Rijksmuseum

Rijksmuseum v Amsterdamu

Rijksmuseum v Amsterdamu je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších muzeí na světě. Tato instituce byla založena v roce 1800 v Haagu pod názvem "Nationale Kunstgalerij". V roce 1808 bylo muzeum přemístěno do Amsterdamu na příkaz krále Ludvíka Bonaparta, bratra Napoleona Bonaparta. Expozice se přesunula do Královského paláce na náměstí Dam. Současná budova, jejímž autorem je architekt Pierre Cuypers, byla otevřena v roce 1885.

Tohoto času jsou v muzeu k vidění mistrovská díla starých mistrů, jako jsou Rembrandt, Vermeer a Van Gogh, po fascinující exponáty z období nizozemského Zlatého věku. Rijksmuseum nabízí bohatý a nezapomenutelný zážitek nejen pro milovníky umění a historie.

Proč Rijksmuseum navštívit

Rijksmuseum je nizozemská národní galerie a jako taková nabízí obrovskou škálu holandských historických artefaktů, obrazů a soch. Je to největší muzeum umění v zem, expozice skýtá více než 8 000 vystavených předmětů a i samotná budova, ve které muzeum sídlí patří k architektonickým skvostům a k nejkrásnějším amsterdamským budovám. 

Pokud máte rádi umění a historii je téměř nezbytností muzeum navštívit. Vystavena tu jsou světoznámá umělecká díla od Rembrandta, Vermeera a Van Gogha – včetně Noční hlídky, obrazu, díky kterému je Rijksmuseum svatým místem pro všechny nadšence umění. 

Nejvzácnější umělecká díla 

V muzeu se nachází nejvýznamnější umělecká sbírka na světě, která zahrnuje díla od středověku až po 20. století.    

Noční hlídka (The Night Watch) - Rembrandt van Rijn

Vrcholem muzea je bezpochyby Rembrandtova Noční hlídka (Nachtwacht), ikonický velkoformátový portrét občanské stráže. Toto monumentální plátno, namalované v roce 1642, zobrazuje kapitána Franse Banninga Cocqa a gardisty. Obraz je známý svou dynamikou, použitím světla a stínu a detailním zpracováním postav. Obraz je vystaven v Galerii Cti, což je prostor s bočními výklenky obsahující obrazy Rembrandta, Johannese Vermeera, Franse Halse a Jana Steena. 

Mlékařka (The Milkmaid) - Johannes Vermeer

Dalším mistrovským dílem je "Mlékařka" od Johannese Vermeera. Obraz z roku 1658 zachycuje služku nalévající mléko. Vermeerova mistrovská práce se světlem a detaily činí z tohoto obrazu jednu z nejuznávanějších prací nizozemského zlatého věku.

Veselý piják (The Merry Drinker) 

Obraz Franse Halse přenáší optimismus a byl vytvořen v letech 1627 až 1628.

Bitva u Waterloo – Jan Willem Pieneman

Bitba u Waterloo od Jana W. Pienemana je při svých rozměrech 5.67 x 8.23 metrů největším obrazem v Rijksmuseum. Obraz zachycuje bájnou bitvu u Waterloo, kde koalice britských, nizozemských, belgických a pruských sil porazila kdysi nepřemožitelnou armádu Napoleona Bonaparta.

Autoportrét s plstěným kloboukem - Vincent van Gogh

Autoportrét Vincenta van Gogha v plstěném klobouku patří k nejslavnějším vrcholům Rijksmusea. Obraz je považován za nejslavnější ze všech umělcových autoportrétů, který kdy namaloval. Van Gogh ho dokončil kolem roku 1887 poté, co se přestěhoval do Paříže. Živé barvy tohoto autoportrétu odrážejí ducha tehdejšího pařížského umění, kde se van Gogh naučil novým a odvážným výtvarným technikám.

Domečky pro panenky

Mezi skrytými drahokamy a zároveň muzejními vrcholy nalezneme tři starožitné domečky pro panenky (včetně toho, který inspiroval román Jessie Burtonové z roku 2014, Miniaturista). Tyto kuriozity ze 17. a 18. století nebyly dětskými hračkami, ale spíše jakýmsi drahým koníčkem pro bohaté hospodyňky. Domky byly bohatě zdobeny a dekorovány sklem, stříbrem, porcelánem a textilním nábytkem vytvořeným přesně na míru.

