Zakynthos

Zakynthos

Zakynthos je jeden z nejnavštěvovanějších ostrovů západního Řecka. Ostrov omývaný tyrkysovými vodami Jónského moře je vyhlášený především pro své nádherné pláže. Právě zde si můžete užít neopakovatelné šnorchlování s mořskými želvami či tuleni.

 

<

 

Základní informace

Zakynthos je součástí Řecka, pro vstup na území ostrova je proto třeba pouze platného občanského průkazu či cestovního pasu.

Měna: Euro (1EUR = 27,15 kurz platný k 25.6.2016)

Důležitá telefonní čísla:

Univerzální tísňová linka: 112

Policie: 100

Záchranná služba: 166

Hasiči: 199

Na Zakynthosu se využívají zásuvky na 230 V, které se od těch našich liší typem uzemnění, chybí jim totiž náš nulák. Pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky si tedy vystačíte bez adaptéru, tříkolové zásuvky však mohou vyžadovat adaptér.

Ať už cestujete k moři nebo za přírodou, nenechávejte nic náhodě a sjednejte si cestovní pojištění. Sjednání zabere pár minut a ušetříte si tím nejednu starost.

 
Zájezdy na Zakynthos

Největší nabídku zájezdů za nejlepší ceny naleznete na dovolena.cz či invia.cz.

 

Dovolená s dětmi na Zakynthosu

Zakynthos je pro dovolenou s dětmi skvělou destinací, služby jsou na vysoké úrovni a písečné pláže s mělkým mořem jsou pro dětské hrátky naprosto ideální. Co se letovisek oblíbených mezi rodiny s dětmi týče, nejvíce doporučované jsou Tsilivi, Kalamaki, Agios Sostis či rušné, ale pěkné letovisko Laganas.

Jedinou věcí, na kterou je dobré na Zakynthosu dávat pozor je voda. Kohoutková voda se získává odsolováním vody z moře. Nedá se sice říci, že je voda z kohoutku pro děti vyloženě závadná, kupováním balené vody však můžete předejít případným střevním problémům.

 

Na Zakynthos se psem

 

Na řecké poměry jsou tamní obyvatelé ke psům poměrně tolerantní. Neměli byste tak mít problém najít ubytování nebo restaurace, kam budete moci se psím mazlíčkem. Co se pláží týče, na větší městské pláže je většinou vstup se psy zakázán.

Kaňkou jsou nicméně vzácné, ale přesto se někdy vyskytující případy nastražování otrávených návnad hoteliéry. Přestože Zakynthos se s tímto problémem zdaleka nemusí trápit tak, jako další řecké ostrovy, stále buďte obezřetní a neztrácejte nad svým psem dozor.

 

Klidná dovolená na Zakynthosu pro seniory

 

Krásné písečné pláže s tyrkysovým mořem jsou velice oblíbené také mezi seniory. Pokud vás koupání omrzí, můžete se navíc vydat na nenáročnou procházku po vnitrozemních olivových hájích. Na Zakynthosu se navíc nachází hned několik letovisek, která nabízejí klidnou relaxaci bez nočních klubů a diskoték. Mezi nejklidnější oblasti na Zakynthosu patří především Vassiliki, Amoudi, Tsivili, Agios Leon či Agios Sostis.

 

Noční život na Zakynthosu

 

Co se týče nočního klidu, je Zakynthos místem plném kontrastů. Město Zakynthos a především také Laganas jsou plné diskoték a nočních klubů, které většinou fungují nonstop. Zbylá letoviska jsou však poměrně klidná a spíše než živé diskotéky a kluby v nich najdeme klidnější hospůdky a restaurace.

 

Nákupy na Zakynthosu

 

Oblečení a móda obecně není na Zakynthosu o nic levnější než u nás. Pokud si však chcete přivézt domů nějaký suvenýr, kupte si tamní olivový olej, který je považován za jeden z nejlepších vůbec. Mimo to je Zakynthos proslulý také medem a všemi možnými pochutinami z něj vyrobenými.

