Život ve Španělsku – můj splněný sen – Díl III. – Empadronamiento a koupě auta

Život ve Španělsku – můj splněný sen – Díl III. – Empadronamiento a koupě auta

Bydlíme vhorách nedaleko od moře. Není tu obchod, nejbližší autobusová zastávka je přibližně 5 km odsud. Potřebuji tedy nutně auto.

Nejprve jsem zvažovala převést svého Forda zČeska. Po zvážení pro a proti jsem tuto variantu zamítla. Auto už není nejmladší a cestu tři tisíce kilometrů by nemuselo bez poruchy vydržet. Krom toho řídit takovou dálku se mi skutečně nechtělo. A hlavně mám své klienty vČesku, doposud tam mám dům a potřebuji mít tedy auto i tam. Ve své české základně. Navíc jsem zrůzných zdrojů slyšela, že přihlášení auta ve Španělsku je docela drahá záležitost. Může se stát, že budete jezdit několik let českými značkami, policie vás nestaví a vše bude vpohodě. Ale spousta známých sčeskými značkami už dostala od policie upozornění, že je třeba auto přihlásit zde. A pokud ne, následuje pokuta. Zvítězila tedy varianta pořídit auto nové (tedy vlastně ojeté, ne úplně nové), a to ve Španělsku.

Možností, kde sehnat ojeté auto, je několik. Přes inzerát na internetu od soukromého prodejce koupíte auto levně, ale bez záruky. Ojetá auta můžete hledat na příklad na následujících webových stránkách:

https://www.milanuncios.com

https://www.coches.net

Občas se zde vyskytnou i inzeráty soukromých osob snabídkou dlouhodobého pronájmu automobilu za podstatně výhodnější cenu, než od komerčních autopůjčoven.

Vbazaru ojetých vozů jsou ceny různé. Takových bazarů jsou vkaždém větším městě mraky. Některá auta je zde možné koupit i se zárukou (půl roku až rok, záleží na stáří a stavu vozu). Chce to objet všechny bazary, osobně se na auta podívat, a pokud se Vám nějaké líbí, zkusit se domluvit na ceně (ceny většinou nejsou pevně dané a lze o nich jednat).

Ve značkové prodejně koupíte ojetý vůz značky, kterou sháníte, se zárukou, ale podstatně dráž, než u dříve zmíněných možností.

Já nakonec vybrala vbazaru ojetých vozů krásný Nissan Qashqai zroku 2010 ve výborném stavu. Nevím proč, ale stejně jako při platbě soukromé školy, i při koupi auta vyžadovali peníze vhotovosti a ne převod zúčtu na účet. Zaregistrování vozu na mé jméno provedl prodejce ihned online přes centrální databázi. Do deseti minut jsem tedy měla oficiální doklad, že auto je zaplacené a je moje.

Pro přepsání všech dokumentů na mé jméno však bylo ještě potřeba vyřídit empadronamiento (přihlášení kpobytu). Jeho vyřízení je zcela jednoduché, to jsem ale zpočátku nevěděla. Iniciativně jsem si na webu vyhledala stránky slibující vyřízení tohoto dokladu, vyplnila on-line všechny své citlivé údaje, zaplatila poplatek 50 EUR… a až pak mě napadlo, jestli toto všechno není podvod. Taky že byl. Podvodné stránky se jen snažily znaivních cizinců vylákat peníze. Svých 50 EUR už jsem pak nikdy neviděla a slibované empadronamiento jsem touto registrací nijak nezískala.

Ihned po zaplacení, když jsem si uvědomila, že stránky budou asi podvodné, jsem volala do své banky, zda jde probíhající platba zastavit. Bohužel mi bylo řečeno, že musím počkat, až platba proběhne, stornovat se již nedá. Zpětně pak můžu zkusit nahlásit do banky, že se jednalo o podezřelou transakci. Co se stane dál, co udělá banka, to nevím.

Teď už vím, že za empadronamiento se neplatí. Vyřizuje se na místní radnici nebo okresním zastupitelském úřadě. Dokument kvyplnění dostanete přímo na tomto úřadě. Nezapomeňte si ssebou přinést průkaz totožnosti zVaší země (nebo číslo NIE) a potvrzení o pobytu na adrese, ke které se přihlašujete. Jedná se například o nájemní smlouvu. Já nájemní smlouvu nemám, tak jsem dokládala potvrzení o zaplacení elektřiny, NIE majitele bytu a do dokumentu pro empadronamiento bylo potřeba uvést iniciály a adresu majitele bytu a jeho podpis.

Vyřízení empadronamienta pro mě i mého syna trvalo 3 týdny. Poté bylo třeba předložit doklad o empadronamientu prodejci auta (kvůli přepisu na mé jméno) a také pojišťovně při sjednání pojištění auta.Pojištění autaje tu tedy pěkně drahé, ale co se dá dělat, auto pojištěné být musí.

Magdalena S