Knihovna Cuypers

Několika patrová pokladnice starožitných textů je nejstarší a největší uměleckohistorickou knihovnou v Nizozemsku. Pouhý vstup do této obrovské komnaty provoněné knihami je sám o sobě vzrušujícím zážitkem a jedním z často přehlížených skrytých klenotů v Rijksmuseu. 

Kde zakoupit suvenýry?

Prodejny Rijksmuseum jsou povinnou návštěvou návštěvníků muzea, ale jsou otevřené i těm, kteří hledají drobný dárek nebi suvenýr. Kromě obdivuhodných krásných uměleckých děl v Rijksmuseum nabízejí obchody jedinečný zážitek z nakupování. Najdete zde širokou škálu uměleckých produktů, exkluzivních suvenýrů a inspirativních dárků. 

Atrium Rijksmuseum

Otevřeno je každý den od 9 do 18 hodin, pro zákazníky bez vstupenky je otevřeno pouze mezi 17:00 až 18:00 hod.Obchod se nachází v srdci Rijksmusea, má výhodnou polohu pro to, abyste si domů odvezli něco speciálního, abyste si návštěvu muzea zapamatovali. Mezi nabízeným sortimentem suvenýrů nechybí ani kompletní kolekce knih, uměleckých tisků, šperků, doplňků a mnoho dalšího.

Teekenschool

Obchod se nachází vedle Rijksmusea a má otevřeno každý den od 10:00 do 18:00 hodin. Autentický obchůdek zaměřený na výběr jedinečných produktů pečlivě vybraných tak, aby inspirovaly váš kreativní odraz. V Teekenschool se můžete zúčastnit různých kreativních kurzů. Samozřejmě zde najdete i bestsellery Rijksmuseum, od Playmobilu až po katalogy výstav.

Obchod na Museumplein

Otevřeno je každý den od 10:00 do 17:00 hodin. Nachází se na pulzujícím náměstí Museumplein, kde najdete suvenýry a dárkové zboží ze sortimentu Rijksmuseum. Kromě nabídky Rijksmuseum zde nabízejí i produkty z Van Goghova muzea.

Tipy na zajímavá místa v okolí

V těsné blízkosti Rijksmuseum se nachází nespočet muzeí, galerií, výstav, architektonických skvostů. V pěší dostupnosti je možné navštívit např. 

Kde se poblíž dobře najíst

Zcela autentické prostředí nabízí kulinářská restaurace RIJKS nacházející se přímo na Museumplein. Restaurace prošla zásadní rekonstrukcí i celkovou změnou konceptu. Nyní se vyznačuje tím, že nabízí nizozemské produkty v celé své jednoduchosti, ve stylu low food. Základ pokrmů tvoří holandská tradice s mezinárodním dochucením, které v průběhu staletí ovlivnily holandskou kuchyni. 

V roce 2016 získal RIJKS® michelinskou hvězdu a byla zařazena mezi padesát nejlepších restaurací na světě. Vzdušná, ultra-elegantní michelinská restaurace Rijks je více než hodna svého královského prostředí.

Pokud jste milovníky masa a převážně steaků, pak rozhodně stojí za to navštívit francouzskou restauraci l'Entrecote et les Dames. 

Kreativnější a modernější pojetí gastronomie můžete vyzkoušet v restauraci Yerba, která se zaměřuje na udržitelné stravování od kořene po semeno. Pokrmy jsou připravovány s ohledem na danou sezónu, degustační menu se mění a velkolepého gastronomického zážitku docílíte v kombinaci s párování vín.

Otevírací doba a vstupné

Otevírací doba

Rijksmuseum je otevřeno každý den (včetně státních svátků) od 9:00 do 17:00 hodin.

Poslední vstup je v 16:00 hod.

Ideální je naplánovat si návštěvu mezi 9:00 -11:00 nebo po 15:30 hod, kdy bývá v muzeu méně lidí. 

Vstupenky

Vstupenky jsou k dispozici pouze online. Rezervovat si je můžete přímo na oficiálních stránkách muzea.

