Chcete exotickou dovolenou, na které si budete připadat jako v ráji? Toužíte relaxovat na nádherných osamocených plážích s bílým pískem, koupat se v azurové vodě, potápět se u korálových útesů, vidět nekonečné odlivy, divoká zvířata, poznat bohatou svahilskou kulturu a ochutnat místní jídla z čerstvých mořských plodů? Pak je Zanzibar tím pravým místem pro vás. Poradíme vám, jak získat tyto neskutečné zážitky co nejlevněji.

 

Zájezdy na Zanzibar zakoupíte zde >>

Letenky na Zanzibar zakoupíte zde.

 

 

 

 

Ubytování

Zanzibar je luxusní turistickou destinací, takže ubytování v hotelích a resortech je dost drahé. To však neplatí pro ubytování u místních. Levné ubytování u soukromých osob seženete přes web Airbnb. Airbnb navíc nabízí nedocenitelnou přidanou hodnotu – díky této službě poznáte místní kulturu i lidi, kteří si s vámi rádi popovídají o jejich životě, se vším vám poradí a pomůžou. Airbnb nabízí levné pokoje, které seženete na Zanzibaru už od 400 Kč za noc. Cena závisí na lokalitě a také na tom, zda jedete v sezóně či mimo sezónu. Doporučuji jet krátce po konci hlavní sezóny – na přelomu února a března. Na konci března totiž začíná období dešťů, takže příliš mnoho turistů už na Zanzibaru není. Do konce března však ještě neprší a můžete si tedy užít dovolenou v teple na osamocených plážích za mimosezónní ceny. Nejlevněji seženete ubytování u jihovýchodních pláží ostrova např. v Jambiani či Paje. Navíc můžete ušetřit, protože pro nově registrované členy nabízí Airbnb slevu až 725 Kč, slevu využijte zde. Tip: ubytujte se přes Airbnb minimálně na týden, většina hostitelů vám poskytne týdenní slevu.

 

Získejte cestovatelské tipy jako první!
Získejte kredit zdarma až 990 Kč na první ubytování přes Airbnb! 990 Kč můžete využít zde
Aktuální informace o tom, kam se cestovat může a kam ne, naleznete zde.

 

Zážitky

Na Zanzibaru vás čeká mnoho úžasných zážitků, které jinde na světě nezažijete. Tyto zážitky navíc nemusí být vůbec nákladné nebo mohou být zcela zdarma. Stačí vědět, jak na to, a s tím vám poradíme v následujícím textu.

 

Odlivy

Jedním z nejkrásnějších zážitků na Zanzibaru, jsou neskutečné odlivy. Oceán u Zanzibaru ustupuje neuvěřitelně daleko – až několik kilometrů. Díky tomu se můžete projít po odkrytém mořském dně a pozorovat bohatý podmořský život, aniž byste se vůbec namočili. Místní ženy při odlivu z klacíků staví farmy na mořské řasy. Kolem zapíchnutých klacíků natáhnou provázek, na který se následně chytají mořské řasy. Poté řasy sesbírají a vyrábějí z nich mýdla či přírodní kosmetiku. Kromě farem s řasami uvidíte při odlivu i velké množství mořských ježků, kteří někdy dosahují neuvěřitelných velikostí. Můžete se pokusit dojít až do míst, kde končí odkryté mořské dno a začíná oceán. Je to však opravdu daleko. Zanzibarské odlivy jsou jedinečným zážitkem, za který nezaplatíte ani korunu.