Otevírací doba obchodů se pohybuje mezi 9. a 20. Hodinou, v menších obchůdcích si prodavači často dopřávají dvouhodinovou odpolední siestu. O nedělích má většina obchodů zavřeno, nejedná se však o plošné pravidlo a v Laganas či Zakynthosu tak najdete i supermarkety, které fungují 7 dní v týdnu.

 

Ubytování na Zakynthosu

Na Zakynthosu jasně dominují apartmánové domy, které jsou rozesety po celém pobřeží. Najdeme tu však i několik hotelů či vil k pronajmutí, naopak hostely se zde téměř nevyskytují. Ceny za ubytování jsou na Zakynthosu poměrně příznivé, nejlevnější studia na kraji sezony pořídíte i za 500 Kč na noc, za 750 Kč na noc pak již seženete plně vybavený apartmán. Nabídka ubytování na Zakynthosu je velice široká, vyplatí se proto prozkoumat možnosti ubytování na booking.com.

Velice zajímavou alternativou za booking je také služba Airbnb, přes kterou si lze vypůjčit apartmány či dokonce i lodě přímo od soukromníků. Využít navíc můžete slevu 500 Kč na váš první pobyt, slevu využijte zde.

 

Tipy na zajímavá místa pro výlety na Zakynthosu

Pláž Navagio

Pláž Navagio neboli Pláž vraků je jedním z nejfotogrofanějších míst na řeckých ostrovech. V minulosti se jednalo o pašeráckou zátoku, ve které ale v roce 1980 ztroskotala loď převážející cigarety, která zde rezaví dodnes. Nedaleko vraku se pak nachází krásná písečná pláž, která je však útesy tak dobře skrytá, že se na ní lze dostat pouze lodí ze Zakynthosu nebo Agios Nikolaos.

 

By: furrymammals

 

Ostrov Marathonisi

Marathonisi je malý ostrůvek v zátoce Laganas, který proslul jako hnízdiště mořských karet, která zde kladou své vejce. Každoročně se zde líhnou malé želvičky a za dozoru pobřežní stráže a turistů se snaží dostat z pláže do moře.

 

Klášter Anafonitria

Zhruba 25 kilometrů od města Zakynthos se nachází malá vesnička Anafonitria. Ta je proslulá monumentálním byzantským klášterem z 15. století, ve kterém strávil své poslední roky patron ostrova Agios Dionysios.

 

Pobřeží Keri

Oblast Keri je jedním z nejnavštěvovanějších míst jihu ostrova. Z horské vesničky Keri se nabízí unikátní scenérie skalnatého pobřeží omývaného tyrkysovým mořem. Skanlaté pobřeží v sobě navíc ukrývá několik mořských jeskyň, ke kterým se lze dostat i bez plavby výletní lodí.

 

Porto Limnionas

Limnionas je nádherná laguna s panenskou přírodou a tyrkysovým mořem. Turisté se zde sice často sluní na mohutných skaliscích na pobřeží, žádnou pláž zde však nenajdete, díky čemuž je příroda v okolí Limnionas velice zachovalá. Zážitkem je i koupání ve vodách laguny, moře je zde totiž kvůli proudům velice studené.

 

Zakynthos (město)

Stejné jméno jako celý ostrov nese i hlavní město. Zakynthos je město velice spjaté s patronem ostrova sv. Dionýsem, na jehož počest zde byl vystaven pravoslavný kostel. Krom něj zaujme město i malebným přístavem a ikonickou bílou zvonicí.

 

Modré jeskyně

Modré jeskyně jsou unikátním vápencovým útvarem na severním pobřeží ostrova u mysu Skinari. Odrazy tyrkysové vody nádherně vybarvují jeskyní útvary, které si turisté mohou vychutnávat z lodi s průhledným dnem. Výletní lodě vyjíždějí z Agios Nikolaos či Zakynthosu.