Vstup zdarma mají držitelé karet: Museum Card, I Amsterdam City Card, ICOM, Amsterdam City Pass, Rembrandt Association, KOG, VVAK, FriendsLoterij VIP CARD.

V Rijksmuseum není možné platit v hotovosti. Platby jsou přijímány pouze kreditní nebo debetní kartou. To platí i pro muzejní obchod a kavárnu.

Návštěvníci si mohou stáhnout aplikaci Rijksmuseum, která provází muzeem a má k dispozici některé multimediální tematické prohlídky.

Rijksmuseum

Jak se sem dostanu

Rijksmuseum není těžké najít. Nachází se na Museumplein, rušném kulturním náměstí v srdci Amsterdamu, kde se nepřekvapivě nachází většina nejlepších městských muzeí. Je to jen pár kroků od rušného života na náměstí Leidseplein a z centra města se sem dostanete za pár minut městskou hromadnou dopravou, na kole i pěšky.

Pěšky

Do Rijksmuseum v Amsterdamu můžete snadno dojít pěšky, pokud se nacházíte v blízkosti centra města. Trasa pěšky vám umožní prohlédnout si další památky, jako je například Torture museum (muzeum útrpného práva a mučících nástrojů) nebo Huis Marseille (muzeum fotografie), které je nejstarším muzeem fotografie v Amsterdamu.

Veřejná doprava

Do muzea se velmi snadno dostanete městskou hromadnou dopravou. Z hlavního nádraží (Amsterdam Centraal) můžete využít tramvaje číslo 2 nebo 5. Vystupte na zastávce Hobbemastraat, která se nachází přímo u muzea. Pokud pojedete z jiné části města můžete jet tramvají číslo 6, 7 nebo 10 a vystoupit na zastávce Spiegelgracht. K muzeu se dostanete i autobusovými linkami číslo 145, 170 a 172. Vystupovat budete v zastávce Hobbemastraat. 

Pro více informací navštivte Dopravní podnik GVB.

Doprava autem a parkování

Dojezd autem do centra Amsterdamu může být komplikovaný kvůli husté dopravě a omezeným možnostem parkování. Nejbližší parkovací možnosti jsou podzemní garáže pod Museumplein: Q-Park Museumplein, Van Baerlestraat 33b.

Amsterdam má několik parkovacích míst na okraji města. Dá se tam levně zaparkovat a do Rijksmusea odtud cestovat městskou hromadnou dopravou.

  • P&R ArenA: metrem na Weesperplein a poté tramvají 7 (zastávka Spiegelgracht)
  • P&R Zeeburg: tramvaj 26 do Rietlandpark a poté tramvaj 7 (zastávka Spiegelgracht)

Taxi

Od hlavního nádraží Amsterdam Centraal do Rijksmuseum je to přibližně 7 km. Cesta taxíkem by měla trvat přibližně 15 minut v závislosti na dopravní situaci. Nástupní sazba se pohybuje okolo 3,50 , poté je průměrná cena 2,35  za kilometr.

Ostatní možnosti

Můžete také využít turistické autobusy, které nabízejí kombinované prohlídky města, muzea a jiných významných památek. Pro více informací navštivte Get Your Guide.

Chystáte se do Amsterdamu? S námi ušetříte!

Levné letenky najdete zde >

Levné zájezdy najdete zde >

Levné hotely najdete zde >

Levné výlety najdete zde >

Levný pronájem auta najdete zde >

Conversion widget

Ubytování

Porovnat nabídky ubytování v okolí můžete zde.

Letenky

Praha
Letiště Amsterdam Schiphol

Doprava

z/na
Nejrychlejší doprava (doporučujeme)VlakLístky od 4,6 EUR / cca 110 kč
Nejlevnější dopravaAutobusová linka 69Lístky od 3,5 EUR / cca 80 Kč
Nejpohodlnější dopravaTaxi od GettransferObjednat taxi od 900 Kč
Nejflexibilnější dopravaPůjčení autaPůjčit auto

V Amsterdamu je jedno mezinárodní letiště Schiphol a do centra se z něj můžete dostat třemi způsoby – vlakem, autobusem nebo taxíkem. Abyste si vybrali tu nejlepší možnost vzhledem k vašim potřebám, sepsali jsme pro vás praktického průvodce letištěm Schiphol, kde najdete vše potřebné.