Aktivity / Evropa / Island / Pozorování polární záře na Islandu

Pozorování polární záře na Islandu

Polární záře na Islandu

Spatřete jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů na vlastní oči. Polární záři, nebo-li auroru, můžete na Islandu pozorovat v podzimních i zimních měsících. Výskyt aurory je nevyzpytatelný a závislý na mnoha faktorech. Pokud se přeci jen objeví, budete mít nádherný zážitek na celý život. Za pozorováním se můžete vydat půjčeným autem po vlastní ose, nebo vyrazit na organizovanou tour z Reykjavíku. 

Detailní popis

Kdy a jak často je vidět polární záře na Islandu?

Nejideálnějším obdobím pro pozorování polární záře na Islandu je období od září do začátku dubna, kdy je dostatek tmy. Viditelnost polární záře je ale závislá na mnoha faktorech, včetně solární aktivity a počasí. Důležitým faktorem je také světelný smog, pro ideální podmínky se tak vydejte dál od větších měst i vesnic. Pokud se chystáte za pozorováním polární záře, je potřeba se obrnit trpělivostí a bedlivě sledovat předpověď. 

Plavby na lodi za polární září

Jedinečným zážitkem je pozorování polární záře z paluby lodi. Zarezervujte si plavbu na jachtě, která vyplouvá z Reykjavíku. Polární záři můžete pozorovat z panoramatické paluby nebo vyhřívaného salonku. Během plavby proplujete podél malých ostrůvků v zátoce Faxafloi a vydáte se daleko od světel města. Celý zážitek trvá přibližně 2 a půl hodiny a zarezervovat jej můžete zde. 

Výlety za polární září

Pokud se rozhodnete polární záři lovit sami, ideálním pomocníkem vám bude zapůjčené auto. Polární záře je celkem nevyzpytatelný jev a nikdo vám nezaručí, že ji uvidíte. Abyste zvýšili své šance, můžete sledovat speciální předpověď na stránkách vedur.is. Pokud se předpověď bude pohybovat na číslech 3 a výš, je veliká šance, že auroru spatříte. Nápomocné vám budou i nejrůznější skupiny na Facebooku typu „Northern Lights Alert," kde se lidé navzájem upozorňují, pokud se záře někde objeví. 

Pokud si auto na Islandu půjčovat nechcete, nebo se raději svěříte do rukou profesionálních lovců, můžete vyrazit na organizovaný výlet. Ceny začínají od 50 EUR za osobu. V Reykjavíku vás vyzvedne vyhřívaný minibus s průvodcem a zamíříte na místa, kde je vysoká pravděpodobnost polární záře. Cestou se dozvíte zajímavé informace o tomto přírodním fenoménu. Některé výlety zahrnují i profesionální focení, a tak se můžete těšit na kvalitní fotky. Nabídku výletů najdete na stránkách Viator. 

Jak nejlépe vyfotit polární záři 

Focení polární záře může být trošku oříšek. Nutností pro vyfocení tohoto nádherného jevu je stativ. Ten musí být zafixován na stabilním místě, jinak bude vaše fotka rozmazaná. Nejkvalitnější a nejostřejší fotky pořídíte zrcadlovkou, na které si můžete manuálně nastavit čas expozice, clonu a ISO (citlivost). Pro focení je potřeba dobře zvolit i objektiv, který by měl mít světelnost alespoň 2,8. Před samotným focením si nastavte samospoušť, abyste zamezili chvění fotoaparátu. 

Pokud zrcadlovku při ruce nemáte, můžete vyzkoušet i svůj mobilní telefon nebo třeba GoPro. Fotky sice nebudou tak kvalitní, ale pokud bude polární záře dostatečně silná, budete mile překvapeni. Mobil si před focením nastavte na dlouhou expozici a přidělejte jej na stativ nebo držte velmi pevně v ruce. 

polární záře, Reykjavik, Island 

Nejlepší hotely pro pozorování polární záře

Na Islandu najdete i velké množství hotelů, které si zakládají na ideální lokalitě a podmínkách pro pozorování polární záře. Některé hotely rovněž nabízí službu probuzení v případě, že se na obloze tento jev objeví.

Mezi nejlepší hotely pro pozorování polární záře na Islandu patří Hotel Rangá, hotel Húsafell a Reykjavik Domes. 

Letenky

Praha
Letiště Keflavík

Doprava

z/na
Nejlevnější dopravaAutobus 551 960 ISK / cca 340 Kč
Rychlejší autobus
Airport Direct2 999 ISK / 520 Kč
Alternativní doprava
Autobus Gray Line20 EUR / 500 Kč
Nejflexibilnější dopravaPůjčení autaZarezervovat auto
Nejpohodlnější dopravaTaxiObjednat taxi

Průvodce letištěm

  • Letiště Keflavík je od centra Reykjavíku vzdálené zhruba 50 km.
  • Více informací nejen o dopravě se dozvíte v průvodci letištěm Keflavík.