 

Několik tipů na jednodenní výlety po Zakynthosu

1.Den – Krásy jižního pobřeží

Na Pláž vraků a Modré jeskyně, dvě možná nejatraktivnější oblasti Zakynthosu, se dostanete pouze výletní lodí. V zájmu úspory času i financi se proto vyplatí zaplatit si celodenní plavbu spojující obě dvě tyto blízko sebe se nacházející atrakce. Výletní plavby většinou nabízejí dopolední prohlídku Pláže vraků s přestávkou na koupání a odpolední plavbu kolem Modrých jeskyní. Lodě vyplouvají převážně z Agios Nikolaos, ze Zakynthosu bývají plavby dražší.

 

2.Den – Pobřeží Keri a ostrov Marathonisi

Také další celodenní výlet bude zcela spjat s krásami moře na Zakynthosu. Dopolední program vyplní procházka vesnicí Keri nabízející úchvatná panoramata moře. Po obědě se můžete vydat k vodě a sami si proplavat nádherné jeskyně Keri. Po důkladném prozkoumání skalnatého pobřeží se můžete vydat několik set metrů jižně od Keri k místu, odkud vyplouvá přívoz k ostrovu Marathonisi. Zde strávíte zbytek dne prohlídkou chráněného ostrova. Nabízí se tu navíc skvělé podmínky ke šnorchlování, při kterém s trochou štěstí můžete spatřit mořské karety.

 

3.Den – Volimes a Anafonitria

Výlet do vnitrozemí Zakynthosu začneme v tradiční vesničce Volimes. Dopoledne zde naleznete trhy s medem, olivovým olejem či řemeslnými výrobky. Zajímavá je ale i samotná vesnice, zástavba je totiž původní, a jedná se tak o jedno z mála míst na Zakynthosu, kde můžete spatřit tradiční řeckou ostrovní architekturu. Po obědě následuje přejezd jižně do vesnice Anafonitria. I v Anafonitrii se nachází stará zástavba, ze všeho nejzajímavější je však klášter Anafonitria z 15. století.

 

4.Den – Zakynthos a Bochali

Jediné na památky bohaté město ostrova je hlavní město Zakynthos. Za dopoledne a část odpoledne lze v klidu projít nejznámější památky, jako kostel Agios Dionysios s vysokou zvonicí, památník Dionysia Soloma či městský přístav. Ve zbytku dne poté můžete podniknout zhruba 4 km dlouhý výlet směrem nahoru do na kopci rozléhající se vesnice Bochali. Zde se vám otevírají nádherné scenérie moře s přístavem Zakynthosu. Můžete si zde navíc vychutnat západ slunce nad mořem u sklenky tamního vína.

 

5.Den – Laguna Limnionas a městečko Agios Leon

Při výletu na západní pobřeží Zakynthosu nesmíte vynechat lagunu Limnionas. Podél pobřeží se zde nachází pěkná turistická trasa, kterou můžete obkroužit toto nádherné pobřeží. Odvážnější nátury poté mohou slézt skalnaté pobřeží a okusit studené proudy v zátoce. Po procházce kolem laguny následuje přejezd severně k městečku Agios Leon. V něm se nachází dva kostelíky ze 14. století se zachovalou středověkou věží. Mimo památek zde však můžete navštívit i tamní trhy a vychutnat si tradičně ospalou a relaxační atmosféru městečka.

 

Pláže a koupání na Zakynthosu

Písčité pláže Zakynthosu jsou vůbec tou největší chloubou ostrova. Turisty jsou velice oblíbené především resorty Argassi, Alykes a Alykanas, kde se nacházejí dlouhé písčité pláže. V jižní zátoce Kolpos pak najdete krásné pláže také ve střediscích Kalamaki a Laganas. Pro fajnšmekry lze potom doporučit útesy obehnanou pláž Gerakas či malou skrytou pláž Navagio, ke které se lze dostat pouze výletní lodí.

