, který leží od Rhodosu severním směrem. Každý den ráno na něj jezdí výletní lodě plné turistů, jelikož jde o překrásné místo. Na ostrově Symi uvidíte nádherné pláže, průzračné moře, pozoruhodnou přírodu a v hlavním městě Symi vás jistě zaujmou malebné barevné domky zdejších obyvatel a klášter Panormitis, který je dodnes obýván mnichy.

Zarezervovat si plavbu na ostrov Symi můžete zde.

Ostrov Symi, Rhodos

Až si ostrov dostatečně prohlédnete, vraťte se lodí zpět na Rhodos. Pokud budete mít čas a náladu, vydejte se do lázní Kalithea, které mají otevřeno každý den až do 23 hodin. Tyto lázně jsou umístěny v krásné zahradě na břehu skalnaté zátoky, mají krystalicky čistou vodu a díky nádhernému prostředí a klidu si zde užijete té pravé večerní relaxace a pohody.

Lázně Kalithea

Den třetí

Třetí den se vydejte na pláž Faliraki, jež se nachází u stejnojmenného městečka. Jde o jednu z nejvyhlášenějších pláží ostrova, která je velmi dlouhá a široká. Tato pláž je velice oblíbená, a proto také často přelidněná. Brzy ráno však ještě bude na pláži klidněji. Osvěžte se koupelí v moři, poté můžete relaxovat na pláži pokryté oblázky. Pokud jste zastánci nudismu, vydejte se ke kryté zátoce, která je vyhrazena právě nudistům.

letovisko Faliraki

Poté vás čeká další vodní atrakce ostrova – aquapark ve Faliraki. Aquapark ve Faliraki je největším evropským vodním parkem, kde si užijete nejrůznějších vodních atrakcí, jako např. bazénu s umělými vlnami, vířivek, skluzavek různých velikostí od dětských tobogánů až po extrémní tobogány i dalších atrakcí. Samozřejmostí jsou vodní atrakce pro malé děti, které vašim potomkům jistě vykouzlí úsměv na tváři. Pokud nejste zrovna nadšenci do adrenalinových vodních atrakcí, můžete jen ležet na pohodlném lehátku a slunit se s koktejlem v ruce. V parku můžete také poobědvat v místním bistru nebo si nakoupit něco dobrého na zub ve zdejším obchodě.

Pokud vás vodní park brzy omrzí, stihněte ještě návštěvu 7 km vzdálené zátoky Anthony Quinn, jejíž pláž patří k těm nejkrásnějším na ostrově. Možná vám bude pláž povědomá, jelikož se zde natáčely klíčové scény z Řeka Zorby. Návštěva Anthony Quinn bude romantickou tečkou v závěru třetího dne.

Anthony Quinn Bay

Den čtvrtý

Čtvrtý den začněte koupelí v moři u pláže Afandou, která se nachází mezi letovisky Faliraki a Kolympia 5 km od Anthony Quinn. Jde o velmi hezkou a klidnou pláž, na které vás nebudou rušit davy turistů a dovolenkářů. Poté zamiřte více do vnitrozemí, k proslulé přírodní zajímavosti – Sedmi pramenům. Najdete je přibližně 9 km jihozápadním směrem od pláže Afandou. Na kopci zde pramení sedm pramenů, které se slévají do jednoho potůčku. Tento potůček protéká tunelem v kopci a je možné zmíněný tunel projít, jelikož je přibližně 2 metry vysoký. Sedm pramenů se nachází v nádherné přírodě lesa, kde si můžete odpočinout ve stínu vzrostlých stromů.

Po návštěvě Sedmi pramenů zamiřte přibližně 6 km na jihovýchod ke klášteru Tsambika. Klášter Tsambika leží na 300 m vysokém kopci a je zasvěcen Panně Marii. S klášterem je spjata legenda, která praví, že poté, co se na kopci objevila ohnivá záře, se zdejším dlouho bezdětným manželům konečně narodila dcera. Pojmenovali ji Tsambika (Ohnivá záře) a její otec postavil na kopci klášter, ke kterému se chodí modlit bezdětné ženy. Až si kostel prohlédnete, můžete vyrazit na stejnojmennou pláž Tsambika se zlatým pískem, kde si užijete poklidného odpoledne a večera. Atmosféru zdejší pláže totiž nenarušují žádné hotely, nicméně nabídku vodních sportů, lehátka se slunečníky a taverny najdete i zde.