 

Odliv na Zanzibaru

 

Šnorchlování u korálových útesů

Rozhodně si nenechte ujít šnorchlování u korálových útesů. Je to nádherná podívaná, při které uvidíte krásu stovky tisíc let starých korálů různých tvarů a velikostí a mnoho mořských živočichů. Doporučuji vzít si sebou kus pečiva a drolit ho rybičkám pod vodou – budete překvapeni, kolik jich připlave přímo k vám. Šnorchlování nabízejí místní zážitkové agentury. Nejvýhodnější je domluvit se s některým z místních, aby vás za poplatek dovezl svojí loďkou ke korálovým útesům a počkal na vás, zatímco se budete potápět. Sami si stanovte cenu, kterou jste za šnorchlování ochotni dát a smlouvejte. Místní vás budou všemožně přemlouvat na vyšší cenu, ale buďte neoblomní – vždy se najde někdo, kdo vás odveze za vámi stanovenou cenu. Pokud chcete šnorchlovat zcela zdarma, můžete ke korálovým útesům doplavat. Např. u Blue Lagoon v Paje jsou korálové útesy jen několik set metrů od pláže, takže nemusíte za pronájem loďky vůbec platit.

 

Lekce svahilštiny

Pokud se ubytujete přes Airbnb, můžete požádat svého hostitele, aby vás naučil základy svahilštiny. Místní lidé jsou velice milí a budou jistě nadšení, že chcete znát jejich jazyk. Případně můžete získat lekci svahilštiny zdarma od lidí na ulici, kteří se s vámi dají do řeči. A vězte, že vás jich za váš pobyt na Zanzibaru osloví mnoho. Možná dokonce narazíte i na pravého Masaje.

 

Lokální kuchyně

Lokální kuchyni poznáte nejlépe, pokud vám ji uvaří přímo místní člověk. Můžete si zajít do jedné z vývařoven na ulici nebo se ubytovat přes Airbnb u soukromých osob, které nabízejí ubytování se snídaní. Určitě vám k snídani připraví výborné tradiční placky Čapátí. Pokud narazíte na sdílného hostitele, pravděpodobně vás alespoň jednou za pobyt přizve k rodinné večeři. Tyto večeře se většinou skládají z rýže s čerstvými mořskými plody, vařeným mangem, fazolemi nebo vařenými lístky sladkých brambor či z tradiční kukuřičné kaše Ugali s masem. Jestliže tedy budete mít štěstí na ochotného hostitele, ochutnáte místní pokrmy zcela zdarma. Za co určitě stojí si připlatit je tzv. Spice tour – prohlídka zahrady s kořením, kde roste proslulý zanzibarský hřebíček a kardamon. Nezaplatíte za ni víc než pár dolarů, pokud se do zahrady vydáte na vlastní pěst.

 

Exotická zvířata

Na Zanzibaru můžete kromě mořských živočichů vidět i jiná zajímavá zvířata. Vydejte se k Jozani Forest – národnímu parku porostlému palmami a mangrove, ve kterém žijí desítky druhů ptáků a jiných živočichů. Nejznámějšími z nich jsou Red Colobus – opice se zrzavými zády, kvůli kterým míří do parku mnoho turistů. Pokud nechcete platit vstupné 10 dolarů, stačí, když se projdete kolem parku, který je rozsáhlý, neoplocený a opice můžete vidět skotačit ve stromech po celém jeho obvodu. Kromě opic máte možnost vidět obrovské želvy na blízkém ostrově Prison Island, které tam byly dovezeny ze Seychel. Turisté se mezi nimi mohou procházet. Domluvte se s některým z místních, aby vás na ostrov dovezl svojí lodí za mírný poplatek. Se zážitkovou agenturou by vás to vyšlo mnohem dráž.

 

Red Colobus v Jozani Forest Zanzibar

 

Památky (Stone Town)

Kromě přírodních krás lze na Zanzibaru poznávat i kulturní památky. Nacházejí se v hlavním městě Stone Town. Jde o pozůstatky pevnosti Old Fort, která byla postavena z masivních korálových kamenů, starou lékárnu, rodný dům Freddieho Mercuryho, trh, na kterém se historicky prodávali otroci a dnes jsou zde jejich sochy a Dům zázraků – původní sídlo sultána, které nyní slouží jako muzeum kultury. Tyto památky lze vidět zdarma zvenku a u některých je možná prohlídka za nízký poplatek (Dům zázraků, Trh s otroky).