 

 

 

Počasí na ostrově Zakynthos

 

Počasí v zimě

Prosincové počasí na Zakynthosu je extrémně deštivé, v průměru prší každý druhý den. Teploty vzduchu v prosinci se pohybují mezi 10 a 16°C.

Počasí v lednu na Zakynthosu je sice neskonale příjemnější než v České republice, teploty kolem 10°C a velice časté srážky však koupání v moři neumožňují.

V únoru je počasí na Zakynthosu stejně teplé jako v lednu, srážek je však o něco méně a v průměru prší „jen“ 11 dní v měsíci.

 

Počasí na jaře

Počasí v březnu na Zakynthosu je stále deštivé, s teplotami vzduchu mezi 9 a 16°C.

Počasí v dubnu na Zakynthosu je o poznání příjemnější. Pomalu končí období dešťů, a přestože srážky jsou stále poměrně časté, většinou nemývají dlouhého trvání. Teploty vzduchu se pak pohybují mezi 12 a 18°C, v moři s teplotou v průměru 16°C se tak vykoupou spíše otužilci.

Teploty vzduchu v květnu na Zakynthosu se pohybují mezi 14 a 23°C. Teplota moře se pak pohybuje kolem 19°C a díky absenci častých přeháněk se tak lze smočit v moři.

 

Počasí v létě

Počasí v červnu na Zakynthosu je již velice teplé a ideální ke koupání. Teploty vzduchu v červnu se pohybují mezi 18 a 28°C, moře má pak již příjemných 23°C.

Počasí v červenci a srpnu je na Zakynthosu nejteplejší v celém roce. Teploty se v průměru pohybují kolem 26°C, moře se pak během hlavní letní sezony vyhřeje na 25°C.

 

Počasí na podzim

V září je počasí na Zakynthosu stále velice teplé a optimální pro koupání. Teploty vzduchu se v září pohybují mezi 19 a 28°C, teplota moře pak zůstává na 25°C. I vzhledem ke stále suchému počasí se tak jedná o poslední měsíc optimální pro dovolenou u moře.

Počasí v říjnu je sice stále teplé s teplotami vzduchu mezi 16 a 23°C a teplotou moře v průměru 23°C. Dobré podmínky ke koupání však komplikuje začátek deštivé sezony, která trvá až do dubna.

Počasí v listopadu na Zakynthosu je poměrně teplé. Moře je stále vyhřáté na 20°C a teploty vzduchu dosahují v průměru 18°C. I kvůli častým dešťům tak najdete vhodných dní ke koupání v moři jen několik, přesto se nejedná o naprosté výjimky.

 

Aktuální počasí na Zakynthosu naleznete zde.

Předpověď počasí na Zakynthosu na dalších 10 dní naleznete zde.

 

Doprava po Zakynthosu

Podobně jako na dalších řeckých ostrovech, i zde se nesetkáte s žádnými železničními spoji, ale pouze s autobusy. Ty se sice jízdních řádů příliš nedrží, ale pro dopravu mezi letovisky si s nimi vystačíte. Na odlehlejší místa ostrova se s nimi však nedostanete, přičemž právě skryté pláže a horské vesničky patří mezi nejnádhernější místa ostrova.

Pokud si tak od dovolené slibujete více, než jen válení se na přeplněných městských plážích, pučte si vůz z autopůjčovny. Ceny půjčoven jsou na Zakynthosu poměrně přívětivé, za malý vůz zaplatíte kolem 25€ na den. Pro nejlepší ceny prozkoumejte nabídku rentalcars.com.

 

Levné letenky na Zakynthos

Letiště v Zakynthosu není nízkonákladovými aerolinkami tak oblíbené jako jiné řecké ostrovy, cesta na vlastní pěst s odletem z Prahy či okolních polských či německých letišť tak vyjde cca na 5500 Kč. Zakynthos je však velice oblíbený mezi cestovními kancelářemi, mnohem levněji se proto na ostrov dostanete v rámci zájezdu, případně při koupi charterové letenky na poslední chvíli.