Tsambika

Den pátý

Pátý den vás čeká cesta k jedné z nejkrásnějších řeckých vesnic – proslulé Lindos. Nachází se na východním pobřeží přibližně uprostřed ostrova Rhodos. Uvidíte zde tradiční řecké domky a křivolaké uličky. Nad vesnicí Lindos se tyčí chrám bohyně Athény Lindské a středověká johanitská pevnost, ke které se musíte podívat. Na kopec s pevností a chrámem můžete dojít pěšky nebo se za pár euro svést na oslíkovi. Seshora budete mít nádherný výhled na zátoku pod městem.

Akropole Lindos

Poobědvejte v jedné z místních taveren a naberte dostatek sil, jelikož vás čeká přibližně 50 km dlouhá cesta na úplný jih ostrova k poloostrovu Prasonisi. Nachází se zde krásná pláž se stejnojmenným názvem Prasonisi, která spojuje dvě pevniny a je z obou stran obklopena mořem. Celý den tu fouká příjemný vítr, díky němuž se tvoří vlny a pláž je proto ideální pro surfing a kiteboarding. Vyzkoušejte tento vodní sport i vy nebo jen tak relaxujte v jemném písku a vykoupejte se v průzračně čistém moři. Pokud budete mít náladu, můžete si udělat malý výlet až k nejjižnějšímu cípu ostrova, kde stojí maják.

Prasonisi beach

Den šestý

Šestý den vás čeká návštěva pláže Fourni na západním pobřeží ostrova Rhodos pod vrcholkem Monolithos. Fourni je jednou z nejkrásnějších pláží ostrova, která je z obou stran ohraničena skalami. Užijete si zde klidné relaxace a příjemného koupání v čistém moři předtím, než vyrazíte k proslulému Monolithosu. Monolithos se nachází jen pár kilometrů od Fourni. Jde o bývalou johanitskou pevnost, která byla postavena roku 1476 na 236 metrů vysokém skalním bloku. Dostanete se k ní po schodech vytesaných ve skále. Prohlédněte si pozůstatky pevnosti a pokochejte se nádherným výhledem na moře.

Poté se vydejte k nedaleké vesničce Siana. Jde o krásnou tradiční vesnici, která je proslulá výtečným medem a vinným destilátem – Soumou, kterou je povoleno prodávat pouze zde. Musíte ji vyzkoušet, jelikož nikde jinde v Řecku vám ji neprodají. Siana je také proslulá vyšívanými ubrusy a dečkami, takže zde můžete nakoupit pěkné suvenýry. Za vidění v Sianě stojí také kostel Agios Pandeleimonas v byzantském stylu z 19. století. Návštěvu této vesnice můžete zakončit večeří v jedné z místních taveren a vyzkoušet některou z řeckých specialit, které zde nabízejí.

Siana

Den sedmý

Poslední den bude ve znamení historie a přírody. Dopoledne navštivte Kamiros - starověký areál, který se nachází přibližně 30 km od hlavního města Rhodosu jihozápadním směrem. Uvidíte zde ruiny starověkého chrámu, domů, lázní a amfiteátru. Kamiros má za sebou několik tisíc let dlouhou historii – jeho počátky sahají až do druhého tisíciletí př. n. l., takže zde můžete nasát atmosféru dob dávno minulých. Kamiros byl však vážně poškozen silným zemětřesením, které proběhlo roku 142 a poté bohužel již nebyl obnoven, takže uvidíte pouhé pozůstatky.

Odpoledne zamiřte do slavného Údolí motýlů. Najdete ho necelých 20 km cesty autem od Kamirosu, v severní části ostrova v oblasti Petaloudes. V tomto údolí žijí tisícovky motýlů včetně nočních motýlů Callimorpha quadripunctaria. Údolím vede upravená stezka, kterou si můžete za poplatek 5 € projít. Na horním konci údolí uvidíte kostelík Moní Panagías Kalopetras z roku 1782 a na dolním konci údolí zase muzeum motýlů. Touto pěknou procházkou zakončete svůj pobyt na ostrově Rhodos.

Motýlí údolí

Letenky

Praha
Letiště Rhodos

Doprava

z/na
Nejlevnější dopravaAutobus Des Roda2,6 EUR / cca 60 Kč
Nejflexibilnější dopravaPůjčení autaZarezervovat auto
Nejlepší poměr cena / kvalita
Rozvoz z letištěZarezervovat rozvoz
Nejpohodlnější dopravaTaxiObjednat taxi

Pokud využijete některý z levných zájezdů na ostrov Rhodos, bude vás na místě čekat delegát se zajištěným rozvozem.

Pokud cestujete na Rhodos bez cestovní kanceláře a nechcete si pronajmout auto, je nejlepší volbou rozvoz se společností Holidaytaxis. Ten vás bude čekat na letišti a doveze vás až k vašemu hotelu. Cena je jen o pár korun vyšší než klasickým autobusem a nemusíte nic víc řešit.