 

Fotbal s místními

Až budete mít náladu na sport, zamiřte na pláž a připojte se k zápasu místních ve fotbale. Černoši fotbal milují, jsou v něm dobří a rádi vás mezi sebe při zápasu přijmou. Hraní fotbalu v bílém písku se svéráznými černochy jako spoluhráči, scenérií průzračného moře, pálícím sluníčkem a oceánským vánkem, který chladí na kůži, je zážitek k nezaplacení, a přitom zcela zdarma.

 

Stavba plachetnic

Na plážích v severní části ostrova, obzvlášť v oblasti Nungwi, můžete pozorovat stavbu tradičních dřevěných plachetnic, tzv. dhow. Místní obyvatelé na jejich stavbě neúnavně pracují a třeba se vám poštěstí, a dokonce vás v jedné z nich svezou.

 

Stavba dhow Zanzibar

 

Šťastnou cestu!

 

 

Zanzibar aneb ráj na zemi
Štítky:    

3 komentáře u „Zanzibar aneb ráj na zemi

 • 25.5.2017 (12:40)
  Trvalý odkaz

  Absolutní souhlas. Co bych rozhodně doporučil i já, tak je ta procházka oceánem při odlivu. To jinde neuvidíte. Zanzibar se bohužel stává turistickou destinací, já tam byl v roce 1997, kdy jak si tento ostrov moc lidí nenavštěvovalo. S dneškem se to nedá srovnat. Ale jedno bych dotyčné vytkl, pro drtivou většinu místních obyvatel jste síto na peníze a rozhodně je potřeba být obezřetný. Není to tak růžové, jak se na první pohled může zdát.

  Reagovat
  • 26.5.2017 (6:45)
   Trvalý odkaz

   Děkuji za komentář. Odlivy jsou opravdu jedinečné a nádherné 🙂 Zanzibar se pomalu stává turistickou destinací, nicméně v době mého pobytu v březnu (před začátkem období dešťů) tam mnoho turistů nebylo (kromě Nungwi). Co se týče místních lidí a peněz, měla jsem opravdu štěstí na milé lidi, obzvlášť Airbnb hostitelé si se mnou stále povídali, radili mi, zvali mě na rodinné večeře, aniž by za to cokoliv chtěli. Je to o štěstí. Na ulici je třeba dát si pozor na to, že místní mohou očekávat při jakémkoliv kontaktu peníze, ale opět to záleží na jednotlivci.

   Reagovat
 • 27.7.2018 (8:12)
  Trvalý odkaz

  Dobry den videl som uz vela krajin sveta ale zial dovolenka na zanzibaru bola ta najhorsia. Domaci obyvatelia su desne otravni ( Egyptania su len zaciatocnici).
  Obcas sme natrafili na drzich a domaxich ktori neoblomne chceli peniaze a co sa tyka hord malych deti na plazi zobrajucich… Ked sme im nic nedali zacali po nas hadzat piesok. Ceny miestnej dopravy cca 1 dolar od turistu 10… Ja osobne co sa tyka ceny dovolenky urcite neodporucam Zanzibar.
  Je mnoho krasnych destinacii kde su super ludia a krasne prostrediet( Thajsko,Borneo Malayzia, Mexiko a kopec ineho) Na dovolenky chodime na vlastnu past co sa tyka dopravy len miestna doprava pre spoznanie krajiny. Je to zazitok na zanzibare ist miestnou dopravou vrelo odporucam.
  Je rozdiel ist cestovkou a uplne ine po vlastnej osy. Zial cena tejto dovolenky neodzrkadluje kvalitu a pozitok z nej.
  Ale ako hovorim treba skusit. Dakujem

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte cestovatelské tipy jako první!