Pro sledování levných letenek na Zakynthos můžete použít náš vyhledávač.

 

Letoviska a další zajímavé oblasti na Zakynthosu

Agios Leon

Agios Leon je vesnice oblíbené pro svůj nebeský klid. Ve staré částí Agios Leon se nachází dva kostelíky ze 14. století, v městečku se však objevuje stále více hotelových komplexů s bazény.

 

Agios Nikolaos

Agios Nikolaos je město s velice vytěžovaným přístavem. Právě odsud totiž vyjíždějí výletní lodě směr Kefalonie, Modré jeskyně či pláž Navagio.

 

Agios Sostis

Agios Sostis je poklidné letovisko nacházející se nedaleko větších středisek Laganas a Limmi Keri. Nachází se zde úzká, ale velice dlouhá pláž sahající až k Laganas s pozvolným vstupem do vody.

 

Alykanas

Alykanas je hojně navštěvované letovisko s dlouhou a dobře vybavenou písečnou pláží. Nedaleko Alykanas se nacházejí taktéž solné doly, podle kterých bylo město pojmenováno.

 

Alykes

Alykes je letovisko nacházející se hned vedle Alykanas. Také zde se nachází skvělá písečná pláž, oproti Alykanas je však Alykes o něco rušnější a vyhledávané také mladými lidmi.

 

Amoudi

Amoudi je malé městečko na severovýchodě Zakynthosu. Ve městě se nachází pár menších písečných pláží, turisty však Amoudi láká spíše na klid v olivových hájích a vinicích.

 

Anafonitria

Anafonitria je vnitrozemí vesnice, poblíž které se nachází slavný byzantský klášter z 15. století. Právě v něm strávil poslední roky života patron ostrova sv. Dionýsos.

 

Argassi

Argassi je jedno z neoblíbenějších letovisek na Zakynthosu. Město se nachází nedaleko hlavního města ostrova a je plné restaurací, hotelů a nalezneme zde i dlouhou písečnou pláž.

 

Bochalis

Bochalis je horská vesnička nacházející se nad městem Zakynthos. Z Bochalis se vám otevře nádherné panorama moře s přístavem, navštívit zde můžete i některou z tradičních tavern.

 

Gerakas

Gerakas je záliv na východním cípu Zakynthosu. Nachází se zde překrásná písečná pláž, která se každoročně stává hnízdištěm mořských karet. Jen nedaleko od pláže se navíc nachází ostrov, kde přežívá jedna z posledních kolonií tuleňů Monachus – Monachus ve Středozemí.

 

Kampi

Kampi je horská vesnička proslavená vykopávkami z mykénského období a křížem vytesaným na 350 metrů vysokém útesu.

 

Kalamaki

Kalamaki je letovisko na východě ostrova, které je navštěvováno především rodinami s dětmi. V kopcovitém obležení se zde nachází dlouhá písečná pláž, na které si navíc můžete půjčit šlapadla.

 

Keri

Keri je vesnička nacházející na kopcovitém jihozápadním pobřeží ostrova. V blízkosti Keri se nachází nádherné pobřeží s jeskyněmi, jehož panoramata si lze nejlépe vychutnat právě z této vesnice.

 

Laganas

Laganas je asi nejznámější přímořské letovisko na Zakynthosu. Nacházejí se zde zástupy hotelů, restaurací a především 10 kilometrů dlouhá písečná pláž s dobrým přístupem k vodě.

 

Limni Keri

Limni Keri je nádherná pobřeží oblast nedaleko horské vesničky Keri. Nacházejí se tu mořské jeskyně, které lze na rozdíl od slavnějších Modrých jeskyní objevovat i na vlastní pěst bez výletní lodě.

 

Limnionas

Limnionas je nádherná laguna typická absencí pláží, díky čemuž je tamní krajina naprosto nedotčená turismem.

