Slavné jezero Loch Ness

jezero Loch Ness

Loch Ness je druhým největším i nejhlubším jezerem Skotska a nachází se v oblasti Skotské vysočiny (Highlands). Svou celosvětovou popularitu získalo díky tajemné příšeře, o jejíž existenci se vypráví už od roku 565. Navštivte i vy nejzáhadnější jezero světa a vydejte se po stopách Lochneské příšery.

Detailní popis a vstupenky

Lochneské jezero se řadí mezi nejnavštěvovanější místa v celém Skotsku a láká turisty z celého světa. Jezero leží ve výšce 16 m.n.m a zabírá plochu o velikosti 56,6 km², čímž se řadí mezi největší jezera ve Skotsku. Loch Ness si celoročně udržuje teplotu kolem 2-6 stupňů nad nulou a není možné v něm bez neoprenu plavat. Počasí tu navíc bývá hodně proměnlivé a nad temnou vodou bývá mlha, což umocňuje pocit tajemna. Název jezera Loch Ness vznikl spojením slov jezero (Loch) a názvu řeky, která z něj odtéká (Ness). 

Historie Lochneského jezera

Jezero Loch Ness je tektonicko - ledovcového původu. Už od dávných dob bylo součástí důležité vodní cesty do vnitrozemí Skotska a bylo dobře chráněno. Jezero je od roku 1822 součástí skotského průplavu Kaledonský kanál, který svou délkou 96 km spojuje Atlantský oceán a Severní moře. Světovou popularitu jezera, ale zajistila záhadná příšera Nessie, která údajně žije v hlubinách.

Příšera z jezera Loch Ness 

Příšera z jezera má mít obří tělo, dlouhý tenčící se ocas, protáhlý krk s menší oválnou hlavou a ploutve ve tvaru kosočtverce. Má se údajně podobat druhohornímu vyhynulému ještěru - plesiosauru, který dosahoval délky až 20 m. První zmínky o Lochnessce sahají do roku 565. Později se s pokročilými technickými možnostmi začaly objevovat konkrétní důkazy. Některé informace o existenci nestvůry byly podložené fotografiemi a video záznamy. Bohužel bylo v mnoha případech prokázáno, že se jedná o padělky. První fotografii pořídil Hugh Gray roku 1933, ten byl ale následně nařčen, že je na snímku místo Nessie vyfocený labrador. O rok později byla uveřejněna poměrně věrohodná fotografie od R. K. Wilsona, kterého po 60 letech usvědčil jeho přítel z podvrhu. Jak přiznal, monstrum na fotografii společně vyrobili ze dřeva a plastu, což mimo svědectví potvrdil i rozbor a průzkum snímku. S pomocí moderní techniky bylo později celé jezero prozkoumáno. V roce 1972 sonar zachytil tělo dlouhé 6-9 m s kosočtvercovými ploutvemi. Dosud ovšem neexistují nezvratné důkazy o existenci Lochnesské příšery. Podle vědeckého týmu, který odebral a analyzoval z jezera 300 vzorků vody, se zde nachází velké množství DNA úhoře říčního. Výzkum ale nedokázal určit velikost těchto živočichů, údajná nestvůra tak mohla být gigantický úhoř.

Hloubka Lochneského jezera 

Lochnesské jezero dosahuje hloubky 230 metrů. Pokud bychom ale započítali i bahnité sedimenty, dosahuje hloubka jezera až 305 metrů, což z Loch Ness dělá druhé nejhlubší jezero ve Skotsku. Viditelnost v jezeře je velmi nízká díky hloubce a velkým nánosům rašeliny, což navíc umožňuje živočichům bezpečný úkryt. Údajně je na dně Loch Ness i několik jeskyní. 

Zajímavosti v okolí Lochneského jezera

Nessie má své muzeum v městečku Drumnadrochit, kde mimo exponátů můžete vidět i krátký film (pro skupiny i v češtině). Muzeum je věnováno všem mýtům a legendám, které se s jezerem a příšerou pojí.

Při projížďce po okolí jezera narazíte na okouzlující zříceninu hradu Urquhart, který byl ve Skotsku nejrozsáhlejším baštovým opevněním a je z něj krásný výhled na jezero. První zmínky o opevnění jsou už od 6. století.

Na jihu potom můžete navštívit středisko Fort Augustus. Tato malebná vesnice, původně určená jako kasárna, dostala název podle syna Jiřího II. Tímto městečkem protéká Kaledonský průplav. Ten je v provozu od roku 1822, tvoří jej systém 29 zdymadel a překonává výškový rozdíl 20 m. Jeho tvůrcem byl Thomas Telford. Jedná se o vodní kanál s nejdelší řadou zdymadel ve Skotsku.

Na jihovýchodě od jezera najdete zbytky stavby Boleskine House, ta je opředena množstvím legend. Místo fascinovalo satanistu Crowleyho, který si tajemné místo vybral a žil zde 14 let na přelomu 19.-20. století. Docházelo zde k řadě tragédií, i po jeho odchodu místo provázelo mnoho neštěstí. Dům následně koupil člen skupiny Led Zeppelin Jimmy Page. V roce 2015 došlo k požáru a devastaci objektu. Příčina nebyla zjištěna.

Ubytování

Nejlepší ubytování poblíž jezera najdete zde.

Letenky

Praha
Letiště Edinburgh

Doprava

z/na

Kelpies jsou od letiště Edinburgh vzdálené zhruba 50 km.

 

Pohodlná variantaTourPorovnat tour
Levná doprava
AutobusOd 500 Kč
Nejflexibilnější dopravaPůjčení autaZarezervovat auto
Nejpohodlnější dopravaTaxiObjednat taxi

Organizované tour

Pohodlnou variantou jsou organizované tour z Edinburghu. Doporučit můžeme zejména tuto tour, díky které navštívíte i další skvělá místa.

Půjčení auta

Pokud se chcete vydat ke Kelpies bez organizované tour, je nejlepší možností půjčení auta. Porovnat nabídky půjčoven můžete zde (mějte však na paměti, že se ve Skotsku jezdí vlevo). Půjčení auta stojí průměrně 1000 Kč na den, ceny benzínu jsou podobné jako u nás.

Veřejná doprava

Alternativně můžete zvolit též dopravu autobusem. Z Princes Street v Edinburghu pojedete autobusem 9, 38 nebo 38A na autobusové nádraží v Falkirku (cca 90 minut jízdy). Zde přestoupíte na autobus do Grangemouthu a vystoupíte na zastávce Dalgrain Road. Odsud vás čeká zhruba 10 minutová procházka. 

Cena jízdenek se bude pohybovat kolem 10 GBP v jednom směru a je tak na zváženou, zda si raději nepůjčit auto, nebo nezaplatit tour.