 

Macherado

Macherado je malebná vnitrozemská vesnice v srdci ostrova. V okolí se pěstují citrusy, olivy a vinná réva, na trzích tak zde můžete sehnat to nejlepší ovoce.

 

Marathonisi

Marathonisi je chráněný ostrov nedaleko jižního pobřeží Zakynthosu. Na ostrově kladou svá vejce mořské karety, každoročně zde potom turisty láká líhnutí malých želviček.

 

Maries

Maries je horská vesnička ve vnitrozemí ostrova, která je spjata s legendou o Máří Magdaléně. Právě zde totiž dle legendy Máří Magdaléna začala šířit křesťanskou víru. 

 

Modré jeskyně

Modré jeskyně jsou unikátním skalním útvarem na severním pobřeží. Odrazy modré až tyrkysové vody vybarvují bílá skaliska tvořící jeskyně, což dodává tamnímu pobřeží unikátní atmosféru.

 

Pelouzo

Pelouzo je pro turisty zapovězený ostrůvek nedaleko jižního pobřeží Zakynthosu. Jedná se totiž o útočiště chráněných mořských tuleňů Monachus – Monachus, které lze spatřit z výletní lodě.

 

Porto Koukla

Porto Koukla je letovisko volně navazující na Agios Sostis. Nachází se zde ucházející oblázková pláž, oproti okolním městům nicméně Porto Koukla stále není tak atraktivní.

 

Planos

Planos je písečná pláž obklopená hotely. Pláž je velice dobře vybavená, musíte však počítat také s četnými davy turistů.

 

Pláž Navagio

Pláž Navagio neboli Pláž vraků je malá písečná pláž ukrytá mezi vysokými útesy, kvůli čemuž se na ni lze dostat pouze lodí. Atraktivitu pláži přidává i vrak pašerácké lodi vyplavený v 80. letech.

 

Skinari

Skinari je přímořská vesnička na severu ostrova. Oblast je typická větrnými mlýny, nedaleko Skinari se navíc nachází cesta vedoucí k jedné jeskyni z komplexu Modrých jeskyň.

 

Tsilivi

Tsilivi je velice populární letovisko nacházející se na východním pobřeží Zakynthosu. Nachází se zde řada hotelů, restaurací i obchodů, stejně jako dlouhá písečná pláž ideální pro malé děti.

 

Vassiliki

Vassiliki je tiché přímořské letovisko skryté v lesích jihovýchodního cípu ostrova. Nachází se zde několik hotelů a dlouhá písečná pláž ideální pro relaxování v tichu.

 

Volimes

Volimes je malebná vesnička ve vnitrozemí ostrova. Nachází se tu několik domků a kostel z pozdního středověku, velice populární jsou také tamní řemeslné trhy.

 

Xehoriati

Xehoriati je starobylá vesnička na severním pobřeží Zakynthosu. V současné době se zde staví nové hotely a obchody, své si tak zde najdou obdivovatelé tradiční řecké atmosféry i luxusu.dc

 

Zakynthos (město)

Zakynthos je hlavní město ostrova. Nachází se tu pěkný byzantský kostel sv. Dionýsa s vysokou zvonicí a malebný přístav.

 

Jazyk a několik základních frází

 

Úředním jazykem na Zakynthosu je řečtina, vzhledem k tomu jak těží ostrov z turistického ruchu byste však neměli mít větší problémy s tím domluvit se anglicky.

Několik základních frází:

Dobrý den – Yasas

Dobré ráno – Kaliméra

Nashledanou – Andio

Dnes – Símera

Zítra – Ávrio

Ano – Ne (!!!)

Ne – Ochi

Prosím – Parakalo

Děkuji – Efcharisto

Kolik to stojí? – Poso kani?

Nerozumím – Den katalavaíno

Mluvíte anglicky? – Milate Anglika?

 

Mapa Zakynthosu